Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Καλησπέρα κ πάλι!!
ταξιδεύουμε με τον φίλο μου 28/1 για ακαμπα κ επιστρέφουμε 1/2 επίσης από ακαμπα.
Ετοιμαζόμαστε να κλείσουμε αυτοκίνητο για τις μέρες Τρίτη με Παρασκευή για να παμε wadi rum, Petra, και Νεκρά θάλασσα.
Ξέρετε αν μπορούμε να νοικιάσουμε μόνο με το ροζ χάρτινο δίπλωμα η χρειαζόμαστε διεθνές δίπλωμα οδήγησης;
Αλλιώς θα μετακινηθούμε με ταξί.
Αν κάποιοι από τους φορουμιτες ταξιδεύουν τις ίδιες ημερομηνίες μπορούμε να μοιραστούμε τα έξοδα μετακινήσεων.
Εμάς το προγράμματος έχει:
Άφιξη ακαμπα και μια διανυκτέρευση.
Αναχώρηση Τρίτη πρωί για wadi rum κ μια διανυκτέρευση
Αναχώρηση Τετάρτη πρωί για πέτρα κ μια διανυκτέρευση
Αναχώρηση Πέμπτη πρωί για Νεκρά θάλασσα κ μια διανυκτέρευση
Αναχώρηση Παρασκευή για αεροδρόμιο ακαμπα.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω που θα ήταν καλύτερα να κάνουμε συνάλλαγμα
Τράπεζα ανταλλακτήριο η ξενοδοχείο;;;
Μπορείτε να νοικιασετε με το ροζ.
Συνάλλαγμα είναι καλύτερα να κάνετε στα ανταλλακτικά. Έχουν καλύτερη ισοτιμία
 

Mik

Member
Μηνύματα
9
Likes
17
Δεν ισχύει αυτό. Υπάρχει ένα μικρό κιόσκι/booth που πουλάει κάρτες sim. Δε θυμάμαι ποιας εταιρίας είναι αλλά σίγουρα υπάρχει και με καλές τιμές κιόλας. Είναι μετά το exchange, ακριβώς πριν από την έξοδο από το αεροδρόμιο.
Ισως ήταν κλειστο οταν εφτασα και δεν το παρατηρησα. Συγνωμη για την παραπληροφορησημ αν βρεις το booth αυτο, ακομα καλυτερα.
 

engine

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Μιας και βοηθήθηκα από παρόμοιες εγγραφές ας γράψω και εγώ μια περίληψη με ότι τυπικό ίσως μπορεί να βοηθήσει, δεν θα γράψω αναλυτικά πόσο ωραία ήταν (ΝΑΙ ήταν πάρα πολύ).

Φτάνουμε Άκαμπα Παρασκευή κατά τις 17:30. Έλεγχος μόνο διαβατηρίων (δεν πληρώνεις για βίζα).

Με το που πηγαίνεις στους ιμάντες αποσκευών έχει exchange με καλύτερες ισοτιμίες από Ελλάδα.
Προς την έξοδο στο δεξί σου χέρι έχει ένα booth κινητής τηλεφωνίας από όπου με 15€ (παίρνει και ευρώ) μπορείς αν θέλεις να αγοράσεις sim με gb και χρόνο ομιλίας για Ελλάδα. Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς κινητό είναι απαραίτητο (λόγω πανάκριβου roaming) αν δεν θες προχωράς.

Έφτασες στην έξοδο και τρεις οι επιλογές:

1. Δεν έχεις κλείσει ταξί και παζαρεύεις ένα από έξω.

2. Έχεις κλείσει ταξί και σε περιμένει με το όνομά σου στο χέρι του

3. Έχεις κλείσει αυτοκίνητο και σε περιμένει εκπρόσωπος της dollar/thrifty (ίδια εταιρεία, ίδιοι άνθρωποι, ίδιος στόλος). Προσωρινή δέσμευση 400jd στην πιστωτική. Παίρνεις αυτοκίνητο (ζήτησα μικρό και μου έδωσαν 1,800cc αυτόματο γιατί δεν έχουν πολλά μικρά)

Οδήγηση προς wadi rum. Έχει νυχτώσει και ο δρόμος έχει σαμάρια που δεν φαίνονται πρέπει να προσέχεις ΠΟΛΥ.

Περνάς την είσοδο του wadi rum (συντεταγμένες από gmaps 29.639687, 35.433944) σταματάς δίνεις 5jd/άτομο συνεχίζεις ακόμη 7km και παρκάρεις στο πάρκινγ (συντεταγμένες από gmaps 29.578081, 35.419828).

Εκεί σε περιμένουν από το camp που έχεις κλείσει (εμείς κλείσαμε σε αυτόν που προτείνει το παλικάρι «Στα χνάρια του Λώρενς» και σε φορτώνουν στο hilux Toyota τους.

Πηγαίνεις στο camp τρως βραδινό συζητάς με λοιπούς, απολαμβάνεις τον ουρανό και κοιμάσαι (κάνει κρύο το βράδυ).

Ξυπνάς το πρωί τρως πρωινό και μπορείς να έχεις κανονίσει βόλτα καμήλα ή / και jeep (hilux). Εμείς πήραμε βόλτα με jeep στην οποία πήγαμε σε σημεία ενδιαφέροντος και κάναμε και κάποιο περπάτημα (μας άφηνε μόνους και μας παραλάμβανε από την άλλη μεριά του εκάστοτε φαραγγιού). Σταματάς τρως μεσημεριανό στην έρημο. Βολτάρεις ακόμη λίγο και επιστρέφεις στο camp (50jd/άτομο για διαμονή όλα τα γεύματα και οι μετακινήσεις με το jeep) . Σε επιστρέφουν στο parking τους όπου άφησες το αυτοκίνητό σου και οδηγείς προς wadi musa. Φροντίζεις να αποφύγεις την νύχτα έτσι η οδήγηση είναι πολύ πιο εύκολη. Φτάνεις wadi musa και βγαίνεις για βόλτα και φαγητό έξω. Εμείς πήγαμε σε ένα με πολλές κριτικές στο trip advisor όχι κακό, όχι φοβερό (25jd δύο άτομα).

Πρωινό στο ξενοδοχείο και πολύ ΝΩΡΙΣ (σημαντικό να μην έχει πολύ κόσμο) είσοδος πέτρα (50jd). Περπάτημα main trail και μετά ανάβαση έως μοναστήρι. Και επιστροφή. Για Γενάρη t-shirt για το περπάτημα και ζακετούλα για τις στάσεις.

Έξοδος από Πέτρα αν δεν έχεις αυτοκίνητο παζαρεύεις taxi επί τόπου (είχαμε προσφορά στο δρόμο για 30jd Πέτρα – Άκαμπα).
Μπαίνουμε στο αυτοκίνητο και κάθοδος προς Άκαμπα (αποφεύγουμε σούρουπο για εύκολη οδήγηση).
Κάτι που αξίζει να αναφέρω ιδιαίτερα στην Άκαμπα (συντεταγμένες από gmaps 29.528373, 35.003369) Alfawal Aldmshqe2 μπαίνουμε στο ταπεινό πλην πεντανόστιμο φαλαφελάδικο για να πάρουμε από ένα σάντουιτς στο χέρι. Μέχρι να ετοιμαστούν μας κερνάνε φαλάφελ και διάφορες σως στο όρθιο. Μόλις καθόμαστε μας φέρνουν κι άλλα στο τραπέζι να δοκιμάσουμε, μας φέρνουν και δύο τσάγια. Έρχονται τα σάντουιτς που ήταν πολύ νόστιμα. Λογαριασμός 0,4jd το άτομο, ναι 0,4jd. Και το νοστιμότερο γεύμα του τριημέρου παράλληλα.

Βραδινή βόλτα παραλία θάλασσα ζεστή βγάζεις παπούτσια και απολαμβάνεις.

Δευτέρα πρωί δύσκολο να βρεις ευρωπαϊκό πρωινό και καλύτερα να μην ψάξεις. Σε ένα μαγαζί που τα κάνει όλα, 2 χάλια καφέδες, δύο ομελέτες και ένα τσάι 14jd.

Αεροδρόμιο επιστροφή αυτοκινήτου και πτήση.

Αυτά για τα τυπικά.

ΝΑΙ η έρημος είναι φανταστική και η Πέτρα επίσης και οι Ιορδανοί εξαιρετικοί άνθρωποί.

Καλημέρα.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Παιδες να τα βαλω λιγο σε σειρα. Μπερδευτηκα. Μπορείτε καποιος να μου πει τι καιρο εχει τελικα εκει να ξερω τι θα χωρεσω στη βαλιτσουλα κ να μη βρεθω βρεθω εκ απροόπτου... Ακαμπα,πετρα, έρημο. Παμε τον Φλεβάρη
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Παιδες να τα βαλω λιγο σε σειρα. Μπερδευτηκα. Μπορείτε καποιος να μου πει τι καιρο εχει τελικα εκει να ξερω τι θα χωρεσω στη βαλιτσουλα κ να μη βρεθω βρεθω εκ απροόπτου... Ακαμπα,πετρα, έρημο. Παμε τον Φλεβάρη
Με μια ματιά στον καιρό στο Google νομίζω μπορείς να έχεις σαφέστατη εικόνα, πας πολύ σύντομα εξάλλου. Εν ολίγοις, κρύο σε έρημο και Πέτρα, ειδικά τα βράδια. 'Ακαμπα πιο ζεστά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φαντάζομαι το πανηγύρι που θα κάνουν οι ντόπιοι με τους απρόσμενους τουρίστες του εικοσάευρου απ' το Aλ-Γιουνάν οποίοι δεν ξέρουν τι καιρό κάνει στη χώρα τους, πόσο κοστίζει κανονικά το ταξί, πόσο κάνει η βόλτα με τις καμήλες κτλ.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Με μια ματιά στον καιρό στο Google νομίζω μπορείς να έχεις σαφέστατη εικόνα, πας πολύ σύντομα εξάλλου. Εν ολίγοις, κρύο σε έρημο και Πέτρα, ειδικά τα βράδια. 'Ακαμπα πιο ζεστά.
Ναι το έχω εμπεδώσει αυτό. Αλλα ακούω τρέλες. Αλλοι μιλάνε για 25 βαθμόυς....... άρα κατακαλόκαιρο κ άλλοι μιλάνε για εσωθερμικά κλπ.... Κάπου εκεί χάνεις τη μπάλα κ είπα να το δω λίγο καλύτερα.
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ναι το έχω εμπεδώσει αυτό. Αλλα ακούω τρέλες. Αλλοι μιλάνε για 25 βαθμόυς....... άρα κατακαλόκαιρο κ άλλοι μιλάνε για εσωθερμικά κλπ.... Κάπου εκεί χάνεις τη μπάλα κ είπα να το δω λίγο καλύτερα.
Υπάρχει αρκετή διαφορά θερμοκρασίας (προς τα πάνω) στη Νεκρά θάλασσα. Κατά τ' άλλα, αν εννοούν ότι έχει 25άρια στην έρημο ή στην Πέτρα Φλεβάρη μήνα τότε μάλλον δεν ξέρουν τι λένε. Κοίτα την πρόγνωση του καιρού και κρίνε μόνος σου!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Υπάρχει αρκετή διαφορά θερμοκρασίας (προς τα πάνω) στη Νεκρά θάλασσα. Κατά τ' άλλα, αν εννοούν ότι έχει 25άρια στην έρημο ή στην Πέτρα Φλεβάρη μήνα τότε μάλλον δεν ξέρουν τι λένε. Κοίτα την πρόγνωση του καιρού και κρίνε μόνος σου!
Ε τοσoι πήγανε τωρα τον δεκεμβρη-Γενάρη, ε είπα ότι κάποιος θα εχει αμεση άποψη
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Last edited:

engine

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Εγώ θα εμπιστευόμουν τα sites του καιρού.
Επίσης εδώ βλέπω ότι όλοι λένε περίπου τα ίδια. Δηλαδή μέρα με νύχτα μεγάλη διακύμανση.
Επίσης υπάρχουν φωτό στο διαδίκτυο με χιλιάδες κόσμο στην πέτρα και στην έρημο δες τι φοράνε αν αγχώνεσαι.
Επίσης ακόμη και στο ίδιο ΠΣΚ υπάρχουν διαφορές, πχ εγώ Παρασκευή 28-1 στην έρημο χωρίς αντηλιακό ακόμη και σήμερα ξεφλουδίζω, άλλος στην έρημο 30-1 έφαγε φουλ βροχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom