Μολδαβία Ουκρανία Ταξίδι στην Ουκρανία το καλοκαίρι του 2021

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Οσο δεν παει επιβλητικα κτιρια στο Χαρκοβο, που σε πανε πολυ πισω στο χρονο. Στο τελος βεβαια το 100 ετών σχεδόν Derzhprom
IMG_20210721_111240.jpg
IMG_20210721_121243.jpg
IMG_20210721_122844.jpg
IMG_20210721_135701.jpg
IMG_20210720_185756.jpg
IMG_20210720_192159.jpg
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ενα tip αν παει καποιος Ουκρανία σε σχέση με taxi apps

Αν αγοράστε Ουκρανικη sim card τοτε η καλύτερη επιλογη θα ελεγα είναι η Uklon το αντίστοιχο της Uber στην Ουκρανία. Χωρίς Ουκρανικο αριθμο τηλ δεν μπορείς να κανεις registration, confirmation κ.τ.λ.
Η Uber ειναι η γνωστή Uber με λιγοτερα αυτοκίνητα νομιζω
Η Yandex και αυτή θα ελεγα έψαχνα αρκετές φορες, ιδίως σε ωρες αιχμης για αυτοκινητο
Η καλύτερη για μενα η Bolt με καλες τιμές, καλη ποιοτητα και αρκετα αμεση ανταποκριση. Βεβαια αν ειναι να πατε σε κανα αεροδρομιο σε ωρα αιχμης αφήστε ενα περιθώριο χρόνου, μπορεί να περιμένετε και κανα μισαωρο για το taxi. Αυτο ισχύει για ολες τις εταιρίες βεβαια
 

Papamix

Member
Μηνύματα
9
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Romania
Ονειρεμένο Ταξίδι
Rwanda
Καλησπέρα παιδιά! Ετοιμάζομαι και γω να κάνω αντίστοιχο ταξίδι τέλος Αυγούστου.

Διάβασα τα προηγούμενα ποστ και ήθελα να ρωτήσω πιο πολύ ως επιβεβαίωση τι ισχύει με περιορισμούς δεδομένου ότι έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού. Αρκεί μόνο αυτό (που δεν γράφει passport id ή κάτι τέτοιο εκτός ..αμκα) άρα και όχι κάποιο τεστ όπως PCR?

Επίσης, σχετικά με την ασφάλεια που διάβασα είναι απαραίτητη κ πρέπει να έχει εκδοθεί από ουκρανική αρχή, λέμε για κάποια ειδική ασφάλεια covid ή την κλασική ταξιδιωτική ασφάλεια ?

Και bonus ερώτηση, για την μετακίνηση Κίεβο - Λβιβ, συστήνεται άνετα το τρένο? Έχω βρει καποια που το κάνουν σε 5,30 ώρες κ λέω να τα κλείσω όταν πάω εκει.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα παιδιά! Ετοιμάζομαι και γω να κάνω αντίστοιχο ταξίδι τέλος Αυγούστου.

Διάβασα τα προηγούμενα ποστ και ήθελα να ρωτήσω πιο πολύ ως επιβεβαίωση τι ισχύει με περιορισμούς δεδομένου ότι έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού. Αρκεί μόνο αυτό (που δεν γράφει passport id ή κάτι τέτοιο εκτός ..αμκα) άρα και όχι κάποιο τεστ όπως PCR?

Επίσης, σχετικά με την ασφάλεια που διάβασα είναι απαραίτητη κ πρέπει να έχει εκδοθεί από ουκρανική αρχή, λέμε για κάποια ειδική ασφάλεια covid ή την κλασική ταξιδιωτική ασφάλεια ?

Και bonus ερώτηση, για την μετακίνηση Κίεβο - Λβιβ, συστήνεται άνετα το τρένο? Έχω βρει καποια που το κάνουν σε 5,30 ώρες κ λέω να τα κλείσω όταν πάω εκει.
Αρκει το πιστοποιητικο εμβολιασμού(eu digital covid certificate) σε ηλεκτρονική μορφη στο κινητο(άσχετα που δεν γράφει αριθμό διαβατηρίου, αυτα που θελουν τα γραφει)
Ασφάλεια πρεπει να κάνεις σε εταιρια που εδρεύει στην Ουκρανία (Μεσα απο το site visitukraine today θα βρεις καποιες επιλογές) Για 17 μερες εκανα με 24 ευρω αν θυμάμαι καλα. Γενικα στο site θα βρεις τα πάντα που σε ενδιαφέρουν και είναι έγκυρο. Υπαρχει και επικοινωνία μεσω live chat αν θες.
Για τρένο Λβιβ Κιεβο πηρα το νυχτερινο, εκανε 7 ωρες. Γενικά 4 στα 4 τρενα που χρησιμοποιησα ήταν αψογα.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αρκεί μόνο αυτό (που δεν γράφει passport id ή κάτι τέτοιο εκτός ..αμκα) άρα και όχι κάποιο τεστ όπως PCR?
Από εκεί που το έβγαλες αυτό το πιστοποιητικό, εκδίδεται και το ευρωπαϊκό στο οποίο δηλώνεις αριθμό διαβατηρίου. Καλύτερα να το έχεις γιατί αν και δεν τα ψάχνουν, δεν ξέρεις που μπορεί να πέσεις.
Για την ασφάλιση πρέπει να λέει σαφώς ότι αφορά και στον covid αλλά και ότι η εταιρία έχει μαγαζί στην Ουκρανία. Εγώ έβγαλα από το visitukraine αλλά δύο από την παρέα από εταιρία στην Ελλάδα που πληρουσε τις προϋποθέσεις.
Τα πράγματα είναι απλά και δεν είναι γραφειοκράτες.
Καλό ταξίδι.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Καλημέρα παιδιά. Θέλω 25 Οκτωβρίου να φύγω με τον κολλητό μου με αμάξι για Βουκουρέστι και από εκεί Κισινάου. Εγώ εμβόλιο δεν έκανα. Ο κολλητός έκανε αλλά θα έχει συμπληρώσει 12 μέρες όταν θα είναι να ξεκινάμε για Βουκουρέστι. Θέλω να ρωτήσω . Εκτός ότι θέλει διαβατήριο για Μολδαβία. Θέλει κάτι για το αμάξι εκτός από πράσινη κάρτα ? Θέλουμε και οι δυο μοριακά ? Υπάρχει κάτι κουλό την εποχή του ιού ώστε να μην μας αφήσουν να μπούμε Μολδαβία η να μας ζητήσουν κάτι άλλο εκτός του μοριακού ?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα παιδιά. Θέλω 25 Οκτωβρίου να φύγω με τον κολλητό μου με αμάξι για Βουκουρέστι και από εκεί Κισινάου. Εγώ εμβόλιο δεν έκανα. Ο κολλητός έκανε αλλά θα έχει συμπληρώσει 12 μέρες όταν θα είναι να ξεκινάμε για Βουκουρέστι. Θέλω να ρωτήσω . Εκτός ότι θέλει διαβατήριο για Μολδαβία. Θέλει κάτι για το αμάξι εκτός από πράσινη κάρτα ? Θέλουμε και οι δυο μοριακά ? Υπάρχει κάτι κουλό την εποχή του ιού ώστε να μην μας αφήσουν να μπούμε Μολδαβία η να μας ζητήσουν κάτι άλλο εκτός του μοριακού ?

Το ρώτησα και αλλού εδώ μέσα που είχε ως θέμα την Ουκρανία και τη Μολδαβία και δεν απάτησε κάποιος όποτε το γράφω και εδώ πέρα αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει !
Παράθεση Απάντηση
Αναφορά •••
Θέλετε και οι δυο pcr test... Για το αμαξι για Βουλγαρία, Ρουμανία και Μολδαβια μπορείτε να αγοράστε online τη βινιετα που απαιτείται για το αμαξι..
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Θέλετε και οι δυο pcr test... Για το αμαξι για Βουλγαρία, Ρουμανία και Μολδαβια μπορείτε να αγοράστε online τη βινιετα που απαιτείται για το αμαξι..
Πρέπει να έχει συμπληρώσει 14 μέρες μετά τη δεύτερη δόση?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Πρέπει να έχει συμπληρώσει 14 μέρες μετά τη δεύτερη δόση?
Το γραφει ρητα στο σαιτ της Μολδαβίας οτι πρέπει να περασουν 14 μέρες ναι.. Όπως και στις περισσότερες χώρες...
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Το γραφει ρητα στο σαιτ της Μολδαβίας οτι πρέπει να περασουν 14 μέρες ναι.. Όπως και στις περισσότερες χώρες...
Άρα θα έρθει με pcr ( αν και διαβάζω ότι και ραπίντ δέχονται όπως το καλοκαίρι ήμουν με ραπίντ Βουλγαρία και όχι μοριακό) και θα μπορεί λογικά να γυρίσει με το πιστοποιητικό εφόσον θα έχουν περάσει οι 14 μέρες τοτε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom