Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΞΩΤΙΚΑ ΝΗΣΙΑ
αυτο που φοβαμαι ειναι η αγνωστη γενικα διαδρομη.το οτι παμε για πρωτη φορα χωρις γκρουπ και αν θα φτασουνε οι δεκα ημερες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Καλως ηρθες στην παρεα μας!
Σιγουρα ενα οδικο ταξιδι,ειναι μια πολυ καλη εμπειρια!
Θα εχετε το δικο σας αυτοκινητο η θα νοικιασετε?
Αν θα φτασουν οι 10 μερες,εξαρταται απο τι μερη θελετε να δειτε.
Για το αν ειναι πιο οικονομικο ας μιλησουν οι επαιοντες....
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
καλώς ήρθες στην παρέα μας !πρέπει να σου πω ότι με την βοήθεια των travelstories φίλων αποφάσισα να κάνω και εγω τα πρώτα μου οδικά ταξίδια στην Ιταλία μέσα σε 3 χρόνια έκανα 2...αξέχαστες εμπειρίες αν έχεις στην άκρη ένα ποσό να το επιχειρήσεις άφοβα Η Ιταλία είναι ιδανική για ταξίδια με παιδιά Εγω στο πρώτο μου ταξίδι είχα μαζί μου 2 παιδιά 5 και 8 τότε πήγα Τοσκάνη Φλωρεντία Ρώμη έμεινα 13 μέρες σε ξενοδοχεία και 2 στο πλοίο μου βγήκαν άνετα όλα Φρόντισα επειδή είχα παιδιά να διανύω μικρές αποστάσεις .. Απο Ανγκώνα πήγα 1 βράδυ Περούτζια Εμεινα στο park hotel (νομίζω έτσι τολεγαν)οικονομικό και καλό ...την ίδια μέρα επισκέφτηκα (είναι σχεδόν στο δρόμο )την καταπληκτική Ασίζη !την δεύτερη μέρα πήγα Τοσκάνη όπου έμεινα σε ένα αγροτουριστικό κατάλυμα για 7 μέρες 20 λεπτά έξω απο την Φλωρεντία Απο εκεί εξερεύνησα με χαλαρούς ρυθμούς (οι αποστάσεις είναι μικρές )το δρόμο του Κιάντι με τα φοβερά χωριά Πήγα και στην Πίζα και στην Λούκα και στο σαν τσιμινιάνο και στην Σιένα υπήρχε χρόνος για να τα δω αλλα και νατα απολαύσω..πήγα μέχρι και στην Βολτέρα που μου άρεσε πολυ... Κατόπιν πήρα το δρόμο για την Ρώμη περνώντας απο το ιστορικό και πανέμορφο Ορβιέτο Εμεινα 5 νύχτες στη Ρώμη πήρα μια γερή γεύση αλλά δεν ήταν αρκετή θαθελα να ξαναπάω στη Ρώμη Εκεί έκανα το λάθος να μείνω έξω λίγο απο τη Ρώμη (για πιο φτηνά )αλλά μετάνοιωσα καλύτερα λιγότερες μέρες και μέσα στην πόλη να μπορείς να τη χαρείς και το βράδυ !
Ξόδεψα συνολικά χωρίς να στερηθώ τίποτα ..έφαγα σε τρατορίες κτλ (δεν ψώνισα όμως τίποτα)3500 μαζί με τα εισιτήρια του πλοίου

2ο ΤΑΞΙΔΙ ΝΥΧΤΕΣ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ 10

Ανγκώνα - Μπολώνια 2 νύχτες δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή το ξενοδοχείο αν θέλεις όμως μπορώ κάποια άλλη στιγμή να στο πω ..πολύ καλό ήταν και οικονομικό σχετικά μετά 5 νύχτες Βενετία εκεί έμεινα στο μέστρε πολλοι απο δω θα διαφωνήσουν αλλά για μένα έπειδή είχα και παιδιά δεν με βόλευε να αφήνω το αυτοκίνητο και να τραβιέμαι μετα πράγματα στο χέρι και τα καραβάκια ..έτσι διάλεξα ένα ξενοδοχείο που το λεωφορείο για Βενετία να περνα μπροστά απο την πόρτα του και μια χαρά σε 15 λεπτά περίπου ήμουν στη Βενετία μέσα υπήρχε γραμμή μέχρι τις 1 τα μεσάνυχτα με δυο παιδια δεν θα μπορούσα έτσι κι αλλοιώς να μένω έξω πιο αργά Τις επόμενες 3 νύχτες έμεινα στη Ραβένα όπου χάρηκα τα ψηφιδωτά της και πήγα και8 τα παιδιά σε ενα θεματικό πάρκο εκεί κοντά στη Μιραμπιλάντια όχι κάτι φοβερό αλλά τα παιδιά το χάρηκαν Α θα μπορούσα να τα χα πάει στη Gardaland (πέρασα απεξω γιατί μια απο τις μέρες που έμεινα στη Βενετία πετάχτηκα στη λίμνη Garda είναι κοντά )αλλά μια άλλη φορά
Αυτό το ταξίδι χρειάστηκε περίπου 2500 (χωρίς ψώνια πάλι αλλά με πολλές απολαύσεις)
τα έξοδα μπορείς να τα προσαρμόσεις και ναναι και λιγότερα γιατί στην Ιταλία υπάρχει και καλο φτηνό φαγητό ...στο πόδι πίτσες σαντουιτς κτλ
Να πας μην φοβάσαι τίποτα δεν ένοιωσα πουθενά να απειλούμε απο τίποτα περισσότερο φοβάμαι να κυκλοφορώ στην Αθήνα με τα παιδιά μου ...
Οτι χρειαστείς ρώτα θα βρεις φοβερες πληροφορίες για αυτα τα ταξίδια στις ταξιδιωτικές ιστορίες του σαιτ εγώ αυτές ακολούθησα απλά το προσάρμοσα σε μένα με περισσότερες διανυκτερεύσεις εξαιτίας των παιδιών
περιμένουμε τις δικές σου ιστορίες
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΞΩΤΙΚΑ ΝΗΣΙΑ
Σας ευχαριστω παιδια.Miranta εισαι φοβερη σε ευχαριστώ για ολες τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσες.Τώρα ειμαι πραγματικά σίγουρη οτι θα παω θελω να βαλω κάτω τι ακριβως θελω να δω και πια διαδρομή να ακολουθήσω.Σε λιγες μερες θα σας τις ανακοινωσω για να με βοηθησετε.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Λοιπόν Ελενη θα συνεχίσω δίνοντάς σου ιδέες για ταξίδι στην Ιταλία με αυτό το ταξίδι που έχω σχεδιάσει για μένα αλλά πρέπει πρώτα να βρώ 2500 και μετά να το κάνω είναι 10 μέρες ακριβώς και σχεδιασμένο να ικανοποιήσει μικρούς και μεγάλους..α και καλο είναι να γίνει καλοκαίρι Λοιπόν πετάς με φτηνά αεροπορικά ryanair για Bergamo νοικιάζεις αυτοκίνητο για 8 μέρες απο το αεροδρόμιο και πας στη Garda για 3 νύχτες τη μια μέρα την αφιερώνεις στη GARDALAND και ικανοποιείς το παιδάκι σου ...και σένα αν αισθάνεσαι παιδί ! μπορείς να επισκεφτείς και την Βερόνα απο κεί αν θέλεις γιατί είναι πολύ κοντά Κατόπιν πας 5 νύχτες στο como και χαλαρά τριγυρνάς σε όλα τα υπέροχα χωριά Εκεί έχω ξεχωρίσει μέσα απο τις συμβουλές των τραβελόπληκτων φίλων μας το ξενοδοχείο hotel-quarcino είναι απο τα πιο οικονομικά για τα δεδομένα της περιοχής αλλά αρκετά καλό ...το πρόβλημα είναι να βρείς ελεύθερο δωμάτιο ...
κατόπιν πας Bergamo όπου αφήνεις το αυτοκίνητο και μένεις 2 νύχτες και απολαμβάνεις το πανέμορφο αυτό μέρος κατά τα λεγόμενα όλων !το αυτοκίνητο δεν το χρειάζεσαι πια..
Μακάρι να καταφέρω να το πραγματοποιήσω σύντομα !Ισως να μειώσω λίγο τις διανυκτερεύσεις για μειωθεί το κόστος το ιδανικό πάντως για να το απολαύσεις είναι αυτό το 10ήμερο αλλά τι να γίνει απο το τίποτα κάνουμε εκπτώσεις!
Καλά μας ταξίδια
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΞΩΤΙΚΑ ΝΗΣΙΑ
Παιδια μηπως μπορει να μου πει οταν παω Ιταλία για το παιδι θέλει κάποιο χαρτί
μαζι?διαβατήριο,ταυτότητα...Είναι 8 χρονών.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
ναι θέλει διαβατήριο είμαι σίγουρη ..τα διαβατήρια των παιδιών έχουν ισχύ για 3 χρόνια
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΞΩΤΙΚΑ ΝΗΣΙΑ
Παιδια γεια σας.Θελω να σας πω τις σκεψεις μου για να με βοηθησετε.Σκεφτομαι με πλοιο να κατεβω Μπάρι μετα νάπολι(χωρις διανυκτερευση)και να μεινω πεντε μερες Ρώμη.Λεω να πάμε δυο μέρες Τοσκάνη(Φλορεντία)και μια-δυο μερες Σαν μαρίνο(το σκεφτομαι).Ολα αυτα με αυτοκινητο ετσι?Δεν ξέρουμε τιποτα απο Ιταλία και θελω βοήθεια για τις επιλογες.
:roll:
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δηλ Ναπολι ξεπετα,μετα Ρωμη ,μετα Φλωρεντια,μετα Α.Μαρινο...Τι σοι προγραμμα ειναι αυτο?
Εγω προτείνω όλες τις μέρες Τοσκάνη...Ρωμη καντη ξεχωριστο ταξιδι...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Παιδια γεια σας.Θελω να σας πω τις σκεψεις μου για να με βοηθησετε.Σκεφτομαι με πλοιο να κατεβω Μπάρι μετα νάπολι(χωρις διανυκτερευση)και να μεινω πεντε μερες Ρώμη.Λεω να πάμε δυο μέρες Τοσκάνη(Φλορεντία)και μια-δυο μερες Σαν μαρίνο(το σκεφτομαι).Ολα αυτα με αυτοκινητο ετσι?Δεν ξέρουμε τιποτα απο Ιταλία και θελω βοήθεια για τις επιλογες.
:roll:
Κατ αρχάς μη φοβάσαι και όλα θα κυλίσουν ρολόϊ αμα τα σχεδιάσεις καλά..Εγώ έκανα περίπου τα ίδια σε ένα ταξίδι στη Ρώμη 6-7 βράδια και ένα βράδυ Φλωρεντία ,με Πίζα, Σιένα και Περούτζια ημερήσιες αλλά χωρίς Νάπολι και Σαν Μαρίνο...Το Σαν Μαρίνο μην το βάζεις μέσα δεν πολυβολεύει και δε λέει και πολλά....όσο για την Νάπολι που δεν έχω πάει νομίζω ότι είναι λίγο η μισή μέρα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom