Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία με ή χωρίς γκρουπ?

maloukaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία...
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Φοβερή χώρα με πολύ έντονες αντιθέσεις!!! Φοβερά αξιοθέατα!!!. Η Γέρασα, η Πέτρα (Μικρή και Μεγάλη), η θέα από το όρος Νέμπο, το Wadi Rum... Πολύ όμορφη χώρα, με πολύ έντονες αντιθέσεις.
Αλλά όχι με την Πυραμίδα. Δεν ξέρω αν ήταν η πρώτη φορά που γινόταν αυτό (όπως υποστηρίζει το γραφείο) αλλά... ποτέ ξανά.
Πήγα τώρα το Πάσχα και το ταξίδι θα μου μείνει αξέχαστο για λάθος λόγους.
Έμεινα 4 από τις 7 ημέρες σε ένα βρώμικο και υπό ανακαίνιση, ξενοδοχείο (landmark 5*) στο οποίο παρότι κάναμε συνεχείς παρατηρήσεις η κατάσταση δεν άλλαξε ποτέ. Τουλάχιστον στα Marriot που μείναμε τις υπόλοιπες 3 ημέρες ευχαριστηθήκαμε καθαριότητα και 5*. Η ξενάγηση είχε ανατεθεί σε έναν άπειρο νεαρό ο οποίος επειδή μιλούσε και μέτρια ελληνικά εκτελούσε και χρέη αρχηγού αποστολής!!! Καλό παιδί να τον κάνεις παρέα αλλά όχι για ξεναγός ή αρχηγός απόστολής. Και πλήρωσα και το μονόκλινο 420 ευρώ επιπλέον (7 διαν) τι στιγμή που άλλα πρακτορεία για 4 διαν σε 5* χρέωναν 120 ευρώ και άλλο 180!!!!
Το σαφάρι στο Wadi Rum έγινε με κάτι παμπάλαια και βρώμικα τζιπ στα οποία όποτε σταματούσαμε πρόσθεταν νερό στα ψυγεία.
Υπήρχε τόση γκρίνια που δεν μπορούσες να απολαύσεις το ταξίδι και αυτά που έβλεπες.
Και άκουσα και είδα φωτογραφίες από συνάδελφο που πήγε με άλλο πρακτορείο και νευρίασα απίστευτα.
Και έγινε και κίνηση αποζημίωσης από το πρακτορείο την οποία εγώ (που μου έφτασε το ταξίδι 1840 ευρώ) μόνο ώς αστείο και μάλιστα κακό θα μπορούσα να την λάβω υπόψη.
Φανταστική χώρα.... αλλά μεγάλη προσοχή στην επιλογή του ταξιδιωτικού γραφείου!!!
Κάποια παραδείγματα:
πήγαμε 8 ημέρες το Πάσχα και ίσα που είδαμε μία χριστιανική εκκλησία (Άγιος Γεώργιος στο Αμάν) για 30 λεπτά. Με άλλο πρακτορείο που πήγε 5 ημέρες έκαναν Ανάσταση στην ίδια εκκλησία!!! Ή που φτάσαμε στη Νεκρά Θάλασσα στις 10 το βράδυ και φύγαμε στις 10 το επόμενο πρωί!!! Στην Άκαμπα μείναμε μόνο 1,5 ώρα.
 

maloukaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία...
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
(συνέχεια από το παραπάνω μήνυμα)

Κι επειδή δεν θέλω να δημιργήσω εσφαλμένες εντυπώσεις γιατί πιθανόν να υπάρχουν κι άλλα πρακτορεία με το ίδιο όνομα το πρακτορείο για το οποίο μιλάω εγώ είναι το Pyramis στη Κυδαθηναίων (www.pyramistravel.gr) με διακριτικό τίτλο στα έγγραφα του Pyramis International.
 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
(συνέχεια από το παραπάνω μήνυμα)

Κι επειδή δεν θέλω να δημιργήσω εσφαλμένες εντυπώσεις γιατί πιθανόν να υπάρχουν κι άλλα πρακτορεία με το ίδιο όνομα το πρακτορείο για το οποίο μιλάω εγώ είναι το Pyramis στη Κυδαθηναίων (www.pyramistravel.gr) με διακριτικό τίτλο στα έγγραφα του Pyramis International.
Το συγκεκριμενο πρακτορειο εχει πολυ καλη φημη....δεν ετυχε να ταξιδεψω με αυτο αλλα εχω ακουσει θετικες κρητικες....ειδικευεται περισσοτερο σε Αιγυπτο...πασης φυσεως εκδρομες στην ενδοχωρα..και σε μεμονομενο....γενικα εχει πολυ καλη οργανωση
 
Last edited by a moderator:

MorningStar

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΔΥΤ. ΜΕΣΟΓΕΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Εχω ταξιδέψει Ιορδανία τα Χριστούγεννα 2007 και πέρασα ΣΧΕΔΟΝ τέλεια. Πήγα μόνος ουσιαστικά αλλά με γκρουπ (Versus). Λέω ουσιαστικά γιατί έχω κολητή φίλη (Ιορδανή) στο Αμμάν και ένας λόγος που θα πήγαινα 7ήμερο εκεί ήταν να τη δω και εκείνη στις ελεύθερες ώρες. Γενικά είναι ασφαλής περιοχή. Οι ντόπιοι Ιορδανοί ή Παλαιστίνιοι (είναι περίπου 3:2 η αναλογία) πολύ φιλικοί και ευγενικοί ιδιαίτερα με τους έλληνες. Λίγα αγγλικά ξέρουν για τα βασικά. Δυστυχώς για μένα χρειάζεται γκρουπ για τα βασικά. Κάποιες εκδρομές πχ στην Πέτρα ή στη νεκρά Θάλασσα καλό είναι να είναι οργανωμένες. Αν όμως πας να χαζέψεις πχ στο Mecca Mall ή άλλο Mall του Αμμάν πας και με ένα ταξί που με περίπου 20 δηνάρια σε περιμένει να σε γυρίσει και ξενοδοχείο μετά από 3-4 ώρες!
Γενικά εκδρομή σούπερ και για μένα προσθέστε και μια βόλτα στην Ακαμπα που συνήθως είναι πολύ προαιρετική. Φυσικά στην Τζεράσ(α) δε το συζητώ ότι ΔΕΝ πρέπει να την παραλείψετε...από ιστορικής πλευράς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.983
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom