Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

Mkirgr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλως ορισες!
συνοπτικα στις ερωτησεις σου
1) δν νομιζω οτι υπαρχει συγκοινωνια απο το αεροδρομιο προς την πολη, αν νοικιασεις αμαξι απο το αεροδρομιο θα το παραλαβεις εννοειται..8.30 το βραδυ δν μπορεις να μπεις στο wadi rum, θα ειναι νυχτα και η εισοδος στο χωριο επιτρεπεται μονο αν εχεις κλεισει διαμονη σε καμπ
2) υπολογισε τι θες να δεις και αν σε συμφερει. εμεις δεν το ειχαμε βγαλει.
3) δεν γνωριζω καθολου τι παιζει με ενοικιαση απο Ισραηλ
4) εμεις μειναμε 2 μερες wadi musa, την πρωτη μερα φτασαμε μεσημερι κ πηγαμε μικρη πετρα και την δευτερη ημαστε ολη μερα πετρα, με αυτο το δεδομενο δν επαιζε να οδηγησουμε με τετοια κουραση οποτε καναμε δυο διανυκτερευσεις εκει
5) εννοειται να πας νεκρα
6) ειναι κλειστο το χειμωνα
7) δεν προλαβα να παω αλλα λενε ολοι οτι αξιζει
υπαρχουν πολλες πληροφοριες στο φορουμ σχετικα με την Ιορδανια, ξεκινα το διαβασμα και αν εχεις ακομα αποριες εδω ειμαστε
Σευχαριστώ πολύ!

πωσ ήταν οι μετακινήσεις σας στην ιορδανία?με τί μέσο?
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλημέρα σας,

να ρωτήσω και εγώ σε περίπτωση που λόγω εμπειρίας έχετε άλλη άποψη.

Δευτέρα με Δευτέρα τον Μάρτιο που έρχεται
1) Δευτέρα διανυκτέρευση Aqaba
2) Τρίτη πρωί πρωί ενοικίαση αυτοκινήτου και Wadi Rum με διανυκτέρευση
3) Τετάρτη πρωί τα τελευταία από το camp και μετά Νεκρά Θάλασσα για μια "βουτιά" και μετά Αμμάν διανυκτέρευση.
(δεν επιλέγω να πάω Petra γιατί την Παρασκευή θα έρθει παρέα από Αθήνα μόνο για Petra το ΣΚ)
4) Πέμπτη Αμμάν - Γέρασα - Κάστρο Ajloun - Αμμάν Διανυκτέρευση (Δεν ξέρω πόση ώρα θα μου πάρει για όλα αυτά)
5) Παρασκευή Αμμάν - Madaba - Al Karak Castle - Wadi musa. Wadi musa Διανυκτέρευση
6) Σάββατο Petra - Wadi Musa Διανυκτέρευση
7) Κυριακή Petra - Aqaba Διανυκτέρευση
8) Δευτέρα Μάσκες / αναπνευστήρες / θάλασσα και αεροδρόμιο αφού η πτήση είναι βραδινή

Το μόνο πρόβλημα είναι αν κάπου στις 2 μέρες που θα είμαι Αμμάν προλάβω ή οχι να δω τα του Αμμάν (Ακρόπολη κλπ) π.χ. αν δεν αξίζει το Al karak να μην πάω και να αφιερώσω τις ώρες αυτές στο Αμμάν
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα σας,

να ρωτήσω και εγώ σε περίπτωση που λόγω εμπειρίας έχετε άλλη άποψη.

Δευτέρα με Δευτέρα τον Μάρτιο που έρχεται
1) Δευτέρα διανυκτέρευση Aqaba
2) Τρίτη πρωί πρωί ενοικίαση αυτοκινήτου και Wadi Rum με διανυκτέρευση
3) Τετάρτη πρωί τα τελευταία από το camp και μετά Νεκρά Θάλασσα για μια "βουτιά" και μετά Αμμάν διανυκτέρευση.
(δεν επιλέγω να πάω Petra γιατί την Παρασκευή θα έρθει παρέα από Αθήνα μόνο για Petra το ΣΚ)
4) Πέμπτη Αμμάν - Γέρασα - Κάστρο Ajloun - Αμμάν Διανυκτέρευση (Δεν ξέρω πόση ώρα θα μου πάρει για όλα αυτά)
5) Παρασκευή Αμμάν - Madaba - Al Karak Castle - Wadi musa. Wadi musa Διανυκτέρευση
6) Σάββατο Petra - Wadi Musa Διανυκτέρευση
7) Κυριακή Petra - Aqaba Διανυκτέρευση
8) Δευτέρα Μάσκες / αναπνευστήρες / θάλασσα και αεροδρόμιο αφού η πτήση είναι βραδινή

Το μόνο πρόβλημα είναι αν κάπου στις 2 μέρες που θα είμαι Αμμάν προλάβω ή οχι να δω τα του Αμμάν (Ακρόπολη κλπ) π.χ. αν δεν αξίζει το Al karak να μην πάω και να αφιερώσω τις ώρες αυτές στο Αμμάν
Καλό το πρόγραμμα. Το 4) δεν παίρνει τόσο πολύ χρόνο, οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές. Οπότε αν ξεκινήσεις νωρίς προλαβαίνεις να δεις και λίγο Αμάν την ίδια μέρα. Al Karak δεν είχα πάει και δεν έχω άποψη αλλά θα προτιμούσα να δω το Αμμάν, αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στα δύο.
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
χαίρεται κι απο μενα!
καλως βρίσκω την υπέροχη παρέα σας!
θα κάνω κι εγώ ενα ταξίδι στην ιορδανία τέλος νοεμβρίου με αρχές δεκεμβρίου και εχω μερικές ερωτησούλες αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
1)φτάνω άκαμπα στισ 8¨30 το βράδυ σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο..να πάω άκαμπα με συγκοινωνία..ή να πώ να έρθουν να με πάρουν για wadi rum αν αυτό είναι εφικτό βεβαια...?
2)όπως έιδα βίζα δεν χρείαζομαι,jordan pass να πάρω? αξίζει για 6 ημέρες?
3)να πάω wadi rum κι έπειτα να νοικιάσω αυτοκίνητο για τις υπόλοιπες ημέρες ή να πάρω κάποιον οδηγό?
παρεπιπτόντως,βρήκα οικονομικά αυτοκίνητα προσ ενοικίαση σε σάιτ που στην αναζήτηση είχα βάλει απο άκαμπα και μου έβγαλε με pick up απο το ramon intl airport στο ισραήλ!μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί τι συμβαίνει με αυτό?
4)σκέφτομαι μετά για wadi musa 1 ή 2 μέρες για πέτρα?
5)νεκρά θάλασσα?
6)wadi mujib?
7)Γέρασα?
κάποια άλλη πρόταση εντός των 6 ημερών?
Κάθε βοήθεια για μένα ζωτικής σημασίας!Ευχαριστώ!

Καλησπέρα!!!
Εμείς μείναμε στην Ιορδανία 8 μέρες και κινηθήκαμε αποκλειστικά με οδηγούς και ταξί.
Από αεροδρόμιο - Ακαμπα μας πήραν 8,5 δηνάρια.
  • Από Ακαμπα- Wadi Rum 35 δηνάρια
  • Από Wadi Rum - Petra 40 δηνάρια,
  • Από Petra - Amman 65 δηνάρια,
  • Από Αmman - Νεκρά Θάλασσα πήραμε uber και δώσαμε 20 δηνάρια και ...
  • Από Νεκρά Θάλασσα- Ακαμπα δώσαμε 100 δηνάρια.
  • Ημερήσια Γέρασα από Αμμάν 17 δηνάρια να πάμε και 25 δηνάρια η επιστροφή με uber.
Για ενοικίαση αυτοκινήτου προσωπικά δεν θα την σύστηνα για τους ακόλουθους λόγους:
1. Οδηγούν ΑΘΛΙΑ
2. Μέσα στο Αμμάν δεν συζητείται καθόλου να πάρεις αυτοκίνητο. Πολύ μπλεγμένη πόλη και τα uber για την μεγαλύτερη απόσταση είναι της τάξης των 2-3 δηνάρια.
3. Κάτι Έλληνες που συναντήσαμε στο αεροδρόμιο μας είπαν ότι νοικιάσανε αυτοκίνητο με συνοπτικές διαδικασίες σε dt και στην επιστροφή το εξετάζανε με τις ώρες και ζητάγανε να τους πληρώσουν κάτι παλιές γρατσουνιές.
4. Μπλόκα στην είσοδο- έξοδο Ακαμπα που φαινόταν λίγο μπλέξιμο.
5. Πιστεύω ότι με βενζίνες και ταλαιπωρία λίγο πολύ το ίδιο θα βγει και δεν θα έχεις χαροπαλέψει κιόλας.

Όσον αφορά για το τι αξίζει, θα έβαζα με σειρά:
1. Wadi Rum και διανυκτεύρευση εκεί
2. Petra- 2 μέρες να την ευχαριστηθείς με μόλις 10 δηνάρια παραπάνω για την 2η μέρα
3. Νεκρά Θάλασσα

Την Γέρασα την βάζω με ερωτηματικό και το Αμάν αν δεν το έβλεπα δεν θα έχανα και κάτι ανεπανάληπτο. Δεν είναι ισοβαρή όμως με τα προηγούμενα τρία.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλημέρα σας,

να ρωτήσω και εγώ σε περίπτωση που λόγω εμπειρίας έχετε άλλη άποψη.

Δευτέρα με Δευτέρα τον Μάρτιο που έρχεται
1) Δευτέρα διανυκτέρευση Aqaba
2) Τρίτη πρωί πρωί ενοικίαση αυτοκινήτου και Wadi Rum με διανυκτέρευση
3) Τετάρτη πρωί τα τελευταία από το camp και μετά Νεκρά Θάλασσα για μια "βουτιά" και μετά Αμμάν διανυκτέρευση.
(δεν επιλέγω να πάω Petra γιατί την Παρασκευή θα έρθει παρέα από Αθήνα μόνο για Petra το ΣΚ)
4) Πέμπτη Αμμάν - Γέρασα - Κάστρο Ajloun - Αμμάν Διανυκτέρευση (Δεν ξέρω πόση ώρα θα μου πάρει για όλα αυτά)
5) Παρασκευή Αμμάν - Madaba - Al Karak Castle - Wadi musa. Wadi musa Διανυκτέρευση
6) Σάββατο Petra - Wadi Musa Διανυκτέρευση
7) Κυριακή Petra - Aqaba Διανυκτέρευση
8) Δευτέρα Μάσκες / αναπνευστήρες / θάλασσα και αεροδρόμιο αφού η πτήση είναι βραδινή

Το μόνο πρόβλημα είναι αν κάπου στις 2 μέρες που θα είμαι Αμμάν προλάβω ή οχι να δω τα του Αμμάν (Ακρόπολη κλπ) π.χ. αν δεν αξίζει το Al karak να μην πάω και να αφιερώσω τις ώρες αυτές στο Αμμάν
Το Αμμαν δε με συγκίνησε ιδιαίτερα, οπότε μια χάρα είναι όπως το 'χεις. Ίσως επειδή δεν του αφιερώσα πολύ χρόνο να μην το κατάλαβα. Ίσως και να είμαι λάθος αλλά παρόλο που δεν πρόλαβα να το γυρίσω, δεν αισθάνθηκα οτι εχασα και τίποτα...
Απλά να σου πω οτι υπάρχει το petra by night αλλα είναι μόνο κάθε Δε-Τρ-Πε οπότε αν ακολουθήσεις αυτη τη σειρά, θα το χάσεις.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Το Αμμαν δε με συγκίνησε ιδιαίτερα οπότε μια χάρα είναι όπως το 'χεις.
Απλά να σου πω οτι υπάρχει το petra by night αλλα είναι μόνο κάθε Δε-Τρ-Πε οπότε αν ακολουθήσεις αυτη τη σειρά, θα το χάσεις.
Ναι δυστυχώς το ξέρω, αλλά τι να κάνω που θα έρθουν οι υπόλοιποι Παρασκευή βράδυ και θα πάμε ΣΚ;
Όσο για το Αμμάν πιο πολύ για τα αρχαία και τα αξιοθέατα το λέω
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα!!!
Εμείς μείναμε στην Ιορδανία 8 μέρες και κινηθήκαμε αποκλειστικά με οδηγούς και ταξί.
Από αεροδρόμιο - Ακαμπα μας πήραν 8,5 δηνάρια.
  • Από Ακαμπα- Wadi Rum 35 δηνάρια
  • Από Wadi Rum - Petra 40 δηνάρια,
  • Από Petra - Amman 65 δηνάρια,
  • Από Αmman - Νεκρά Θάλασσα πήραμε uber και δώσαμε 20 δηνάρια και ...
  • Από Νεκρά Θάλασσα- Ακαμπα δώσαμε 100 δηνάρια.
  • Ημερήσια Γέρασα από Αμμάν 17 δηνάρια να πάμε και 25 δηνάρια η επιστροφή με uber.
Για ενοικίαση αυτοκινήτου προσωπικά δεν θα την σύστηνα για τους ακόλουθους λόγους:
1. Οδηγούν ΑΘΛΙΑ
2. Μέσα στο Αμμάν δεν συζητείται καθόλου να πάρεις αυτοκίνητο. Πολύ μπλεγμένη πόλη και τα uber για την μεγαλύτερη απόσταση είναι της τάξης των 2-3 δηνάρια.
3. Κάτι Έλληνες που συναντήσαμε στο αεροδρόμιο μας είπαν ότι νοικιάσανε αυτοκίνητο με συνοπτικές διαδικασίες σε dt και στην επιστροφή το εξετάζανε με τις ώρες και ζητάγανε να τους πληρώσουν κάτι παλιές γρατσουνιές.
4. Μπλόκα στην είσοδο- έξοδο Ακαμπα που φαινόταν λίγο μπλέξιμο.
5. Πιστεύω ότι με βενζίνες και ταλαιπωρία λίγο πολύ το ίδιο θα βγει και δεν θα έχεις χαροπαλέψει κιόλας.

Όσον αφορά για το τι αξίζει, θα έβαζα με σειρά:
1. Wadi Rum και διανυκτεύρευση εκεί
2. Petra- 2 μέρες να την ευχαριστηθείς με μόλις 10 δηνάρια παραπάνω για την 2η μέρα
3. Νεκρά Θάλασσα



Την Γέρασα την βάζω με ερωτηματικό και το Αμάν αν δεν το έβλεπα δεν θα έχανα και κάτι ανεπανάληπτο. Δεν είναι ισοβαρή όμως με τα προηγούμενα τρία.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου κι εγώ καταλήγω με οδηγούς γιατί εκτός των άλλων που ανέφερες, επικοινωνείς με ντόπιο και σε ενημερώνει σε πολλά θέματα. Οι τιμές που έγραψες είναι για ταξί 4 ατόμων?
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Καλησπέρα παιδιά στης 28 Φεβρουαρίου θα πάω Ιορδανία για 3 ημερες και θα φύγω στης 2 Μαρτίου είναι η καθαρή Δευτέρα οπότε μου έκατσε ωραία .φθάνω με ryan air aqaba 9 ωρα .προτείνετε να πάω κατευθείαν πέτρα η να μείνω aqaba και να φύγω το επόμενο πρωί για petra. Το λέω αυτό γιατί από ότι είδα τα ταξί για πέτρα είναι πολλυ ακριβά ξέρει κανείς αν βράδυ υπάρχει λεωφορείο.επισησ εάν μπορεί κάποιος να μου προτείνει οικονομικό ταξί για αυτήν την διαδρομή και το πώς μπορώ να οργανώσω το ταξίδι σε 3 ημερες. Ξέχασα να αναφερθώ θα είμαι μόνος μου οποτε όλα τα έξοδα θα τα επομιστω ο ιδιος.Ευχαριστώ
 

Effrosini

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
καλησπερα πεταω για Ιορδανια Ακαμπα για 5 ημερεςκαι θελω την επομενη το πρωι να φυγω για Νεκρα θαλασσα( να προλαβω μια βουτια ) και μετα να φυγω και να διανυκτερευσω στον Αμμαν..Γνωριζει κανεις εαν προλαβαινω και ποσο μπορει να μου στοιχισει η ολη διαδρομη? Εχω σκοπο τον υπολοιπο χρονο να τον διαθεσω για Πετρα και ερημο και επιστροφη στην Ακαμπα.Σας ευχαριστω
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
καλησπερα πεταω για Ιορδανια Ακαμπα για 5 ημερεςκαι θελω την επομενη το πρωι να φυγω για Νεκρα θαλασσα( να προλαβω μια βουτια ) και μετα να φυγω και να διανυκτερευσω στον Αμμαν..Γνωριζει κανεις εαν προλαβαινω και ποσο μπορει να μου στοιχισει η ολη διαδρομη? Εχω σκοπο τον υπολοιπο χρονο να τον διαθεσω για Πετρα και ερημο και επιστροφη στην Ακαμπα.Σας ευχαριστω
Καλημέρα υπολόγισε γύρω στις 4 ώρες. Οι δρόμοι είναι σχετικά καλοί αλλά πραγματοποιούνται πολλά έργα κατά μήκος τους με αποτέλεσμα να υπάρχει καθυστέρηση.
 

gmask1

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
2η ερώτηση. Ποιό κατα τη γνώμη σας είναι το καλύτερο ξενοδοχείο στη Νεκρά Θάλασσα? Ετσι κι αλλιώς, θα δώσουμε κατι για μια ώρα παραμονής εκεί, να μην το ευχαριστηθούμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom