ΗΠΑ Ταξίδι στην Νέα Υόρκη, ποσο θα κοστίσει περίπου;

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
To ότι προσφέρει τουρισμό για όλες τις τσέπες είναι σχετικό και υποκειμενικό....αυτό ισχύει για όλα τα ταξίδια νομίζω όλους τους προορισμούς
το τι θέλει και μπορεί ο καθένας να διαθέσει..,,μπορεί κάποιος να μην θέλει και να μην διαθέσει για κανένα μουσείο χρήματα,καμία παράσταση,κανένα γεύμα ,
να περνάει αποκλειστικά με street food και άντε τα χρήματα μόνο κάρτας για συγκοινωνία και να περάσει με χαμηλό budget
βλέποντας τριγυρνώντας απλά την πόλη,τα κτίρια κλπ μια χαρά γιατί όχι

Εγώ μίλησα για το γεγονός ότι ΔΕΝ συγκρίνεται το κόστος απλών πραγμάτων όπως πχ ο καφές, με πόλεις της Ευρώπης όπως το έχουμε στο νου μας.

Δωρεάν καφέ στο ξενοδοχείο?μαλλον εννοείς να τον φτιαξεις στο δωμάτιο...
Εμενα σε κεντρικό ξενοδοχείο και είχαν τον καφέ και τα ποτήρια χάρτινα κλπ σενα σημείο του λόμπυ που σε μπερδεύει και λες τι γίνεται..πάει ο καθένας και παίρνει,βάζει μονος του και βέβαια τον πληρώνει στο "μίνι καφέ-μάρκετ"που είναι μέσα στο ξενοδοχειο παραδίπλα και έχει και σνάκ κλπ ακριβά,στις τιμές που σας προανέφερα .
.Νερό στο σούπερ μάρκετ(στο κεντρικό Μανχάταν) τα μικρά γύρω στα 3 δολλάρια αλλά όπως ειπώθηκε πίνεις από ψυκτη η και νερό βρύσης πίνεται...
Ελληνοαμερικάνικο εστιατόριο χρέωσε 2 πορτοκαλια,2 μπανανες,μικρή μερίδα μπρόκολο και μιά μερίδα ρεβύθια 20 και κάτι δολλάρια (το 20 το θυμάμαι αλλα΄νομίζω και κάτι παραπάνω)και μιλάμε για εστιατόριο ...της πλάκας(τα πολύ συνηθισμένα γι αυτούς)που πουλάν τα πάντα όπως προανέφερα και με λίγα τραπεζοκαθίσματα μέσα πλαστικά προχειροκατάσταση(κοντά στην times square)
Επεσα ξανά σε Ελληνα με κάτι σαν αρτοποιείο-ζαχαροπλαστείο) στο βόρειο Μανχάταν πολύ κοντά σε ελληνική εκκλησία με σπανακοτυρόπιτες (μόλις τις είδα στη βιτρίνα όπα λεω σίγουρα ελληνας)που την πουλούσε 5 δολλάρια,πολύ φτηνά! για τα δεδομενα της πόλης και πολύ νοστιμη...

Πως να το κάνουμε όλοι τελικά συμφωνούμε ότι η Αμερική είναι ακριβή...ξεφεύγει...
και προσωπικά την βρήκα "υπερεκτιμημένη"γενικά σαν πόλη (αλλά τωρα βγαίνω και εκτός θέματος..)
δηλ τι περιμενα απ αυτήν την πόλη τι μου "προσέφερε",γενικά αξιοθέατα,πάρκα,γειτονιές ,φαγητόκλπ ,τι πληρωσα και αν θαθελα να ξαναπάω...
αυτό το λέω προς απάντηση προηγούμενου πόστ μέλους που είπε ....μα αν κάποιος τη βγάζει ¨στενά"είναι λόγος αυτός,αξίζει να μην πάει σε μιά απίθανη πόλη.?..
Ολα πάλι είναι σχετικα΄και υποκειμενικά ,απίθανο και αστείρευτο θα χαρακτήριζα το Λονδίνο τη Ν Υόρκη όχι
 
Last edited:

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
307
Γεια σας παιδιά ειμαι νέο μέλος εδω, 18 χρονών και το ονειρό μου είναι να ταξιδεύω και το μεγαλύτερο ειναι να πάω Νεα Υόρκη και Λος Άντζελες. Θα ήθελα να σας κανω μια ερώτηση το πόσο θα κοστίσει περίπου για δύο ατομα το ταξίδι στην Νέα Υόρκη; Το έχω τόσο τρέλα που ακόμη και να κανω 3 μέρες χωρίς φαγητό θα αντέξω! Όσοο πιο οικονομικά γίνεται, να σημειωθεί οτι δουλεύω δεν παίρνω πόλλα αλλα ούτε και λιγα, 400 ευρώ το μήνα περίπου και 300 καποια στιγμή! Έχω την τρέλα να πάω και μόνος αλλα παραπάει χαχαχα. Θα ήθελα να ακούσω τις βοήθειες σας!

Εχω παει Αμερική και μάλιστα ειχα τζάμπα διαμονή για 10 μέρες.
Λοιπόν οπουδήποτε και να πας , εάν θες να καταλάβεις πως είσαι στην Αμερική, θες 100 δολάρια τη μέρα , εννοώ για μουσεία, Broadway ( να δεις καμια παράσταση κλπ) , η στο Empire State Building, για πλακα .

Το φαγητό είναι φθηνό, αλλά το Junk food, εντάξει παιζουν και τα Dinner, που τρως φθηνά και ικανοποιητικά.

Αμα θες εστιατόρια κλπ, πρεπει να τα χώνεις.

Η προταση μου είναι, να ξεχασεις την Αμερική, να αρχίσεις με ποιο Low budget ταξίδια ( Ρώμη, Μιλάνο, Πράγα κλπ) , η Αμερική θέλει χρήμα και μέρες.

Εγώ πηγα 10 μέρες και πηρα μια μυρωδιά μόνο μικρή, είναι τεράστια, ουτε, στο Άγαλμα της Ελευθερίας δεν προλαβα να παω .

Γιατί εάν πας να την βγάλεις τσακιρικα, δεν αξίζει, δεν θα δεις τίποτα.

Δεν θέλω να προσβαλω κανέναν, αλλά άμα θέλω να παρω Laborgini, πρέπει πρωτα να έχω 2 εκατομμύρια ευρώ στη τράπεζα και μια δουλειά των 20.000 ευρώ το μήνα τουλάχιστον, αλλιώς δεν την αγοράζω.

Χωρίς παρεξηγηση , απλά τα λέω για να σκεφτειτε με λογική και όχι με παρορμητισμο :cool:
 
D

Delmem38110

Guest
Εχω παει Αμερική και μάλιστα ειχα τζάμπα διαμονή για 10 μέρες.
Λοιπόν οπουδήποτε και να πας , εάν θες να καταλάβεις πως είσαι στην Αμερική, θες 100 δολάρια τη μέρα , εννοώ για μουσεία, Broadway ( να δεις καμια παράσταση κλπ) , η στο Empire State Building, για πλακα .

Το φαγητό είναι φθηνό, αλλά το Junk food, εντάξει παιζουν και τα Dinner, που τρως φθηνά και ικανοποιητικά.

Αμα θες εστιατόρια κλπ, πρεπει να τα χώνεις.

Η προταση μου είναι, να ξεχασεις την Αμερική, να αρχίσεις με ποιο Low budget ταξίδια ( Ρώμη, Μιλάνο, Πράγα κλπ) , η Αμερική θέλει χρήμα και μέρες.

Εγώ πηγα 10 μέρες και πηρα μια μυρωδιά μόνο μικρή, είναι τεράστια, ουτε, στο Άγαλμα της Ελευθερίας δεν προλαβα να παω .

Γιατί εάν πας να την βγάλεις τσακιρικα, δεν αξίζει, δεν θα δεις τίποτα.

Δεν θέλω να προσβαλω κανέναν, αλλά άμα θέλω να παρω Laborgini, πρέπει πρωτα να έχω 2 εκατομμύρια ευρώ στη τράπεζα και μια δουλειά των 20.000 ευρώ το μήνα τουλάχιστον, αλλιώς δεν την αγοράζω.

Χωρίς παρεξηγηση , απλά τα λέω για να σκεφτειτε με λογική και όχι με παρορμητισμο :cool:
απάντησες σε παλιό ποστ.
το Μιλάνο και η ρώμη δεν είναι φτηνοί προορισμοί. αν συμβιβαστείς ΟΚ αλλά κοστίζουν.
 

ang

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
Δλδ αν κάποιος ειναι '' στενα'' και τη βγαζει με πίτσες όπως λες με 99 cent,με ενα καφε και τριγυρνάει ολη μερα με μια φωτογραφική μηχανη στο χέρι γράφοντας χιλιόμετρα σε μια απίθανη πολη δεν αξιζει να παει όπως τα λες?? Αυτό το αν δεν είσαι ανετος δεν πας το λέγανε προηγούμενες γενιές πλέον εδω και χρόνια έχουν αλλαξει τα πράγματα... Οι ακόμα πιο μικροί στα 20 με 30, γιατι οχι και μεγαλύτεροι, έχουν και τη δυνατότητα να τη βγάζουν και οικονομικά με τα hostelακια τους οσον αφορα τη διαμονή.. Ολα γίνονται..
Σιγουρα θα μπορουσες να το κανεις αλλα λαβε υποψιν σου οτι αν ολη μερα περπατας, τοτε θα πεινας και συνεχως λογω καταναλωσης ενεργειας. Τουλαχιστον εγω αυτο επαθα, και παρότι ειχε 30-32 βαθμους , ενοιωθα την αναγκη για 2 πληρη γευματα συν σνακ. Ε..οσο να ναι, δεν μπορεις ολη μερα να τρως πιτσα 99c..μια μπυρα, ενα αναψυκτικο δεν θα πιεις;
Θα την απολαυσεις την πολυ δεν λεω..αλλα ισως οχι στο επακρο. Η πολυ ειναι στημενη βασει ενος υπερκαταλαλωτικου προτυπου, με εκπληκτικα μαγαζια, εστιατορια, κτλ..καθε πορτα και ενας πειρασμος. Δεν θα πας θεατρο;αλλα 100 δολλαρια και εκει..αν ημουν 20 ετων θα το τολμουσα αυτο που περιγραφεις, αλλα θα γυρνουσα πισω με την υποσχεση οτι μολις με παιρνει οικονομικα θα επιστρεψω για να απολαυσω την πολη οπως της αξιζει!
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
307
απάντησες σε παλιό ποστ.
το Μιλάνο και η ρώμη δεν είναι φτηνοί προορισμοί. αν συμβιβαστείς ΟΚ αλλά κοστίζουν.
Τα εισιτήρια για Ιταλία έχουν 70 ευρώ, για Αμερική με έκπτωση 700 ευρώ το λιγότερο ( εάν κλεισεις 2 μήνες πριν , αλλιώς πάνε πολυ ) , στην Ιταλία με 80 ευρώ μένεις σε Normal ξενοδοχείο, στην Νέα Υόρκη, βρίσκεις 120 ευρώ το λιγότερο το βράδυ διαμονή.

Εσυ που βλέπεις πως αυτά τα δυο συγκρίνονται ;

Ακόμα η Αμερική είναι μια μεγάλη χώρα, που θες 15 μέρες το λιγότερο, για να πεις πως κάτι είδα.

Επίσης όπως είπα πριν , οπουδήποτε και να πας , θες 100 δολάρια, χωρίς φαγητό, άρα 150 - 200 ευρώ, μέσο όρο τη μέρα , ακόμα έχει πολλα πραγματα να δεις, που δε μπορείς να πας , κάνοντας οικονομία.

Φιλικά τα λέω, όλα αυτά , για να μην παρεξηγηθώ , απλά για να μη παει κανεις και πάθει κατάθλιψη, μη μπορώντας να κάνει, αυτά που θα δει και θα θέλει :)
 
D

Delmem38110

Guest
Τα εισιτήρια για Ιταλία έχουν 70 ευρώ, για Αμερική με έκπτωση 700 ευρώ το λιγότερο ( εάν κλεισεις 2 μήνες πριν , αλλιώς πάνε πολυ ) , στην Ιταλία με 80 ευρώ μένεις σε Normal ξενοδοχείο, στην Νέα Υόρκη, βρίσκεις 120 ευρώ το λιγότερο το βράδυ διαμονή.

Εσυ που βλέπεις πως αυτά τα δυο συγκρίνονται ;

Ακόμα η Αμερική είναι μια μεγάλη χώρα, που θες 15 μέρες το λιγότερο, για να πεις πως κάτι είδα.

Επίσης όπως είπα πριν , οπουδήποτε και να πας , θες 100 δολάρια, χωρίς φαγητό, άρα 150 - 200 ευρώ, μέσο όρο τη μέρα , ακόμα έχει πολλα πραγματα να δεις, που δε μπορείς να πας , κάνοντας οικονομία.

Φιλικά τα λέω, όλα αυτά , για να μην παρεξηγηθώ , απλά για να μη παει κανεις και πάθει κατάθλιψη, μη μπορώντας να κάνει, αυτά που θα δει και θα θέλει :)
η Ιταλία είναι ακριβή χώρα για μας.
και οι Ιταλοί βρίσκουν την Αμερική αν όχι το ίδιο, ελάχιστα ακριβή.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τα εισιτήρια για Ιταλία έχουν 70 ευρώ, για Αμερική με έκπτωση 700 ευρώ το λιγότερο ( εάν κλεισεις 2 μήνες πριν , αλλιώς πάνε πολυ ) , στην Ιταλία με 80 ευρώ μένεις σε Normal ξενοδοχείο, στην Νέα Υόρκη, βρίσκεις 120 ευρώ το λιγότερο το βράδυ διαμονή.

Εσυ που βλέπεις πως αυτά τα δυο συγκρίνονται ;

Ακόμα η Αμερική είναι μια μεγάλη χώρα, που θες 15 μέρες το λιγότερο, για να πεις πως κάτι είδα.

Επίσης όπως είπα πριν , οπουδήποτε και να πας , θες 100 δολάρια, χωρίς φαγητό, άρα 150 - 200 ευρώ, μέσο όρο τη μέρα , ακόμα έχει πολλα πραγματα να δεις, που δε μπορείς να πας , κάνοντας οικονομία.

Φιλικά τα λέω, όλα αυτά , για να μην παρεξηγηθώ , απλά για να μη παει κανεις και πάθει κατάθλιψη, μη μπορώντας να κάνει, αυτά που θα δει και θα θέλει :)
Ένα update για τις τιμές εισιτηρίων για Αμερική κρίνεται επιβεβλημένο. Οι τιμές που λες (ειδικά για Νέα Υόρκη) είναι τιμές 2015.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.276
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Εχω παει Αμερική και μάλιστα ειχα τζάμπα διαμονή για 10 μέρες.
Λοιπόν οπουδήποτε και να πας , εάν θες να καταλάβεις πως είσαι στην Αμερική, θες 100 δολάρια τη μέρα , εννοώ για μουσεία, Broadway ( να δεις καμια παράσταση κλπ) , η στο Empire State Building, για πλακα .

Το φαγητό είναι φθηνό, αλλά το Junk food, εντάξει παιζουν και τα Dinner, που τρως φθηνά και ικανοποιητικά.

Αμα θες εστιατόρια κλπ, πρεπει να τα χώνεις.

Η προταση μου είναι, να ξεχασεις την Αμερική, να αρχίσεις με ποιο Low budget ταξίδια ( Ρώμη, Μιλάνο, Πράγα κλπ) , η Αμερική θέλει χρήμα και μέρες.

Εγώ πηγα 10 μέρες και πηρα μια μυρωδιά μόνο μικρή, είναι τεράστια, ουτε, στο Άγαλμα της Ελευθερίας δεν προλαβα να παω .

Γιατί εάν πας να την βγάλεις τσακιρικα, δεν αξίζει, δεν θα δεις τίποτα.

Δεν θέλω να προσβαλω κανέναν, αλλά άμα θέλω να παρω Laborgini, πρέπει πρωτα να έχω 2 εκατομμύρια ευρώ στη τράπεζα και μια δουλειά των 20.000 ευρώ το μήνα τουλάχιστον, αλλιώς δεν την αγοράζω.

Χωρίς παρεξηγηση , απλά τα λέω για να σκεφτειτε με λογική και όχι με παρορμητισμο :cool:
Σαφως και η Αμερικη και ειδικα η Νεα Υορκη ειναι πολυ ακριβος προορισμος αλλα οχι στον βαθμο που αναφερεις.Αν εσυ δεν προλαβες σε 10 μερες να τα δεις ολα,προφανως ειναι λογω των δικων σου ρυθμων και σιγουρα δεν χρειαζεσαι 100 τη μερα και χωρις ξενοδοχειο οπως ειχες εσυ. Η διαμονη ειναι πολυ ακριβη αλλα ολα τα αλλα βολευονται. Επισης τα αεροπορικα ,ανετα βρισκεις και κατω απο 400 ,τουλαχιστον το 16 που πηγα εγω. Παρορμητισμος προφανως και δεν ειναι να κανει καποιος το ονειρο του πραγματικοτητα ακομα κι αν μενει σε τρωγλη η τρωει καθε μερα φαστ φουντ.
Πανω απο ολα το ταξιδι.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να ξεκαθαρίσω πως ΗΠΑ δεν έχω πάει, με μια γρήγορη αναζήτηση αεροπορικών πάντως είδα οι τιμές παίζουν από 400-450 οι πιο χαμηλές. Έστω οτι θα κάτσεις γυρνώ στη βδομαδα, παίζεις σε συνολικά έξοδα γύρω στο χιλιάρικο(συντηρητικά πάντα). Προσωπικά (βλέποντας τα πράγματα από τα 30 μου έτη) τη φοβάμαι τη Νεα Υορκη για πρωτο ταξίδι και σε τόσο νεαρή ηλικία ΑΛΛΑ η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς. εξάλλου κι εμεις ως φοιτητές με την αγνοια κινδύνου που μας έδερνε δεν είχαμε κανει λιγότερα.... Ζυγισε τις αντοχές σου, τα ευρώ σου, προετοιμάσου καταλληλως και ΚΑΝΤΟ με τα ματια σου δεκατέσσερα! Εαν όχι τώρα, τότε πότε?
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.276
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Για πρωτο ταξιδι σαφως και ειναι δυσκολη επιλογη. Μιλαμε ομως γενικα και για πιο έμπειρους να μην αποθαρρύνονται απο ενα ενδεχομενο μεγαλο κοστος του ταξιδιου. Αρκει βεβαια τα βασικα να ειναι μεσα στις δυνατοτητες τους και να οργανώσουν τις προτεραιοτητες τους.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Να πω κι εγώ μια γνώμη που γύρισα πριν από 10 μέρες.
Είναι ακριβά. Αρκετά ακριβά. Αν το προγραμματίσεις καλά και αρκετό καιρό πριν (κυρίως εισιτήρια και κατάλυμα) μπορεί να πετύχεις κάποιες καλές τιμές αλλά και πάλι το καλές είναι σχετικό.

Το φαγητό είναι ακριβό (ακόμα και τα burgers), μπορεί όμως κάποιος να πει ότι τη βγάζει με φαγητό από τις καντίνες και pizza του δολαρίου. Υπάρχει λύση δηλαδή.

Εκεί που δεν υπάρχει λύση είναι σε ένα θέατρο, μια κρουαζιέρα, μια επίσκεψη στα μουσεία ή σε κάποιο observatory. Εκεί αν είσαι με σφιχτό budget απλά δεν τα κάνεις και περιπλανιέσαι στην πόλη.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
307
Είπα και πριν , εάν θέλω Laborgini, πρέπει να βγάζω 20.000 ευρώ το μήνα και να έχω 2 εκατομμύρια ευρώ στη τράπεζα.

Εαν πας στην Αμερική , στο Λονδίνο, το Παρίσι, την Βιεννη ή στην Ιαπωνία, χωρίς καλό budget, δεν θα μπορέσεις να δεις τίποτα, όλες οι δραστηριότητες πλυν φαγητου ( που μπορείς να βολευτεις με πιτσες και hotdogs) κοστίζουν .

Τα εισιτήρια, ναι έχουν πεσει αρκετά, αλλά παλι εκεί θες λεφτά.

Όποτε είναι λογικότερο, να πας σε έναν ποιο λογικό προορισμο , που με μετριο budget θα περασεις πολυ καλα.

Μόλις τα δόντια σου είναι για Νέα Υόρκη, μπορείς να πας .

Τα λέει άνθρωπος που είναι οικονόμος, όταν πηγα είχα χρήματα, μπόρεσα να παω παντου, στη Νέα Υόρκη, , δεν προσβάλλω κανέναν, απλά λέω τα πραγματα οπως ακριβώς είναι.

Εάν δε μπορείς να πας σε κανένα από τα must , στην Νέα Υόρκη, τότε γιατί να πας ;

Αν θες να κάνεις βόλτες, τις κανεις και στην Αθήνα.

Επίσης κάτι που δεν ειπώθηκε πουθενα , είναι πως η Αμερική γενικά και η Νέα Υόρκη, έχουν πολλη μεγάλη εγκληματικότητα , δηλαδή αμα είσαι έξω όταν βραδιάζει, 3 τετράγωνα μακριά από την 5th avenue, μπορεί να σου την πεσουν χαλαρά, για χρήματα κλπ με μαχαίρι.

Πριν μιλήσει κανείς, το έπαθα ο ίδιος, απόγευμα προς βράδυ, 3 δρόμους κάτω από την 5th avenue.

Όποτε θέλει προσοχη για το ποτε και τι ώρα βγαίνεις έξω.

Με λίγα λόγια, μόλις βραδιάσει, πας με ταξί κάπου , εκτός εάν μένεις και κίνησε πολυ κεντρικά και προσεχτικα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom