Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Γυρίσαμε χθες.......... Ολα μα ΟΛΑ είναι τέλεια......... Το μόνο μελανό σημείο, που μας χάλασε στο τέλος την όλη σούπερ διάθεση απο το σούπερ ταξίδι μας............. ΟΙ λακαμάδες στο αεροδρόμιο........ 2 ελέγχους κάνουν κ στον 2ο ειδικά οι τύποι είναι σούπερ πειραγμένοι... Τι να λέμε τώρα.
Αυτό κ μόνο. Σε όλα τα άλλα, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερη απο όσο νομίζουμε όλοι.
Θα παραμείνω στο θέμα να βοηθήσω όσο μπορώ και όσους άλλους θέλουν να πάνε.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τι ακριβώς κάνανε οι υπάλληλοι στον έλεγχο που σε προβλημάτισε;
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Τι ακριβώς κάνανε οι υπάλληλοι στον έλεγχο που σε προβλημάτισε;
Σε πολλούς πολλά... Στον 2ον έλεγχο.
Εμένα μου κατάσχανε την φούσκα- φυσητήρα της φωτογραφικής μου........ Χωρίς φυσικά να παίρνω μετά απο μισή ώρα χαλασμό, καμία απάντηση στο τι κακό έχει η φούσκα κ γιατί περνάει παντού εκτός απο αυτούς τους γκ..ζηδες .
Θες κ άλλα?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πας σε χώρα της Μ. Ανατολής που προσπαθεί να χτυπήσει την τρομοκρατία από δυο και τρεις μεριές κουβαλώντας ένα εξάρτημα καθαρισμού μηχανής που μοιάζει με ρέπλικα όπλου και γκρινιάζεις ότι το πέρναγες άνετα αλλού. Ε δεν είναι το ίδιο Ιορδανία και Σένγκεν.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Πας σε χώρα της Μ. Ανατολής που προσπαθεί να χτυπήσει την τρομοκρατία από δυο και τρεις μεριές κουβαλώντας ένα εξάρτημα καθαρισμού μηχανής που μοιάζει με ρέπλικα όπλου και γκρινιάζεις ότι το πέρναγες άνετα αλλού. Ε δεν είναι το ίδιο Ιορδανία και Σένγκεν.
Tι ακριβώς ρέπλικα μοιάζει? Πως ακριβώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί ? Διαφώτισε με.... Οι φωτογράφοι δηλαδή δεν πάνε ή πάνε με μισό εξοπλισμό?
Ο καπνός του ναργιλέ άλλου παιδιού ήταν όπλο?
Ακόμα κ τα ταμπόν μιας φίλης κ αυτά είναι όπλο? Κ αν κάτσω να θυμηθώ θα σου πω κ άλλα.
Ελα διαφώτισε με λοιπόν, δείχνει τόσο πολύ να τα γνωρίζεις όλα..
 

Mik

Member
Μηνύματα
9
Likes
17
E καλα, οπως λεει και το 2ο link silly things banned. Δεν βγαζει και πολυ νοημα και σε καμια περιπτωση δεν χαρακτηριζεται "ρεπλικα οπλου".
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Καλησπέρα σας. Ποια εποχή είναι καλύτερα να επισκεφτείς την Άκαμπα... πέτρα κτλ; από άποψη Ζέστης;
και τέλος ίσως χαζή ερώτηση για το έτερο μου ήμισυ... οι γυναίκες επιτρέπετε να κυκλοφορούνε με παντελόνι και χωρίς μαντήλα; ( Χαζή ερώτηση;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σας. Ποια εποχή είναι καλύτερα να επισκεφτείς την Άκαμπα... πέτρα κτλ; από άποψη Ζέστης;
και τέλος ίσως χαζή ερώτηση για το έτερο μου ήμισυ... οι γυναίκες επιτρέπετε να κυκλοφορούνε με παντελόνι και χωρίς μαντήλα; ( Χαζή ερώτηση;)
Υψηλή περίοδος θεωρείται Μάρτης-Μάιος και Σεπτέμβριος-Νοέμβριος, σύμφωνα με τους ντόπιους που ρωτήσαμε. Στο ενδιάμεσο έχει πολύ ζέστη, ειδικά σε έρημο και Πέτρα. Μέσα Δεκέμβρη που πήγαμε ήταν τέλεια και χωρίς πάρα πολύ κόσμο. Εννοείται μπορει χωρίς μαντήλα και γενικά ευρωπαϊκό ντύσιμο είναι οκ. Όχι κοντά σορτσάκια, μίνι, ντεκολτέ κι εξώπλατα προφανώς, γιατί θα τραβάει τα βλέμματα.
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Καλησπέρα σας. Ποια εποχή είναι καλύτερα να επισκεφτείς την Άκαμπα... πέτρα κτλ; από άποψη Ζέστης;
και τέλος ίσως χαζή ερώτηση για το έτερο μου ήμισυ... οι γυναίκες επιτρέπετε να κυκλοφορούνε με παντελόνι και χωρίς μαντήλα; ( Χαζή ερώτηση;)
Η καλύτερη εποχή για αυτό το ταξίδι, όπως έμαθα, είναι Άνοιξη ή Φθινόπωρο. Οι γυναίκες μπορούν να κυκλοφορούν με παντελόνι και απ’ ότι μου είπε συγγενικό πρόσωπο καλό είναι να φορούν μακρυμάνικα. Στην Πέτρα κυκλοφορούν και με αμάνικα.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η καλύτερη εποχή για αυτό το ταξίδι, όπως έμαθα, είναι Άνοιξη ή Φθινόπωρο. Οι γυναίκες μπορούν να κυκλοφορούν με παντελόνι και απ’ ότι μου είπε συγγενικό πρόσωπο καλό είναι να φορούν μακρυμάνικα. Στην Πέτρα κυκλοφορούν και με αμάνικα.
Εμείς τέσσερα κορίτσια δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα, εκτός από κάποια κορναρίσματα στο δρόμο κλπ, που οκ για πλάκα τα παίρναμε. ίσα ισα που και στους ελέγχους στον δρόμο μας έβλεπαν κορίτσια μόνες μας και δεν μας ζητούσαν να δουν ούτε το δίπλωμα οδήγησης. Και δεν φοράγαμε συνέχεια μακρυμάνικα, με κοντομάνικο ήμαστε παντού. Στην Πέτρα είδα κοπέλες ακόμα και με σορτσάκια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom