Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

nina28

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
nenena μου ευχαριστώ, απλά είναι λίγο ακριβο για μας αυτό. Στην αρχή λέω ωραία βρήκα καλό ξενοδοχείο, αλλά όταν είδα τιμή...200? μου βγάζει. Εμείς έχουμε βάλει όριο τα 100.
Ευχαριστώ πάντως!
Όσο για τις ημέρες αν καταφέρουμε και βρούμε κάποια ξενοδοχεία στα 75-80 ίσως μπορέσουμε να μείνουμε 2 μέρες ακόμα. Εννοούσα 1 διανυκτέρευση σε κάποιες πόλεις, όπως Νάπολη και 2 στη Ρώμη και δεν ξέρω που αλλού. Τώρα φτιάχνω πρόγραμμα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
nenena μου ευχαριστώ, απλά είναι λίγο ακριβο για μας αυτό. Στην αρχή λέω ωραία βρήκα καλό ξενοδοχείο, αλλά όταν είδα τιμή...200? μου βγάζει. Εμείς έχουμε βάλει όριο τα 100.
Ευχαριστώ πάντως!
Όσο για τις ημέρες αν καταφέρουμε και βρούμε κάποια ξενοδοχεία στα 75-80 ίσως μπορέσουμε να μείνουμε 2 μέρες ακόμα. Εννοούσα 1 διανυκτέρευση σε κάποιες πόλεις, όπως Νάπολη και 2 στη Ρώμη και δεν ξέρω που αλλού. Τώρα φτιάχνω πρόγραμμα.

Όπως σου είπα εμείς το πετύχαμε σε προσφορά. Πάντως αν ψάξεις όλο και κάποια προσφορά θα πετύχεις. Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα στη Ρώμη 4άστερο ξενοδοχείο με μόλις 67 ευρώ τη βραδυά. Τώρα αν θα είναι καλό θα σου πω σε δέκα μέρες που θα έχω επιστρέψει.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
ολοι κανουμε το ιδιο λαθος στιν αρχη ,βαζουμε παρα πολλους προορισμους σε λιγες μερες και καταληγουμε σε ενα ατελειωτο τρεχαλητο.θα συμφωνησω να αφησετε το μιλανο εξω ακομα και την βενετια αφου δεν εχεις και καμμια μεγαλη καψα.μπορειτε μια αλλη χρονια να κανετε το ταξιδι μιλανο-βενετια και να το ευχαριστηθητε περισσοτερο ειδικα αν το κανετε εκτος καλοκαιριου.
οπως και να εχει ειμαι σιγουρος οτι θα το ευχαριστηθητε αυτο το road trip :)
 

nina28

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Εκτός καλοκαιριού είναι αδύνατον να κάνουμε ταξίδι, διότι έχουμε δική μας επιχείρηση η οποία είναι κλειστή μόνο 1-20 Αυγούστου κάθε χρόνο.
Όσο για τους προορισμούς θα προσπαθήσω να αυξήσω τις ημέρες γιατί δεν μας είναι και πολύ εύκολο να κάνουμε συχνά ταξίδια στο εξωτερικό, άρα πολύ δύσκολο να επιλέξουμε πάλι ίδια χώρα.
Έψαξα λίγο εχθές για ξενοδοχεία και βρήκα κάποια με πολύ καλά σχόλια και τιμές γύρω στα 70-80? απλά θέλω να δω και τις περιοχές, διότι δε γνωρίζω πολύ καλά πόσο απέχουν από το κέντρο και αν είναι κακόφημη περιοχή κτλ. Σήμερα το βράδυ έχει χάρτη και ψάξιμο!!!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Να σας ρωτήσω, το Μιλάνο μου προτείνετε να το αφήσω λόγω απόστασεις ή για κάποιο άλλο λόγο;
Και λόγω απόστασης αλλά και γιατί δε λέει τίποτα συγκριτικά με άλλες πόλεις της Ιταλίας. Εκτός αν έχεις χρόνο, χρήμα και όρεξη για ψώνια.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Και λόγω απόστασης αλλά και γιατί δε λέει τίποτα συγκριτικά με άλλες πόλεις της Ιταλίας. Εκτός αν έχεις χρόνο, χρήμα και όρεξη για ψώνια.
ακριβως..... τωρα οσον αφορα τις τιμες για ψωνια, ειναι ακριβως οι ιδιες με αθηνα. μεινε στην ναπολη παραπανω, εχεις πομπηια, αμαλφι, καπρι κ.λ.π. ή τοσκανη που ειναι μαγικα.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
χαιρομαι που και αλλοι ειχαν την ιδια αποψη με εμενα για το μιλανο ,δεν ειμαι εγω παραξενος :rolleyes:
ακομα και το ντουομο μεσα στα διαφημιστικα το ειχαν
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Thank u arcmann! Ξεκίνησα ψάξιμο, νομίζω θα το κάνουμε σε 10-12 μέρες, μάλλον δε θα μείνουμε Βενετία (άκουσα από γνωστούς μου που πήγαν ότι βρωμάει πολύ και τα ξενοδοχεία τους είναι άθλια και έχω ένα θέμα με τη βρώμα!!). Τα χιλιόμετρα μου βγαίνουν περίπου 1800 και το κόστος χωρίς ψώνια γύρω στα 2000?. Μέσα στον προϋπολογισμό μας. Τώρα θα κοιτάξω για ξενοδοχεία και τι πρέπει να δούμε από κάθε πόλη (γιατί ο χρόνος θα είναι λίγος).
Ο άντρας μου έλεγε να είμαστε πιο χαλαροί, να πάμε σε κάθε πόλη και να κοιτάμε εκεί για ξενοδοχείο. Μήπως θέλουμε να μείνουμε κάπου πιο πολύ ή πιο λίγο (δε νομίζω!!!), αλλά εγώ αγχώνομαι να ψάχνω ξενοδοχείο τελευταία στιγμή.
Εγω δεν το κανω ποτε αυτο! κλεινω να εχω το κεφαλι μου ησυχο. και απο πλευρας χρηματων. ενταξει εγω εχω και παιδια και ειδικες αναγκες αλλα νομιζω οτι ειναι το καλυτερο. μην ξεχνας οτι οταν σε δουν στην αναγκη θα σε χτυπησουν. κατι αλλο, στο booking.com τα ξενοδοχεια εχουν πολλες φορες τιμες non-refundable (πιο φθηνες) και flexible. μπορεις να κανεις και αυτο. κλεισε το flexible και 1 εβδομαδα πριν πας κλεισε το non-refundable και ακυρωσε το αλλο...

στη βερονα επιμενω να πας (θα με θυμηθεις) μεινε στο Booking.com: Best Western Hotel Antico Termine, Lugagnano Di Sona (Verona), Italy - 212 Guest reviews. Book your hotel now! ειναι 10χλμ εκτος μεσα σε αμπελωνες με πισινα φανταστικα! μπορεις να τσεκαρεις και το arena di verona για καμια οπερα!

επισης Μιλανο MUST! Booking.com: Art Hotel Navigli, Milan, Italy - 207 Guest reviews. Book your hotel now! μετριο αλλα κεντρικο και ησυχο με παρκιν (σπανιο στο μιλανο).

:):)
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Να σας ρωτήσω, το Μιλάνο μου προτείνετε να το αφήσω λόγω απόστασεις ή για κάποιο άλλο λόγο;
συμφωνω με τους προλαλησαντες, δεν ειναι και τπτ, αλλα εξακολουθω να λεω MUST για το ντουομο και την γκαλεερια...

σχετικα με το τρεχαλητο διαφωνω... αυτα τα ταξιδια δεν ειναι καθημερινα για ολους!
οποτε το τι θα κανεις ειναι εντελως υποκειμενικο.

καποιος που εχει τη δυνατοτητα μενει 3-4 μερες στο καθε μερος .
εμενα μου αρεσει να ρουφαω εικονες οποτε 1-2 μερες μου φτανουν.
περισυ που φτασαμε μεχρι παρισι οδικως δεν μας χαλασε καθολου το τρεχαλητο και ουτε τα παιδια που ειναι μικρα! το αντιθετο τρελαθηκαν γιατι μεχρι το καραβι επιστροφης ειχαν κατι να περιμενουν!
απλα συνιστω να διαλεξεις ενα μερος απ' ολα σαν προορισμο και να καθισετε 3-4 μερες γιατι χρειαζεται και λιγη ξεκουραση. για μας ηταν το παρισι! :cool:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
συμφωνω με τους προλαλησαντες, δεν ειναι και τπτ, αλλα εξακολουθω να λεω MUST για το ντουομο και την γκαλεερια...
Μωρέ εντάξει, είναι εντυπωσιακά, αλλά αυτό είναι όλο. Εγώ θα πρότεινα μονοήμερη εκδρομή στο Μιλάνο, μόνο όμως αν ήσουν κάπου κοντά. Η Τοσκάνη από μόνη της αξίζει πολλές μέρες και έχει πολλά αξιοθέατα. Μόνο το Ουφίτσι της Φλωρεντίας θέλει μισή μέρα οπωσδήποτε. Και άλλη μισή να περιμένεις στην ουρά για το ντουόμο (επίσης εξαιρετικά εντυπωσιακό)... ορίστε, πάει η μια μέρα που θα αφιέρωνες στο Μιλάνο.
 

sabotaz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ρε παιδιά μην τα υπολογίζετε τόσο "μπακάλικα" τα έξοδα και κυρίως θέλει ψάξιμο. Εγώ σήμερα έκλεισα εισιτήρια Πάτρα-Μπάρι, Ανκόνα-Πάτρα μαζί με αυτοκίνητο για 4 άτομα και μας βγήκε 375? σύνολο.Περίπου 90 ευρώ στον καθένα. Τώρα επειδή είπες ότι θα πας με την κοπέλα σου καλύτερα να μην κοιμηθείτε σε χόστελ ή κάμπινγκ γιατί θα σε φάει η γκρίνια :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.982
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom