Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
εξαρτατε απο οτι εχω καταλαβει απο το τι επιλεγει ο καθενας(καμπινα-αεροπορικου τυπου ή καταστρωμα) εαν εχει προσφορα πχ 4 ατομα -αεροπορικου τυπου 25% εκπτωση. οποτε μην σκωτιζεστε τοσο πολυ παιδια. για το ποια διαδρομη να ακολουθησουμε καλυτερα να μας πειτε καθως και εγω εχω σκοπο να παω οδικος 10ημερο. ρωμη πηγα νοεμβρη οποτε μενει εκτος. με ενδιαφερει πομπιια φλορεντια λιμνες κομο (πολλα χλμ ομως) τοσκανη λετε πολλοι εδω αλλα ποιο συγκεκριμενα; καθως και ξενοδοχεια με παρκιν που εχετε μεινει.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Κανονίσαμε για ένα ταξίδι 12 ημερών στην Ιταλία. Ξεκινάμε από Ρώμη 3 μέρες , Φλωρεντία 3 μέρες, Βενετία 3 μέρες και τέλος Μιλάνο 3 μέρες. Θα ήθελα πληροφορίες από γνώστες των περιοχών το τι πρέπει να δούμε τι να μην χάσουμε και τι να προσέξουμε περισσότερα από τις πόλεις αλλά και από τα περίχωρα γιατί θα είμαστε με αυτοκίνητο.
Ευχαριστώ.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Κανένας καμια απάντηση τα must do things στην Ιταλία θέλω.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Κανονίσαμε για ένα ταξίδι 12 ημερών στην Ιταλία. Ξεκινάμε από Ρώμη 3 μέρες , Φλωρεντία 3 μέρες, Βενετία 3 μέρες και τέλος Μιλάνο 3 μέρες. Θα ήθελα πληροφορίες από γνώστες των περιοχών το τι πρέπει να δούμε τι να μην χάσουμε και τι να προσέξουμε περισσότερα από τις πόλεις αλλά και από τα περίχωρα γιατί θα είμαστε με αυτοκίνητο.
Ευχαριστώ.
Λοιπόν εγώ νομίζω καταρχην οτι εχεις θέσει πολλούς προορισμούς για 12 μέρες Θα σου πρότεινα να κόψεις Βενετία Μιλάνο και να τα αφήσεις για μια άλλη φορά
Εγώ σου αναφέρω το περσινό μου ταξίδι 13 διανυκτερεύσεις στην Ιταλία
1η Ανγκώνα - περουτζια (με ενδιάμεση στάση στην υπέροχη Ασίζη)
Διανυκτέρευση στο οικονομικό αλλα αρκετά καλο Perugia Park Hotel με δωρεαν παρκινγκ
2η - 8η Τοσκάνη και φλωρεντία έμεινα για 7 νύχτες σε ενα αγροτοτουριστικό κατάλυμα (650 ευρώ το διαμέρισμα για όλη την εβδομάδα)20 λεπτά εξω απο τη Φλωρεντία και έτσι γύρισα αρκετα τα υπέροχα χωρια του κιαντι αλλά πήρα και αρκετή γεύση απο Φλωρεντία
9η-13η Ρώμη στη διαδρομή για Ρώμη έκανα στάση στο υπέροχο orvieto
Φετος επέλεξα την εξής διαδρομή
2 νύχτες Μπολώνια στο υπέροχο (με στάση στο ρίμινι)
Savoia Hotels Bologna - Official Site πολυτελέστατο με ειδικές τιμές τα ΠαρασκευοΣαββατοκύριακα (το τετράκλινο 100 ευρώ)τις καθημερινες λόγω συνεδρίων ανεβαίνει η τιμή
5 νύχτες Βενετία στο Hotel Venice Mestre train station | Hotel with parking in Venice Mestre near Mestre train station
Μέτριο ξενοδοχείο αλλά πολύ βολική τοποθεσία 10 λεπτά απο τη Βενετία με το λεοφωρείο η στάση όμως είναι ακριβώς μπροστά στην πόρτα του ξενοδοχείου με τελευταία αναχώριση απο τη Βενετία 1 μετα τα μεσάνυχτα οποτε δεν στερεισε τη γοητεια της βενετιας το βράδυ και κλειστο garage 10 ευρω την ημέρα
3 νύχτες Ραβέννα για τα φοβερά ψηφιδωτά της
Εγώ βλέπεις το ταξίδι το κοψα στα δύο και ετσι το απόλαυσα Την ιταλία δεν αρκει να την βλέπεις πρέπει και να την ζείς !!!
Αν πάντως επιμένεις στο προγραμμά σου θα σου πρότεινα να κόψεις 1 μέρα απο την φλωρεντία και άλλη 1 απο το Μιλάνο και να τις προσθέσεις στη Ρώμη ετσι ωστε να χεις 5 νύχτες δεν βγαίνει η Ρώμη σε λιγότερες!!!
Καλα να περάσεις
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Έχουμε ηδη κλεισει και τα ξενοδοχεία οποτε το προγραμμα δεν αλλάζει απλα θα ηθελα πληροφοριες απο ανθρώπους που εχουν πάει να μου πουν τι αξιζει πιο πολυ να δώ εκεί ωστε να μην χάσω χρόνο σε πράγματα που δεν αξίζει και τόσο όπως μουσεία εκκλησίες αξιοθέατα γενικά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ωστε να μην χάσω χρόνο σε πράγματα που δεν αξίζει και τόσο όπως μουσεία εκκλησίες αξιοθέατα γενικά.


ελα μου ντε ....τι να χανεις τον χρόνο σε μουσεία εκκλησίες και άλλες χαζομάρες σε πόλεις όπως η Ρωμη η Φλωρεντία το Μιλάνο που ειναι γεματο αρχαία , εκκλησίες και άθλια μουσεία
και προσοχή στην Ρώμη οταν θα πας γιατι εχει και κατι κολώνες που ειναι βαλμένες μεσ τη μεση πρόσεξε τες !!!!!!! μην εχετε και κανα απρόοπτο
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
οχι εννοω να μην χάνω τον καιρο μου σε πραγματα άλλα αλλα να μου προτεινουν μουσεία εκκλησίες αξιοθέατα που αξιζει να δεις εννοώ όχι περιττα
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
οχι εννοω να μην χάνω τον καιρο μου σε πραγματα άλλα αλλα να μου προτεινουν μουσεία εκκλησίες αξιοθέατα που αξιζει να δεις εννοώ όχι περιττα

οκ !!! γιατι δεν κανεις αναζητηση στις ταξιδιωτικές ιστορίες και στα θεματα που εχουν ηδη ανοίξει άλλοι παλαιότερα για τα ιδια μερη
να τα διαβασεις και να κρατησεις αυτα που εσενα θα σε ενδιαφέρουν περισσότερο εσενα την ίδια .
ο Καθε ένας μας εχει διάφορετικά γούστα στα ταξίδια που κανει και κατι που εγω θεωρω τρομέρο εσενα να σου φανει μετριο
ψαξτο μονη σου και βγαλε το πρόγραμμα σου ;)
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
αμαν υπερβολές πρωτα να διαβάζεις καλα το ποστ και μετα να εκφέρεις γνώμη/.....xristos
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
ενοειτε οτι το έψαξα και μόνη μου απλα οποιος μπορεί και έχει διάθεση ρώτησα ασε που τα ποστ δεν ειναι και αρκετα γιαυτο ρωτάω γνώστες πανω απο ολα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom