Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

Billkaza

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια
Παιδια Σα βαση για το κλασσικο 4ημερο της ryanair παρασκευη απογευμα με Δευτερα απογευμα και επισκεψη μια μερα Πετρα και μια μερα Wadi Rum αξιζει να μεινουμε Ακαμπα η Wadi Musa για κανα βραδινο περιπατο στην πολη; Επισης επειδη θα μαστε 6 ατομα ξερει κανεις να προτεινω μεσον που να χωραμε; mini bus ή κατι παρομοιο; Αρχες φλεβαρη θα παμε
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Να πάρετε βανάκι με οδηγό, κι εμείς 6 θα είμαστε. Δες τη καλύτερη προσφορά που έχω βρει μέχρι στιγμής localtrips.net και πες μου πως ήταν...
 

Billkaza

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτια
Απο το jordan-taxi.com πηρα 260jd για μεταφορα απο και προς αεροδρομιο και για aqaba petra aqaba τη μια μερα και aqaba wadi rum aqaba την αλλη με βανακι. Θα δω και το δικο σου.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά,

υπάρχει κάποιο site στο οποίο μπορούμε να κάνουμε book ταξί για να πάω από το αεροδρόμιο της Aqaba προς την Aqaba; ή αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένω στην ουρά για να πάρω το επόμενο διαθέσιμο;

Ευχαριστώ
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Καλησπέρα και από μένα. Φεύγουμε για άκαμπα 24/1-27/1.

Δεν θα νοικιάσουμε αμάξι και θα κινηθούμε με ταξί (αν κάποιος ταξιδεύει εκείνο το πσκδ, χαρά μας να μοιραστούμε κάποια μετακίνηση).
Το πλάνο είναι να το εξής, με μια υπό διαπραγμάτευση μέρα (οι παλαιότεροι θα μπορούσαν να πουν την γνώμη τους).

Παρασκευή 24/1 βραδινή άφιξη και αναχώρηση για wadi musa με ταξί που θα πάρουμε από εκεί και δεν θα έχουμε προ-κλείσει από κάπου (καλά κάνουμε; ).

Σάββατο 25/1 η μέρα αφιερωμένη στην πέτρα. Έχω βρει το site με τα trails, αν κάποιος θέλει να μοιραστεί ποιο θεωρεί το πιο εντυπωσιακό φιλ φρι.
* αναχώρηση το βράδυ για wadi rum με ταξί ή διανυκτέρευση wadi musa και αναχώρηση το πρωί για wadi rum;*
** taxi μπορείς να βρίσκεις εύκολα ανά πάσα ώρα και στιγμή; πιάτσες ή κάποιο app?**


Κυριακή 26/1 έρημος wadi rum

Δευτέρα 27/1 η πτήση αναχωρεί στις 20:45 από άκαμπα. η safe επιλογή είναι να κάτσουμε wadi rum μέχρι το μεσημεράκι - απόγευμα και σιγά σιγά να πάμε προς αεροδρόμιο. Η risky επιλογή που δεν ξέρω αν αξίζει/προλάβουμε είναι να φύγουμε πρωί πρωί για νεκρά θάλασσα και μετά πίσω για άκαμπα.
υπάρχει κάποιος που να το έκανε και να του βγήκε το ρίσκι τσόις;

***είναι καλύτερο να κλείσουμε τα ξενοδοχεία από booking ή από τα ίδια τα sites αν υπάρχουν;***

ευπρόσδεκτο κάθε σχόλιο.
 
Last edited:

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Καλησπερα!

Φευγουμε για Ακαμπα την Δευτερα 6/01. Το πλανο ειναι να παμε στην Πετρα 7/01- 8/01, Wadi Rum 8/01-9/01 και επιστροφη στην Ακαμπα στις 9 για αναχωρηση στις 10/01.

Εαν υπαρχει καποιος που ταξιδευει τις ιδιες ημερομηνιες με εμας θα μας ενδιεφερε να μοιραστουμε ισως καποιες απο τις μετακινησεις αν φυσικα βολευει.

Εκτος απο Πετρα/Wadi Rum και Aqaba υπαρχει κατι αλλο που αξιζει να δουμε;

Ευχαριστω!
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ακόμα το ψάχνω.
Καλημέρα και από εμένα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.
Σχεδιάζουμε με την σύζυγο να εκμεταλλευτουμε τις προσφορές για Άγκμπα τον Φεβρουάριο (είμαστε ευέλικτοι όσον αφορά τις ημερομηνίες ) . Υπάρχουν κάποιοι άλλοι που έχουν κλείσει ή σχεδιάζουν να πάνε , ώστε να γίνουμε ένα ωραίο παρεάκι?
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Καλημέρα και από εμένα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.
Σχεδιάζουμε με την σύζυγο να εκμεταλλευτουμε τις προσφορές για Άγκμπα τον Φεβρουάριο (είμαστε ευέλικτοι όσον αφορά τις ημερομηνίες ) . Υπάρχουν κάποιοι άλλοι που έχουν κλείσει ή σχεδιάζουν να πάνε , ώστε να γίνουμε ένα ωραίο παρεάκι?
Καλησπέρα Μιχάλη θα πάω Ιορδανία ακαμπα με ryan air από 28 Φεβρουαρίου μέχρι 2 Μαρτίου καθαρή δευτερα, θα ταξιδέψω μόνος μου και ψάχνω για παρέα.
 
Last edited:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπέρα και από μένα. Φεύγουμε για άκαμπα 24/1-27/1.

Δεν θα νοικιάσουμε αμάξι και θα κινηθούμε με ταξί (αν κάποιος ταξιδεύει εκείνο το πσκδ, χαρά μας να μοιραστούμε κάποια μετακίνηση).
Το πλάνο είναι να το εξής, με μια υπό διαπραγμάτευση μέρα (οι παλαιότεροι θα μπορούσαν να πουν την γνώμη τους).

Παρασκευή 24/1 βραδινή άφιξη και αναχώρηση για wadi musa με ταξί που θα πάρουμε από εκεί και δεν θα έχουμε προ-κλείσει από κάπου (καλά κάνουμε; ).

Σάββατο 25/1 η μέρα αφιερωμένη στην πέτρα. Έχω βρει το site με τα trails, αν κάποιος θέλει να μοιραστεί ποιο θεωρεί το πιο εντυπωσιακό φιλ φρι.
* αναχώρηση το βράδυ για wadi rum με ταξί ή διανυκτέρευση wadi musa και αναχώρηση το πρωί για wadi rum;*
** taxi μπορείς να βρίσκεις εύκολα ανά πάσα ώρα και στιγμή; πιάτσες ή κάποιο app?**


Κυριακή 26/1 έρημος wadi rum

Δευτέρα 27/1 η πτήση αναχωρεί στις 20:45 από άκαμπα. η safe επιλογή είναι να κάτσουμε wadi rum μέχρι το μεσημεράκι - απόγευμα και σιγά σιγά να πάμε προς αεροδρόμιο. Η risky επιλογή που δεν ξέρω αν αξίζει/προλάβουμε είναι να φύγουμε πρωί πρωί για νεκρά θάλασσα και μετά πίσω για άκαμπα.
υπάρχει κάποιος που να το έκανε και να του βγήκε το ρίσκι τσόις;

***είναι καλύτερο να κλείσουμε τα ξενοδοχεία από booking ή από τα ίδια τα sites αν υπάρχουν;***

ευπρόσδεκτο κάθε σχόλιο.
Εγώ πήγα Δευτέρα πρωί Ακαμπα. Είναι μακριά η Νεκρά. Σκέφτεσαι να πας μόνο να την δεις??? Γιατί για βουτιά Ιανουάριο και χωρίς να έχεις τον απαραίτητο χρόνο δύσκολο.
Καλησπέρα και από μένα. Φεύγουμε για άκαμπα 24/1-27/1.

Δεν θα νοικιάσουμε αμάξι και θα κινηθούμε με ταξί (αν κάποιος ταξιδεύει εκείνο το πσκδ, χαρά μας να μοιραστούμε κάποια μετακίνηση).
Το πλάνο είναι να το εξής, με μια υπό διαπραγμάτευση μέρα (οι παλαιότεροι θα μπορούσαν να πουν την γνώμη τους).

Παρασκευή 24/1 βραδινή άφιξη και αναχώρηση για wadi musa με ταξί που θα πάρουμε από εκεί και δεν θα έχουμε προ-κλείσει από κάπου (καλά κάνουμε; ).

Σάββατο 25/1 η μέρα αφιερωμένη στην πέτρα. Έχω βρει το site με τα trails, αν κάποιος θέλει να μοιραστεί ποιο θεωρεί το πιο εντυπωσιακό φιλ φρι.
* αναχώρηση το βράδυ για wadi rum με ταξί ή διανυκτέρευση wadi musa και αναχώρηση το πρωί για wadi rum;*
** taxi μπορείς να βρίσκεις εύκολα ανά πάσα ώρα και στιγμή; πιάτσες ή κάποιο app?**


Κυριακή 26/1 έρημος wadi rum

Δευτέρα 27/1 η πτήση αναχωρεί στις 20:45 από άκαμπα. η safe επιλογή είναι να κάτσουμε wadi rum μέχρι το μεσημεράκι - απόγευμα και σιγά σιγά να πάμε προς αεροδρόμιο. Η risky επιλογή που δεν ξέρω αν αξίζει/προλάβουμε είναι να φύγουμε πρωί πρωί για νεκρά θάλασσα και μετά πίσω για άκαμπα.
υπάρχει κάποιος που να το έκανε και να του βγήκε το ρίσκι τσόις;

***είναι καλύτερο να κλείσουμε τα ξενοδοχεία από booking ή από τα ίδια τα sites αν υπάρχουν;***

ευπρόσδεκτο κάθε σχόλιο.
Εμεις Δευτερα πηγαμε Ακαμπα και καναμε μια βολτα με το ¨υποβρυχιο¨να δουμε τον βυθο και βολτα στην πόλη. Νεκρά ειναι μακριά ειναι Ιανουάριος δεν εχεις χρόνο....Δεν ξέρω αν αξιζει.
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Εγώ πήγα Δευτέρα πρωί Ακαμπα. Είναι μακριά η Νεκρά. Σκέφτεσαι να πας μόνο να την δεις??? Γιατί για βουτιά Ιανουάριο και χωρίς να έχεις τον απαραίτητο χρόνο δύσκολο.

Εμεις Δευτερα πηγαμε Ακαμπα και καναμε μια βολτα με το ¨υποβρυχιο¨να δουμε τον βυθο και βολτα στην πόλη. Νεκρά ειναι μακριά ειναι Ιανουάριος δεν εχεις χρόνο....Δεν ξέρω αν αξιζει.
Γιατί λόγω του συγκεκριμένου μήνα τονίζεις πως δεν θα προλάβω; Υπάρχει πολύ κίνηση αυτή την περίοδο; Σκεφτόμουν ότι γύρω στις 2 ώρες εκεί θα ήταν αρκετό.

Τι άλλα tips έχεις από το ταξίδι σου ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Καλησπέρα Μιχάλη θα πάω Ιορδανία ακαμπα με ryan air από 28 Φεβρουαρίου μέχρι 2 Μαρτίου καθαρή δευτερα, θα ταξιδέψω μόνος μου και ψάχνω για παρέα.
Θα είμαστε 2 άτομα 28/02 με 06/03.
29/02 Wadi Rum
01-02/03 Πέτρα
και μετά συνεχίζουμε για Αμμάν, Μάνταμπα, Νεκρά Θάλασσα, Ακαμπα

Αν σε βολεύει το πρόγραμμά μας, στείλε inbox.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
θα ταξιδέψει κανείς 31/01-03/02 για Άκαμπα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom