Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Vegerezaros, εχεις ανακαλυψει κατι νεο για την πολη, βολτα....φαγητο ....απο αυτα τα ωραια ....?
δεν εβαλες και εσυ ενα @ πριν το vegerazaros να το δω αμεσως :) Κοιτα εγω εχω μια αρχη τρωω οπου βλεπω να τρωνε οι ντοπιοι...οταν δω τουριστες φευγω...προσπαθηστε να τρωτε σε μαγαζια μικρα που εχουν τα μπεν μαρυ και βλεπεις το φαγητο...μην παραγγέλνετε απο καταλογους...ντονερ καεφτεδες κεμπαπ ειναι πολυ καφτερα...και δυσκολα να τα χωνεψεις..εχεις ομως πολλα μαγειρευτα δεν νομιζω να δυσκολευτείς αα και ωραιες σουπες και πολυ κοτοπουλο..παντου..Το αρνι μυριζει τις περισσότερες φορες , και το μοσχαρι καλη επιλογη...εχω καποια στανταρ μαγαζια που θα επισκευτω καθε φορα αλλα ειναι λιγο εκτος πεπατημενης οποτε δεν εχει νοημα να σας βαζω σε στενα και συνοικίες εκτος του τουριστικου ενδιαφεροντος. Αναθεωρήστε ομως λιγο το προγραμμα του δρομολογιου νομιζω οτι ξεκινατε να κανετε σερί Αθηνα Κωνσταντινουπολη...αυτο δεν γινετε με την καμμια...!!!! μια διανυκτερευση εντος Ελλαδας οπωσδηποτε ! καλα να περασετε
 

kegroeg

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Προς υπεράσπιση μου ο λόγος που πάμε οδικός είναι οτι μας απαγόρευσε ο γιατρός το αεροπλάνο (είχαμε πει να πάμε Βιέννη μέσω Μπρατισλάβα). Έτσι είχα την ιδέα να πάμε κάπου με αυτοκίνητο. Και η εμμονή και των δυο ζευγαριών να πάμε οπωσδήποτε κάπου ΤΩΡΑ, είναι γιατί περιμένουμε τα δεύτερα παιδάκια μας και μάλλον για τα επόμενα χρόνια είμαστε χλωμοί για ταξίδια που τόσο πολύ μας αρέσουν....το βλέπουμε σαν μια τελευταία βόλτα για επόμενα 2-3 χρόνια....
η αλήθεια το είχα σκεφτεί κάτι σε 10 ώρες οδήγηση + 3 ώρες στάσεις και πλέον προβληματίζομαι :rolleyes-80:
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Πολλα και θα προσπαθησω να απαντησω..αν χασω τη σειρα sorry..
1 . οπωσδηποτε μια σταση..πχ Καβαλα...για ξεκουραση τα ποδια των κοριτσιών θα πριστουν τοσες ωρες καθιστες εστω και αν υπολογιζετε σε ενδιαμεσες στασεις...
2.ΧΑΜΑΜ ουτε να το σκέφτεσαι.
3. απο yenikapi δεν εχει νοημα...να πας Ασιατικη πλευρα...γιατι απο εμμινονου μπορεις να παρεις καραβακι με την Ισταμπουλκαρτ ή εκει διπλα απο sirkesi να πατε με το υποθαλλασιο τραινο Marmaray ξεκιναει απο το σταθμο τραινων το κτηριο με ροζ τουβλακια απεναντι απο τη σταση τραμ sirkesi...σε πηγαινει Uskundar και απο εκει kadikoy με μινι βαν τα Ντολμους που θα τα βρεις στο λιμανι ή με λεωφορειο...αυτο αν θελετε να κανετε μια πιο μεγαλη βολτα
4.Δωματιο αλλαξε και κλεισε μια μερα αργοτερα ( γιατι την διανυχτερευση εντος Ελλαδας την πρωτη μερα πρεπει να την κανετε) και κανε την κρατηση εως τελος. Στην Ασιατικη πλευρα δεν εχει οικονομικα ξενοδοχεια καλα..και οσα ειναι φτηνα ειναι χάλια πιο χάλια απο αυτα στην Ομονοια..( οικονομικο για μενα ειναι εως 40 ευρώ το δικλινο αν διαθετεις παραπανω τοτε θα βρεις κατι καλο)
5. Street food καλο αλλα τις περισσότερες φορες καφτερο και βαρύ Τα Balkan Locantasi (εχει και κοντα στην Ταξιμ εκτός απο περιοχή Sirkesi) ειναι καλη λυση γιατι μαγειρευουν με λαδι και χωρις πολλα αλατια και μπαχαρια...παρόμοια μαγειρεία θα βρεις αλλα μακρια απο αυτα που ειναι πανω σε τουριστικους δρομους. Και μην καθεστε σε εστιατορια θα πληρώνετε πολλα και θα τρωτε λιγο
Οπωσδηποτε θα βγαλετε καρτα..εστω και μια..για τους 4 αλλα το ξενοδοχειο που θα μεινετε εχει Παρκινκ για το αυτοκινητο...πολυ σημαντικό να συνεννοηθείς μαζι τους για αυτο.
6 μερες η @Vegerazaros ηταν στο Δουβλινο :)
Στα πλαίσια της εμπιστοσύνης που σου έχω ακύρωσα την 1η βραδιά και θα το κάνουμε throughout sultanahmet (ασιατική πλευρά άκυρη)...τώρα αν τελικά τα καταφέρουμε δωμάτιο θα βρούμε...
Vegerazaros σε ευχαριστώ πολύ :)
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Στα πλαίσια της εμπιστοσύνης που σου έχω ακύρωσα την 1η βραδιά και θα το κάνουμε throughout sultanahmet (ασιατική πλευρά άκυρη)...τώρα αν τελικά τα καταφέρουμε δωμάτιο θα βρούμε...
Vegerazaros σε ευχαριστώ πολύ :)
Μια χαρα , τα κοριτσια δεν ειναι πρωταρες ξερουν!..αν οπωσδηποτε θελετε Τουρκια πρωτο βραδυ δες Ανδριανουπολη!..και με την Ανατολή μπες στη Πόλη..Αλλη αίσθηση View attachment 134540παιδι μου!

Τωρα διαβασα οτι το ξενοδοχειο σας ειναι κοντα στο Yenikapi οποτε απο εκει μπορεις να παρεις το Marmaray για την απεναντυ μερια στο Uskudar http://www.marmaray.gov.tr/
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Μην μασας.. την Πέμπτη έρχομαι και εγώ.. Αμα κανουν καμια μ@λακί@, θα τους πλακώσουμε μαζί.. :xalara::haha:
 

Chr!ss@

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Μην μασας.. την Πέμπτη έρχομαι και εγώ.. Αμα κανουν καμια μ@λακί@, θα τους πλακώσουμε μαζί.. :xalara::haha:
Καλά να περάσουμε τοτε κ με το καλό να γυρίσουμε....ελπίζω να με μαγέψει τοσο η Κωνσταντινούπολη που να μην τα σκέφτομαι....που θα μεινετε αν επιτρέπεται????
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλά να περάσουμε τοτε κ με το καλό να γυρίσουμε....ελπίζω να με μαγέψει τοσο η Κωνσταντινούπολη που να μην τα σκέφτομαι....που θα μεινετε αν επιτρέπεται????
Και γω ερχομαι Παρασκευη :) να μην σκεφτεσαι τιποτα μετα την Αγκυρα δεν πεταει κουνουπι χωρις εξακριβωση στοιχειων...ταυτοτητα κ το χαρτακι που θα σου δωσουν στο αεροδρομιο παντα μαζι σου
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
@Chr!ss@ στο Elite World Prestige. Σίγουρα θα ξεχάσεις τα πάντα μόλις βγεις στην Πόλη.. Σίγουρα μόλις φύγεις θα σε απασχολούν περισσότερο οι μέρες μέχρι να γυρίσεις ξανά πίσω στην Πόλη, παρά οι τζιχαντιστές..

Τέταρτος για πρέφα στην Πόλη το ΣΚ..??
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
και εγώ πάω την Παρασκευή , μήπως πρέπει να κάνουμε σύναξη ?
έχω κλείσει στο the peak .....αλλά ακόμα το σκέφτομαι.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom