Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Το ξενοδοχειο σου ειναι κοντα σχεδον σε ολα τα αξιοθεατα που πρεπει να επισκεφτεις στην Πολη. Την Αγια σοφια το μπλε τζαμι το τοπ καπι το υδραγωγειο και το grand bazzar.Νομιζω πως αν δεις αυτα και κανεις και μια βολτα στο βοσπορο με τα καραβακια,θα εχεις δει αρκετα σημαντικα πραγματα της Πολης.
 

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.. μηπως εχετε να προτεινετε καποια μαγαζια για φαγητο και τα cafe η μπαρ με την καλυτερη θεα στην πολη?εχω διαβασει μονο για το pierre loti..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.. μηπως εχετε να προτεινετε καποια μαγαζια για φαγητο και τα cafe η μπαρ με την καλυτερη θεα στην πολη?εχω διαβασει μονο για το pierre loti..
- Αυτήν την εποχή το Pierre Loti είναι κλειστό. Δεν ξέρω τον Φεβρουάριο.
- Απόφυγε γενικά τα μαγαζιά στο Σουλταναχμέτ. Όχι ότι δεν είναι καλά, αλλά πολύ τουριστικά (όσα έχουν κόσμο), που σημαίνει καλό περιβάλλον μεν, αλλά μικρές μερίδες, μέτρια ποιότητα (γι αυτό που πληρώνεις) και ακριβές τιμές (παρόμοιες ή και ακριβότερες από την Ελλάδα).
- Ζωή στην Ιστικλάλ και πέριξ έχει πάντα. Ακόμη και στις 2 το πρωί με χιονοθύελλα! Και οι Τούρκοι δεν κωλώνουν να καθίσουν έξω. Χωρίς θέρμανση! Ψάξτε στα στενά, τα κάθετα στην Ιστικλάλ. Θα βρείτε "τρύπες" για φαγητό με απείρως καλύτερο value for money. Τουρίστες θα έχει μεν, αλλά καμμία σχέση με την παλιά Πόλη.
- Στο Ορτάκιοϊ, τέτοια εποχή, ψόφια τα πράγματα...
- Ούσκουνταρ και Καντίκιοϊ, ναι, να πάτε, και για ψώνια και για φαγητό.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πιερ Λοτι, παντα ειναι ανοιχτα..και στο Ορτακιόι εχει νεαροκοσμο σε ολα τα μαγαζια εως 12-1 το πρωί...δεν κυκλοφορουν στα δρομακια λογω κρύου..:p
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Καλημερα και καλη χρονια.

Μια ερωτηση να κανω για να βγω απο την δυσκολη θεση

Εχω κλεισει εισιτήρια για Κωνσταντινουπολη Ατατουρκ , και εχω μπει στην αναζητηση του ξενοδοχειου αλλα δεν μπορω να υπολογισω της αποστασεις καλα.

Δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω Ταξιμ ή Φατιχ
Η ημερες που θα μεινουμε ειναι 8 και θελω μια γνωμη για το που θα μεινουμε , δεν εχουμε αυτοκινητο με τα ΜΜΜ θα πηγαινουμε αλλα θελουμε να δουμε ολο και περισσοτερο την Τουρκια (Ασιατικο-Ευρωπαικο)

Ποια η γνωμη σας?

Α και απο συναλλαγμα ποσα να εχουμε μαζι μας?
να παρουμε 1000€ σε συναλλαγμα για 8 ημερες να μπορεσουμε να παμε στα αξιοθεατα και οπου αλλου?
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
στο Ορτακιόι εχει νεαροκοσμο σε ολα τα μαγαζια εως 12-1 το πρωί
εγώ, πάντως, τους είδα να κυνηγούν τον πελάτη με την καραμπίνα (καθημερινή) - ημέρα με άσχημο καιρό, είναι αλήθεια... Ίσως το Σ/Κ να είναι διαφορετικά...
 

Tela Nutela

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν και πάει καιρός που γράφτηκα στο forum,πρώτη μου ανάρτηση είναι αυτή..να είστε καλά όλοι για τις πληροφορίες σχετικά με την Κων/πολη γιατι θα είμαι εκεί μάλλον προς τέλη Φλεβάρη!
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Καλημερα και καλη χρονια.

Μια ερωτηση να κανω για να βγω απο την δυσκολη θεση

Εχω κλεισει εισιτήρια για Κωνσταντινουπολη Ατατουρκ , και εχω μπει στην αναζητηση του ξενοδοχειου αλλα δεν μπορω να υπολογισω της αποστασεις καλα.

Δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω Ταξιμ ή Φατιχ
Η ημερες που θα μεινουμε ειναι 8 και θελω μια γνωμη για το που θα μεινουμε , δεν εχουμε αυτοκινητο με τα ΜΜΜ θα πηγαινουμε αλλα θελουμε να δουμε ολο και περισσοτερο την Τουρκια (Ασιατικο-Ευρωπαικο)

Ποια η γνωμη σας?

Α και απο συναλλαγμα ποσα να εχουμε μαζι μας?
να παρουμε 1000€ σε συναλλαγμα για 8 ημερες να μπορεσουμε να παμε στα αξιοθεατα και οπου αλλου?
Καλημερα..Εγω παντως μετα απο σκεψη και πολυ διαβασμα και μιας και ειναι η 3η φορα που παω κατεληξα στο Karakoy και συγκεκριμενα στο http://www.booking.com/hotel/tr/pen...170a563313db4d9ff4c9c4220a9c7X1;highlight_roo Βρισκεται ακριβως στη μεση και ειναι πολυ κοντα στα μεσα μεταφορας
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημερα..Εγω παντως μετα απο σκεψη και πολυ διαβασμα και μιας και ειναι η 3η φορα που παω κατεληξα στο Karakoy και συγκεκριμενα στο

Καλημερα..Εγω παντως μετα απο σκεψη και πολυ διαβασμα και μιας και ειναι η 3η φορα που παω κατεληξα στο Karakoy και συγκεκριμενα στο http://www.booking.com/hotel/tr/pen...170a563313db4d9ff4c9c4220a9c7X1;highlight_roo Βρισκεται ακριβως στη μεση και ειναι πολυ κοντα στα μεσα μεταφορας
Πολύ καλή επιλογή. Να προσεχθεί μόνον ότι τα πιο φτηνά δωμάτια δεν έχουν παράθυρο.
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Πολύ καλή επιλογή. Να προσεχθεί μόνον ότι τα πιο φτηνά δωμάτια δεν έχουν παράθυρο.
Nαι το προσεξα και γι αυτο εκλεισα το standart και οχι το Economy..Ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα νομιζω πως αξιζει τον κοπο..Να ρωτησω κατι..εκανα την κρατηση χθες βραδυ για τις 17 Ιανουαριου χωρις δικαιωμα ακυρωσης και εκανα το λαθος να χρησιμοποιησω μια Pre-paid καρτα που εχω και που ειχε μεσα το ποσο των 200 ευρω-ενω το ποσο της διαμονης για 4 βραδια ειναι 216!Μου εστειλαν βεβαια email επιβεβαιωσης απο το Booking αλλα φοβαμαι μηπως οταν πανε να κανουν την χρεωση δουν οτι το ποσο ειναι ανεπαρκες, μου την ακυρωσουν..και μεινω στα κρυα του λουτρου!Σκεφτομαι να αλλαξω τα στοιχεια της πιστωτικης αλλα..δεν ξερω αν εχει γινει ηδη καποια χρεωση στην Pre-Paid..Ξερει κανεις να μου πει..αν δουν οτι το ποσο ειναι ανεπαρκες..θα με ενημερωσουν για να δωσω αλλη καρτα ή θα μου ακυρωσουν τη κρατηση χωρις ειδοποιηση;;
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Αν γινει το οτιδηποτε με την χρεωση της καρτα σου , δηλαδη αν δεν μπορεσουν να προεισπραξουν τα χρηματα , θα σου στειλουν ενα email απο το booking που θα σου λενε οτι δεν μπορεσανε να χρησιμοποιησουν την καρτα και θα σου λενε να την αλλαξεις. Μην φοβασε παντος οτι και να γινει θα εχεις σιγουρα μια ενημερωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom