Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Έχω στη διάθεσή μου 8 μέρες οπότε έχω πολύ χρόνο....
8 μερες δεν ειναι ποτε αρκετες για τις ομορφιες της Πολης οταν θα πας θα καταλαβεις....μην αγορασεις καμμια καρτα ετσι κ αλλιως η διαφορα των 5 τλ ειναι 1.5 ευρω :)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Τελος παντων βρηκα το φυλλαδιο,που εδιναν με την καρτα και εχει τα ιδια που γραφει το λινκ που σου εβαλα,με την διαφορα οτι στην 3/μερη εχει και το χαρεμι...
ΥΓ...vegerazaros,η αληθεια ειναι οτι εχει πολλα πραγματα να δει,εσυ το ξερεις καλυτερα!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Πες βρε στο κοριτσι οτι το χαρεμι ειναι μουφα....μην το πω εγω κ θεωρηθω παλι γραφικη...οτι το ισλαμικης τεχνης...βλεπεις κ παιρνεις ιδεα μεσα στα τζαμια...οτι το τεχνολογιας τι να το κανεις αν δεν εισαι σχετικος με το χωρο,επισης το αρχαιολογικο θα της φανει για τα μπαζα..αν εχει παει πχ στης Ακροπολης....πειτε..οτι θες 2 μερες για να πας πανω κατω δεξια και αριστερα στην Ιστικλαλ...αλλες δυο μερες για παζαρι και αγορα....αλλη μια μερα για καντικιου και αλλες δυο μερες για Αγια Σοφια Μονη χωρας Πατριαρχειο και κανα δυο τζαμια....ποσες μερες ειπαμε οτι θα παει το κοριτσι στη Πολη για να δει και ολα τα υπολοιπα μουσεια που περιλαμβανονται στη καρτα...? :) :)
Καταρχήν δεν είμαι κορίτσι...έπειτα αν διάβαζες παραπάνω θα έβλεπες για το που ενδιαφέρομαι να πάω και τέλος στα ταξίδια μου περπατάω πολύ...θα το δεις όταν θα διαβάσεις την ιστορία μου....
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Τελος παντων βρηκα το φυλλαδιο,που εδιναν με την καρτα και εχει τα ιδια που γραφει το λινκ που σου εβαλα,με την διαφορα οτι στην 3/μερη εχει και το χαρεμι...
Βρε και συ με το χαρεμι....:bleh:...καρφιτσουλα μου γλυκια!

Καταρχήν δεν είμαι κορίτσι...έπειτα αν διάβαζες παραπάνω θα έβλεπες για το που ενδιαφέρομαι να πάω και τέλος στα ταξίδια μου περπατάω πολύ...θα το δεις όταν θα διαβάσεις την ιστορία μου....
Αγορι σορρυ, Εεε τοτε να πας...σε ολα τα μουσεια γιατι σου αφαιρω τις 2 μερες για παζαρι και αγορα...αυτο θα το κανεις σε 2 ωρες :) πιο μηνα θα πας?
 
Last edited by a moderator:

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Αγορι σορρυ, Εεε τοτε να πας...σε ολα τα μουσεια γιατι σου αφαιρω τις 2 μερες για παζαρι και αγορα...αυτο θα το κανεις σε 2 ωρες :) πιο μηνα θα πας?
Την άλλη Κυριακή φεύγουμε μαζί με τη γυναίκα μου οπότε μην αφαιρείς τίποτα....
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Την άλλη Κυριακή φεύγουμε μαζί με τη γυναίκα μου οπότε μην αφαιρείς τίποτα....
Μην παρεις καρτα, τωρα δεν γινετε ο κακος χαμος απο γκρουπ και σιγουρα δεν θα προλαβεις να τα δεις ολα...αλλα εσυ κανε αυτο που νομιζεις πιο καλο για σενα ....καλο ταξιδι ...επισης Παρασκευη η Σαββατο αν εισαι Ιστικλαλ και Ταξιμ και δεις πολυ αστυνομια με εξαρτησεις καντην ταχεως θα περιμενουν διαδηλωση...λεω εγω τωρα... :) καλα να περασετε
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Vegerezaros, εχεις ανακαλυψει κατι νεο για την πολη, βολτα....φαγητο ....απο αυτα τα ωραια ....?
 

kegroeg

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Εμείς φεύγουμε μεθαύριο ξημερώματα δύο ζευγάρια με αυτοκίνητο απο Αθηνά για Κωνσταντινούπολη (σημειωτέον οι κοπελιές και οι δύο έγκυες στον 6ο και 7ο μήνα).
Πρώτη φορά στην πόλη και ακολουθώντας τις συμβουλές των εμπειροτέρων θα μείνουμε Sultanahmet. Διαμέρισματακι 2 υπνοδωματίων (είμαστε low badget) για 5 βράδια.
Όπως σε κάθε μας ταξίδι αν και έχω ήδη διαβάσει πάρα πολλά κατατοπιστικά στο φόρουμ, λόγω των κοριτσιών που είναι εγκυμονούσες αισθάνομαι μεγαλύτερη ευθύνη και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή.
1) Εως Receptionist ξενοδοχείου είχα την ευκαιρία όλη την εβδομάδα να ρωτήσω αρκετούς για την διαδρομή και αρκετοί μεταξύ αυτών και Τούρκοι μου είπαν να μην περάσω τα σύνορα βράδυ διότι ο δρόμος εντός Τουρκιάς είναι επικίνδυνος με άσχημο φωτισμό κτλ.
Αυτό αν ισχύει μου χαλάει λίγο τα σχέδια που ήταν:"χαλαρά και όποτε φτάσουμε"... μιας και η ώρα αναχώρησης είναι στάνταρ 03:00 λόγω εργασίας.
2)Στα κορίτσια αρέσει το μασάζ και θεωρούσα ότι θα λάτρευαν το χαμάμ ΑΛΛΑ διαβάζοντας απο κοπελιές στο φόρουμ τι εστί χαμάμ, πλέον έχω αμφιβολίες για το αν ενδείκνυται για εγκύους. Μου ακούγετε επικίνδυνο. Δεν ξέρω αν υπάρχει ειδική περιποίηση για εγκύους και αν η ατμόσφαιρα και η θερμοκρασία εντός είναι απαγορευτική.
3)Όπου αναφέρεται βόλτα στο Βόσπορο ή πέρασμα στην ασιατική πλευρά διαβάζω για το Εμίνονου. Γνωρίζει κάποιος για το Yenikapi και αν αξίζει να πάρουμε κάποιο πλοιάριο απο εκεί μιας και είναι πιο κοντά στην περιοχή μας?
4)Δωμάτιο έκλεισα σήμερα αλλά μόνο για τις 3 πρώτες μέρες.
Σκεφτόμουν τις 2 τελευταίες να φύγουμε από sultanahmet και ίσως να πηγαίναμε απέναντι για να αλλάξουμε παραστάσεις. Πιστεύεται ότι θα άξιζε?
5) street food στην πόλη ακούγεται ωραίο αλλά μήπως λόγω τον κοριτσιών πρέπει να το αποφύγουμε?
6) Instanbul cart. Αν κατάλαβα από κάτι τούρκικα site, κοστίζουν 10tl η μια,τα οποία ειναι non refundable (κάπου είχα διαβάσει στο forum ότι επιστρέφονται)..... τι ισχύει? ...να πάρουμε μία και για τους 4?
7)έξι μέρες ξεροσταλιάζουμε μπας και απαντήσει η @Vegerazaros στην Ευτυχία για αν εχει να προτείνει κάτι για φαγητό!!! :rolleyes:
Ας είναι και μια σύνοψη στα παλιά...
Εχω κρατήσει ως μια καλή οικονομική λύση το balkan locantasi αλλα λόγω πολύ δουλειάς(για να πάρω 6 μέρες ρεπό για το ταξίδι μας έλιωσα) αν και διάβασα αρκετά, στο κομμάτι φαγητό εχω κενά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. :)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εμείς φεύγουμε μεθαύριο ξημερώματα δύο ζευγάρια με αυτοκίνητο απο Αθηνά για Κωνσταντινούπολη (σημειωτέον οι κοπελιές και οι δύο έγκυες στον 6ο και 7ο μήνα).
Τι να πω, μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω:shock:είναι 20 ώρες ταξίδι, χαρά στο κουράγιο σας, εγώ από Θεσσαλονίκη το έκανα και είπα αμάν!αμάν!
1)Εγώ το δρόμο τον θυμάμαι καλό (λίγο κακό οδόστρωμα σε μερικά σημεία) και όσο πλησιάζεις στην Πόλη γίνεται καλύτερος.
2)Στην ασιατική πλευρά βλέπεις την καθημερινότητα της Πόλης, αξίζει να πάτε.
3)Το balkan locantasi είναι μια τέλεια πρόταση για φθηνό αλλά καλό φαγητό.
Για τις ερωτήσεις σου 2 και 5, γυναικολόγοι του φόρουμ τα φώτα σας παρακαλώ...
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Εμείς φεύγουμε μεθαύριο ξημερώματα δύο ζευγάρια με αυτοκίνητο απο Αθηνά για Κωνσταντινούπολη (σημειωτέον οι κοπελιές και οι δύο έγκυες στον 6ο και 7ο μήνα).
Πρώτη φορά στην πόλη και ακολουθώντας τις συμβουλές των εμπειροτέρων θα μείνουμε Sultanahmet. Διαμέρισματακι 2 υπνοδωματίων (είμαστε low badget) για 5 βράδια.
Όπως σε κάθε μας ταξίδι αν και έχω ήδη διαβάσει πάρα πολλά κατατοπιστικά στο φόρουμ, λόγω των κοριτσιών που είναι εγκυμονούσες αισθάνομαι μεγαλύτερη ευθύνη και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή.
1) Εως Receptionist ξενοδοχείου είχα την ευκαιρία όλη την εβδομάδα να ρωτήσω αρκετούς για την διαδρομή και αρκετοί μεταξύ αυτών και Τούρκοι μου είπαν να μην περάσω τα σύνορα βράδυ διότι ο δρόμος εντός Τουρκιάς είναι επικίνδυνος με άσχημο φωτισμό κτλ.
Αυτό αν ισχύει μου χαλάει λίγο τα σχέδια που ήταν:"χαλαρά και όποτε φτάσουμε"... μιας και η ώρα αναχώρησης είναι στάνταρ 03:00 λόγω εργασίας.
2)Στα κορίτσια αρέσει το μασάζ και θεωρούσα ότι θα λάτρευαν το χαμάμ ΑΛΛΑ διαβάζοντας απο κοπελιές στο φόρουμ τι εστί χαμάμ, πλέον έχω αμφιβολίες για το αν ενδείκνυται για εγκύους. Μου ακούγετε επικίνδυνο. Δεν ξέρω αν υπάρχει ειδική περιποίηση για εγκύους και αν η ατμόσφαιρα και η θερμοκρασία εντός είναι απαγορευτική.
3)Όπου αναφέρεται βόλτα στο Βόσπορο ή πέρασμα στην ασιατική πλευρά διαβάζω για το Εμίνονου. Γνωρίζει κάποιος για το Yenikapi και αν αξίζει να πάρουμε κάποιο πλοιάριο απο εκεί μιας και είναι πιο κοντά στην περιοχή μας?
4)Δωμάτιο έκλεισα σήμερα αλλά μόνο για τις 3 πρώτες μέρες.
Σκεφτόμουν τις 2 τελευταίες να φύγουμε από sultanahmet και ίσως να πηγαίναμε απέναντι για να αλλάξουμε παραστάσεις. Πιστεύεται ότι θα άξιζε?
5) street food στην πόλη ακούγεται ωραίο αλλά μήπως λόγω τον κοριτσιών πρέπει να το αποφύγουμε?
6) Instanbul cart. Αν κατάλαβα από κάτι τούρκικα site, κοστίζουν 10tl η μια,τα οποία ειναι non refundable (κάπου είχα διαβάσει στο forum ότι επιστρέφονται)..... τι ισχύει? ...να πάρουμε μία και για τους 4?
7)έξι μέρες ξεροσταλιάζουμε μπας και απαντήσει η @Vegerazaros στην Ευτυχία για αν εχει να προτείνει κάτι για φαγητό!!! :rolleyes:
Ας είναι και μια σύνοψη στα παλιά...
Εχω κρατήσει ως μια καλή οικονομική λύση το balkan locantasi αλλα λόγω πολύ δουλειάς(για να πάρω 6 μέρες ρεπό για το ταξίδι μας έλιωσα) αν και διάβασα αρκετά, στο κομμάτι φαγητό εχω κενά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. :)
Πολλα και θα προσπαθησω να απαντησω..αν χασω τη σειρα sorry..
1 . οπωσδηποτε μια σταση..πχ Καβαλα...για ξεκουραση τα ποδια των κοριτσιών θα πριστουν τοσες ωρες καθιστες εστω και αν υπολογιζετε σε ενδιαμεσες στασεις...
2.ΧΑΜΑΜ ουτε να το σκέφτεσαι.
3. απο yenikapi δεν εχει νοημα...να πας Ασιατικη πλευρα...γιατι απο εμμινονου μπορεις να παρεις καραβακι με την Ισταμπουλκαρτ ή εκει διπλα απο sirkesi να πατε με το υποθαλλασιο τραινο Marmaray ξεκιναει απο το σταθμο τραινων το κτηριο με ροζ τουβλακια απεναντι απο τη σταση τραμ sirkesi...σε πηγαινει Uskundar και απο εκει kadikoy με μινι βαν τα Ντολμους που θα τα βρεις στο λιμανι ή με λεωφορειο...αυτο αν θελετε να κανετε μια πιο μεγαλη βολτα
4.Δωματιο αλλαξε και κλεισε μια μερα αργοτερα ( γιατι την διανυχτερευση εντος Ελλαδας την πρωτη μερα πρεπει να την κανετε) και κανε την κρατηση εως τελος. Στην Ασιατικη πλευρα δεν εχει οικονομικα ξενοδοχεια καλα..και οσα ειναι φτηνα ειναι χάλια πιο χάλια απο αυτα στην Ομονοια..( οικονομικο για μενα ειναι εως 40 ευρώ το δικλινο αν διαθετεις παραπανω τοτε θα βρεις κατι καλο)
5. Street food καλο αλλα τις περισσότερες φορες καφτερο και βαρύ Τα Balkan Locantasi (εχει και κοντα στην Ταξιμ εκτός απο περιοχή Sirkesi) ειναι καλη λυση γιατι μαγειρευουν με λαδι και χωρις πολλα αλατια και μπαχαρια...παρόμοια μαγειρεία θα βρεις αλλα μακρια απο αυτα που ειναι πανω σε τουριστικους δρομους. Και μην καθεστε σε εστιατορια θα πληρώνετε πολλα και θα τρωτε λιγο
Οπωσδηποτε θα βγαλετε καρτα..εστω και μια..για τους 4 αλλα το ξενοδοχειο που θα μεινετε εχει Παρκινκ για το αυτοκινητο...πολυ σημαντικό να συνεννοηθείς μαζι τους για αυτο.
6 μερες η @Vegerazaros ηταν στο Δουβλινο :)

@kegroeg εννοείται μονο νερο εμφιαλωμένο και μακρια τα κοριτσια απο κοκορετσια κεμπαπ και κεφτεδες. Επίσης θα βρειτε πολλους φουρνους -καφε με ωραια γλυκα και σαντουιτσακια
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom