Γενικά Ταξίδι στην Ευρώπη

ani

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
Γεια σας παιδια! Μαζι με το αγορι μου θελουμε να κανουμε το γυρο τησ ευρωπησ με το τρενο και 8α η8ελα απαντησεισ σε κατι ερωτησεισ αν μπορειτε :) ειναι καλη εποχη ο χειμωνασ να ταξιδεψεισ στη γαλλια η την αυστρια?? σκεφτομαστε τα χριστουγεννα να παμε.. οι τιμεσ για τα εισητηρια ειναι προσιτεσ>?? υπαρχουν φοιτητικα εισητηρια?? ευχαριστω πολυ!!!! 8ελω πολυ να παω στη νορβηγια την γαλλια τη τσεχια και την αγγλια φυσικα!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
H Noρβηγία που κολλάει στο γύρο της Ευρώπης με τρένο;
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
οι ερωτήσεις σου είναι τόσο στοιχειώδεις που μου φαίνεται ότι δεν το έχεις ψάξει καθόλου. αν υπάρχουν φθηνά ή φοιτητικά εισιτήρια; προφανώς, θα πάρεις το interrail pass.

σόρι που στη "λέω" λιγάκι, αλλά είναι ένα ταξίδι που απαιτεί ψάξιμο και οργάνωση, αλλά θα αποζημιωθείς αν το κάνεις. εγώ το είχα κάνει (12 χώρες, 17 πόλεις σε 50 ημέρες), αλλά πάνε πολλά χρόνια, δε μπορώ να σου πω για τιμές.

όσο για την εποχή, ο χειμώνας είναι κακή περίοδος για τέτοιο ταξίδι. θα έχετε πολύ περπάτημα με τα σακίδια στην πλάτη, δε θες να βρέχει... (υποθέτω ότι το εγχείρημα θα είναι σχετικά low-budget και περιπετειώδες). αν μη τί άλλο, τα ογκώδη χειμωνιάτικα ρούχα δε θα βολευτούν με τίποτα στις αποσκευές σας (γύρος της Ευρώπης με τρένο δε γίνεται με πολλά μπαγκάζια). εγώ το είχα κάνει Ιούλιο - Αύγουστο και ήταν τέλεια. αν και ανησυχούσα για ζέστη στις πιο νότιες χώρες, δε με προβλημάτισε, ενώ στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη ήταν ιδανικά

στη διάθεσή σου για περισσότερα τιπς
 

ani

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
α σορρυ η νορβηγια ειναι στην αφρικη και οχι στην ευρωπη..μια χαρα κολλαει... γτ δλδ δεν πανε τρενα εκει?? ευχαριστω exsta... 8α το ψαξω καλυτερα αλλα η βροχη δεν ηταν στη φαντασια μου κα8ολου...σκεφτομουν χιονι σε κεινεσ τισ χωρεσ.... και 5 με 8 μερεσ λεμε να κατσουμε. και κανε το σταυρο σου να μη βρεχει εκεινεσ τισ μερεσ!!! :)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
α σορρυ η νορβηγια ειναι στην αφρικη και οχι στην ευρωπη..μια χαρα κολλαει... γτ δλδ δεν πανε τρενα εκει?? ευχαριστω exsta... 8α το ψαξω καλυτερα αλλα η βροχη δεν ηταν στη φαντασια μου κα8ολου...σκεφτομουν χιονι σε κεινεσ τισ χωρεσ.... και 5 με 8 μερεσ λεμε να κατσουμε. και κανε το σταυρο σου να μη βρεχει εκεινεσ τισ μερεσ!!! :)

Οχι, μην μπερδευεσαι η Νορβηγια ειναι στην Ευρωπη.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
μας μπερδεύει η φίλη μας. 5-8 μέρες στη Νορβηγία; όλο το ταξίδι αποκλείεται προφανώς, εσύ ανέφερες 5 χώρες (που δεν είναι γύρος της ευρώπης έτσι).

πάντως μπορείς να πάς στη Νορβηγία με τρένο, περνώντας από τη Δανία στη Σουηδία (Μάλμο)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
α σορρυ η νορβηγια ειναι στην αφρικη και οχι στην ευρωπη..μια χαρα κολλαει... γτ δλδ δεν πανε τρενα εκει??
πιστεψε με δεν ειμαι εγω αυτη που μπερδευεται!!!!
Εννοείται ότι πάνε τρένα μέχρι το Όσλο... μάλιστα συνεχίζουν βόρεια μέχρι τον Αρκτικό Κύκλο... ε και από εκεί δυο τσιγάρα δρόμος με το αεροπλάνο είναι η Σπιτσβέργη... βάλτην και αυτήν στο πρόγραμμα... δε νοείται γύρος ευρώπης χωρίς σπιτσβέργη... σε 5-8 ημέρες, το πρόγραμμα Αγγλία-Νορβηγία-Γαλλία-Αυστρία-Τσεχία βγαίνει ανετότατα... προσοχή μη φοράς μεταλλικά αντικείμενα στη συσκευή διακτινισμού...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
σε 5-8 ημέρες, το πρόγραμμα Αγγλία-Νορβηγία-Γαλλία-Αυστρία-Τσεχία βγαίνει ανετότατα... προσοχή μη φοράς μεταλλικά αντικείμενα στη συσκευή διακτινισμού...
Νομίζω ότι όντως μας μπέρδεψε η κοπέλα και δεν εννοεί γύρο της Ευρώπης σε τόσες λίγες μέρες:D
Πάντως γνωρίζω άτομα που ξεκίνησαν με interrail μέσω Ιταλίας κι έφτασαν μέχρι Νορβηγία-Σουηδία-Φινλανδία...Όλα μπορούν να γίνουν!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προφανώς η κοπέλα δεν έχει περάσει τα σύνορα της χώρας και νομίζει ότι ένα σιδηροδρομικό ταξίδι σε όλες αυτές τις χώρες, είναι ένα φασόν πενθήμερο στην Πράγα...
 

ani

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
πολυ μασ την μπαινεισ εσυ ασχετε north kati... και βεβαια τα εχω περασει τα συνορα τησ χωρασ σου γτ δεν ειμια απο δω.. ειμαι απο την ρουμανια και ετυχε να ρ8ω ελλαδα για μαθηματα..... προφανωσ εχω παρεξηγη8ει , ναι σιγουρα δεν μπορω να παω ΣΕ ΟΛΗΗ την ευρωπη σε 8 μερεσ αλλα σε 3 4 χωρεσ σιγουρα γινεται... ευχαριστω παντωσ τα παιδια που απαντησαν στισ αποριεσ μου με ευγενεια, χαρισμα σπανιο για τουσ περισσοτερουσ κατοικουσ στην ελλαδα!!!!!!! οσον αφορα τισ αλλεσ απαντησεισ οπωσ λεμε και στη χωρα μου ¨ dju shtij tini ti legara a gumaruu !!!!!!!:: :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom