Μολδαβία Ουκρανία Ταξίδι στην Ουκρανία το καλοκαίρι του 2021

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σκεφτόμαστε με την παρέα καλοκαιρινό ταξίδι στην Ουκρανία. Αν το έχει ψάξει κάποιος, ας μας πει τι έχει καταλάβει,σχετικά με τους περιορισμούς.
Ίσως είναι νωρίς, αλλά φαίνεται πως δεν θα έχει αυστηρά μέτρα εισόδου στη χώρα. Μήπως περιμένουν και τις αποφάσεις για την ευρωπαϊκή ένωση;
Επίσης, ξέρει κάποιος αν με νοικιασμένο αυτοκίνητο είναι προσιτή η επίσκεψη στη Μολδαβία;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σκεφτόμαστε με την παρέα καλοκαιρινό ταξίδι στην Ουκρανία. Αν το έχει ψάξει κάποιος, ας μας πει τι έχει καταλάβει,σχετικά με τους περιορισμούς.
Ίσως είναι νωρίς, αλλά φαίνεται πως δεν θα έχει αυστηρά μέτρα εισόδου στη χώρα. Μήπως περιμένουν και τις αποφάσεις για την ευρωπαϊκή ένωση;
Επίσης, ξέρει κάποιος αν με νοικιασμένο αυτοκίνητο είναι προσιτή η επίσκεψη στη Μολδαβία;
Εδώ έχει κάποιες πληροφορίες
Τη Μολδαβία απο που θέλετε να τη προσεγγίσετε; Δεν γνωρίζω για νοικιασμένο όχημα και αυτό θα πρέπει να το ρωτήσεις στην εταιρεία ενοικίασης. Καλό θα ήταν πάντως να αποφύγεις την διέλευση απο την Υπερδνειστερία.

Edit: Δες και εδώ
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Εδώ έχει κάποιες πληροφορίες
Τη Μολδαβία απο που θέλετε να τη προσεγγίσετε; Δεν γνωρίζω για νοικιασμένο όχημα και αυτό θα πρέπει να το ρωτήσεις στην εταιρεία ενοικίασης. Καλό θα ήταν πάντως να αποφύγεις την διέλευση απο την Υπερδνειστερία.
Έχει ιδιαιτεροτητες η Υπερδνειστερια αλλα απο την αλλη τοσο αυτη οσο και η Γκαγκαουζια έχουν κάτι ιδιαιτερο καθως είναι ότι πλησιεστερο νομιζω σε σοβιετικη ενωση ισως μαζι με κατι γειτονιές στη Γεωργια. Τωρα για αμαξι δε ξερω καθως στην επιστροφή Μολδαβία απο Υπερδνειστερια ισως υπαρχει θεμα με το διαβατήριο. Καμια εκδρομη με γκρουπ θα ηταν ισως καλη ιδεα.Οπως και να εχει θελει λιγο ψαξιμο εχω καιρό να δω τι ισχύει αυτή τη στιγμή ακριβως να ειμαι ειλικρινης
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θέλει ψάξιμο για να πάμε στο Τιρασπόλ. Νομίζω όμως κάποιοι στο φόρουμ έχουν πάει. Θα το ψάξω πάλι.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θέλει ψάξιμο για να πάμε στο Τιρασπόλ. Νομίζω όμως κάποιοι στο φόρουμ έχουν πάει. Θα το ψάξω πάλι.
Βλέπω ότι δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για Τιρασπόλ. Εδώ.
Τη Μολδαβία απο που θέλετε να τη προσεγγίσετε;
Δεν έχει βγει οριστικό πρόγραμμα, αλλά λέμε από Οδησσό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Βλέπω ότι δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για Τιρασπόλ. Εδώ.
Δεν έχει βγει οριστικό πρόγραμμα, αλλά λέμε από Οδησσό.
Όχι δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο. Αν μπεις απο Ουκρανία και γυρίσεις πάλι πίσω χωρίς να μπεις καθόλου Μολδαβία, τότε θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν τώρα θέλεις να μπεις μετά και Μολδαβία, θεωρητικά πάντα, τότε ίσως να έχεις πρόβλημα γιατί η Μολδαβία δεν αναγνωρίζει την Υπερδνειστερία...., οπότε αν μπεις Μολδαβία απο Υπερδνειστερία και δουν στο διαβατήριο σφραγίδες απο Υπερδνειστερία μπορεί να έχεις πρόβλημα, γιατί οι Μολδαβοί μπορούν να σου πουν οτι μπήκες παράνομα στη χώρα τους.
Δεν το ρίσκαρα τότε, να γυρίσω μέσω Υπερδνειστερίας και μετά Μολδαβίας όταν είχα πάει Οδησσό, γιατί ήμουν με δικό μου όχημα και δεν ήθελα να έχω προβλήματα.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
μπορεί να έχεις πρόβλημα, γιατί οι Μολδαβοί μπορούν να σου πουν οτι μπήκες παράνομα στη χώρα τους
Το είδα αυτό και (αν τελικά πάμε, γιατί υπάρχουν θέματα διαφόρων ειδών με το ταξίδι) σκοπεύω να πάω πρώτα από τα «κανονικά» σύνορα στο Κισινάου και από εκεί να κάνω την επίσκεψη στο Τιρασπόλ.
ήμουν με δικό μου όχημα
Πιστεύεις ότι με νοικιασμένο όχημα θα είναι εύκολη η μετακίνηση στις δυο αυτές χώρες; Θα ρωτήσω βέβαια στην εταιρία ενοικίασης, αλλά μέχρι τότε ας έχω και την άποψή σου.
Κι αυτές οι εταιρίες πάλι στην Ουκρανία δεν έχουν μια νορμάλ επικοινωνία στα αγγλικά και με mail!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πιστεύεις ότι με νοικιασμένο όχημα θα είναι εύκολη η μετακίνηση στις δυο αυτές χώρες; Θα ρωτήσω βέβαια στην εταιρία ενοικίασης, αλλά μέχρι τότε ας έχω και την άποψή σου.
Κι αυτές οι εταιρίες πάλι στην Ουκρανία δεν έχουν μια νορμάλ επικοινωνία στα αγγλικά και με mail!
Δεν ξέρω τι εννοείς με το "εύκολη μετακίνηση" αλλά εμείς για να μπούμε Ουκρανία απο τη Μολδαβία μας ξεσκόνισαν το αυτοκίνητο κυριολεκτικά στο ουκρανικό συνοριακό σταθμό!!! Είχαμε πάνω απο μία ώρα καθυστέρηση μόνο και μόνο για ελέγξουν το αυτοκίνητο, όταν στα σύνορα ήμασταν όλο κι όλο δύο αυτοκίνητα.....Στο γυρισμό μάλιστα στον ουκρανικό πάλι σταθμό μας ρωτούσαν αν κουβαλάμε όπλα....πάλι μας άνοιξαν τα πράγματα, αλλά ευτυχώς δεν μας ανακάτεψαν όλο το αυτοκίνητο όπως στην είσοδο! Στα ουκρανικά σύνορα πιστεύω οτι θα έχετε καθυστερήσεις, αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο και δεδομένο.
Όσον αφορά την ενοικίαση, όπως το είπες και εσύ, θα πρέπει να ρωτήσεις τις εταιρείες ενοικίασης αν επιτρέπουν την είσοδο του οχήματος τους στη Μολδαβία. Αργότερα θα σου στείλω κάποια links που έχω για ενοικίαση στην Ουκρανία, για να στείλεις mail
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Δεν ξέρω τι εννοείς με το "εύκολη μετακίνηση" αλλά εμείς για να μπούμε Ουκρανία απο τη Μολδαβία μας ξεσκόνισαν το αυτοκίνητο κυριολεκτικά στο ουκρανικό συνοριακό σταθμό!!! Είχαμε πάνω απο μία ώρα καθυστέρηση μόνο και μόνο για ελέγξουν το αυτοκίνητο, όταν στα σύνορα ήμασταν όλο κι όλο δύο αυτοκίνητα.....Στο γυρισμό μάλιστα στον ουκρανικό πάλι σταθμό μας ρωτούσαν αν κουβαλάμε όπλα....πάλι μας άνοιξαν τα πράγματα, αλλά ευτυχώς δεν μας ανακάτεψαν όλο το αυτοκίνητο όπως στην είσοδο! Στα ουκρανικά σύνορα πιστεύω οτι θα έχετε καθυστερήσεις, αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο και δεδομένο.
Όσον αφορά την ενοικίαση, όπως το είπες και εσύ, θα πρέπει να ρωτήσεις τις εταιρείες ενοικίασης αν επιτρέπουν την είσοδο του οχήματος τους στη Μολδαβία. Αργότερα θα σου στείλω κάποια links που έχω για ενοικίαση στην Ουκρανία, για να στείλεις mail
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τα links για τις εταιρίες ενοικίασης ευπρόσδεκτα, αφού σιγά σιγά θα πρέπει να κλείσουμε και αυτοκίνητα (είμαστε μεγάλη παρέα). Τελικά έμαθα ότι οι εταιρίες δεν σε αφήνουν να πας σε άλλη χώρα και θα κινηθούμε με χωριστά αυτοκίνητα. Στη Μολδαβία ίσως και να μη χρειαστεί, γιατί από τις 14 μέρες μας λέμε να μείνουμε μόνο 2-3. Λες να αξίζει περισσότερο;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στην Τιρασπόλ πήγα από Κισινάου με μαρσρούτκα και μπήκα με 10ωρη βίζα χωρίς κανένα πρόβλημα. Για διέλευση με αυτοκίνητο ή και διανυκτέρευση όπως κάνουν κάποιοι πιο σπάνια δε γνωρίζω. Από Κισινάου πάντως είναι καμιά ώρα δρόμος, εύκολα πας και με το λεωφορείο. Προσοχή στους δρόμους της Μολδαβίας!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Μολδαβία και Transinstria είχα μπει 2 φορές, την μια από Οδησσό για Κισινάου με τρένο όπου ήταν μόνο τρανσιτ και την άλλη από Κισινάου για Κίεβο με μαρσρούτκα.

Και όπως λέει και η Φένια, προσοχή στους δρόμους, 60-70χλμ μαξ αλλιώς θα σας μείνει το αμορτισέρ στο χέρι. Για καλύτερη διευκόλυνση σας, καλύτερα να πάτε με μέσο συγκοινωνίας, παρά με δικό σας αυτοκίνητο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom