Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

vanda87

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Πολύ ωραία ιδέα η Ιταλία και ειδικά η Τοσκάνη, αλλά δεν διευκρινίζεις αν θα ξεκινήσετε από την Ελλάδα με αυτοκίνητο ή αν θα πάτε αεροπορικώς και θα νοικιάσετε εκεί αυτοκίνητο. Ανάλογα με την κάθε περίπτωση θα πρέπει να ξεκινήσεις με τα ακτοπλοϊκά ή αεροπορικά εισιτήρια, εκτός αν σκέφτεστε να πάτε οδικά μέσω Σερβίας που το βλέπω πολύ δύσκολο. Όπως και να πάτε, καλά να περάσετε.
Έχεις δίκιο! Δεν το ανέφερα καθόλου αυτο το κομμάτι. Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε απο εκεί το πιθανότερο. Οποτε πρωτα μια ματιά στα εισιτήρια ειναι καλή αρχή, καλά λες.. Γνωρίζεις ποσες μέρες θα ήταν καλά να διαρκεσει το ταξίδι; Σίγουρα δε θα μπορέσουμε να δούμε πολλά πράγματα, ελπιζω να κάνουμε κ δεύτερο ταξίδι κάποια στιγμή ωστε να δούμε κι άλλα! Αυτή τη φορά θα θελα να μπορούσαμε να δούμε προς Τοσκάνη κ Ρώμη. Αλλα δεν εχω ιδέα αν βολεύει η διαδρομή κλπ
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Kαλησπέρα! Δεν ξερω αν θα σε βοηθήσει, πέρυσι το καλοκαίρι ειχα την τύχη κ τη χαρά να κάνω ένα roadtrip στην Ιταλία.
Διήρκεσε 10 ημέρες. Καταρχάς να πω αν μπορείς να αποφύγεις για ενοικίαση αυτοκινήτου τη sicily by car (ή κάπως έτσι). Μάλλον υπέκλεψαν τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας κ έγιναν υπέρογκες χρεώσεις (ευτυχώς η τράπεζά μου τις εμπόδισε..). Δοκίμασε hertz ή avis (σιγουρα οχι ιταλική).
Εμείς πήγαμε αεροπορικώς κ ξεκινήσαμε από βερόνα (1βράδυ), βενετία (2 βρ), φλωρεντία (3βρ)- οπου γυρίσαμε με αμάξι την τοσκάνη- σιέννα-πίζα- γένοβα(1βρ) κ τέλος μιλάνο (2 βρ).
Δε σου συστήνω να συμπεριλάβεις τη ρώμη γτ δε νομίζω ότι είναι εύκολα προσβάσιμη με αμάξι καθώς ολες οι ιταλικές πόλεις έχουν ιστορικό κέντρο που αν κατά λάθος μπεις τα πρόστιμα είναι μεγάλα.
Θα συνιστούσα αν βρεις πτήσεις από πίζα ( η φλωρεντία πολύ πιο ακριβή) κ να μένατε φλωρεντία. Αξίζει ΠΟΛΥ η σιέννα (70χλμ από φλωρεντία), η λούκα, το σαν τζιμινιάνο κ η πίζα (όλα στην τοσκάνη). Επίσης αυτό που θα αξιζει τέτοιο καιρό είναι το cinque terre (τα παραθαλάσσια χωριά) κ ειδικά manarola και vernazza (από κοντά ειναι σαν ψεύτικα, πολύ πιο όμορφα από τις φωτο του google). Εκεί φυσικά πας με τρένο (εμείς παρκαραμε το αμάξι σε πάρκιν του σιδηροδρομικού σταθμού του levanto περίπου καμία ώρα από την πίζα). Η διαδρομή για τα χωριουδακια με τρένο ειναι το πολύ 5' κ το 1 χωριό απ´το άλλο απέχει 2-3' με τρένο ή μπορείτε να κάνετε κ hiking!!
Τελευταία συμβουλή, να παρκάρετε το αμάξι πάντα σε παρκινκ για να μην έχετε απρόοπτα (κυρίως κλήσεις) κ προσοχή στη ztl (ζωνη του ιστορικού κεντρου, εχει κόκκινα φανάρια σίγουρα θα τα δείτε)
 
Μηνύματα
38
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη η Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπερα και απο εμενα .
εγω ειχα παει πριν 3 χρονια Τοσκανη και εμεινα 4 μερες στην Φλωρεντια και 3 μερες στην Ρωμη.Στην Φλωρεντια την ειχαμε σαν βαση γιατι ειναι στο κεντρο τις Τοσκανης μπορεις να δεις ομορφα χωρια και πολεις νοτια οπως η Σιενα Σαν Τζιμινιανο,Μοντεπουλτσιανο,Μονταλσινο,Βολτερα,Πιενζα οπως και τα χωρια του Κιαντι.Επισης βορεια και ανατολικα υπαρχουν αλλα τοσα χωρια και πολεις οπως η Πιζα η Λουκα η Βερονα και η Βενετια και βεβαια τα 5 χωρια (cinque terre).Χρονο βεβαι θα πρεπει να αφιερωσεις και στην Φλωρεντια καθως εχει παρα πολλα να δεις.
Τωρα οσο για την Ρωμη δεν εχω πολλα ναπω ειναι τοσο ωραια πολη που νομιζω οτι θα ηταν λαθος να μην την επισκεφτειτε αν ψαξεις εδω μεσα τις ιστοριες και τα tips για την Ρωμη θα καταλαβεις.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
καλό θα ήταν να μας πεις πόσες μέρες έχετε διαθέσιμες. Γνώμη μου, δεν μπορείς να δείς σε λίγες μέρες και Τοσκάνη και λίγο από Liguria και λίγο από Veneto και λίγο από Ρώμη. Γιατί όλα από λίγο θα τα δεις, επικεντρωθείτε σε μια περιφέρεια πχ. Τοσκάνη για να ευχαριστηθείτε.
 
Last edited:

Sofia1974

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα!!!
Τελικά καταλήξαμε.
Φτάνουμε Ρώμη και κατευθείαν φεύγουμε για Φλωρεντία για 4 διανυκτερεύσεις (που θα είναι η βάση μας).
Το μόνο που έχουμε ήδη στο μυαλό μας είναι μια επίσκεψη στο Μαρανέλο (Μουσείο FErrari) και μια στο εκπτωτικό χωριό!!
Επιστρέφουμε στη Ρώμη για 2 διανυκτερεύσεις για να πάρουν μια γεύση από την Αιώνια Πόλη.
Δεκτές προτάσεις για εκδρομές, εστιατόρια κλπ

Για αυτοκίνητο βρήκαμε ένα στην Autoeurope!! Έχει νοικιάσει κανείς απο τη συγκεκριμένη εταιρεία?
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.866
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Για αυτοκίνητο βρήκαμε ένα στην Autoeurope!! Έχει νοικιάσει κανείς απο τη συγκεκριμένη εταιρεία?
η autoeurope δεν είναι εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων αλλά μεσάζων. εγώ έχω νοικιάσει μέσω αυτών από την Hertz.
 

prasinaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
εμείς ήμασταν Ιταλία το Πάσχα....νοικιάσαμε με AVIS (χωρίς πλήρη κάλυψη) ...αρκετά οικονομικά σε σχέση μέ αλλες ....κανένα πρόβλημα απολύτως.....η μονη συμβουλή που θα σου δώσω ....προσοχή στο δρόμο γιατι τρέχουν σαν τρελλοί...ιδιαίτερη προσοχή στα διόδια....η διαδικασία είναι η εξής...φτάνεις στα διόδια που είναι στην ουσία αυτόματοι πωλητές....δεν υπάρχουν εισπράκτορες .. περνάς από όσα έχουν σήμα εισιτηρίου ....όταν είσαι πριν την μπάρα πατάς το κουμπάκι και βγαίνει ενα απόκομμα εισιτηρίου ....δεν πληρώνεις κάτι σε αυτό το σημείο οπως γίνεται εδώ....ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ και συνεχίζεις την πορεία σου μέχρι την έξοδό σου από τα διόδια ....(στην ουσία πληρώνεις για όσα χιλιόμετρα κάνεις..).....οταν βγαίνεις από τα διόδια βάζεις το εισιτήριο σου και εμφανίζεται στην οθόνη το αντίτιμο που πρέπει να πληρώσεις.
 

Sofia1974

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Μεγάλη διαφορά AVIS με πρόμο σχεδόν 200€. Οπότε θα πάμε με promo και ο Θεός βοηθός!!!
Που πήγατε στην Ιταλία?? καμιά ιδέα??
Αυτό με τα διόδια μας το είπαν, σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!!!
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα!!!
Τελικά καταλήξαμε.
Φτάνουμε Ρώμη και κατευθείαν φεύγουμε για Φλωρεντία για 4 διανυκτερεύσεις (που θα είναι η βάση μας).
Το μόνο που έχουμε ήδη στο μυαλό μας είναι μια επίσκεψη στο Μαρανέλο (Μουσείο FErrari) και μια στο εκπτωτικό χωριό!!
Επιστρέφουμε στη Ρώμη για 2 διανυκτερεύσεις για να πάρουν μια γεύση από την Αιώνια Πόλη.
Δεκτές προτάσεις για εκδρομές, εστιατόρια κλπ

Για αυτοκίνητο βρήκαμε ένα στην Autoeurope!! Έχει νοικιάσει κανείς απο τη συγκεκριμένη εταιρεία?
Θα πρότεινα μια εκδρομή στη σιένα κ ίσως στο σαν τζιμινιάνο.
Επίσης βγάλτε ηλεκτρονικά εισιτήρια (αν φυσικά θελετε να πάτε) για την gallery uffizi. Οι ουρές είναι τεράστιες!
Για ποιο εκπτωτικό λες;;
 

prasinaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μεγάλη διαφορά AVIS με πρόμο σχεδόν 200€. Οπότε θα πάμε με promo και ο Θεός βοηθός!!!
Που πήγατε στην Ιταλία?? καμιά ιδέα??
Αυτό με τα διόδια μας το είπαν, σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!!!
Εμεις πηγαμε Μιλανο Φλωρεντια Gardaland Βενετια...μαγεια....εγω ξετρελαθηκα με τα χωρια του Chianti....πηγαμε Castellina Randa Volpea....το συνιστω....αφου θα πας Ρωμη να πας για φαγητο στο Brancaleone.. στη Via Sicilia, 170 ...εγγυηση
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.866
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πολύ μεγάλη προσοχή στα όρια ταχύτητας, στα φαναρια και στις περιοχές που απαγορεύεται το αυτοκίνητο, υπάρχουν παντού κάμερες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom