Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

giorgos-rodos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου την εμπειρία μου από το πρόσφατο ταξίδι μου (μαζί με τη σύζυγό μου) στην Κωνσταντινούπολη (2-9 Μαϊου 2013). Πιστεύω να μην έχεις πάει ακόμη και να σε βοηθήσω. Πέρα από τα όσα έχεις ίσως διαβάσει στο forum θα ήθελα να προσθέσω τα ακόλουθα:
Κατ' αρχήν είχα κλείσει ξενοδοχείο στην περιοχή Nisantasi (κοντά στη στάση Osmanbey του μετρό, μόλις μία στάση μετά την πλατεία Taksim). Καλό είναι να φροντίσεις να έχεις αλλάξει λίγες τουρκικές λίρες στην Ελλάδα (ισόποσες με €50 περίπου) για να κάνεις τις πρώτες συναλλαγές σου μέχρι να αλλάξεις περισσότερες στην Πόλη από τοπικά ανταλλακτήρια, όπου συμφέρει πολύ περισσότερο (οι καλύτερες ισοτιμίες που συνάντησα ήταν στην περιοχή του GrandBazaar, περίπου 2,35 TL ανά €1, όταν στην πλατεία Ταξίμ ήταν περίπου 2,32 TL, σε καμία περίπτωση μην αλλάξεις στο αεροδρόμιο, διότι εκεί έχει υψηλή προμήθεια - περίπου 4% της αξίας των χρημάτων που αλλάζεις. Σημειωτέον ότι στην Τράπεζα της Ελλάδος εκείνη την περίοδο €1=2,11TL). Σημειωτέον ότι όλες τις συναλλαγές σου θα πρέπει να τις κάνεις σε τουρκικές λίρες, γιατί οι έμποροι σε κλέβουν με τις ισοτιμίες (για τους περισσότερους €1=2TL). Μόλις έφθασα στο αεροδρόμιο Ataturk αντί για ταξί (το οποίο στοιχίζει περίπου €50, δηλαδή περίπου 120TL, για να σε πάρει στην Πλατεία Ταξίμ) πήρα το λεωφορείο της εταιρίας HAVATAS (shuttlebus), το οποίο βρίσκεται ακριβώς μόλις βγαίνεις έξω από αυτό και στοιχίζει μόλις 10TL/άτομο για να σε αφήσει στην πλατεία ακριβώς απέναντι από το ξενοδοχείο MarmaraTaksim.Το συγκεκριμένο shuttlebus αναχωρεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα (κάθε μισή ώρα) από/προς όλα τα αεροδρόμια της Κων/πολης και το πρόγραμμα μπορείς να το πληροφορηθείς από την ιστοσελίδα της εταιρίας.
Μέσα μαζικής μεταφοράς: Στην Πόλη είναι προτιμότερο να κινείσαι με τα Μ.Μ.Μ. (μετρό, τραμ, λεωφορεία, τελεφερίκ) -έχουν πολύ καλό συγκοινωνιακό δίκτυο που σε πάει σχεδόν παντού, παρά με το ταξί, το οποίο είναι πολύ ακριβότερο και πολλές φορές σε κλέβουν οι ταξιτζίδες. Χαρακτηριστικά να σου πω ότι η μοναδική φορά που χρησιμοποίησα ταξί
ήταν όταν πήγα να κάνω Ανάσταση στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, αφού είχα διαβάσει από το site ότι είναι δύσκολο να πας εκεί με τα Μ.Μ.Μ. (πράγματι έτσι είναι). Μάλιστα, οι περισσότεροι ταξιτζίδες δε γνωρίζουν ακριβώς την τοποθεσία του Πατριαρχείου και κάνουν βόλτες. Όταν πήγαινα φρόντισα να πάρω το ταξί από τις 22.30 συμφωνόντας εκ των προτέρων μετά από παζάρι στηντιμή των 25 TL για τη διαδρομή (ο ταξιτζής δεν ήθελε ταξίμετρο, γιατί έλεγε ότι αν συμφωνήσουμε σε συγκεκριμένη τιμή θα με έπαιρνε γρηγορότερα, χωρίς να μου κάνει άσκοπες βόλτες! Μάλιστα, στην αρχή μου πρότεινε 30 TL!). Μετά από περίπου μισή ώρα και αφού ρώτησε και κάποιους περαστικούς βρήκαμε το Πατριαρχείο. Στην επιστροφή ο ταξιτζής που με πήρε από το Πατριαρχείο μέχρι το ξενοδοχείο μου με χρέωσε με το ταξίμετρο μόλις 16TL και με πήγε και γρηγορότερα! Σημειωτέον ότι στην Πόλη δεν υπάρχει το σύστημα της "διπλής" ταρίφας (για τις βραδινές ώρες κλπ.).
Εισιτήρια Μ.Μ.Μ.: Υπάρχουν κατ' αρχήν δύο τύποι εισιτηρίων για τους τουρίστες για τα Μ.Μ.Μ.. Το ένα είναι το γνωστό μας ηλεκτρονικό εισιτήριο, το οποίο στοιχίζει 4TL/διαδρομή (αν πάρεις το πολλαπλό ηλεκτρονικό εισιτήριο για 10 διαδρομές στοιχίζει 38 TL) και το άλλο είναι το JETTON που μοιάζει με μάρκα, το οποίο στοιχίζει 3TL/διαδρομή και μηχανήματα που το προμηθεύεσαι υπάρχουν σε όλες τις στάσεις. Ωστόσο, η καλύτερη επιλογή είναι η κάρτα Istanbulkart, την οποία μπορείς είτε να την προμηθευτείς από μηχανήματα που υπάρχουν στο μετρό -κυρίως- της Ταξίμ, είτε -σε περίπτωση που δεν είναι διαθέσιμη από αυτά (έτσι και στη δική μου περίπτωση) από ένα μπλε-άσπρο κιόσκι στη στάση των λεωφορείων της HAVATAS στην Ταξίμ. Στοιχίζει 6TL (νομίζω ότι τα παίρνεις πίσω όταν την επιστρέψεις, εγώ δεν το δοκίμασα, γιατί δεν πρόλαβα) η ίδια η κάρτα και τη φορτώνεις με χρήματα στα μηχανήματα που υπάρχουν στο μετρό της Ταξίμ (και σε άλλες στάσεις). Η κάθε διαδρομή στοιχίζει 1,95TL (μερικές φορές η ανταπόκριση στοιχίζει 1,25 TL) και συμφέρει πολύ περισσότερο ειδικά όταν ταξιδεύουν 2 η περισσότερα άτομα, αφού -πέραν του μειωμένου εισιτηρίου- δε χρειάζεται να τρέχεις κάθε φορά στα μηχανήματα του JETTON περιμένοντας στην ουρά και κινδυνεύοντας να "χάσεις" την ανταπόκριση.
Μουσεία: Εκεί αξίζει να προμηθευτείς μία κάρτα, η οποία λέγεται Muzekart, στοιχίζει 72 TL/άτομο και περιλαμβάνει -ανάμεσα σε άλλα- δωρεάν είσοδο στην Αγία Σοφία, ΤοπΚαπί (μαζί με το χαρέμι), Αρχαιολογικό Μουσείο και Μονή της Χώρας, τα οποία ούτως ει άλλως είναι must για την Πόλη. Η κάρτα αυτή, πέραν του οικονομικού οφέλους (στοιχίζει λιγότερο από ότι αν πάς μεμονωμένα στα συγκεκριμένα αξιοθέατα) έχει ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα: εισέρχεσαι στα αξιοθέατα χωρίς να περιμένεις στην ουρά...Και πίστεψέ με ειδικά την περίοδο που πήγα εγώ γινόταν ο "κακός χαμός" με τις ουρές. Στην Αγία Σοφία, όπου μπορείς να προμηθευτείς την κάρτα από τα εκδοτήρια των εισιτηρίων, περίμενα τουλάχιστον 1 ώρα στην ουρά. Μετά, αφού προμηθεύτηκα την κάρτα από τα εκδοτήρια της Αγίας Σοφίας, η είσοδος στο ΤοπΚαπί -και στο Αρχαιολογικό Μουσείο- ήταν ...παιχνιδάκι (μπήκα αμέσως ενώ ο Μ.Ο. αναμονής ήταν τουλάχιστον μιάμιση ώρα στο ΤοπΚαπί και στο χαρέμι 20 λεπτά)
Πριγκηποννήσια: Το ταξίδι στα Πριγκιποννήσια είναι must, όταν ταξιδεύει κανείς στην Πόλη τους ανοιξιάτικους και θερινούς μήνες. Έχουν γραφθεί αρκετά στο forum για το ταξίδι σε αυτά. Αυτά που θέλω να προσθέσω είναι τα εξής: Το πλοίο για τα Πριγκηποννήσια αναχωρεί από το KABATAS (μπορείς να πας με το τελεφερίκ από την Ταξίμ) και όχι από το EMINONU, όπου είχα διαβάσει σε άλλο κείμενο στο forum. Το εισιτήριο στοιχίζει 5 TL/άτομο, ωστόσο υπάρχει και η δυνατότητα της Istanbulkart με 3,5 TL/άτομο. Στην περίπτωση που σταματήσεις σε κάποιο από τα νησάκια (αξίζει να σταματήσεις μόνο στη Χάλκη και στην Πρίγκηπο), τότε θα πρέπει να πληρώσεις εκ νέου 5 TL (ή 3,5 TL με Istanbulkart) για τον επόμενο προορισμό. Δηλαδή π.χ. για παράδειγμα αν σταματήσεις στη Χάλκη και στην Πρίγκηπο θα πληρώσεις συνολικά 15 TL/άτομο (ή 10,50 TL με Istanbulkart) μέχρι να επιστρέψεις στο Kabatas. Γι' αυτό καλό είναι, αν χρησιμοποιείς την Istanbulkart να τη "φορτώσεις" πριν να ξεκινήσεις τη διαδρομή από το Kabatas (στα Πριγκηποννήσια δεν έχει μηχανήματα για να τη φορτώσεις και θα πρέπει να πληρώσεις κανονικό εισιτήριο από τα εκδοτήριά τους). Για να πάμε στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης με την άμαξα -δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα- στοίχισε συνολικά 40TL (20 TL για να πας και 20 TL για να γυρίσεις). Για να πάμε στη μονή του Αγίου Γεωργίου του Κουδουνά στην Πρίγκηπο στοίχισε συνολικά 60 TL (30 TL για να πας και 30 TL για να γυρίσεις). Η άμαξα σε αφήνει σε μία περιοχή που ονομάζεται Λούνα Παρκ και στη συνέχεια θα πρέπει να ανέβεις μία ανηφόρα περίπου 20 λεπτά (δεν πάνε εκεί άμαξες) για να φθάσεις στη Μονή. Ωστόσο, αξίζει χίλιες φορές να τη δεις και αυτή.
Πριν πας στο αεροδρόμιο της επιστροφής φρόντισε να αλλάξεις τις τουρκικές λίρες σε Ευρώ από τοπικά ανταλλακτήρια, διότι στο αεροδρόμιο (Ατατούρκ) όλες οι αναγραφόμενες τιμές είναι σε Ευρώ και αν θέλεις να πληρώσεις σε λίρες ισχύουν οι πραγματικές ισοτιμίες (δεν μπορούν να σε "κλέψουν" οι καταστηματάρχες). Αντιθέτως, αν αλλάξεις τις λίρες σε Ευρώ στα ανταλλακτήρια του αεροδρομίου, θα σε χρεώσουν (πέραν της χαμηλότερης ισοτιμίας) και με επιπλέον προμήθειες.
Αυτά και ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.....
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους σας. Αρχές του 2014 καλοβλέπω ένα ταξίδι στην Κων/πολη, για την Πόλη βεβαίως πρώτα απ' όλα αλλά και για Θεοφάνεια στο Πατριαρχείο. Όσοι έχουν βρεθεί τα Φώτα στην Πόλη ας μου περιγράψουν την εμπειρία τους για να έχω μια ενημέρωση, θα μου είναι πολύ χρήσιμη.Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

eftihia_k

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα..διαβασα πολλα και ζαλιστηκα-μπερδευτηκα,θα ηθελα να μου προτεινετε ενα προγραμμα ανετο(εβαλα λαμες στο ποδι πριν 8 μηνες) για πρωτη φορα που θα παω με την φιλη μου μονες για 6 μερες...παρακαλω πολυ θα ειναι πολυ χρησιμη η οποιαδηποτε βοηθεια...και για αρχη λεω οτι θα φτασω στο SABIHA και χωρις να ξερω ακομα πως,θα παω στην soultanahmet που θα μεινω...ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για προγραμμα δεν μπορω να σου πω. Διαβασε μονη σου, ηρεμα και ωραια, δες τι σου αρεσει περισσοτερο, μην πιεστεις κιολας και αποφασισε.

Για τη μεταφορα ομως απο και προς το αεροδρομιο ομως δες εδω http://www.sabihagokcen.aero/passengers-and-visitors/transport-and-parking/transportation

Καλυτερα λεωφορεια Havatas, απευθειας χωρις αλλαγες στην ταξιμ, αν ειναι εκει το ξενοδοχειο σου.
 

eftihia_k

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Για προγραμμα δεν μπορω να σου πω. Διαβασε μονη σου, ηρεμα και ωραια, δες τι σου αρεσει περισσοτερο, μην πιεστεις κιολας και αποφασισε.

Για τη μεταφορα ομως απο και προς το αεροδρομιο ομως δες εδω http://www.sabihagokcen.aero/passengers-and-visitors/transport-and-parking/transportation

Καλυτερα λεωφορεια Havatas, απευθειας χωρις αλλαγες στην ταξιμ, αν ειναι εκει το ξενοδοχειο σου.
σ'ευχαριστω πολυ για την καλη σου διαθεση και αν μπορουσες να μου υποδειξεις που να διαβασω γιατι χαθηκα μεσα στο site....και παλι ευχαριστω πολυ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
σ'ευχαριστω πολυ για την καλη σου διαθεση και αν μπορουσες να μου υποδειξεις που να διαβασω γιατι χαθηκα μεσα στο site....και παλι ευχαριστω πολυ
Εδω γενικες πληροφοριες http://www.travelstories.gr/community/forums/Ασία.22/?prefix_id=51

Και εδω ιστοριες που εχουν γραψει τα μελη του φορουμ και μπορεις να παρεις μερικες ιδεες για το προγραμμα σου http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=51
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα.Αφού δηλώσω και εγώ μαγεμένος από την Κων/πολη ( ελπίζω μέχρι την Άνοιξη να πραγματοποιήσω το δεύτερο ταξίδι γιατί ως γνωστόν μια φορά ποτέ δεν φτάνει) επιθυμώ τις απόψεις των μελών στο forum που έχουν πολλές εμπειρίες από την Πόλη στα παρακάτω: Μετά τα υπέροχα αξιοθέατα και μνημεία(Αγιά Σοφιά, Πατριαρχείο, μπλέ τζαμί, υδραγωγείο, ντολμάμπαχτσέ) τι θα μπορούσα να επισκεφθώ?Τι γνώμη έχετε για τα μουσεία της Πόλης? Για το ενυδρείο στα florya?Ποιές αγορές από το παζάρι μπαχαρικών σας ενθουσίασαν? Ας έρθουμε και στο θέμα φαγητό:προσωπικά ότι έφαγα ακόμα και στο δρόμο τα βρήκα πεντανόστιμα (μου αρέσουν τα πικάντικα φαγητά) όχι όμως και η οικογένεια(σύζυγος και τέκνα)που παντού εντόπιζαν μια αντιπαθέστατη μυρουδιά αρνιού.Φανταστείτε για να γλυτώσω την γκρίνια φάγαμε και στα mcdonalds (τι ντροπή!)ίσως δεν κάναμε και καλές επιλογές .Επειδή θεωρώ το φαγητό βασικό θέμα σε ένα ταξίδι, για την επόμενη επίσκεψη έχω στη λίστα μου τα khorasani, hamdi, gani gani,hacibamba και Balkan(απο το μέλος vegerazaros).Ποιά η αποψή σας γι'αυτά?η κουζίνα τους είναι μόνο βαριά και πικάντικη ή βρίσκεις και πιο light επιλογές?γιατί μας βλέπω να τρώμε σε διαφορετικά εστιατόρεια χαχαχα. Επίσης στο πρόγραμμα έχει μπεί και ο λόφος Piere Loti, είναι καλή επιλογή? Συγνώμη αν κούρασα και περιμένω τις χρήσιμες εμπειρίες σας.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Για το Balkan συμφωνω κι εγω,μηδεν ατμοσφαιρα αλλα πεντακαθαρο,πολυ νοστιμα φαγητα και τιμες...ονειρου!Εμεις φαγαμε καλα και στο Pehlivan,στην πλατεια Taksim,εχει κι αλλο μαγαζι στο Kadikoy στην ασιατικη πλευρα.Στο Pierre Lotti αξιζει με τα χιλια,με καλο καιρο βεβαια.
 

giannisLR7

Member
Μηνύματα
46
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ Vs ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Sos!!! Δευτερα πετάω για την Πόλη , και στισ τελευταίες πινελιεσ του προγράμματος καποιοσ είχε την ιδέα να αναφέρει το sortie club! Λοιπον!! Έχει παει κανένας;; υπάρχει κίνδυνο πορτασ;; πωσ πηγαίνω εκεί ;; ταξί λογικά... Και το πιο κύριο τι τιμεσ παιζουνεεεε;;; ευχαριστωω
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
920
Likes
8.357
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλημέρα.Αφού δηλώσω και εγώ μαγεμένος από την Κων/πολη ( ελπίζω μέχρι την Άνοιξη να πραγματοποιήσω το δεύτερο ταξίδι γιατί ως γνωστόν μια φορά ποτέ δεν φτάνει) επιθυμώ τις απόψεις των μελών στο forum που έχουν πολλές εμπειρίες από την Πόλη στα παρακάτω: Μετά τα υπέροχα αξιοθέατα και μνημεία(Αγιά Σοφιά, Πατριαρχείο, μπλέ τζαμί, υδραγωγείο, ντολμάμπαχτσέ) τι θα μπορούσα να επισκεφθώ?Τι γνώμη έχετε για τα μουσεία της Πόλης? Για το ενυδρείο στα florya?Ποιές αγορές από το παζάρι μπαχαρικών σας ενθουσίασαν? Ας έρθουμε και στο θέμα φαγητό:προσωπικά ότι έφαγα ακόμα και στο δρόμο τα βρήκα πεντανόστιμα (μου αρέσουν τα πικάντικα φαγητά) όχι όμως και η οικογένεια(σύζυγος και τέκνα)που παντού εντόπιζαν μια αντιπαθέστατη μυρουδιά αρνιού.Φανταστείτε για να γλυτώσω την γκρίνια φάγαμε και στα mcdonalds (τι ντροπή!)ίσως δεν κάναμε και καλές επιλογές .Επειδή θεωρώ το φαγητό βασικό θέμα σε ένα ταξίδι, για την επόμενη επίσκεψη έχω στη λίστα μου τα khorasani, hamdi, gani gani,hacibamba και Balkan(απο το μέλος vegerazaros).Ποιά η αποψή σας γι'αυτά?η κουζίνα τους είναι μόνο βαριά και πικάντικη ή βρίσκεις και πιο light επιλογές?γιατί μας βλέπω να τρώμε σε διαφορετικά εστιατόρεια χαχαχα. Επίσης στο πρόγραμμα έχει μπεί και ο λόφος Piere Loti, είναι καλή επιλογή? Συγνώμη αν κούρασα και περιμένω τις χρήσιμες εμπειρίες σας.
Στο ενυδρειο florya, πηγαμε με τα παιδια και ενθουσιαστηκαν ( παρομοιως και οι μεγαλοι)
Και ο Piere Loti τους αρεσε, ιδιως το τελεφερικ. (οχι ομως και η τεραστια ουρα για να μπεις σε αυτο)
Οσο για την αντιπαθεια στην μυρωδια του αρνιου, την αντιμετωπισαμε κι εμεις, και ετσι αναστεναξαν τα κοτοπουλα!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Για το Balkan συμφωνω κι εγω,μηδεν ατμοσφαιρα αλλα πεντακαθαρο,πολυ νοστιμα φαγητα και τιμες...ονειρου!Εμεις φαγαμε καλα και στο Pehlivan,στην πλατεια Taksim,εχει κι αλλο μαγαζι στο Kadikoy στην ασιατικη πλευρα.Στο Pierre Lotti αξιζει με τα χιλια,με καλο καιρο βεβαια.
Ελα @greco "με καλό καιρό μονο το Πιερ-Λοτυ"....που ειναι ο Ρομαντισμος σου??...σκεψου , ψιλοβροχο..σκεψου καταιγίδα..σκεψου χιονια..κρυο.. και συ να εισαι με καλή παρεα μεσα στο καφενεδάκι στο Πιερ-Λοτυ και ενα μυρωδάτο ποτηρι τσαι μπροστα σου και να λησομανούν εξω τα στοιχειά της φυσης.... Τελειοοοοο ε??? ;)

Στο ενυδρειο florya, πηγαμε με τα παιδια και ενθουσιαστηκαν ( παρομοιως και οι μεγαλοι)
Και ο Piere Loti τους αρεσε, ιδιως το τελεφερικ.
Οσο για την αντιπαθεια στην μυρωδια του αρνιου, την αντιμετωπισαμε κι εμεις, και ετσι αναστεναξαν τα κοτοπουλα!!!
Ρε παιδια και γω το μονο που δεν μπορώ να φαω στη Πολη ειναι αυτο το αρνι..πραγματι δλδ αστα να πανε!!

Καλημέρα.Αφού δηλώσω και εγώ μαγεμένος από την Κων/πολη ( ελπίζω μέχρι την Άνοιξη να πραγματοποιήσω το δεύτερο ταξίδι γιατί ως γνωστόν μια φορά ποτέ δεν φτάνει) επιθυμώ τις απόψεις των μελών στο forum που έχουν πολλές εμπειρίες από την Πόλη στα παρακάτω: Μετά τα υπέροχα αξιοθέατα και μνημεία(Αγιά Σοφιά, Πατριαρχείο, μπλέ τζαμί, υδραγωγείο, ντολμάμπαχτσέ) τι θα μπορούσα να επισκεφθώ?Τι γνώμη έχετε για τα μουσεία της Πόλης? Για το ενυδρείο στα florya?Ποιές αγορές από το παζάρι μπαχαρικών σας ενθουσίασαν? Ας έρθουμε και στο θέμα φαγητό:προσωπικά ότι έφαγα ακόμα και στο δρόμο τα βρήκα πεντανόστιμα (μου αρέσουν τα πικάντικα φαγητά) όχι όμως και η οικογένεια(σύζυγος και τέκνα)που παντού εντόπιζαν μια αντιπαθέστατη μυρουδιά αρνιού.Φανταστείτε για να γλυτώσω την γκρίνια φάγαμε και στα mcdonalds (τι ντροπή!)ίσως δεν κάναμε και καλές επιλογές .Επειδή θεωρώ το φαγητό βασικό θέμα σε ένα ταξίδι, για την επόμενη επίσκεψη έχω στη λίστα μου τα khorasani, hamdi, gani gani,hacibamba και Balkan(απο το μέλος vegerazaros).Ποιά η αποψή σας γι'αυτά?η κουζίνα τους είναι μόνο βαριά και πικάντικη ή βρίσκεις και πιο light επιλογές?γιατί μας βλέπω να τρώμε σε διαφορετικά εστιατόρεια χαχαχα. Επίσης στο πρόγραμμα έχει μπεί και ο λόφος Piere Loti, είναι καλή επιλογή? Συγνώμη αν κούρασα και περιμένω τις χρήσιμες εμπειρίες σας.
Ναι το Balkan Lokanda ειναι μονο για να φας και να φυγεις..αλλα τρως καλά και φτηνά!!..εχει και στη περιοχή Sultanaxmet αλλα πιο ευκολα βρισκεις αυτο στη Ιστικλαλ. Τεταρτο στενο απο Ταξιμ "Αριστερα".... και μετα γυρνας της Ιστικλαλ περνάς απέναντι στo καθετο στενο "mis sok" και τρως και το προφιτερόλ σου στο Incy.
 
Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ελα @greco "με καλό καιρό μονο το Πιερ-Λοτυ"....που ειναι ο Ρομαντισμος σου??...σκεψου , ψιλοβροχο..σκεψου καταιγίδα..σκεψου χιονια..κρυο.. και συ να εισαι με καλή παρεα μεσα στο καφενεδάκι στο Πιερ-Λοτυ και ενα μυρωδάτο ποτηρι τσαι μπροστα σου και να λησομανούν εξω τα στοιχειά της φυσης.... Τελειοοοοο ε??? ;)
Δεν εχω παει χειμωνα στην Πολη...μου βαζεις ιδεες,αρχηγε!Παρεμπιπτοντως,το Balkan στο Σουλταναχμετ που ειναι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom