Μολδαβία Ουκρανία Ταξίδι στην Ουκρανία το καλοκαίρι του 2021

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Νομίζω ότι δε θα έχουμε πρόβλημα να μπούμε και να μείνουμε στην Μολδαβία με τα ελληνικά διαβατήρια.
Όσο για τους δρόμους: βλέποντας και κάνοντας!
Σκέφτομαι μήπως στη Μολδαβία συμφέρει να πάρουμε μαρσρούτκες για να κινηθούμε, 1-2 μέρες που θα μείνουμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.425
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τα links για τις εταιρίες ενοικίασης ευπρόσδεκτα, αφού σιγά σιγά θα πρέπει να κλείσουμε και αυτοκίνητα (είμαστε μεγάλη παρέα).
Για ενοικίαση:
Car rental and car hire at the airport and the city center | Europcar Ukraine
SIXT Rent a car in Ukraine - Car rental in Kyiv
Avis Home
Hertz Ukraine Rent a Car - Car Rental
Budget – Car Rental in Kiev, Ukraine | Car Hire in Odessa | Rent a Car in Kiev, Ukraine

Στη Μολδαβία ίσως και να μη χρειαστεί, γιατί από τις 14 μέρες μας λέμε να μείνουμε μόνο 2-3. Λες να αξίζει περισσότερο;
Δεν έχω επισκεφτεί τη Μολδαβία. Απλά πέρασα για να μπω Ουκρανία, καθώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μπεις οδικώς και να πας στην Οδησσό χωρίς να κάνεις το γύρω του κόσμου...
Στη Μολδαβία να πάτε στο Combinatul de Vinuri de Calitate είναι ένα απο τα μεγαλύτερα κελάρια κρασιού στο κόσμο! Δεν ξέρω πως μπορείς να πας χωρίς αυτοκίνητο γιατί δεν το έχω ψάξει. Έχει και η Μολδαβία τις ομορφιές της...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.425
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όσο για τους δρόμους: βλέποντας και κάνοντας!
Όταν απομακρυνθείς πέρα των 50 χλμ (και πολύ λέω) απο μεγάλο αστικό κέντρο οι δρόμοι είναι χάλια έως ανύπαρκτοι, χωρις να υπερβάλω καθόλου. Αφού θα νοικιάσετε αυτοκίνητο φροντίστε να πάρετε ένα με ψηλό αμάξωμα, για να μπορέσετε να κινηθείτε πιο άνετα στους "υπέροχους" δρόμους της Ουκρανίας....Στην επαρχία Odeska που κινηθήκαμε εμείς μία απόσταση 280 χλμ την διανύσαμε σε 8 ώρες με αυτοκίνητο κανονικό (όχι ψηλό).
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
μία απόσταση 280 χλμ την διανύσαμε σε 8 ώρες
Μη μου λες τέτοια!
Το Google maps, ας πούμε, δίνει για Lviv - Odessa για 800 χλμ μόλις 10,5 ώρες. Εντάξει δε θα το κάναμε και σε μια μέρα! Αλλά 400 χλμ λέγαμε να τα κάναμε από το πρωί ως το βράδυ με πολλές στάσεις.
Μήπως είχες πάει παλιά;
Για ανάληψη χρημάτων τι παίζει. Κάτι διαβάζω ότι οι τράπεζες για αναλήψεις σου παίρνουν και τα βρακιά.
Τώρα που το αποφασίσαμε οριστικά θα αρχίσω να διαβάζω και στο φόρουμ λεπτομέρειες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.425
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το Google maps, ας πούμε, δίνει για Lviv - Odessa για 800 χλμ μόλις 10,5 ώρες. Εντάξει δε θα το κάναμε και σε μια μέρα! Αλλά 400 χλμ λέγαμε να τα κάναμε από το πρωί ως το βράδυ με πολλές στάσεις.
Μήπως είχες πάει παλιά;
Και το Ρένι-Οδησσό το δίνει 5 ώρες, αλλά εμείς το κάναμε 8! Φύγαμε στις 12:00 απο την Οδησσό και φτάσαμε στο Ρένι στις 19:30 το απόγευμα και αυτό έγινε στην επιστροφή που βιαζόμασταν κιόλας γιατί ήδη είχαμε καθυστερήσει να φύγουμε....Όταν πηγαίναμε κάναμε παρακάμψεις και περάσαμε απο ακόμα χειρότερους δρόμους, αλλά ήξερα οτι οι δρόμοι είναι χάλια οπότε ξεκινήσαμε πρωί απο το Γκαλάτι και φτάσαμε στην Οδησσό γύρω στις 20:00. Αυτό το κομμάτι της χώρας έχω δει και γι αυτό μπορώ να εκφράσω γνώμη! Είναι ένας δρόμος με πάρα πολλές λακούβες, γιατί μπήκε μία φορά άσφαλτος και δεν συντηρήθηκε ποτέ ξανά, αν σκεφτώ τα συνεχόμενα ζικ ζακ που κάναμε για να αποφεύγουμε τις τρύπες που αν πέφταμε μέσα θα ήμασταν ακόμα εκεί.....Αμφιβάλλω πολύ αν έχει φτιαχτεί αυτός ο δρόμος απο το 2018 που πήγα. Και μη ξεχνάς οτι παίζει μεγάλο ρόλο με τι αυτοκίνητο θα είσαι.
Όλοι οι επαρχιακοί δρόμοι στην Ουκρανία είναι έτσι και αποτελούν απο μόνοι τους αξιοθέατο!.... Αν κινηθείτε μόνο πάνω σε κεντρικές οδικές αρτηρίες μπορεί να είναι καλύτερη η κατάσταση αλλά δεν έχω πάει ακόμα βόρεια και ανατολικά για να μπορώ να σου δώσω εικόνα.

Για ανάληψη χρημάτων τι παίζει. Κάτι διαβάζω ότι οι τράπεζες για αναλήψεις σου παίρνουν και τα βρακιά.
Τώρα που το αποφασίσαμε οριστικά θα αρχίσω να διαβάζω και στο φόρουμ λεπτομέρειες.
Είχαμε κάνει συνάλλαγμα εδώ στην Ελλάδα περίπου 400 γρίβνα (για 2 μέρες) τα οποία ξοδέψαμε κυρίως σε εισόδους αξιοθέατων, σε μικροαγορές κτλ. Βενζίνη, φαγητό πληρώσαμε με πιστωτική. Τελικά αναγκάστηκα την μέρα της επιστροφής να κάνω ανάληψη μετρητών, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τι ποσό μου κράτησε, ούτε πήρα το απόκομμα απο το ΑΤΜ, γιατί είχα άλλο ζόρι εκείνη τη στιγμή και ήταν το τελευταίο πράγμα που με ένοιαζε να δω.

Οι χρεώσεις ίντερνετ είναι υπέρογκες, οπότε αν μείνετε μέρες θα πρέπει να αγοράσετε τοπικες κάρτες. Δεν γνωρίζω τιμές γιατί δεν αγοράσαμε.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μιας που το ταξίδι στην Ουκρανία ειναι πολυ πιθανό φέτος το καλοκαίρι θα ηθελα να ρωτήσω αν καποιος εχει να προτεινει απο προσωπικη εμπειρία καποιο καλο μονοημερο τουρ για το Τσερνομπιλ. Γκουγκλαροντας εχω βρει καποια με καλες κριτικές απο διαφορους travellers αλλα μονο travelstories εμπιστευομαστε αφου!!!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μιας που το ταξίδι στην Ουκρανία ειναι πολυ πιθανό φέτος το καλοκαίρι θα ηθελα να ρωτήσω αν καποιος εχει να προτεινει απο προσωπικη εμπειρία καποιο καλο μονοημερο τουρ για το Τσερνομπιλ. Γκουγκλαροντας εχω βρει καποια με καλες κριτικές απο διαφορους travellers αλλα μονο travelstories εμπιστευομαστε αφου!!!
Ετοιμάζομαι να κλείσω με το
chernobyl-exclusive-tours.com
Διάβασα καλά λόγια από τον @jmar και βρήκα καλή ανταπόκριση με αυτούς πριν λίγες μέρες που επικοινώνησα.

Μιας που το ταξίδι στην Ουκρανία ειναι πολυ πιθανό φέτος το καλοκαίρι θα ηθελα να ρωτήσω αν καποιος εχει να προτεινει απο προσωπικη εμπειρία καποιο καλο μονοημερο τουρ για το Τσερνομπιλ. Γκουγκλαροντας εχω βρει καποια με καλες κριτικές απο διαφορους travellers αλλα μονο travelstories εμπιστευομαστε αφου!!!
Μάλιστα αν σας βολεύει στις 17 Ιουλίου, που μπορούμε εμείς, το βρίσκω με κάτω από 100 ευρώ το άτομο, ιδιωτικό τουρ.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μάλιστα αν σας βολεύει στις 17 Ιουλίου, που μπορούμε εμείς, το βρίσκω με κάτω από 100 ευρώ το άτομο, ιδιωτικό τουρ.
Μαλλον για ελάχιστες μέρες μετα προορίζεται η άφιξη μου. Σημερα αυριο θα οριστικοποιηθει. Ευχαριστώ πολυ παντως!! Περιμένουμε εντυπωσεις απο το tour παντως!!
Για το getyourguide ακουσα καλα λογια εγω με τη σειρα μου!!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μια ερώτηση αν κάποιος εχει παει η ειναι να παει Ουκρανία αυτον τον καιρο. Ως απαιτηση για εισοδο απαιτειται proof of vaccination μεταλυ αλλων. ( εναλλακτικα rapid η pcr). Στο visaukraine αναφέρεται οτι το εγγραφο πρεπει να περιεχει id number or passport number, gender οπως και υπογραφή του ατομου που εμβολιαστηκε. Τα παραπάνω δεν αναφερονται στο ευρωπαικο πιστοποιητικο covid. Οποτε τωρα τελευταία ωρα σκέφτομαι μήπως εκανα κανα rapid συμπληρωματικα. Αν μπήκε κάποιος στη διαδικασια και γνωρίζει κατι.. Παραθετω και το αποσπασμα απο το visaukraine
Screenshot_20210715_201841.jpg
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Μια ερώτηση αν κάποιος εχει παει η ειναι να παει Ουκρανία αυτον τον καιρο. Ως απαιτηση για εισοδο απαιτειται proof of vaccination μεταλυ αλλων. ( εναλλακτικα rapid η pcr). Στο visaukraine αναφέρεται οτι το εγγραφο πρεπει να περιεχει id number or passport number, gender οπως και υπογραφή του ατομου που εμβολιαστηκε. Τα παραπάνω δεν αναφερονται στο ευρωπαικο πιστοποιητικο covid. Οποτε τωρα τελευταία ωρα σκέφτομαι μήπως εκανα κανα rapid συμπληρωματικα. Αν μπήκε κάποιος στη διαδικασια και γνωρίζει κατι.. Παραθετω και το αποσπασμα απο το visaukraine View attachment 360092
Αν ισχύει το παραπάνω το ράπιντ είναι μονόδρομος και απαραίτητο πιστεύω.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αν ισχύει το παραπάνω το ράπιντ είναι μονόδρομος και απαραίτητο πιστεύω.
Αυτο φαινεται ναι. Το θέμα ειναι αν ειναι ενημερωμενο το site. Στo visitukraine ας πουμε που είναι το βασικο site αναφερεται απλως proof of vaccination απο εγκεκριμενη εταιρια χωρίς πολλες λεπτομερειες
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Αυτο φαινεται ναι. Το θέμα ειναι αν ειναι ενημερωμενο το site. Στo visitukraine ας πουμε που είναι το βασικο site αναφερεται απλως proof of vaccination απο εγκεκριμενη εταιρια χωρίς πολλες λεπτομερειες
Κάποιο τηλέφωνο στην πρεσβεία της Ουκρανίας θα βοηθούσε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.296
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom