Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.307
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το σαιτ αυτο ενημερώνει μονο για το δικτυο που διαχειριζεται, οχι ολο το οδικο δικτυο. Πχ νοτο δεν καλυπτει...αρα επιστροφή σε ενα παλιο γνωριμο, καλα ενημερωμένο πλεον:
https://www.viamichelin.it/web/Itinerari
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Ταξιδι με ΙΧ σε τοσκανη και βορεια ιταλια.

Καλησπερα,σκεφτομαι ενα ταξιδακι ιταλια και συγκεκριμενα απο πατρα για ανκονα ακτοπλοικως με ιχ και κατ'ευθειαν για φλωρεντια 4 ημερες,με μια ημερισια στην σιεννα.Αυτο που με προβληματιζει ειναι η σταθμευση του ιχ και το πως θα κινουμαι κατα την εκει διαμονη μου.(ταξι,μμμ;)Επειτα,οδικως για λιμνη γκαρντα σε καποιο χωριουδακι,που δεν ενω ακομα αποφασισει,για 4 ημερες,με ημερισιες μιλανο,βενετια και γκαρνταλαντ,για τον μικρο,παντα με ιχ.Οι ανησυχιες μου κυριως εχουν να κανουν,με την ασφαλεια του ιχ στις περιοχες σταθμευσης (ξενοδοχειου η'ιδιωτικου γκαραζ οπου υπαρχει).οποιαδηποτε πληροφορια-προταση θα μου φαινοταν χρησιμη,μιας και θα ειναι η πρωτη μου φορα ,που θα ταξιδεψω οδικως στο εξωτερικο.
 
Last edited by a moderator:

prasinaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους...το παθος μου για τα ταξίδια ειναι μεγάλο και γιαυτό φροντιζω να παίρνω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ για τα μέρη που πηγαίνω...το μικρόβιο το εχω κλη(αροδοτήσει και στα υπολοιπα μέλη της οικογένειας ....Εχω ταξιδεψει στην Ευρώπη σε αρκετούς προορισμούς όπως Ρωμη Κυπρο Πραγα Βαρκελώνη Salzburg αλλα και οικογενειακώς στο Μοναχο το Λονδίνο την Μαδρίτη και την Eurodisney ...σχεδόν πάντα ταξιδεύουμε μόνοι μας χωρίς την βοήθεια πρακτορείου και η διαδικασία αναζήτησης και δημιουργίας προγράμματος είναι κάτι το οποίο εχω αναλάβει αποκλειστικά και μου αρέσει πολύ. Αυτή τη φορά πηγαίνουμε 1 εβδομάδα στην Ιταλία και συγκεκριμένα Μιλάνο Gardaland Φλωρεντία και Βενετία. Εχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο και η βοηθεια που θέλω απο όποιον είναι γνώστης είναι στο θέμα των διοδίων. Γνωρίζετε αν υπαρχει κάτι όπως το δικό μας το E-Pass που θα μπορούσα να βγάλω για να μου έρθουν τα διόδια πιο οικονομικά και να γλυτώσω τον χρόνο αναμονής ? (αν φυσικά με συμφέρει )
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Γνωρίζετε αν υπαρχει κάτι όπως το δικό μας το E-Pass που θα μπορούσα να βγάλω για να μου έρθουν τα διόδια πιο οικονομικά και να γλυτώσω τον χρόνο αναμονής ? (αν φυσικά με συμφέρει )
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες (όπως τον τρόπο που λειτουργεί και αν συμφέρει), όμως ξέρω πως κάποιες εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτου παρέχουν το TELEPASS. Σίγουρα η Sicily by car.
Αντιγράφω απ' το pdf (σελ. 6) με τους όρους που θέτει η συγκεκριμένη εταιρία:

•TELEPASS:
Customers can hire the "Telepass" device, paying the daily charge of € 3.00 + apt / dt charges 16% + VAT 22%, for a maximum of 10 days. This fee will be charged to customers up to 10 days of rental.
At the end of hire, or to the vehicle's return, after 48 hours, the customer will be charged:
1. The entire rental cost;
2. Potential extras;
3. Telepass fee;
4. Telepass consumption, the device will have recorded being hired

In case of damage and / or theft and / or device loss, the passenger will be contractually liable for the payment of the amount equal to € 70.00 + VAT 22%.

Ολόκληρο το pdf εδώ: http://www.autoeuropa.it/newae/booking/en/cond/condizioni_auto.pdf
 

prasinaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες (όπως τον τρόπο που λειτουργεί και αν συμφέρει), όμως ξέρω πως κάποιες εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτου παρέχουν το TELEPASS. Σίγουρα η Sicily by car.
Αντιγράφω απ' το pdf (σελ. 6) με τους όρους που θέτει η συγκεκριμένη εταιρία:

•TELEPASS:
Customers can hire the "Telepass" device, paying the daily charge of € 3.00 + apt / dt charges 16% + VAT 22%, for a maximum of 10 days. This fee will be charged to customers up to 10 days of rental.
At the end of hire, or to the vehicle's return, after 48 hours, the customer will be charged:
1. The entire rental cost;
2. Potential extras;
3. Telepass fee;
4. Telepass consumption, the device will have recorded being hired

In case of damage and / or theft and / or device loss, the passenger will be contractually liable for the payment of the amount equal to € 70.00 + VAT 22%.

Ολόκληρο το pdf εδώ: http://www.autoeuropa.it/newae/booking/en/cond/condizioni_auto.pdf
Σ΄ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.....εμεις εχουμε κλείσει μεσω AVIS...θα το κοιτάξω άν αναφέρεται γιατι δεν του είχαμε δώσει ιδιαίτερη σημασία ....
 

Sofia1974

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλημέρα!!
Ετοιμάζουμε ταξίδι στην Ιταλία, πρώτη φορά με αμάξι. Κλείσαμε ήδη εισητήρια Αθήνα-Ρώμη -Αθήνα και σκεφτόμαστε να κάνουμε το εξής πρόγραμμα (για να ικανοποιήσουμε τις απαιτήσεις όλων).
Ρώμη Μπολόνια (1 νύχτα)
Μπολόνια Βενετία (1 νύχτα)
Βενετία Μόντενα (1 νύχτα)
Μόντενα Φλωρεντία (2 νύχτες)
Φλωρεντία Ρώμη (1 νύχτα)

Τι λέτε? Θα είναι πολύ κουραστικό? Θα προλάβουμε να δούμε κάτι?
Μήπως έχετε άλλες προτάσεις? Το σίγουρο είνα Βενετία και Μόντενα (λόγω ferrari)

Aiutamiiiiiiiiii
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τι λέτε? Θα είναι πολύ κουραστικό? Θα προλάβουμε να δούμε κάτι?
Μήπως έχετε άλλες προτάσεις? Το σίγουρο είνα Βενετία και Μόντενα (λόγω ferrari)
Φυσικά και θα είναι πολύ κουραστικό. Από τη στιγμή που είχατε ως δεδομένο να δείτε τη Βενετία και την Μοντενα έπρεπε εξ αρχής να επιλέξετε άλλο αεροδρόμιο και να επικεντρωθείτε στην περιοχή γύρω απ' τα μέρη που σας ενδιαφέρουν.
Επίσης η καθημερινή αλλαγή καταλυμάτων και πόλεων δεν είναι εύκολη υπόθεση. Μέχρι να μπείτε και να βγείτε απ' τις πόλεις, να βρείτε το ξενοδοχείο σας, να τακτοποιηθείτε, να προσανατολιστείτε, να φάτε, να πιείτε, να συντονιστείτε (δεν λες και πόσα άτομα θα είσαστε) έχει χαθεί πολύς χρόνος. Ίσα μια σύντομη βόλτα θα προλάβετε να κάνετε και νάνι.
Τα road trip είναι καταπληκτικά ταξίδια αλλά θέλουν καλή οργάνωση, σχετική πειθαρχία και να βάζουμε ρεαλιστικούς στόχους. Και το κυριότερο: πρώτα μελετάμε και μετά φτιάχνουμε ένα εφικτό πρόγραμμα.
Εν ολίγοις πρέπει να κάνετε ψαλίδι. Σε τι, εσείς θα το αποφασίσετε.
 

Sofia1974

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Θα είμαστε 4 άτομα!!! Ο ένας θέλει Βενετία, ο άλλος Μόντενα! Οι υπόλοιποι θέλουμε απλώς Ιταλία. Πιστεύω ότι πρέπει να κόψουμε τη Βενετία....
Του χρόνου να είμαστε καλά θα κάνουμε ένα road trip απο Μιλάνο και θα δούμε και τη Βενετία.
Το θέμα είναι φέτος που τα εισητήρια από και προς Ρώμη τα έχουμε ήδη κλείσει, που να πάμε?? Μπορείτε να μου προτείνετε ένα road trip to οποίο να είναι εφικτό? Να δούμε και κάτι και να μην ψοφήσουμε μέσα σε ένα αμάξι.. Όσο για τη Ρώμη δεν μας πειράζει να μείνουμε και 1 μέρα μόνο γιατί θα πάμε το επόμενο ταξίδι αποκλειστικά εκεί!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μπορείτε από Ρώμη να φύγετε απευθείας για Φλωρεντία, να μείνετε 3 βράδια εκεί και τις υπόλοιπες μέρες να γυρίσετε την περιοχή της Τοσκάνης. Υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο φόρουμ.

Άλλη πρόταση είναι να κατευθυνθείτε προς νότο. Να μείνετε 2-3 μέρες στη Νάπολη (που είναι σαφώς πιο κοντά στη Ρώμη σε σχέση με τη Φλωρεντία) και τις υπόλοιπες να γυρίσετε την Κοστιέρα Αμαλφιτάνα.

Επιλογές υπάρχουν πολλές, το θέμα είναι εσάς τι σας ενδιαφέρει περισσότερο να δείτε. Επίσης παίζει ρόλο και η εποχή που θα πραγματοποιηθεί το ταξίδι.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγω Σοφια μου οπως στα ειπα κιολας σου προτείνω Φλωρεντία με πέρασμα απο Σιένα κ Σαν Τζιμινιανο οταν πηγαίνετε Ρώμη ή Πίζα αν έχετε αντοχές ..Η Μόντενα ξεφεύγει αρκετά γτ προσθέτει 2 ωρες δρόμο ακομα αλλα δεν ειναι απαγορευτική η απόσταση.. Βενετία Αύγουστο μηνα 6 ωρες δρομο δεν την προτείνω κ συμφωνω απολυτα με @emouli κ ότι είπε για επιλογη αλλου αεροδρομίου αν ο πρωταρχικός προορισμός ηταν η Βενετία..
 

vanda87

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα!! Είναι η δεύτερη φορά που γράφω στο φόρουμ, ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα :)
Λοιπόν, ήθελα βοήθεια σε κάτι. Σε λίγους μήνες ο φίλος ου μπαίνει φαντάρος και τώρα την άνοιξη είναι η τελευταία μας ευκαρία να πάμε ένα ταξίδι εξωτερικό, που τόσα χρόνα το λέμε αλλά ακόμα δεν το έχουμε καταφέρει. Κάτι που θέλαμε κ οι 2 από πάντα είναι ένα roadtrip στην Ιταλία και συγκεκριμένα να περάσουμε και από Τοσκάνη που έχουμε έναν έρωτα μαζι της. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
Πρώτον, πόσες μέρες πιστεύετε ότι θα πρέπει να διαθέσουμε κα δεύτερον ποια μέρη θα ήταν ωραίο να επισκεφθούμε. Σίγουρα έχω πολλές απορίες ακόμη αλλά για αρχή αυτά, για να μπορέσω να ξεκινήσω από κάπου.. Προσπαθώ να το οργανωσω μόνη μου μέχρι ένα σημείο, ωστέ να είναι έκλπηξη, αλλά δεν έχω ιδέα τι να πρωτοκοιτάξω :icon_redface:
Κάθε πρόταση, βοήθεια, πληροφορία, συμβουλή ευπροόδεκτη!!! :)
Ευχαριστώωω!!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.110
Likes
24.109
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία ιδέα η Ιταλία και ειδικά η Τοσκάνη, αλλά δεν διευκρινίζεις αν θα ξεκινήσετε από την Ελλάδα με αυτοκίνητο ή αν θα πάτε αεροπορικώς και θα νοικιάσετε εκεί αυτοκίνητο. Ανάλογα με την κάθε περίπτωση θα πρέπει να ξεκινήσεις με τα ακτοπλοϊκά ή αεροπορικά εισιτήρια, εκτός αν σκέφτεστε να πάτε οδικά μέσω Σερβίας που το βλέπω πολύ δύσκολο. Όπως και να πάτε, καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.356
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom