Γενικά Ταξίδι στην κεντρική και νότια Αμερική

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη θέση σου θα έκοβα ολίγον από Βολιβία για να το δώσω στο Περού. Από παγετώνες, έχει δυο εκπληκτικούς στο ΠΕρού (με φανταστικά τρεκ) και θα έβαζα βέβαια και το Περίτο Μορένο στην Αργεντινή (με πρόσβαση από τη Χιλή). Από Παταγονία μόνο το -εξαιρετικό- Torres del Paine και όντως 5 μέρες για το Νησί με λίγο τρέξιμο τα προλαβαίνεις όλα.
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Hello. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα σε ποιο thread πρέπει να υποβάλω το ερώτημα μου αλλά θα δοκιμάσω εδώ την τύχη μου καθώς συμμετέχει και ο πάντα πρόθυμος να απαντήσει Yorgos. Μπελιζ ή Belize η μετακίνηση μεταξύ τον νησιών της χώρας αλλά και της πρωτεύουσας πως είναι ενδεδειγμένη να γίνεται ? Ferry, πρακτορείο, πιρόγα ? Το ίδιο ακριβώς ερώτημα έχω και για Μπαχάμες ή Bahamas. Μάλλον δεν βγάζει νόημα η παραμονή σε ένα μόνο νησί του συμπλέγματος οπότε πως παίζεις καλύτερη μπαλίτσα ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Hello. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα σε ποιο thread πρέπει να υποβάλω το ερώτημα μου αλλά θα δοκιμάσω εδώ την τύχη μου καθώς συμμετέχει και ο πάντα πρόθυμος να απαντήσει Yorgos. Μπελιζ ή Belize η μετακίνηση μεταξύ τον νησιών της χώρας αλλά και της πρωτεύουσας πως είναι ενδεδειγμένη να γίνεται ? Ferry, πρακτορείο, πιρόγα ? Το ίδιο ακριβώς ερώτημα έχω και για Μπαχάμες ή Bahamas. Μάλλον δεν βγάζει νόημα η παραμονή σε ένα μόνο νησί του συμπλέγματος οπότε πως παίζεις καλύτερη μπαλίτσα ;
Εδώ πάντα πρόθυμος!
Μπελιζε έχει πλοίο ανάμεσα στα βασικά.
Για Μπαχάμες δεν ξέρω.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μπελιζ ή Belize η μετακίνηση μεταξύ τον νησιών της χώρας αλλά και της πρωτεύουσας πως είναι ενδεδειγμένη να γίνεται ?
Υπάρχει στάνταρ δρομολόγιο φέρυ από Μπελίζ σιτι προς τα βασικά τουριστικά νησιά, Caulker και Ambergris που έχουν ενοικιαζόμενα για να μείνεις.
Κάποια άλλα νησιά-ατόλες πχ τα Turneffe, μπορείς να τα επισκεφτείς σαν ολοήμερη από το μέρος που θα μένεις, εκτός αν κλείσεις διανυκτέρευση εκεί (που είναι πανάκριβη) γιατί πέρα από το ριζορτ δεν έχει κάτι άλλο για διαμονή.
Από τα Caulker και Ambergris μπορείς να πας σε αρκετά μέρη (Shark and Ray alley, Blue hole και Turneffe) πάντα σαν ολοήμερη για σνόρκελ ή κατάδυση.
Σε κάποια από τα νοτιότερα νησιά (π.χ. ατόλη Glover's) τότε που πήγα εγώ πήγαινες από Dangriga και Placencia φαντάζομαι ακόμα έτσι θα'ναι αφού η απόσταση είναι μεγάλη. Πάλι σε ολοήμερη εκτός αν μένεις στο ριζορτ του νησιού.
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο σας ! Δεδομένου ότι το αεροδρόμιο είναι στην πόλη του Belize (που δεν είναι η πρωτεύουσα όπως διαβάζω) θα πρότεινες να μείνω εκεί και να δοκιμάσω μονοήμερες εκδρομές από εκεί είτε στην υπόλοιπη ηπειρωτική χώρα (Dangriga και Placencia) είτε στις νησάρες Turneffe και Ambergris ? Μήπως έχεις και κάποια ιδέα για κάνα local agency να μπω μέσα να ψάξω εκδρομές (και κυρίως τιμές) ? Για μέσα Σεπτέμβρη που θα πάω να πάρω ομπρέλα ή αρβύλες ?

Τέλος για τη φάση να αναφέρω ότι η φωτογραφία από Blue Hole είναι από τα πιο εντυπωσιακά landscapes που έχω δει στη ζωή μου, το επιβεβαιώνετε ? Θα είναι σαν την τριπλέτα Τζόνσον, Φριντέτ, Καλάθη Yorgos ή τζάμπα πάλι τα διαρκείας :) ?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πρωτεύουσα είναι το Belmopan, το Μπελιζ σιτι είναι η παλιά πρωτεύουσα που όμως ισοπεδώθηκε από έναν τυφώνα και όλα τα δημόσια κτίρια μεταφέρθηκαν στο εσωτερικό της χώρας στο Belmopan που έγινε νέα πρωτεύουσα.
Το αεροδρόμιο όντως είναι στο Μπελίζ σιτι αλλά μην το σκεφτείς καν να μείνεις εδώ. Δεν αξίζει και είναι και επικίνδυνο μέρος.
Εγώ θα πρότεινα ανάλογα τις μέρες που έχεις να πας στην περιοχή cayo, στο San Ignasio και να κάνεις εκδρομές στη ζούγκλά και στα αρχαία της περιοχής. Έχει πολλά μέρη και εκδρομές που αξίζουν (ATM Cave, Xunantunich Maya Ruins, Caracol Maya Ruins, cave tubing).

Η Placencia δεν ξέρω πως θα είναι σήμερα, τότε οι εκδρομές ήταν πανάκριβες, εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο από το Μεξικό και οδηγήσαμε μέχρι κάτω στο Μπελιζ.
Από τα νησιά λατρέψαμε το Caye Caulker, αλλά και το Ambergris καλό ήταν. Αξίζει να μείνεις στο ένα (ή και στα δύο όπως έκανα εγώ) και να μην πας απλά εκδρομή.
Τις εκδρομές τις κλείσαμε όλες επι τόπου, σε κάποιες όπως το zipline στη ζούγκλά του Jaguar Paw πήγαμε με το αυτοκίνητο μόνοι μας, οπότε δεν έχω γραφείο να προτείνω.
Ο Σεπτέμβρης είναι η εποχή των τυφώνων. Αυτό δε σημαίνει οτι θα περάσει τυφώνας ντε και καλά, αλλά οτι είναι ρίσκο.
Αν σε ενδιαφέρει να διαβάσεις υπάρχει λεπτομερής (πολύ όμως :haha::haha:) ιστορία μου με φωτο και βίντεο εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Πάμε-Μπελίζ.110/
Δες ένα βιντεάκι μου να κάνεις όρεξη :lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ξέχασα για το Blue hole που ρωτάς.. Υπάρχουν δυο, το ένα είναι στην ενδοχώρα μέσα στη ζούγκλα που επικοινωνεί με το δημοφιλές (για τους τουρίστες όπως εγώ που πάνε στην περιοχή) σπήλαιο St Herman's.
Φαντάζομαι οτι εσύ εννοείς τη μπλε τρύπα στον ύφαλο
upload_2019-7-24_11-33-21.jpeg

Φυσικά και είναι εντυπωσιακή, ειδικά όταν τη βλέπεις από ψηλά, αλλά πιστεύω για να πας εκεί και να την απολαύσεις όπως πρέπει θα πρέπει να κάνεις καταδύσεις. Είναι ένα πηγάδι μέσα στον ωκεανό και από την επιφάνεια δε θα δεις τίποτα. Εγώ δεν πήγα για αυτό το λόγο - είμαι μια ταπεινή σνορκελερ- αλλά πήγα σε άλλες εκδρομές που ευχαριστήθηκα τον ύφαλο με το παραπάνω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο σας ! Δεδομένου ότι το αεροδρόμιο είναι στην πόλη του Belize (που δεν είναι η πρωτεύουσα όπως διαβάζω) θα πρότεινες να μείνω εκεί και να δοκιμάσω μονοήμερες εκδρομές από εκεί είτε στην υπόλοιπη ηπειρωτική χώρα (Dangriga και Placencia) είτε στις νησάρες Turneffe και Ambergris ? Μήπως έχεις και κάποια ιδέα για κάνα local agency να μπω μέσα να ψάξω εκδρομές (και κυρίως τιμές) ? Για μέσα Σεπτέμβρη που θα πάω να πάρω ομπρέλα ή αρβύλες ?

Τέλος για τη φάση να αναφέρω ότι η φωτογραφία από Blue Hole είναι από τα πιο εντυπωσιακά landscapes που έχω δει στη ζωή μου, το επιβεβαιώνετε ? Θα είναι σαν την τριπλέτα Τζόνσον, Φριντέτ, Καλάθη Yorgos ή τζάμπα πάλι τα διαρκείας :) ?
Μακριά από το Belize city, είναι και το μόνο επικίνδυνο σημείο της χώρας. San Ignacio, toledo πολύ όμορφες και βολικές βάσεις. Στο βορά, αν μπεις από κανκουν, έχει μια απίστευτη κοινότητα από μενονιτες που ζουν σε άλλο αιώνα. Μηδέν τουρισμός, σχεδόν καμία επαφή με τον έξω κόσμο, εγώ έπαθα την πλάκα μου, τα παιδάκια στο σχολείο δεν είχαν ξαναδεί ψηφιακή μηχανή.

Caye caulker η καλύτερη επιλογή για διαμονή στα νησιά. Το ΑΤΜ εκπληκτική εμπειρία, η dagringa μέτρια, placencia καλύτερη βάση.
 

SSSakiSSS

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις ποσο επικινδυνες ειναι η πολη της Γουατεμαλα Σιτυ για εναν μοναχικο Ευρωπαιο και ποσο ανετα ειναι να περπατησεις στο κεντρο του Μπουενος Αιρες???
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάντως η Γουατεμάλα Σίτι δε παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον για να την επισκεφτείς. Στις υπόλοιπες πόλεις της Γουατεμαλας κινείσαι κανονικά με βάση την κοινή λογική.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Τι εννοείς αν είναι άνετα να περπατήσεις στο Μπουένος Άιρες; Αν εννοείς να το δεις όλο με τα πόδια όχι,θέλεις και μετρό,λεωφορεία κλπ.Εννοείται πως θα περπατάς και μερικά χλμ. Αν εννοείς από θέμα ασφάλειας εξαρτάται την περιοχή. Ρεκολέτα και Παλέρμο είναι από τις πιο ασφαλείς. Στη Μπόκα ας πούμε δεν είναι το πιο ασφαλές μέρος, εκτός από κλοπές, γίνονται και μαχαιρώματα και γενικά θέλει προσοχή αρκετή.Αν πας Μπόκα ταξί μέχρι το κέντρο και κινείσαι μόνο στους κεντρικούς δρόμους και καθόλου στα στενά της.Και μόνο μέρα.
 

SSSakiSSS

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Τι εννοείς αν είναι άνετα να περπατήσεις στο Μπουένος Άιρες; Αν εννοείς να το δεις όλο με τα πόδια όχι,θέλεις και μετρό,λεωφορεία κλπ.Εννοείται πως θα περπατάς και μερικά χλμ. Αν εννοείς από θέμα ασφάλειας εξαρτάται την περιοχή. Ρεκολέτα και Παλέρμο είναι από τις πιο ασφαλείς. Στη Μπόκα ας πούμε δεν είναι το πιο ασφαλές μέρος, εκτός από κλοπές, γίνονται και μαχαιρώματα και γενικά θέλει προσοχή αρκετή.Αν πας Μπόκα ταξί μέχρι το κέντρο και κινείσαι μόνο στους κεντρικούς δρόμους και καθόλου στα στενά της.Και μόνο μέρα.
σασ ευχαριστω για τισ απαντησεισ εννημερρωσεισ σασ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom