Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Το σκέφτηκα αυτό που λες,αλλά επειδή δεν περνάς κάθε μέρα από Τοσκάνη....να μη φας και μια Bistecca alla Fiorentina;

Ε,να μην ανοίξεις κι ένα μπουκαλάκι στο μαγαζί;

Ε,δε θα φας και κανένα παγωτάκι.Κανένα esspresso κλπ κλπ κλπ

Δε μιλάω για 5στερα ξενοδοχεία και σαμπάνιες όπως καταλαβαίνεις.Λέω αυτό που έχει ειπωθεί πολλές φορές στο φόρουμ.

Αν είναι να φεύγεις από τη μιζέρια για να ξαναπέσεις σε αυτή.....μη το κάνεις καθόλου.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, ειδικά μπιστέκα, παγωτάκι, μπουκαλάκι!! :clap:
Απλώς δεν ξέρεις, τα παιδιά μπορεί να είναι φοιτητές, μπορεί να έχουν όνειρο ζωής να πάνε Ιταλία, πολλά μπορεί. Κι εγώ ως φοιτήτρια στην Ιταλία αγόραζα κρασί από το σούπερ μάρκετ και το έπινα σε γέφυρες και σε πάρκα, και δεν ένιωσα καθόλου μιζέρια, αντίθετα περνούσα μια χαρά. Τώρα φυσικά θέλω την τρατορία μου και καλό κρασί, όχι ξύδι.
Θέλω να πω ότι μάλλον χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες από τα παιδιά, γιατί εμείς τους βγάλαμε πλάνο πού θα πάνε, τι θα δούνε, τι θα φάνε :haha:.

Η αλήθεια είναι ότι με 2.000 ίσως συνέφερε να πάρουν αεροπλάνο για Ρώμη, να μείνουν μερικές μέρες και μετά να νοικιάσουν αμάξι ή να πάρουν τρένο για Βενετία, ώστε να κάνουν και αυτό που θέλει η κοπελιά.
Add1ctiv3, δώσε σημεία ζωής για να μη λέμε εμείς ό,τι μας κατέβει...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έλα ντε.Βοήθα μας να σε βοηθήσουμε.

Έχεις δίκιο,πάντως,nera.Κι εγώ Ιταλία πρωτοπήγα στα 19 (πρώτο μου ταξίδι έξω) με τις οικονομίες μου από τους μισθούς ενός έτους (μη σου πω πόσο ήταν τότε ο βασικός.....) και κόντεψα να πάθω αβιταμίνωση απ'το πολύ ΜcDonald's.Αλλά παρ'όλα αυτά θα το θυμάμαι μια ζωή.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Σαϊτα είναι καθαρά θέμα οπτικής.Δεν διαφέρουμε στην ουσία αλλά μάλλον στα σημεία.

Οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι βγαίνει πολύ στριμόκωλα και με πολύ ψάξιμο το 2χίλιαρο και αυτό που είπα δεν ήταν βρείτε ακόμα τόσα αλλά απλώς αν μπορούν να τσοντάρουν κάτι ακόμα για να ευχαριστηθούν περισσότερο.Εν τέλει ας περιμένουμε να δούμε και τις απόψεις των ενδιαφερόμενων και συνεχίζουμε την κουβέντα πάνω σε μια βάση.

υ.γ. Επίσης θεωρώ πως υπολογίζετε λάθος το κόστος του πλοίου εκτός αν εννοείτε χωρίς καμπίνα.

Ενδεικτικά ο Βεντούρης που ανέφερες τον 15Αύγουστο με δίκλινη καμπίνα το έβγαλε 576!
εχεις δικιο για τα εισιτηρια. εγω παντως που εβαλα αναχωρηση 3 επιστροφη 25 μου εβγαλε 435 ευρω με δικλινη εξωτερικη.
συμφωνω βεβαια οι ενδιαφερομενοι τι θελουν να κανουνε.
 

nina28

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Γεια σας! Και εμείς με τον άντρα μου προγραμματίζουμε ταξίδι με το αυτοκίνητο στην Ιταλία Αύγουστο. Ρωτήσαμε για το πλοίο και μας είπαν κατάστρωμα 90? το άτομο πήγαινε έλα και 100 για το αυτοκίνητο. Δεν έχουμε αποφασίσει μέρες ακόμα γιατί θα εξαρτηθεί από το κόστος. Θέλουμε να κάνουμε μεγάλη βόλτα Μπάρι - Ναπολη- Φλωρεντία - Μιλάνο- Βενετία και να επιστρέψουμε από Ανκόνα. Σκεπτόμαστε για δύο μέρες σε κάθε πόλη. Η αλήθεια είναι πως εγώ δεν καίγομαι για Βενετία γιατί δεν έχω ακούσει τα καλύτερα και τα ξενοδοχεία τους μου φαίνονται κάπως από internet, φαντάζομαι στην πραγματικότητα! Αλλά ο άντρας μου λέει θα είναι ωραία. Θα δούμε.
Τα ξενοδοχεία που έψαξα λίγο φαίνονται παλιά και δεν βρήκα και πολλά κάτω από 80?. Εκτός από Νάπολη που βρήκα αρκετά καινούρια με καλά σχόλια και στα 70?.
Αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει όπου έχει μείνει πολύ θα με διευκόλυνε.
Επίσης μήπως έχετε ιδέα που θα βρω τις αποστάσεις?
Και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι πολύ χρήσιμη.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Γεια σας! Και εμείς με τον άντρα μου προγραμματίζουμε ταξίδι με το αυτοκίνητο στην Ιταλία Αύγουστο. Ρωτήσαμε για το πλοίο και μας είπαν κατάστρωμα 90? το άτομο πήγαινε έλα και 100 για το αυτοκίνητο. Δεν έχουμε αποφασίσει μέρες ακόμα γιατί θα εξαρτηθεί από το κόστος. Θέλουμε να κάνουμε μεγάλη βόλτα Μπάρι - Ναπολη- Φλωρεντία - Μιλάνο- Βενετία και να επιστρέψουμε από Ανκόνα. Σκεπτόμαστε για δύο μέρες σε κάθε πόλη. Η αλήθεια είναι πως εγώ δεν καίγομαι για Βενετία γιατί δεν έχω ακούσει τα καλύτερα και τα ξενοδοχεία τους μου φαίνονται κάπως από internet, φαντάζομαι στην πραγματικότητα! Αλλά ο άντρας μου λέει θα είναι ωραία. Θα δούμε.
Τα ξενοδοχεία που έψαξα λίγο φαίνονται παλιά και δεν βρήκα και πολλά κάτω από 80?. Εκτός από Νάπολη που βρήκα αρκετά καινούρια με καλά σχόλια και στα 70?.
Αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει όπου έχει μείνει πολύ θα με διευκόλυνε.
Επίσης μήπως έχετε ιδέα που θα βρω τις αποστάσεις?
Και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι πολύ χρήσιμη.


για αποστασεις το: ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European ...
 
Last edited by a moderator:

nina28

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αποστάσεις, θα κάτσω να τα υπολογίσω τώρα!:clap:
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
ιταλια

Γεια σας! Και εμείς με τον άντρα μου προγραμματίζουμε ταξίδι με το αυτοκίνητο στην Ιταλία Αύγουστο. Ρωτήσαμε για το πλοίο και μας είπαν κατάστρωμα 90? το άτομο πήγαινε έλα και 100 για το αυτοκίνητο. Δεν έχουμε αποφασίσει μέρες ακόμα γιατί θα εξαρτηθεί από το κόστος. Θέλουμε να κάνουμε μεγάλη βόλτα Μπάρι - Ναπολη- Φλωρεντία - Μιλάνο- Βενετία και να επιστρέψουμε από Ανκόνα. Σκεπτόμαστε για δύο μέρες σε κάθε πόλη. Η αλήθεια είναι πως εγώ δεν καίγομαι για Βενετία γιατί δεν έχω ακούσει τα καλύτερα και τα ξενοδοχεία τους μου φαίνονται κάπως από internet, φαντάζομαι στην πραγματικότητα! Αλλά ο άντρας μου λέει θα είναι ωραία. Θα δούμε.
Τα ξενοδοχεία που έψαξα λίγο φαίνονται παλιά και δεν βρήκα και πολλά κάτω από 80?. Εκτός από Νάπολη που βρήκα αρκετά καινούρια με καλά σχόλια και στα 70?.
Αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει όπου έχει μείνει πολύ θα με διευκόλυνε.
Επίσης μήπως έχετε ιδέα που θα βρω τις αποστάσεις?
Και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι πολύ χρήσιμη.
για αποστάσεις και έγκυρους χρόνους με βάση τα ορια ταχύτητας Google Maps. Όλο τον προγραμματισμό τον έκανα απο εκει και μου βγηκε ακριβως!!!

ξενοδοχεια τα φθηνοτερα και τα καλυτερα τα εκλεισα ολα απο Booking.com: 86000+ hotels worldwide. Book your hotel now!. Για μενα φοβερο!

Για Βενετια να πατε. Μια επισκεψη αξιζει τον κοπο. Αυτο που συνιστω ανεπιφυλακτα ειναι να μεινετε Βερονα! Α-ΠΑΙ-ΧΤΑ, φθηνοτερα και ειναι μονο 80χλμ απο Βενετια!!!
:D
 

nina28

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Thank u arcmann! Ξεκίνησα ψάξιμο, νομίζω θα το κάνουμε σε 10-12 μέρες, μάλλον δε θα μείνουμε Βενετία (άκουσα από γνωστούς μου που πήγαν ότι βρωμάει πολύ και τα ξενοδοχεία τους είναι άθλια και έχω ένα θέμα με τη βρώμα!!). Τα χιλιόμετρα μου βγαίνουν περίπου 1800 και το κόστος χωρίς ψώνια γύρω στα 2000?. Μέσα στον προϋπολογισμό μας. Τώρα θα κοιτάξω για ξενοδοχεία και τι πρέπει να δούμε από κάθε πόλη (γιατί ο χρόνος θα είναι λίγος).
Ο άντρας μου έλεγε να είμαστε πιο χαλαροί, να πάμε σε κάθε πόλη και να κοιτάμε εκεί για ξενοδοχείο. Μήπως θέλουμε να μείνουμε κάπου πιο πολύ ή πιο λίγο (δε νομίζω!!!), αλλά εγώ αγχώνομαι να ψάχνω ξενοδοχείο τελευταία στιγμή.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Thank u arcmann! Ξεκίνησα ψάξιμο, νομίζω θα το κάνουμε σε 10-12 μέρες, μάλλον δε θα μείνουμε Βενετία (άκουσα από γνωστούς μου που πήγαν ότι βρωμάει πολύ και τα ξενοδοχεία τους είναι άθλια και έχω ένα θέμα με τη βρώμα!!). Τα χιλιόμετρα μου βγαίνουν περίπου 1800 και το κόστος χωρίς ψώνια γύρω στα 2000?. Μέσα στον προϋπολογισμό μας. Τώρα θα κοιτάξω για ξενοδοχεία και τι πρέπει να δούμε από κάθε πόλη (γιατί ο χρόνος θα είναι λίγος).
Ο άντρας μου έλεγε να είμαστε πιο χαλαροί, να πάμε σε κάθε πόλη και να κοιτάμε εκεί για ξενοδοχείο. Μήπως θέλουμε να μείνουμε κάπου πιο πολύ ή πιο λίγο (δε νομίζω!!!), αλλά εγώ αγχώνομαι να ψάχνω ξενοδοχείο τελευταία στιγμή.

Πήγα Βενετία πέρυσι τέλος Ιουνίου. Βρώμα δεν είχε καθόλου και το ξενοδοχείο τουλάχιστον αυτό που έμεινα εγώ ήταν φανταστικό! 4άστερο( το βρίκαμε με προσφορά), πεντακάθαρο, κόντα στη πλατεία του Αγίου Μάρκου, με πλούσιο πρωινό σε μια βεράντα με θέα ένα κανάλι.
Αν θες να πας Βενετία και έχεις όρεξη για ψάξιμο θα βρεις και καλό ξενοδοχείο και φθηνο.
Αν δεν θες να πας τότε σίγουρα βρωμάει και τα ξενοδοχεία είναι άθλια!
 

nina28

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Όχι βρε θέλω να πάω, απλά θέλω να προλάβουμε να δούμε τα καλύτερα γιατί χρόνος και χρήμα για όλα δεν υπάρχει και δεν είχα ακούσει τόσο καλά για Βενετία. Μπορεί απλά να έτυχε κάτι άσχημο σε αυτούς που μου το είπαν. Μήπως θα ήταν εύκολο να μου πεις το ξενοδοχείο που έμεινες;
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Γεια σας! Και εμείς με τον άντρα μου προγραμματίζουμε ταξίδι με το αυτοκίνητο στην Ιταλία Αύγουστο. Ρωτήσαμε για το πλοίο και μας είπαν κατάστρωμα 90 το άτομο πήγαινε έλα και 100 για το αυτοκίνητο. Δεν έχουμε αποφασίσει μέρες ακόμα γιατί θα εξαρτηθεί από το κόστος. Θέλουμε να κάνουμε μεγάλη βόλτα Μπάρι - Ναπολη- Φλωρεντία - Μιλάνο- Βενετία και να επιστρέψουμε από Ανκόνα. Σκεπτόμαστε για δύο μέρες σε κάθε πόλη. Η αλήθεια είναι πως εγώ δεν καίγομαι για Βενετία γιατί δεν έχω ακούσει τα καλύτερα και τα ξενοδοχεία τους μου φαίνονται κάπως από internet, φαντάζομαι στην πραγματικότητα! Αλλά ο άντρας μου λέει θα είναι ωραία. Θα δούμε.
Τα ξενοδοχεία που έψαξα λίγο φαίνονται παλιά και δεν βρήκα και πολλά κάτω από 80. Εκτός από Νάπολη που βρήκα αρκετά καινούρια με καλά σχόλια και στα 70.
Αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει όπου έχει μείνει πολύ θα με διευκόλυνε.
Επίσης μήπως έχετε ιδέα που θα βρω τις αποστάσεις?
Και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι πολύ χρήσιμη.
10-12 μερες την μιση ιταλια ειναι καπως. εγω θα εκοβα το μιλανο σιγουρα. ξενοδοχεια βεβαια μεσω booking θα βρεις αρκετα σε καλες τιμες. οταν λες δυο μερες στην καθε πολη εννοεις μια διανυκτερευση ? αν ετσι το εχετε σκεφτει, δεν θα δειτε τιποτα. αν το αφησεις για να βρεις εκει ξενοδοχεια, κινδυνευεις να μην βρισκεις και να πληρωσεις παραπανω. βεβαια εγω ετσι εχω μεινει σε υπεροχα ξενοδοχεια, αλλα μονο σε χωρια. παντως οπως και να εχει θα περασετε υπεροχα. βενετια μπορεις να μεινεις και μεστρε που ειναι πιο φτηνα και δεν εχεις το παρκιν. αυτο στο λεω γιατι 1-2 μερες παρκιν ειναι σεβαστο νουμερο.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όχι βρε θέλω να πάω, απλά θέλω να προλάβουμε να δούμε τα καλύτερα γιατί χρόνος και χρήμα για όλα δεν υπάρχει και δεν είχα ακούσει τόσο καλά για Βενετία. Μπορεί απλά να έτυχε κάτι άσχημο σε αυτούς που μου το είπαν. Μήπως θα ήταν εύκολο να μου πεις το ξενοδοχείο που έμεινες;
www.bonvecchiati.hotelinvenice.com

Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ Ξενοδοχεια σε ολη την Ιταλια! Ποια έχετε επισκεφτεί και μεινατε ευχαριστημενοι?.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom