Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το σκέφτηκα αυτό που λες,αλλά επειδή δεν περνάς κάθε μέρα από Τοσκάνη....να μη φας και μια Bistecca alla Fiorentina;

Ε,να μην ανοίξεις κι ένα μπουκαλάκι στο μαγαζί;

Ε,δε θα φας και κανένα παγωτάκι.Κανένα esspresso κλπ κλπ κλπ
Έλα μου, ντε! Άσε που όλα τα παραπάνω είναι φθηνότερα εκεί απ' ότι σ' εστιατόρια (δήθεν ή μη) της Αθήνας ή της Θεσ/νίκης... Τα δε τελευταία (παγωτά, εσπρεσσο) πολύ φθηνότερα!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
μια χαρα σας βρισκω και γαλαντομους με τα λεφτα των αλλων. Λοιπον εγω επειδη το εκανα περυσι το ταξιδι στην ιταλια, για 4 φορα οδικως, σας πληροφορω οτι τα χρηματα φτανουν. τωρα οσον αφορα την μιζερια , προτιμω να παω τοσκανη(θα περασω υπεροχα, θα φαω τα παντα και θα πιω μπουκαλια) παρα με τα ιδια λεφτα στην σαλαμινα, για να νομιζω οτι καποιος ειμαι. οσον αφορα το τι λεει ο καθενας στο ποσα χαλαει με το τι κανει τελικα, αν χαλαει το 1/3ή το 1/5 ειναι αλλο θεμα.
ενας καλος υπολογισμος λοιπον ειναι 400? εισιτηρια, 60-75? σε 3-4αστερο ξενοδοχειο με πρωινο. αρα 1100? για 10 μερες τα υπολοιπα φαγητο, μουσεια, βενζινη.
μην σας απογοητευουν λοιπον οι διαφοροι, που κρινουν χωρις να ξερουν βασικες παραμετρους
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχεις δίκιο εμείς δεν έχουμε πάει εξωτερικό με αυτοκίνητο.

10 μέρες με αμάξι φίλε μου τι θα καίει,σανό;

Δύο άτομα είπε ο άνθρωπος.Μόνο φαγητά/ποτά δεν θέλουν στην ξεφτίλα 50? τη μέρα;

Οι αρχές Σεπτέμβρη είναι κι εκεί όπως κι εδώ high-season.

Δεν είπα πουθενά ότι δεν μπορείς να το κάνεις με 2000.Είπα ότι θα είναι πολύ πιεσμένο.Κι ότι χρειάζεται κανένα 500άρικο για να βγει πιο άνετα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αντέδρασες τόσο έντονα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχει μετοχικά μερίδια στα Pavesi της Autostrada! :haha:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παίζουν και τα Autogrill.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παίζουν και τα Autogrill.
πολύ σωστά. θα έλεγα ότι ουσιαστικά μόνο αυτά παίζουν αφού τα Pavesi, Motta, Alemagna είναι δικά τους από το 1977..και είναι η μεγαλύτερη εταιρεία του κόσμου στο είδος τους.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εντάξει ρε παιδιά, δεν κοιτάζω τη μετοχική σύνθεση του κάθε μαγαζιού πριν αποφασίσω πού θα σταματήσω! :haha: Εμένα τα Pavesi μου άρεσαν περισσότερο γι αυτό και τα ανέφερα. :cool:
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Καλησπέρα, είμαι σχετικά καινούριος στο forum και ακομα πιο καινούριος στα ταξίδια στο εξωτερικό καθώς έχω μόνο ένα ταξίδι στη Κολωνία στο ενεργητικό μου. Τον αύγουστο σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στην Ιταλία με το αυτοκίνητο.Καθώς θέλουμε να αποφύγουμε το ταξίδι μέσα απο τις βορεινές μας χώρες λέμε να πάμε απο ηγουμενίτσα Μπάρι και απο εκεί να ξεκινήσουμε.
Όντας και οι 2 άσχετοι λοιπόν ζητάμε τη συμβουλή σας σχετικά με του τι μπορούμε να δούμε μέσα σε 10 μέρες χωρίς να ξεφύγουμε απο ένα budget της τάξεως των 2000 ευρώ.Η κοπέλα θέλει οπωσδήποτε να δούμε την βενετία και τη ρώμη (δεν την αδικώ).Εγώ προσωπικά θέλω να περάσω απο πολύ γραφικές διαδρομές (που έχω δει σε φωτογραφίες) καθώς μου αρέσει πάρα πολύ να φωτογραφίζω τοπία!
Ζητώ λοιπόν τη συμβουλή σας για να μη μας φάνε τα χιλιόμετρα, τα έξοδα χωρίς τουλάχιστον να το ευχαριστηθούμε.

Ευχαριστώ
Δημήτρης

γεια σου δημητρη, επειδη θα ταξιδεψω και γω στην ιταλια το σεπτεμβριο ομως και συγκεκριμενα τοσκανη εκλεισα εισητηρια με την easyjet για ρωμη(226€ 2 ενηλικες και 1 παιδι με επιστροφη + μια βαλιτσα) και απο κει θα νοικιασω αυτοκινητο και μου βγαινει τα μισα απ'οτι με το καραβι. βεβαια τα εισητηρια τα εχω κλεισει απο απριλιο και ειναι για σεπτεμβριο, για αυγουστο θα ειναι πιο ακριβα αλλα ψαξτο και με αυτον τον τροπο αν σε προβληματιζει το οικονομικο.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτό μάλιστα.
+1

Είναι πολύ καλύτερη και οικονομική η περίπτωση να πετάξεις μέχρι Ρωμη και να τσακώσεις από εκεί ένα νοικιάρικο.Άσε που έτσι θα δει και τη Ρώμη που τόσο θέλει η κοπέλα σου.Κι όταν "καθαρίσετε" νοικιάζεις ένα αμάξι και βουρ για Τοσκάνη.

Τώρα κάποιοι θα πουν ότι δεν φτάνουν οι μέρες,αλλά νομίζω 3 Ρώμη και οι υπόλοιπες Τοσκάνη θα μείνετε κατευχαριστημένοι και οι δυό σας.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Έχεις δίκιο εμείς δεν έχουμε πάει εξωτερικό με αυτοκίνητο.

10 μέρες με αμάξι φίλε μου τι θα καίει,σανό;

Δύο άτομα είπε ο άνθρωπος.Μόνο φαγητά/ποτά δεν θέλουν στην ξεφτίλα 50? τη μέρα;

Οι αρχές Σεπτέμβρη είναι κι εκεί όπως κι εδώ high-season.

Δεν είπα πουθενά ότι δεν μπορείς να το κάνεις με 2000.Είπα ότι θα είναι πολύ πιεσμένο.Κι ότι χρειάζεται κανένα 500άρικο για να βγει πιο άνετα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αντέδρασες τόσο έντονα.
α) δεν πανε σεπτεμβρη αλλα αυγουστο. οπου ειναι low season για ρωμη.και γενικα για πολεις στην ιταλια. δεν τα ξερεις καλα.
β) και 1200 χιλιομετρα να κανουν 100€ βενζινα θελουν,ασε που το ανεφερα.φαγητο-ποτο δεκα μερες χ50 ευρω= 500, +1100 υπνο εισιτηρια+100 βενζινη συνολο 1700 ευρω
γ) για τοσκανη δεν εχουν πει τιποτα. ρωμη βενετια λενε οτι θελουν να πανε
δ) πιστευω οτι δεν εχουν ολοι την ιδια οικονομικη δυνατοτητα, γιατι να τους απογοητευουμε και στην τελικη σιγουρα ειναι πολυ πιο φτηνα απο την ελεεινη ταβερνα στο καθε νησι.
δ) το ενοικιο αυτοκινητου ειναι δωρεαν ?
δεν αντεδρασα εντονα. απλα δεν θελω να αποτρεψετε καποιον απο ενα ταξιδι λεγοντας οτι ειναι λιγα τα λεφτα, ή αν πας βενετια και μεινεις στο μεστρε ειναι ξεφτιλα οπως το εχω δει πολλες φορες.
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Εγώ λιγα θα σου πω. Εχω οικογενεια (2 ενηλ. 2 παιδια) και ειμαι ΑΜΕΑ. πηγαμε περισυ 12ημ Ιταλια-Ελβετια-Γαλλια (και Disneyland-Asterix Parc) full πανσιον (ξενοδ 4*, εστιατορια, κλπ) <4500k EUR. Επειδη ειμαι καινουργιος στο σαϊτ δεν εχω γραψει αρθρο. αν θελεις στειλε ΡΜ. Γινεται αυτο που λες δυσκολα και με πολυ ψαξιμο αλλα γινεται. Εγω αρχισα Μαϊο και τελειωσα αρχες Ιουλιου για να βρω αυτα που ηθελα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σαϊτα είναι καθαρά θέμα οπτικής.Δεν διαφέρουμε στην ουσία αλλά μάλλον στα σημεία.

Οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι βγαίνει πολύ στριμόκωλα και με πολύ ψάξιμο το 2χίλιαρο και αυτό που είπα δεν ήταν βρείτε ακόμα τόσα αλλά απλώς αν μπορούν να τσοντάρουν κάτι ακόμα για να ευχαριστηθούν περισσότερο.Εν τέλει ας περιμένουμε να δούμε και τις απόψεις των ενδιαφερόμενων και συνεχίζουμε την κουβέντα πάνω σε μια βάση.

υ.γ. Επίσης θεωρώ πως υπολογίζετε λάθος το κόστος του πλοίου εκτός αν εννοείτε χωρίς καμπίνα.

Ενδεικτικά ο Βεντούρης που ανέφερες τον 15Αύγουστο με δίκλινη καμπίνα το έβγαλε 576!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.982
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom