Πολωνία Ταξίδι στην Πολωνία και περιορισμοί covid

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Το pcr δεν δινει ψευδη θετικα, μαλλον μπερδευεσαι με πιο απλα τεστ. Γι αυτο το χρυσοπληρωνεις εξαλλου.
Το γνωρίζω ότι είναι το πιο αξιόπιστο,απλά με ενοχλεί ότι από το ένα άκρο πήγαμε στο αλλο σε σχέση με τα τεστ,απλά θα μπορούσαν όπως νομίζω ισχύει στην Αγγλία επιστρέφοντας πχ από Ελλάδα πληρώνει on line το τεστ το μοριακό και το κάνεις όταν έρθεις στην χώρα σου(λογικά αφού το προπληρώσες θα το κάνεις κιόλας),απλά πολύς κόσμος με το ανχος μην βγει θετικός δεν θα ταξιδέψει έως ότου λυθεί αυτό.Αλλωστε και 3 μέρες να πάω και να κολλήσω δε θα φανεί θεωρητικα στο τεστ.Πχ όταν πήγα τελοι νοεβρη Στοκχόλμη 3 μέρες δε Μ ζήτησαν τεστ πουθενά,αλλά εγω μετά από 3 μέρες π επέστρεψα έκανα ραπιντ από μόνος μου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Απλά θα πρέπει να έχουμε το pcr τεστ στο κινητό μας που θα μας το στείλουν με εμαιλ και να το δείξουμε στο αεροδρόμιο της Πολωνίας κ μόλις φτάσουμε στο αντίστοιχο ελληνικό αεροδρόμιο; Ή θα πρέπει να το ανεβάσουμε κ στο συστημα;
To pcr θα το ζητησεις να το παρεις σε αγγλικα εντυπα ή σε μαιλ και απο εκει το δειχνεις οπου ζητηθει
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
To pcr θα το ζητησεις να το παρεις σε αγγλικα εντυπα ή σε μαιλ και απο εκει το δειχνεις οπου ζητηθει
Να φανταστώ πως είτε εμβολιασμένος είτε ανεμβολίαστος αν βγει θετικό το pcr σε χώνουν αμέσως καραντίνα εεε;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Το γνωρίζω ότι είναι το πιο αξιόπιστο,απλά με ενοχλεί ότι από το ένα άκρο πήγαμε στο αλλο σε σχέση με τα τεστ,απλά θα μπορούσαν όπως νομίζω ισχύει στην Αγγλία επιστρέφοντας πχ από Ελλάδα πληρώνει on line το τεστ το μοριακό και το κάνεις όταν έρθεις στην χώρα σου(λογικά αφού το προπληρώσες θα το κάνεις κιόλας),απλά πολύς κόσμος με το ανχος μην βγει θετικός δεν θα ταξιδέψει έως ότου λυθεί αυτό.Αλλωστε και 3 μέρες να πάω και να κολλήσω δε θα φανεί θεωρητικα στο τεστ.Πχ όταν πήγα τελοι νοεβρη Στοκχόλμη 3 μέρες δε Μ ζήτησαν τεστ πουθενά,αλλά εγω μετά από 3 μέρες π επέστρεψα έκανα ραπιντ από μόνος μου.
Κανε ενα pcr πριν φυγεις να δεις αν εισαι ασυπτωματικος και προσεχε εκει που θα πας,οντας εμβολιασμενος δε προστατευεσε υποτιθεται παραπανω;;αφου θα κατσεις και λιγες μερες και αφου απο Ελλαδα φευγοντας δε θα χεις τιποτα δε καταλαβαινω ολο το πανικο...εκτος και αν σε πιανει πανικος που θα μπεις σε εξτρα εξοδα που τα τελευταια 2 χρονια σε οποιο ταξιδι και αν πας,εμβολιασμενος ή μη πρεπει να τα χεις υπολογισμενα τα εξτραδακια...
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Να φανταστώ πως είτε εμβολιασμένος είτε ανεμβολίαστος αν βγει θετικό το pcr σε χώνουν αμέσως καραντίνα εεε;
Εννοείται,και γι'αυτό κιόλας πλέον είναι επιβεβλημένο να κάνεις μια ασφάλεια ταξιδιωτική,γιατί καλύπτει νόσηση από covid 19.
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Εννοείται,και γι'αυτό κιόλας πλέον είναι επιβεβλημένο να κάνεις μια ασφάλεια ταξιδιωτική,γιατί καλύπτει νόσηση από covid 19.
Αυτό δν το γνώριζα και προφανώς δν έχω πληρώσει ταξιδιωτική ασφάλεια. Αν κολλήσω δηλαδή και βγω θετική θα με μεταφέρουν σε ξενοδοχείο καραντίνας και θα καλύψω τα έξοδα εγώ;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Αυτό δν το γνώριζα και προφανώς δν έχω πληρώσει ταξιδιωτική ασφάλεια. Αν κολλήσω δηλαδή και βγω θετική θα με μεταφέρουν σε ξενοδοχείο καραντίνας και θα καλύψω τα έξοδα εγώ;
Ναι την εξυπναδα να τα πληρωνει το κρατος την ειχε μονο η Ελλαδαρα απ οσο θυμαμαι..ωστοσο δεν ειναι ακριβη η ασφαλεια αν δεν εισαι ηδη σε ταξιδι μπορεις να την βγαλεις μεσα σε 1-2 μερες
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Αυτό δν το γνώριζα και προφανώς δν έχω πληρώσει ταξιδιωτική ασφάλεια. Αν κολλήσω δηλαδή και βγω θετική θα με μεταφέρουν σε ξενοδοχείο καραντίνας και θα καλύψω τα έξοδα εγώ;
Ανάλογα την πολιτική της κάθε χώρας ίσως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Αυτό δν το γνώριζα και προφανώς δν έχω πληρώσει ταξιδιωτική ασφάλεια. Αν κολλήσω δηλαδή και βγω θετική θα με μεταφέρουν σε ξενοδοχείο καραντίνας και θα καλύψω τα έξοδα εγώ;
Το ξενοδοχειο ειναι το καλο σεναριο. Ναι. Υπαρχει και κακο σεναριο και γι αυτο θελει ασφαλεια
 

Konstantina_t

Member
Μηνύματα
20
Likes
13
Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις πληροφορίες.. Έχω πανικοβληθεί τελευταία στιγμή και δν ξέρω τι να κάνω! Έχω κλείσει ήδη εισιτήρια πήγαινε έλα με Ryanair, την ασφάλεια που λέτε μπορώ να την βγάλω μέσω της αεροπορικής ακόμα και τώρα;
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ναι την εξυπναδα να τα πληρωνει το κρατος την ειχε μονο η Ελλαδαρα απ οσο θυμαμαι..ωστοσο δεν ειναι ακριβη η ασφαλεια αν δεν εισαι ηδη σε ταξιδι μπορεις να την βγαλεις μεσα σε 1-2 μερες
Χαχα αυτό είναι αλήθεια!
Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις πληροφορίες.. Έχω πανικοβληθεί τελευταία στιγμή και δν ξέρω τι να κάνω! Έχω κλείσει ήδη εισιτήρια πήγαινε έλα με Ryanair, την ασφάλεια που λέτε μπορώ να την βγάλω μέσω της αεροπορικής ακόμα και τώρα;
Καλύτερα να κάνεις με την mondial assistance,η πιο κλασσική και ελληνική.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις πληροφορίες.. Έχω πανικοβληθεί τελευταία στιγμή και δν ξέρω τι να κάνω! Έχω κλείσει ήδη εισιτήρια πήγαινε έλα με Ryanair, την ασφάλεια που λέτε μπορώ να την βγάλω μέσω της αεροπορικής ακόμα και τώρα;
Με ryanair δε ξερω,μια εταιρεια που βγαζει τετοιες ασφαλειες και εχει χιλιοειπωθει(μη θεωρηθει οτι κανω και διαφημιση)ειναι η mondial
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom