Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

Ninakond

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γυρισαμε απο Ιορδανια και θελω να μοιραστω μερικες πληροφοριες.
Σχετικα με την ενοικιαση αυτοκινητου.
Μολις φτασετε στην Ακαμπα,εξω απο το αεροδρομειο εχει γραφειο(βασικα το πορτ παγκαζ ενος τζιπ)που μπορειτε να νοικιασετε με χεωστικη.Μπορειτε και online απο πριν(οπως ειδα καποιους πριν απο μενα) και να πληρωσετε με χρεωστικη.Κρατανε 350JD εγγυηση.Η εταιρια λεγεται Thrifty.
To νοικιασαμε με 30JD την ημερα.
Πιστευω οτι αξιζει!Κινηση τρελη δεν εχει(δεν πηγαμε Αμμαν),οι δρομοι ειναι ανετοι.Σχετικα με τα σαμαρακια,αν εχετε το νου σας,δεν ειναι προβλημα.Μας σταματησανε αρκετες φορες για ελεγχο,αλλα μονο για να μας δουνε.
Θεωρω οτι χωρις αμαξι ειναι λιγο προβλημα γιατι οι αποστασεις ειναι μεγαλες αν θελεις να γυρισεις την χωρα.
Σχετικα με την Πετρα.
Εχει πολυ περπατημα,αλλα προλαβαμε σε μια μερα να κανουμε τρεις διαδρομες(πρασινη,αυτη για το μοναστηρι και την πορτοκαλι).Στον χαρτη που σου δινουν,οι χρονοι που λεει οτι χρειαζεσαι για την καθεμια,ειναι τρελοι.Καναμε τις διαδρομες σε λιγοτερο απο το μισο που γραφανε.
Σχετικα με την Νεκρα Θαλασσα.
Εκτος απο τα ξενοδοχεια,εχει μια δημοσια παραλια(πληρωνεις 10JD) για να μπεις η οποια ειναι οργανωμενη(ντους,πετσετες,lockers).Λεγεται amman tourist beach.
μπορώ να βρω κάπου αυτές τις διαδρομές της Πέτρας? πορτοκαλί πρασινη κλπ? δεν βγάζω άκρη με το νετ. Ποια διαδρομή είναι αυτή που σου λένε ότι πρέπει να έχεις οδηγό μαζί σου γιατί θα χαθείς? Φεύγουμε την Δευτέρα... σε ευχαριστώ πολύ...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
μπορώ να βρω κάπου αυτές τις διαδρομές της Πέτρας? πορτοκαλί πρασινη κλπ? δεν βγάζω άκρη με το νετ. Ποια διαδρομή είναι αυτή που σου λένε ότι πρέπει να έχεις οδηγό μαζί σου γιατί θα χαθείς? Φεύγουμε την Δευτέρα... σε ευχαριστώ πολύ...
Σιγα που θα χαθεις! Ποιος τα λεει αυτα; αν παρεις το μονοπατι δεξια απο το θησαυροφυλακιο ως το τερμα, φτανεις σε ενα καφε. Απο εκει αρχιζει το μονοπατι με τα σκαλια που σε βγαζει πανω στο μοναστηρι.
Αυτο ειναι το ενα μονοπατι που αξιζει πολυ!
Αν θες να δεις το θησαυροφυλακιο απο ψηλα αρκετα πριν το καφε που σου ειπα, θα δεις ενα θεατρο και ακριβως απεναντι τους βασιλικους ταφους. Απο τους βασιλικους ταφους ξεκινα το μονοπατι που σε βγαζει πανω απο το θησαυροφυλακιο.
Αυτα θα σου γεμισουν μια μερα... Γενικα η Πετρα ειναι τεραστια. Δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου να δεις αλλα οπως κ να χει, δε νομιζω οτι μπορεις να χαθεις ευκολα...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
μπορώ να βρω κάπου αυτές τις διαδρομές της Πέτρας? πορτοκαλί πρασινη κλπ? δεν βγάζω άκρη με το νετ. Ποια διαδρομή είναι αυτή που σου λένε ότι πρέπει να έχεις οδηγό μαζί σου γιατί θα χαθείς? Φεύγουμε την Δευτέρα... σε ευχαριστώ πολύ...
Δεν ξέρω γιατί δυσκολεύεσαι να τα βρεις αλλά εγώ με ένα "Petra trails map" βρίσκω άπειρα αποτελέσματα ιστοσελίδων και φωτογραφιών. Ξεκίνα από την επίσημη ιστοσελίδα.
 

thomasido

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Υπάρχει κάποιος να ταξιδεύει προς Άκαμπα 11-15/02/2019 και ψάχνει να μοιραστεί έξοδα μετακίνησης?
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Μπορείτε να νοικιασετε με το ροζ.
Συνάλλαγμα είναι καλύτερα να κάνετε στα ανταλλακτικά. Έχουν καλύτερη ισοτιμία
Λοιπόν ήδη προχώρησα Ε σε ενοικίαση αυτοκινήτου για τον Απρίλη, μας ήρθε μήνυμα από την εταιρία ενοικίασης ότι χρειάζεται διεθνές δίπλωμα. Επομένως, δεν κάνει το ροζ!
 

nister

Member
Μηνύματα
8
Likes
17
Προφανώς δεν θα υπάρχει ακριβής απάντηση, αλλά μήπως είναι εύκολο να μου πει κάποιος, πόσο περίπου χρόνος χρειάζεται για τα διαδικαστικα κατά την άφιξη στο αεροδρόμιο της Aqaba (έλεγχοι, Visa κτλ.) με δεδομένο ότι θα έχουμε Jordanpass; Ο λόγος που ρωτάω είναι για να δηλώσω ώρα κράτησης για το αυτοκίνητο, για να μπορέσω να το κρατήσω μέχρι όσο το δυνατόν αργότερα. Ευχα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προφανώς δεν θα υπάρχει ακριβής απάντηση, αλλά μήπως είναι εύκολο να μου πει κάποιος, πόσο περίπου χρόνος χρειάζεται για τα διαδικαστικα κατά την άφιξη στο αεροδρόμιο της Aqaba (έλεγχοι, Visa κτλ.) με δεδομένο ότι θα έχουμε Jordanpass; Ο λόγος που ρωτάω είναι για να δηλώσω ώρα κράτησης για το αυτοκίνητο, για να μπορέσω να το κρατήσω μέχρι όσο το δυνατόν αργότερα. Ευχα
Κανα δεκάλεπτο μας πήρε. Όσο νωρίτερα βγεις από το αεροπλάνο τόσο πιο γρήγορα θα τελειώσεις και με τον έλεγχο. Γενικά δεν υπήρχαν καθυστερήσεις, μόνο η δική μας πτήση ήταν εκείνη την ώρα.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Μιας και βοηθήθηκα από παρόμοιες εγγραφές ας γράψω και εγώ μια περίληψη με ότι τυπικό ίσως μπορεί να βοηθήσει, δεν θα γράψω αναλυτικά πόσο ωραία ήταν (ΝΑΙ ήταν πάρα πολύ).

Φτάνουμε Άκαμπα Παρασκευή κατά τις 17:30. Έλεγχος μόνο διαβατηρίων (δεν πληρώνεις για βίζα).

Με το που πηγαίνεις στους ιμάντες αποσκευών έχει exchange με καλύτερες ισοτιμίες από Ελλάδα.
Προς την έξοδο στο δεξί σου χέρι έχει ένα booth κινητής τηλεφωνίας από όπου με 15€ (παίρνει και ευρώ) μπορείς αν θέλεις να αγοράσεις sim με gb και χρόνο ομιλίας για Ελλάδα. Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς κινητό είναι απαραίτητο (λόγω πανάκριβου roaming) αν δεν θες προχωράς.

Έφτασες στην έξοδο και τρεις οι επιλογές:

1. Δεν έχεις κλείσει ταξί και παζαρεύεις ένα από έξω.

2. Έχεις κλείσει ταξί και σε περιμένει με το όνομά σου στο χέρι του

3. Έχεις κλείσει αυτοκίνητο και σε περιμένει εκπρόσωπος της dollar/thrifty (ίδια εταιρεία, ίδιοι άνθρωποι, ίδιος στόλος). Προσωρινή δέσμευση 400jd στην πιστωτική. Παίρνεις αυτοκίνητο (ζήτησα μικρό και μου έδωσαν 1,800cc αυτόματο γιατί δεν έχουν πολλά μικρά)

Οδήγηση προς wadi rum. Έχει νυχτώσει και ο δρόμος έχει σαμάρια που δεν φαίνονται πρέπει να προσέχεις ΠΟΛΥ.

Περνάς την είσοδο του wadi rum (συντεταγμένες από gmaps 29.639687, 35.433944) σταματάς δίνεις 5jd/άτομο συνεχίζεις ακόμη 7km και παρκάρεις στο πάρκινγ (συντεταγμένες από gmaps 29.578081, 35.419828).

Εκεί σε περιμένουν από το camp που έχεις κλείσει (εμείς κλείσαμε σε αυτόν που προτείνει το παλικάρι «Στα χνάρια του Λώρενς» και σε φορτώνουν στο hilux Toyota τους.

Πηγαίνεις στο camp τρως βραδινό συζητάς με λοιπούς, απολαμβάνεις τον ουρανό και κοιμάσαι (κάνει κρύο το βράδυ).

Ξυπνάς το πρωί τρως πρωινό και μπορείς να έχεις κανονίσει βόλτα καμήλα ή / και jeep (hilux). Εμείς πήραμε βόλτα με jeep στην οποία πήγαμε σε σημεία ενδιαφέροντος και κάναμε και κάποιο περπάτημα (μας άφηνε μόνους και μας παραλάμβανε από την άλλη μεριά του εκάστοτε φαραγγιού). Σταματάς τρως μεσημεριανό στην έρημο. Βολτάρεις ακόμη λίγο και επιστρέφεις στο camp (50jd/άτομο για διαμονή όλα τα γεύματα και οι μετακινήσεις με το jeep) . Σε επιστρέφουν στο parking τους όπου άφησες το αυτοκίνητό σου και οδηγείς προς wadi musa. Φροντίζεις να αποφύγεις την νύχτα έτσι η οδήγηση είναι πολύ πιο εύκολη. Φτάνεις wadi musa και βγαίνεις για βόλτα και φαγητό έξω. Εμείς πήγαμε σε ένα με πολλές κριτικές στο trip advisor όχι κακό, όχι φοβερό (25jd δύο άτομα).

Πρωινό στο ξενοδοχείο και πολύ ΝΩΡΙΣ (σημαντικό να μην έχει πολύ κόσμο) είσοδος πέτρα (50jd). Περπάτημα main trail και μετά ανάβαση έως μοναστήρι. Και επιστροφή. Για Γενάρη t-shirt για το περπάτημα και ζακετούλα για τις στάσεις.

Έξοδος από Πέτρα αν δεν έχεις αυτοκίνητο παζαρεύεις taxi επί τόπου (είχαμε προσφορά στο δρόμο για 30jd Πέτρα – Άκαμπα).
Μπαίνουμε στο αυτοκίνητο και κάθοδος προς Άκαμπα (αποφεύγουμε σούρουπο για εύκολη οδήγηση).
Κάτι που αξίζει να αναφέρω ιδιαίτερα στην Άκαμπα (συντεταγμένες από gmaps 29.528373, 35.003369) Alfawal Aldmshqe2 μπαίνουμε στο ταπεινό πλην πεντανόστιμο φαλαφελάδικο για να πάρουμε από ένα σάντουιτς στο χέρι. Μέχρι να ετοιμαστούν μας κερνάνε φαλάφελ και διάφορες σως στο όρθιο. Μόλις καθόμαστε μας φέρνουν κι άλλα στο τραπέζι να δοκιμάσουμε, μας φέρνουν και δύο τσάγια. Έρχονται τα σάντουιτς που ήταν πολύ νόστιμα. Λογαριασμός 0,4jd το άτομο, ναι 0,4jd. Και το νοστιμότερο γεύμα του τριημέρου παράλληλα.

Βραδινή βόλτα παραλία θάλασσα ζεστή βγάζεις παπούτσια και απολαμβάνεις.

Δευτέρα πρωί δύσκολο να βρεις ευρωπαϊκό πρωινό και καλύτερα να μην ψάξεις. Σε ένα μαγαζί που τα κάνει όλα, 2 χάλια καφέδες, δύο ομελέτες και ένα τσάι 14jd.

Αεροδρόμιο επιστροφή αυτοκινήτου και πτήση.

Αυτά για τα τυπικά.

ΝΑΙ η έρημος είναι φανταστική και η Πέτρα επίσης και οι Ιορδανοί εξαιρετικοί άνθρωποί.

Καλημέρα.
πολυ ωραια κ συνοπτικη η περιληψη σου.πως σου φανηκε ο Ali στο camp στη Wαdi rum? για μενα ειναι ο πιο φιλικος κ φιλοξενος ανθρωπος που εχω συναντησει σε ταξιδι!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
μπορώ να βρω κάπου αυτές τις διαδρομές της Πέτρας? πορτοκαλί πρασινη κλπ? δεν βγάζω άκρη με το νετ. Ποια διαδρομή είναι αυτή που σου λένε ότι πρέπει να έχεις οδηγό μαζί σου γιατί θα χαθείς? Φεύγουμε την Δευτέρα... σε ευχαριστώ πολύ...
περνωντας απο το visitor center για εισητηριο μπορεις να παρεις ενα χαρτη που δειχνει ολες τις διαδρομες.γενικα δεν χρειαζεσαι οδηγο για τα μονοπατια,εχει παντου σημανση.στο μονο που χρειαζεσαι στο τελος οδηγο ειναι το γαλαζιο μονοπατι (Al Madras) που δεν ειναι κ απαραιτητο να το κανεις αν εχεις κανει τα βασικα.για το μοναστηρι ειναι το βασικο μονοπατι κ για το θησαυροφυλακιο απο ψηλα ακολουθεις το μονοπατι διπλα απο τους βασιλικους ταφους,το πρασινο μονοπατι.ειναι η χαρα του πεζοπορου! κ το πορτοκαλι μονοπατι (high place of sacrifice) αξιζει κ δεν το περπατανε πολλοι. μπορεις να διαβασεις λεπτομεριες στην ιστορια μου https://www.travelstories.gr/community/threads/ΙΟΡΔΑΝΙΑ-2018-Στα-χναρια-του-Λωρενς.60171/
 

engine

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
πολυ ωραια κ συνοπτικη η περιληψη σου.πως σου φανηκε ο Ali στο camp στη Wαdi rum? για μενα ειναι ο πιο φιλικος κ φιλοξενος ανθρωπος που εχω συναντησει σε ταξιδι!
Ο Ali μου φάνηκε ακριβώς όπως είπες. Το "Στα χνάρια του Λώρενς" ήταν απολαυστικό και ο λόγος που διάλεξα τον Ali. Τις περισσότερες ώρες τις περάσαμε με τον γιο του ο οποίος ήταν και αυτός σαν τον πατέρα του πολύ φιλόξενος. Δεν μιλάω για ψευτο ευγένειες, μιλάω για δύο καλούς ανθρώπους.

Γενικά οι Ιορδανοί σαν λαός μου φάνηκαν καλύτεροι από όσες αραβόφωνες χώρες έχω πάει. Και με λίγη δόση υπερβολής, τολμώ να πω ότι η λέξη "αραβόφωνες" μπορεί να περισσεύει.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ο Ali μου φάνηκε ακριβώς όπως είπες. Το "Στα χνάρια του Λώρενς" ήταν απολαυστικό και ο λόγος που διάλεξα τον Ali. Τις περισσότερες ώρες τις περάσαμε με τον γιο του ο οποίος ήταν και αυτός σαν τον πατέρα του πολύ φιλόξενος. Δεν μιλάω για ψευτο ευγένειες, μιλάω για δύο καλούς ανθρώπους.

Γενικά οι Ιορδανοί σαν λαός μου φάνηκαν καλύτεροι από όσες αραβόφωνες χώρες έχω πάει. Και με λίγη δόση υπερβολής, τολμώ να πω ότι η λέξη "αραβόφωνες" μπορεί να περισσεύει.
πραγματικα ειναι πολυ φιλοξενοι! ο Αλη διαθετει κ καινουριο αυτοκινητο (ειδαμε αλλους με απιστευτες σακαρακες!)κ εκανε ανακαινηση στο sunrise camp. Κ ο γιος του πολυ καλο παιδι.τα 2 βραδυα που μειναμε εκει καναμε φοβερες συζητησεις κ με τον Αλη κ με τον αδερφο του!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Παρόλο που οι περισσοτεροι έχετε απιστρέψει ήδη, θα απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις για τους μελλοντικούς

Καλημερα και απο εμενα. Θα προσπαθησω να βοηθησω δεδομενου οτι ειμαι κατοικος Αμμαν εδω και 5 χρονια.
2) Υπαρχει το Jordan pass που καλυπτει visa και εισοδους σε αρκετα μερη (και Petra)και κανει 70JOD. Ακομα και απο Aqaba αν μπεις συμφερει.
3) Μπορεις ομως να νοικιασεις αυτοκινητο αλλα πολυ προσοχη διοτι η Αραβικη οδηγηση δεν ειναι οτι πιο ασφαλες. Ο δρομος Aqaba-Amman ειναι τρελλα επικινδυνος ιδιως την νυχτα. Μπορεις να νοικιασες αυτοκινητο με οδηγο 60-70JOD το 12ωρο περιπου.
5) Η Ιορδανια ειναι ακριβη. Να υπολογιζεις ολα +20-30% ακριβοτερα απο Ελλαδα(εστιατορια, fast food, supermarket κτλ).
Από το νόυμερο 5 και μόνο φαίνεται ότι είσαι εκτός Ελλάδας τόσα χρόνια. Με συγχωρείς, αλλά που τα ειδες αυτα τα 20 και 30%; Στην Ακαμπα φαγαμε (νταξ δεν το φαγαμε κιολας) μέχρι την ψαρουκλα κοντά 2 κιλά σε ωραίο εστιατόριο με 30 ευρω με ολα τα άλλα μαζί.
Αν εξαιρέσεις κανά 2, 3 γκουρμε εστιατορια του Αμμαν, τρως με φυσιολογικοταητες τιμες.
Επίσης για το νούμερο 3, θα έλεγα ότι είναι λίγο υπερβολική η προειδοποίηση. Οδηγούν ασχημα, αλλά όχι οτι σε σκοτωνουν κιολας. Και ναι, οδηγησαμε και νύχτα και πρώτη φορά με αυτόματο.
Και τέρμα, το νουμερο 2. Οι περισσότεροι απ ότι κατάλαβα έρχονται για 3 με 5 μέρες, αυτο σημαίνει ότι από αξιοθέατα με "είσοδο" μόνο Πέτρα προλαβαίνουν. Οπότε το Jordan pass δεν συμφέρει. Τα άλλα αξιοθέατα είναι αρκετα μακρία και επίσης χρονοβόρα.

2. Στη Νεκρά θάλασσα θέλω να μπω μέσα οπότε θα με ενδιέφερε να μπορέσω να κάνω κάποιο ντουζ μετά για να ξεπλυθώ. Υπάρχουν κάποια ξενοδοχεία που δέχονται κάποια ημιδιαμονή ή που να προσφέρουν ημερήσιες υπηρεσίες ώστε να μπορώ να αλλάξω ρούχα κλπ;
3. Τη μέρα της επίσκεψης στη Νεκρά θάλασσα σκεφτόμουν αμέσως μετά να δω το Αμμάν πριν την επιστροφή μου στην Πέτρα. Αξίζει να πάω εκεί ή στη Μάνταμπα; Κάποιος φίλος έγραψε ότι αξίζει και έχει μουσείο κέρινων ομοιωμάτων.
2. Υπάρχιουν οργανωμένες ξενοδοχειακές μονάδες αλλά και δημόσιες παραλίες οπου πληρωνεις ειδοδο και σου τα παρεχουν 15 με 30 ευρω, αναλόγως το μέρος.
3. Για ένα βραδυ μονο, δεν αξίζει ο κόπος της τρέλας του Αμμαν. Καλύτερα η Μάνταμπα.

1) Για την κράτηση αυτοκινήτου επειδή έχω βρει διαφορες εταιρίες μέσω internet (Avis, Budget κλπ) και διαθέτω το παλιό δίπλωμα (ροζ τρίπτυχο με σφραγίδες στα Ελληνικά) θα υπάρχει πρόβλημα στην ενοικίαση του οχήματος;
2) Για 4 μέρες 145 ευρώ χωρίς ασφάλεια. Θα βρω καλύτερες τιμές αν κλείσω από το αεροδρόμιο;
3
1. οχι, τουλάχιστον έτσι ήταν τον Απρίλιο του 2018
2.Μια χαρα ειναι

θα ειμαστε ιδια πτηση 3/12 .Εχεις μαθει εαν χρειαζετε βιζα ? πως θα πατε απο ακαμπα πετρα?
Γνωριζετε εαν υπαρχουν ΜΜΜ? οτι εχετε βρει παρακαλω αναρτηστε το .
Αλήθεια, πως κλείνει κάποιος ένα ταξίδι ενώ δεν έχει ενημερωθεί για τα αυτονόητα όπως εδώ;

ή έδω

Με βίζα τι γίνεται?
Και εμείς αυτό τον σκοπό είχαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ,αλλά κάποιοι φίλοι που γύρισαν πριν 3 μέρεςμας απέτρεψαν α) είναι πολύ επικινδυνο να οδηγείς εκεί β)κάποιοι προσποιούνται ότι τους κτυπησες και ζητούν χρήματα που αναγκάζεσαι να δώσεις ,διότι εάν μπλέξεις με τον νόμο εκεί καηκες .ελπίζω να έχεις διαβάσει.
Σε παρακαλώ τελικά τι γίνεται με την βίζα ? Διότι οι φίλοι μας πήγαν στο Αμμάν και δεν ξέρουν τι γίνετε στην ακαμπα
Δηλαδή μας λες ότι οι φίλοι σου έμπλεξαν με νόμο και το ξερουν;
Και πόσοι είναι αυτοι οι "κάποιοι" που συνάντησαν στους δρομους και έβγαλαν το συμπέρασμα....

Αν είναι δυνατον....

Εγώ παντως καμια αίσθηση κινδυνου δεν είχα, ουτε συνάντησα κάποιον από τους "κάποιους" στους δρομους και διασχίσαμε Ιορδανια από πάνω ως κάτω 10 μέρες.

δ) Είναι προτιμότερο ξενοδοχείο με πρωινό ή έχει οικονομικές επιλογές στη πόλη; (τύπου τυροπιτάδικο)
Ευχαριστώ!!!
;;;;;;;;;

και μια νεκρά θάλασσα με κατάδυση γτ εχω ακούσει ότι έχει ενδιαφέρον ο βυθός ....
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
έχετε βρει κάποιο ταξιδιωτικό σε καλή τιμή γτ τα περισσότερα έχουν τσιμπιμένες τιμές
Χαλάλι τους όλα τα λεφτά ανακάλυψε ενδιαφερον βυθο στη Νεκρα,

Τέτοια χρώματα τόσο πλούσιο βυθό και πολύ κοντά στην ακτή δεν έχω ξαναδεί.
Επιτέλους ! :) Υπάρχει ελπίδα.. <3 Συμφωνούμε απολύτως!

Γιατι κατι διαβασα για wadi araba border κτλ αλλα δεν καταλαβα κ πολλα.
Υπάρχουν 2-3 σταθμοί, δεν βλέπουν βίζα (όταν πήγα εγώ χρειαζόταν βίζα, δεν ξέρω αν ακόμα και τότε στην Ακαμπα δεν χρειαζοταν, εμείς από Αμμάν ήρθαμε). Κάποιοι από τους αξιοματικούς δεν παίρνουν καν διαβατηριο, απλά ρωτάνε από που είσαι.

Σχετικα με τα σαμαρακια,αν εχετε το νου σας,δεν ειναι προβλημα.
Θεωρω οτι χωρις αμαξι ειναι λιγο προβλημα γιατι οι αποστασεις ειναι μεγαλες αν θελεις να γυρισεις την χωρα.
+1 σε 'ολα

Μεταξύ Νεκράς Θάλασσας και Μάνταμπα τι προτείνεις?
Νεκρά


Μήπως θα μπορούσες να μας πεις και τον καλύτερο τρόπο επίσκεψης στη Νεκρά Θάλασσα; Να υποθέσω πάλι ταξάκι; Αξίζει διανυκτέρευση; Λογικά εφόσον είναι συν μια ώρα από Πέτρα, το κόστος θα είναι γύρω στα 100 JOD/μετάβαση;
Δεν είναι μια ώρα, είναι σχεδόν 2,5. Δεν είναι τόσα πολλά τα χιλόμετρα, αλλά έχει στροφές πολλές καθώς περνάς βουνά. Το καλύτερο ειναι να νοικιάσετε αμάξι, αλλιώς ταξι το οποιο ειναι αρκετα ακριβο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom