Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν εχω παει χειμωνα στην Πολη...μου βαζεις ιδεες,αρχηγε!Παρεμπιπτοντως,το Balkan στο Σουλταναχμετ που ειναι?
:D.. Αχ! αχ! η Πόλη ειναι παντός καιρού.... αν ξερεις που ειναι το www.hodjapasha.com στο Sirkesi περνάς απο μπροστα του εχοντας το στα αριστερα σου , βγαινεις σε ενα πεζοδρομο που εχει ολο φαγάδικα.. πας αριστερα και στο πρωτο στενο παλι αριστερα , ειναι το τριτο μαγαζι δεξια...Πολυ ευκολο ειναι .
Επισης μπορεις να πας και απο τον κατω δρομο που περναει το τραμ αναμεσα στη σταση Σιρκεσι προς Gulhane ..αλλα δεν εχω μετρησει τα στενα να σου πώ που πρεπει να στριψεις "δεξια" αυτη τη φορά ( και αυτος ειναι πεζοδρομος) και στα 40 μετρα ειναι το μαγαζι αριστερα σου.... Ασε θα παμε μαζι καμμια φορα να σε παω σε ολα τα κατώγια...με την καλή έννοια , "κατώγια" γιατι για τα καλα μαγειριά στη Πολη κατεβαίνεις ενα-δυο σκαλιά!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ανακαλυψα κι εγω ενα αλλο,ειναι ακριβως απεναντι απο την πλατεια Beyazit,βλεπεις το Sky Kamer hotel.μπαινεις στο στενακι,μετα αριστερα και μετα σε κατι σκαλακια δεξια.Λεγεται Karadeniz lokantasi,ατμοσφαιρα στο ναδιρ αλλα φθηνο-οχι οσο το Balkan βεβαια-και φαγητο ακομα καλυτερο νομιζω.Α,στο Balkan βρισκεις και τουριστες,σ αυτο δεν ειδα ουτε εναν ποτε.Ειναι μονο για μεσημερι,μετα τις 3 το μεσημερι δεν εχει μεινει τιποτα!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ανακαλυψα κι εγω ενα αλλο,ειναι ακριβως απεναντι απο την πλατεια Beyazit,βλεπεις το Sky Kamer hotel.μπαινεις στο στενακι,μετα αριστερα και μετα σε κατι σκαλακια δεξια.Λεγεται Karadeniz lokantasi,ατμοσφαιρα στο ναδιρ αλλα φθηνο-οχι οσο το Balkan βεβαια-και φαγητο ακομα καλυτερο νομιζω.Α,στο Balkan βρισκεις και τουριστες,σ αυτο δεν ειδα ουτε εναν ποτε.Ειναι μονο για μεσημερι,μετα τις 3 το μεσημερι δεν εχει μεινει τιποτα!
Ε ναι λοιπόν θα το τιμήσω τoν Νοέμβρη!! :)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας!Αν κατάλαβα καλά, Pierre Lotti πας για καφεδάκι και ωραία θέα, δεν έχει φαγητό ή δεν αξίζει να φας εκεί?Μέχρι το τελεφερίκ παίρνουμε το λεωφορείο 99 από Εμινονού για τη στάση Εγιούπ?Vegerazaros και greco σας ευχαριστώ για το Balkan,(κατάλαβα που είναι και επειδή ξετρελαθήκαμε με το προφιτερόλ του inci, θα περιδιαβούμε 4-5 φορές τη Mis sok) και το Karadeniz lokantasi που μας βολεύει αφάνταστα για φαγητό μετά το ξεποδάριασμα στο Μεγάλο Παζάρι.Να ευχαριστήσω και το μέλος που μου είπε για το ενυδρείο, είναι στο πρόγραμμά μας πλέον.Κάποιος μου είπε ότι η μυρωδιά του αρνιού προέρχεται από το βούτυρο που φτιάχνουν από πρόβειο γάλα και το βάζουν παντού.ισχύει?Επίσης γλυκά, εκτός από hafiz mustafa και inci, φάγαμε στα Ozsut και Mado και ήταν εξαιρετικά, δεν προλάβαμε όμως να πάμε στο Cigdem pastanesi για το οποίο μας είχαν πεί τα καλύτερα.Έχετε πάει? νομίζω είναι στον κεντρικό δρόμο λίγο πριν το Μ. Παζάρι.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Αυτό με το βούτυρο μας το είπε και o σερβιτόρος στο gani gani καθώς ένα από τα πιάτα είχε έντονη αυτή την οσμή αρνιού (προσωπικά δε με χαλούσε :p).
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας!Αν κατάλαβα καλά, Pierre Lotti πας για καφεδάκι και ωραία θέα, δεν έχει φαγητό ή δεν αξίζει να φας εκεί?Μέχρι το τελεφερίκ παίρνουμε το λεωφορείο 99 από Εμινονού για τη στάση Εγιούπ?Vegerazaros και greco σας ευχαριστώ για το Balkan,(κατάλαβα που είναι και επειδή ξετρελαθήκαμε με το προφιτερόλ του inci, θα περιδιαβούμε 4-5 φορές τη Mis sok) και το Karadeniz lokantasi που μας βολεύει αφάνταστα για φαγητό μετά το ξεποδάριασμα στο Μεγάλο Παζάρι.Να ευχαριστήσω και το μέλος που μου είπε για το ενυδρείο, είναι στο πρόγραμμά μας πλέον.Κάποιος μου είπε ότι η μυρωδιά του αρνιού προέρχεται από το βούτυρο που φτιάχνουν από πρόβειο γάλα και το βάζουν παντού.ισχύει?Επίσης γλυκά, εκτός από hafiz mustafa και inci, φάγαμε στα Ozsut και Mado και ήταν εξαιρετικά, δεν προλάβαμε όμως να πάμε στο Cigdem pastanesi για το οποίο μας είχαν πεί τα καλύτερα.Έχετε πάει? νομίζω είναι στον κεντρικό δρόμο λίγο πριν το Μ. Παζάρι.
Εκει ειναι που λες το Cigdem,την πρωτη φορα που ειχα παει μου αρεσαν πολυ τα γλυκα του αλλα φετος το Πασχα που ξαναπηγα δεν μου αρεσαν και τοσο.Επισης,μεσα στο Μεγαλο Παζαρι πολυ καλο εστιατοριο ειναι το Havuzlu.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Around the world,στο Pierre Lotti δεν θυμαμαι να εχει φαγητο,εχει ομως πολλα εστιατορια και μαγειρεια στο χωριο Εγιουπ.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Around the world,στο Pierre Lotti δεν θυμαμαι να εχει φαγητο,εχει ομως πολλα εστιατορια και μαγειρεια στο χωριο Εγιουπ.
Το χωριό Εγιουπ είναι εκεί που σταματάει το λεωφορείο 99 για την αφετηρία του τελεφερίκ?
 

emantas

Member
Μηνύματα
30
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια 1015 χιλιομετρα στ
Κρίμα να μην είσαι στην πτήση της Κυριακής, πετάω έχοντας πρωτο σταθμό την Κων/πολη
 

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Παιδια θα παω κι εγω Κωνσταντινουπολη για 4 βραδια μεσα στο Φεβρουαριο και θα μεινω στο Eternity hotel στην sultanahmet..Ποια ειναι τα βασικα αξιοθεατα που προτεινετε να δω για το διαστημα αυτο? Και απ οσο εχω διαβασει στο forum εχω μια απορια. Tο βραδυ για βολτα μπιρα κλπ ο κοσμος κινειται μονο γυρω απο την ταξιμ?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Παιδια θα παω κι εγω Κωνσταντινουπολη για 4 βραδια μεσα στο Φεβρουαριο και θα μεινω στο Eternity hotel στην sultanahmet..Ποια ειναι τα βασικα αξιοθεατα που προτεινετε να δω για το διαστημα αυτο? Και απ οσο εχω διαβασει στο forum εχω μια απορια. Tο βραδυ για βολτα μπιρα κλπ ο κοσμος κινειται μονο γυρω απο την ταξιμ?
Φεβρουαριο μετα της 10-11 το βραδυ κοσμο θα βρεις...στη Ιστικλαλ-Ταξιμ, ή στο Ορτακιόι και αν εισαι απεναντι στο Καντικιόι..αυτα ειναι τα ευκολα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom