Μολδαβία Ουκρανία Ταξίδι στην Ουκρανία το καλοκαίρι του 2021

Hayate

Member
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ουσουαια
Ενα tip αν παει καποιος Ουκρανία σε σχέση με taxi apps

Αν αγοράστε Ουκρανικη sim card τοτε η καλύτερη επιλογη θα ελεγα είναι η Uklon το αντίστοιχο της Uber στην Ουκρανία. Χωρίς Ουκρανικο αριθμο τηλ δεν μπορείς να κανεις registration, confirmation κ.τ.λ.
Η Uber ειναι η γνωστή Uber με λιγοτερα αυτοκίνητα νομιζω
Η Yandex και αυτή θα ελεγα έψαχνα αρκετές φορες, ιδίως σε ωρες αιχμης για αυτοκινητο
Η καλύτερη για μενα η Bolt με καλες τιμές, καλη ποιοτητα και αρκετα αμεση ανταποκριση. Βεβαια αν ειναι να πατε σε κανα αεροδρομιο σε ωρα αιχμης αφήστε ενα περιθώριο χρόνου, μπορεί να περιμένετε και κανα μισαωρο για το taxi. Αυτο ισχύει για ολες τις εταιρίες βεβαια

Papamix

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Cuba
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Καλησπέρα παιδιά! Ετοιμάζομαι και γω να κάνω αντίστοιχο ταξίδι τέλος Αυγούστου.

Διάβασα τα προηγούμενα ποστ και ήθελα να ρωτήσω πιο πολύ ως επιβεβαίωση τι ισχύει με περιορισμούς δεδομένου ότι έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού. Αρκεί μόνο αυτό (που δεν γράφει passport id ή κάτι τέτοιο εκτός ..αμκα) άρα και όχι κάποιο τεστ όπως PCR?

Επίσης, σχετικά με την ασφάλεια που διάβασα είναι απαραίτητη κ πρέπει να έχει εκδοθεί από ουκρανική αρχή, λέμε για κάποια ειδική ασφάλεια covid ή την κλασική ταξιδιωτική ασφάλεια ?

Και bonus ερώτηση, για την μετακίνηση Κίεβο - Λβιβ, συστήνεται άνετα το τρένο? Έχω βρει καποια που το κάνουν σε 5,30 ώρες κ λέω να τα κλείσω όταν πάω εκει.

Hayate

Member
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ουσουαια
Καλησπέρα παιδιά! Ετοιμάζομαι και γω να κάνω αντίστοιχο ταξίδι τέλος Αυγούστου.

Διάβασα τα προηγούμενα ποστ και ήθελα να ρωτήσω πιο πολύ ως επιβεβαίωση τι ισχύει με περιορισμούς δεδομένου ότι έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού. Αρκεί μόνο αυτό (που δεν γράφει passport id ή κάτι τέτοιο εκτός ..αμκα) άρα και όχι κάποιο τεστ όπως PCR?

Επίσης, σχετικά με την ασφάλεια που διάβασα είναι απαραίτητη κ πρέπει να έχει εκδοθεί από ουκρανική αρχή, λέμε για κάποια ειδική ασφάλεια covid ή την κλασική ταξιδιωτική ασφάλεια ?

Και bonus ερώτηση, για την μετακίνηση Κίεβο - Λβιβ, συστήνεται άνετα το τρένο? Έχω βρει καποια που το κάνουν σε 5,30 ώρες κ λέω να τα κλείσω όταν πάω εκει.
Αρκει το πιστοποιητικο εμβολιασμού(eu digital covid certificate) σε ηλεκτρονική μορφη στο κινητο(άσχετα που δεν γράφει αριθμό διαβατηρίου, αυτα που θελουν τα γραφει)
Ασφάλεια πρεπει να κάνεις σε εταιρια που εδρεύει στην Ουκρανία (Μεσα απο το site visitukraine today θα βρεις καποιες επιλογές) Για 17 μερες εκανα με 24 ευρω αν θυμάμαι καλα. Γενικα στο site θα βρεις τα πάντα που σε ενδιαφέρουν και είναι έγκυρο. Υπαρχει και επικοινωνία μεσω live chat αν θες.
Για τρένο Λβιβ Κιεβο πηρα το νυχτερινο, εκανε 7 ωρες. Γενικά 4 στα 4 τρενα που χρησιμοποιησα ήταν αψογα.

travelbreak

Member
Επόμενο Ταξίδι
Τώρα με τον κορονοϊό....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αρκεί μόνο αυτό (που δεν γράφει passport id ή κάτι τέτοιο εκτός ..αμκα) άρα και όχι κάποιο τεστ όπως PCR?
Από εκεί που το έβγαλες αυτό το πιστοποιητικό, εκδίδεται και το ευρωπαϊκό στο οποίο δηλώνεις αριθμό διαβατηρίου. Καλύτερα να το έχεις γιατί αν και δεν τα ψάχνουν, δεν ξέρεις που μπορεί να πέσεις.
Για την ασφάλιση πρέπει να λέει σαφώς ότι αφορά και στον covid αλλά και ότι η εταιρία έχει μαγαζί στην Ουκρανία. Εγώ έβγαλα από το visitukraine αλλά δύο από την παρέα από εταιρία στην Ελλάδα που πληρουσε τις προϋποθέσεις.
Τα πράγματα είναι απλά και δεν είναι γραφειοκράτες.
Καλό ταξίδι.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.804
Μέλη
36.350
Νεότερο μέλος
gm90