Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

Add1ctiv3

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, είμαι σχετικά καινούριος στο forum και ακομα πιο καινούριος στα ταξίδια στο εξωτερικό καθώς έχω μόνο ένα ταξίδι στη Κολωνία στο ενεργητικό μου. Τον αύγουστο σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στην Ιταλία με το αυτοκίνητο.Καθώς θέλουμε να αποφύγουμε το ταξίδι μέσα απο τις βορεινές μας χώρες λέμε να πάμε απο ηγουμενίτσα Μπάρι και απο εκεί να ξεκινήσουμε.
Όντας και οι 2 άσχετοι λοιπόν ζητάμε τη συμβουλή σας σχετικά με του τι μπορούμε να δούμε μέσα σε 10 μέρες χωρίς να ξεφύγουμε απο ένα budget της τάξεως των 2000 ευρώ.Η κοπέλα θέλει οπωσδήποτε να δούμε την βενετία και τη ρώμη (δεν την αδικώ).Εγώ προσωπικά θέλω να περάσω απο πολύ γραφικές διαδρομές (που έχω δει σε φωτογραφίες) καθώς μου αρέσει πάρα πολύ να φωτογραφίζω τοπία!
Ζητώ λοιπόν τη συμβουλή σας για να μη μας φάνε τα χιλιόμετρα, τα έξοδα χωρίς τουλάχιστον να το ευχαριστηθούμε.

Ευχαριστώ
Δημήτρης
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα...αν μπορεί κάποιος να πεί τι παίζει μετα διόδιο θα ήταν καλό!
Έχω ακούσει οτι στην Ιταλία είναι πολύ τσουχτερά...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αφου μαζευστε αρκετοί καντε βρε παιδιά μια αναζήτηση για Ιταλία και θα βρειτε πολλά θέματα για οδικά στην γείτονα χωρα
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λοιπόν,το budget ειναι λιγο χαμηλο για 10 μέρες αλλά για να δουμε.....
το πηγαινε έλα με καραβι θα σας στοιχισει 350 ευρώ,στην καλυτερη περιπτωση(φοβαμαι αρκετά περισσοτερα,γιατί θα έπερπε να το έχεις κλεισει μέχρι τέλος μάρτη που είχε προσφορά)εκτος κι αν ξεκινησει πάλι ο αγουδημος οποτε εκει μπορει να έχει καλη τιμη.Τώρα αν βάλεις γυρω στα 80 ευρώ κατά μεσο όρο το δικλινο έχουμε 350+800=1150.Βάλε βενζινες και διοδια και πάρκιγκ ,και θα πλησιάσεις τα 1500.Αν εννοεις οτι το συνολικό κόστος δε θέλεις να ξεπεράσει τα 2000 συμπεριλαμβανομενης και της διατροφής και των λοιπων εξοδων ,φοβάμαι ότι θα δυσκολευτεις γιατί σου έβαλα ήδη μινιμουμ τιμές...
Για βενετια δε θα στο συνιστουσα λοιπόν....δεν είναι προορισμος που προσφερεται να πας οδικώς...θα πληρώσεις αρκετά στο πάρκιγκ και τα ξενοδοχεια είναι ακριβά μέσα στην πόλη...
Θα προτεινα την περιοχή της Ουμπρια και την Τοσκάνη αφου σου αρέσουν τα τοπια....αν ψάξεις εκει μπορεις να βρεις και κάποια απλά καταλύματα σε προσιτές τιμες...Τώρα είναι κριμα να μην πάτε ένα τριημεράκι τουλάχιστο στη ρώμη αφου έχετε μέρες....ψάξε στο φόρουμ,υπάρχουν προτασεις για ξενοδοχεια..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Για βενετια δε θα στο συνιστουσα λοιπόν....δεν είναι προορισμος που προσφερεται να πας οδικώς...θα πληρώσεις αρκετά στο πάρκιγκ και τα ξενοδοχεια είναι ακριβά μέσα στην πόλη...
Θα προτεινα την περιοχή της Ουμπρια και την Τοσκάνη αφου σου αρέσουν τα τοπια....αν ψάξεις εκει μπορεις να βρεις και κάποια απλά καταλύματα σε προσιτές τιμες...Τώρα είναι κριμα να μην πάτε ένα τριημεράκι τουλάχιστο στη ρώμη αφου έχετε μέρες....ψάξε στο φόρουμ,υπάρχουν προτασεις για ξενοδοχεια..
Με κάλυψε η προλαλήσασα, αυτά ήθελα περίπου να γράψω. Ειδικά η περιοχή της Τοσκάνης προσφέρεται για ταξίδι με αμάξι, θα άφηνα τη Βενετία για μια άλλη φορά. (ασε που το καλοκαίρι... μυρίζει λίγο :roll:).
Δεν ξέρω τις τιμές αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να πάρετε πλοίο για Ανκόνα. Από εκεί Ρώμη 3-4 μέρες και μετά αναχώρηση για Τοσκάνη. Υπάρχουν αγροτουριστικά καταλύμματα που ίσως πετύχετε σε καλές τιμές.
Πράγματι και η Ούμπρια αξίζει όπως και το βόρειο Λάτσιο, αλλά με την Τοσκάνη έχω έναν έρωτα, γι'αυτό και την προτείνω.
Ό,τι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
αγαπητη δαφνη, τα καραβια του αγουδημου τα εχει τωρα ο βεντουρης, με 400? πας και ερχεσαι σε δικλινη εσωτερικη καμπινα +αυτοκινητο. εγω θα πηγαινα βενετια, ειναι μοναδικη. μενεις μεστρε ή μαργκερα, αφηνεις το αυτικινητο στα παρκινγκ που ειναι πριν την λιμνοθαλασσα και πας με το λεωφορειο. εγω περυσι τον αυγουστο εμενα στην ρωμη σε αξιοπρεπες 3αστερο με πρωινο και παρκινκ νομιζω 60? το δωματιο, διπλα στο μετρο. Μπορεις να πας και απο επαρχιακες οδους αρα δεν εχεις διοδια. τωρα οσον αφορα την βενζινη εδω πια ειναι πιο ακριβη. ειναι εφικτο για μενα το ποσον των 2000 για 10 μερες. βεβαια πρεπει να βαλετε και καποιες αλλες πολεις γιατι μπαρι βενετια ειναι μια μεγαλη αποσταση. αλλα οπως και να ειναι να το κανετε το ταξιδι
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
έχει ο βεντουρης δρομολογια πάτρα ή ηγουμενιτσα-Μπάρι? ...o αγουδημος φαινεται στο site του ότι ξαναβάζει το ionian king για το καλοκαιρι,;oχι καθε μέρα όμως αφου έχει μονο ένα καράβι στη συγκεκριμένη γραμμη αλλά τριτη ,πέμπτη,παρασκευή από δω και δευτέρα,τετάρτη ,σάββατο από κει (μέχρι προσφατα δεν εκτελουσε το συγκεκριμένο δρομολογιο,λογω επισκευής του πλοιου από όσο έχω ακουσει...)
τώρα είδα δρομολογιο του βεντουρη,ηγουμενιτσα -κερκυρα -Μπάρι...,αν συμφέρει γιατί οχι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα καραβια του αγουδημου τα εχει τωρα ο βεντουρης,
έχει ο βεντουρης δρομολογια πάτρα ή ηγουμενιτσα-Μπάρι?
είχαμε αναταραχή στο νότο που δικαιολογημένα έχει μπερδέψει..
λοιπόν: το Ionian King και το Ionian Queen είχαν αγοραστεί από κοινού από Αγούδημο-Τζανετάτο (Endeavor). Χωρίστηκαν αρχές 2010 και πήρε η Αγούδημος το πρώτο και η Endeavor το 2ο πλοίο 100%. μετα έγινε συνεργασία Αγούδημου-Βεντούρη, κοινοπραξία που συμμετέχουν εκατέρωθεν με 2 πλοία. King-Sky οι μεν και Polaris-SeaTrade οι δε. το βάρος έχει πέσει προς το παρόν στην Ηγουμενίτσα αν και συνεχίζει κανονικά το King από Πάτρα.
οι φήμες των πατρινών γλάρων για συνεργασία Τζανετάτου-Αρκουμάνη (European seaways) δεν επιβεβαιωθηκαν ακόμα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χωρίς να εμβαθύνω σε θέματα διαδρομών και διαμονής,πιστεύω κι εγώ πως 2 άτομα 10 μέρες με αμάξι....κομματάκι δύσκολο να σας βγει στα 2000?.

Στοιχειωδώς καλά αν θέλετε να περάσετε -στην Ιταλία θα είστε ρε γαμώτο- θα χρειαστείτε τουλάχιστον άλλα 500 και πάλι σφιγμένα.Άποψή μου,πάντα.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Χωρίς να εμβαθύνω σε θέματα διαδρομών και διαμονής,πιστεύω κι εγώ πως 2 άτομα 10 μέρες με αμάξι....κομματάκι δύσκολο να σας βγει στα 2000?.

Στοιχειωδώς καλά αν θέλετε να περάσετε -στην Ιταλία θα είστε ρε γαμώτο- θα χρειαστείτε τουλάχιστον άλλα 500 και πάλι σφιγμένα.Άποψή μου,πάντα.
Φυσικά υπάρχει πάντα η λύση panini, pizza al taglio και μπύρα moretti στο χέρι. Και chianti από σούπερ μάρκετ. Δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά αν θέλεις να περάσεις με αυτά τα χρήματα κάτι μπορείς να καταφέρεις.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το σκέφτηκα αυτό που λες,αλλά επειδή δεν περνάς κάθε μέρα από Τοσκάνη....να μη φας και μια Bistecca alla Fiorentina;

Ε,να μην ανοίξεις κι ένα μπουκαλάκι στο μαγαζί;

Ε,δε θα φας και κανένα παγωτάκι.Κανένα esspresso κλπ κλπ κλπ

Δε μιλάω για 5στερα ξενοδοχεία και σαμπάνιες όπως καταλαβαίνεις.Λέω αυτό που έχει ειπωθεί πολλές φορές στο φόρουμ.

Αν είναι να φεύγεις από τη μιζέρια για να ξαναπέσεις σε αυτή.....μη το κάνεις καθόλου.Δεν το λέω με προσβλητική έννοια -όπως κάτι άλλοι προκλητικοί που κυκλοφορούν και κράζουν τον κόσμο που δε σπαταλάει 6-7000 για πλάκα- αλλά δυό τρία πράγματα αξίζει να τα κάνεις όταν πας σε άλλα μέρη.Αν είναι να τα στερηθείς τότε απλώς καθυστέρησέ το λίγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom