Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα! Σκοπεύω να ταξιδέψω στην Κωνστατινούπολη σε λίγες εβδομάδες.. Με αφορμή τα πρόσφατα γεγονότα στην Άγκυρα θα ηθελα την άποψη σας για το αν είναι επικίνδυνο ένα ταξίδι σην Τουρκία ή οχι...
μην διστασεις να κανεις το ταξιδι.η Κωνσταντινουπολη είναι υπεροχη όπως κ αν την δεις.συνηθως οι διαδηλώσεις κ τα επεισοδεια γινονται στην πλατεια ταξιμ οποτε αν δεις ότι κατι γινεται,απλα αποχωρεις.όταν πηγα την δευτερη φορα εγω (γιατι μια δεν είναι ποτε αρκετη!!!) συναντησα στην ιστικλαλ πορεια κατά της αστυνομικης βιας.ηταν πολύ ειρηνικη κ δεν δημιουργηθηκε κανενα επεισοδειο... τωρα ποτε δεν ξερεις,το ταξιδι όμως ΚΑΝΕ ΤΟ!!!

Σίγουρα σε όλους φέρνει μια ανησυχία η επίθεση στην Άγκυρα αλλά δεν θα άλλαζα με τίποτα το ταξίδι μου...Σε 10 μέρες φεύγουμε και βλέποντας την ισοτιμία ευρώ λίρας(1 ευρω-3,34 λίρες)με βλέπω να φέρνω όλο το παζάρι....
εκτος από την βαλιτσα που εχεις κλεισει,παρε κ καμια μεταφορικη,θα χρειαστεί!!! από ναργιλέδες κ μπαχαρικα,μεχρι τσαγια κάθε λογης,λουκουμια μπακλαβάδες κ πασμινες!!!
 
Last edited by a moderator:

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος,προσπαθώ να κάνω κράτηση για εισιτήρια από το διαδίκτυο για την Αγιά Σοφία και όταν μου λέει να βάλω τα στοιχεία δεν με αφήνει να επιλέξω τη χώρα προέλευσης.Ξέρει κανείς πως γίνεται;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος,προσπαθώ να κάνω κράτηση για εισιτήρια από το διαδίκτυο για την Αγιά Σοφία και όταν μου λέει να βάλω τα στοιχεία δεν με αφήνει να επιλέξω τη χώρα προέλευσης.Ξέρει κανείς πως γίνεται;
Από ποιό site προσπαθείς να κλείσεις εισιτήρια?
Θυμάμαι ότι πολλοί έχουν αναφέρει ότι δεν μπόρεσαν να κλείσουν εισιτήρια μέσω ίντερνετ. Ψάχνοντας βρήκα το παρακάτω site. Προσπάθησε σε αυτό και μας λες αν τελικά ήταν επιτυχής η κράτηση (από ότι είδα ζητά να κάνεις εγγραφή δίνοντας μόνο το mail σου)
http://www.biletix.com/etkinlik/RMB04/TURKIYE/en
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Από ποιό site προσπαθείς να κλείσεις εισιτήρια?
Θυμάμαι ότι πολλοί έχουν αναφέρει ότι δεν μπόρεσαν να κλείσουν εισιτήρια μέσω ίντερνετ. Ψάχνοντας βρήκα το παρακάτω site. Προσπάθησε σε αυτό και μας λες αν τελικά ήταν επιτυχής η κράτηση (από ότι είδα ζητά να κάνεις εγγραφή δίνοντας μόνο το mail σου)
http://www.biletix.com/etkinlik/RMB04/TURKIYE/en
Εγώ προσπαθώ να κάνω από το επίσημο site www.muze.gov.tr απλα θέλω να μάθω αν το έχει κάνει κάποιος.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Εγώ προσπαθώ να κάνω από το επίσημο site www.muze.gov.tr απλα θέλω να μάθω αν το έχει κάνει κάποιος.
Από το συγκεκριμένο site δεν μπορεί κάποιος ξένος να κλείσει εισιτήριο. Είναι μόνο για κατοίκους Τουρκίας. Νομίζω ότι το έχουν αναφέρει και άλλα μέλη του forum.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Και εγώ αυτό νομίζω αλλά διάβασα στα σχόλια του TripAdvisor και λένε ότι το έχουν κάνει.Επίσης αν ήταν μόνο για Τούρκους γιατί έχουν και στα αγγλικά τη σελιδα;θα προσπαθήσω αύριο να το κάνω αφού βάλω λεφτά στη κάρτα και θα σου πω.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν δεν καταφέρεις να κλείσεις εισιτήρια να ξέρεις πως το απόγευμα δεν έχει ουρές στην Αγια Σοφιά.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
αν πας νωρις το πρωι (πριν τις 9 που ανοιγει) μπορεις ευκολα να μπεις κ να κοψεις εισητηριο από την ουρα των μεμονομενων.το απόγευμα δεν εχει καθολου ουρα κ μπαινεις πιο ανετα αλλα είναι πιο περιορισμένος ο χρονος επισκεψης.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
αν πας νωρις το πρωι (πριν τις 9 που ανοιγει) μπορεις ευκολα να μπεις κ να κοψεις εισητηριο από την ουρα των μεμονομενων.το απόγευμα δεν εχει καθολου ουρα κ μπαινεις πιο ανετα αλλα είναι πιο περιορισμένος ο χρονος επισκεψης.
Διαβαζοντας τα σχολια του tripadvisor εχει γινει μεγαλο θεμα το e-ticket της Αγιας Σοφιας και για μεγαλο διαστημα ειχε προβλημα η σελιδα και δεν μπορουσες να κλεισεις,τωρα μπανεις στο site www.muze.gov.tr/en πηγαινεις στη επιλογη e-ticket διαλεγεις το εισιτηριο που θελεις και οταν τωρα σου ζηταει τα στοιχεια εξου και το λαθος τους δεν σε αφηνει να επιλεξεις αλλη χωρα περα απο τη Τουρκια,απο τα λεγομενα πολλων που το εχουν κανει αφηνεις κενο το ID που σου ζηταει,βαζεις τη διευθυνση του ξενοδοχειου σου[αυτο ειναι απαραιτητο για οσους θελουν να αποκτησουν τη museumkart]αλλα πρεπει να βαλεις καποια διευθυνση για να συνεχισεις και πας στην πληρωμη.Καποιοι εγραφαν οτι δεν τους ηρθε αμεσως το e-mail επιβεβαιωσης και εκανε μεχρι και 24 ωρες,αλλοι χρειαστηκε να επικοινωνησουν με το e-mail που γραφει για να τους στειλουν σε μορφη pdf τα εισιτηρια παντως και για μερικους που απλα ειχαν εκτυπωση την αποδειξη της συναλλαγης και ειχαν εννοειται ταυτοτητα και τη καρτα τους μαζι εδειχναν αυτο και τους εδιναν τα εισιτηρια χωρις να περιμενουν.Η δικη μου επιμονη να κλεισω τα εισιτηρια διαδικτυακα ειναι γιατι θελω να παω στην Αγια Σοφια οταν θα ειναι καποια βροχερη μερα,και να προσαρμοσω το προγραμμα μου βαση του καιρου.Αυριο θα κανω την κρατηση και θα σας πω τι εγινε...
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η δικη μου επιμονη να κλεισω τα εισιτηρια διαδικτυακα ειναι γιατι θελω να παω στην Αγια Σοφια οταν θα ειναι καποια βροχερη μερα,και να προσαρμοσω το προγραμμα μου βαση του καιρου.
Μα αυτό είναι παράλογο. Πώς θα ξέρεις από πριν ποια μέρα θα είναι βροχερή ώστε να βασίσεις το πρόγραμμά σου και να προαγοράσεις τα εισιτήρια που θες; :rolleyes-80:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Μα αυτό είναι παράλογο. Πώς θα ξέρεις από πριν ποια μέρα θα είναι βροχερή ώστε να βασίσεις το πρόγραμμά σου και να προαγοράσεις τα εισιτήρια που θες; :rolleyes-80:
Νομιζω,οτι ξεκιναει να ισχυει το εισιτηριο,στο πρωτο αξιοθεατο που πας....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom