Γενικά Ταξίδι στην κεντρική και νότια Αμερική

D

Delmem38110

Guest
Άμα δίνει τιμή σε πέσος στο site, το blue rate το δίνει η τράπεζα, όχι η εταιρεία (αεροπλάνο/λεωφορείο).

Μεταξύ jetsmart και aerolineas, χίλιες φορές aerolineas που δίνει και βαλίτσα και επιλογή θέσης και χαζεύεις την Παταγονία από το παράθυρο.

Η Aerolineas δίνει στο site τιμές με πεσος.

View attachment 418416



Στη τιμή του λεωφορείου είναι τα σνακς και ο καφές.
ναι το προχώρησα μέχρι το τέλος απλά για την πληρωμή εκτός από κάρτα ζητάει διαβατήριο διευθύνσεις τηλέφωνα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. 🤣🤣🤣
ευχαριστώ πάντως ήταν μεγάλη βοήθεια να γνωρίζω αυτά τα μικρά πράγματα.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Θέλω να πάω Βενεζουέλα μόνος solo,ούτε ταξιδιωτικό ούτε τίποτα πιστεύετε είναι κάπως επίφοβο ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θέλω να πάω Βενεζουέλα μόνος solo,ούτε ταξιδιωτικό ούτε τίποτα πιστεύετε είναι κάπως επίφοβο ;
Επίφοβο είναι, ειδικά στις πόλεις. That said, και βελτιωμένη είναι η κατάσταση σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν και κάποιοι από μας έχουν πάει πολλές φορές κι επέζησαν. Αλλά ασφαλής χώρα δεν είναι σε καμία περίπτωση. Τώρα αν περιοριστείς στα Los Roques, τους καταρράκτες, το Orinoco κλπ , δηλαδή σε μικρές κοινότητες όπου εξάλλου βρίσκονται τα βασικά αξιοθέατα της χώρας (οι πόλεις δε βλέπονται), μετριάζεται πολύ η επικινδυνότητα. Η χώρα πλέον έχει δολαριοποιηθεί κι έχει ακριβύνει, να σημειωθεί.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Επίφοβο είναι, ειδικά στις πόλεις. That said, και βελτιωμένη είναι η κατάσταση σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν και κάποιοι από μας έχουν πάει πολλές φορές κι επέζησαν. Αλλά ασφαλής χώρα δεν είναι σε καμία περίπτωση. Τώρα αν περιοριστείς στα Los Roques, τους καταρράκτες, το Orinoco κλπ , δηλαδή σε μικρές κοινότητες όπου εξάλλου βρίσκονται τα βασικά αξιοθέατα της χώρας (οι πόλεις δε βλέπονται), μετριάζεται πολύ η επικινδυνότητα. Η χώρα πλέον έχει δολαριοποιηθεί κι έχει ακριβύνει, να σημειωθεί.
Γιώργο για Κολομβία γνώμη ;;βγήκε ένα έκτακτο προς Λατινική Αμερική και σκέφτομαι μια από τις δυο χώρες αλλά δεν έχω εμπειρία από εκείνες τις χώρες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο για Κολομβία γνώμη ;;βγήκε ένα έκτακτο προς Λατινική Αμερική και σκέφτομαι μια από τις δυο χώρες αλλά δεν έχω εμπειρία από εκείνες τις χώρες
Θέλει την προσοχή της, αλλά σίγουρα πιο αφαλής, ταξιδεύεται σχετικά εύκολα. Δεν έχει τη φύση της Βενεζουέλας αλλά σε σε αρχιτεκτονική, κουλτούρα, αρχαία είναι πιο πλούσια. Πολύ ωραίοι άνθρωποι οι Κολομβιανοί. Σίγουρα πιο εύκολος προορισμός από τη Βενεζουέλα.
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Hello (δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος, αλλά για να μην ανοίγω άλλο τόπικ)!

Έχουμε περίπου ένα μήνα στη διάθεση ανάμεσα σε Ιούλιο και Αύγουστο και σκεφτόμαστε να τον επενδύσουμε στη Νότια-Κεντρική Αμερική. Ψάχνουμε ένα συνδυασμό εκτός από φύση να κάνουμε και κάποιο πεζοπορικό κομμάτι (πολυήμερο).
Το νότιο κομμάτι το αποκλείω λόγω περιόδου (Χιλή, Αργεντινή) όπως και το Μεξικό. Μας μένει ο άξονας Περου-Εκουαδορ-Κολομβια καθώς και η Κόστα Ρίκα-Γουατεμάλα. Το Περού μιας και το έχουμε επισκεφθεί το έχουμε σαν δεύτερη σκέψη για να επιστρέψουμε σε συγκεκριμένες περιοχές, ενώ τη Γουατεμάλα την απορρίπτουμε για τους γνωστούς λόγους. Δια της ατόπου καταλήγουμε στην Κολομβία με ένα πιθανό συνδυασμό με Εκουαδόρ ή Κόστα Ρίκα.
Στην Κολομβία εκτός του κλασικού Μπογκοτά, Κάλι, Μεντεγίν, Καρταχένα και του Ciudad Perdida, έχουμε βρει το και El Cocuy και το Purace national park.

Γνώμες; Προτάσεις;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Hello (δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος, αλλά για να μην ανοίγω άλλο τόπικ)!

Έχουμε περίπου ένα μήνα στη διάθεση ανάμεσα σε Ιούλιο και Αύγουστο και σκεφτόμαστε να τον επενδύσουμε στη Νότια-Κεντρική Αμερική. Ψάχνουμε ένα συνδυασμό εκτός από φύση να κάνουμε και κάποιο πεζοπορικό κομμάτι (πολυήμερο).
Το νότιο κομμάτι το αποκλείω λόγω περιόδου (Χιλή, Αργεντινή) όπως και το Μεξικό. Μας μένει ο άξονας Περου-Εκουαδορ-Κολομβια καθώς και η Κόστα Ρίκα-Γουατεμάλα. Το Περού μιας και το έχουμε επισκεφθεί το έχουμε σαν δεύτερη σκέψη για να επιστρέψουμε σε συγκεκριμένες περιοχές, ενώ τη Γουατεμάλα την απορρίπτουμε για τους γνωστούς λόγους. Δια της ατόπου καταλήγουμε στην Κολομβία με ένα πιθανό συνδυασμό με Εκουαδόρ ή Κόστα Ρίκα.
Στην Κολομβία εκτός του κλασικού Μπογκοτά, Κάλι, Μεντεγίν, Καρταχένα και του Ciudad Perdida, έχουμε βρει το και El Cocuy και το Purace national park.

Γνώμες; Προτάσεις;
Κακώς για μένα απορρίπτετε τη Γουατεμάλα (ποιοί είναι οι γνωστοί λόγοι;) καθώς και τη Βολιβία (απίθανη χώρα με το αλτιπλάνο κορυφή) και το Εκουαδόρ (Γκαλάπαγκος, εθνικό πάρκο Κοτοπάξι, Κιλοτόα - όλα απίστευα). Δεν έχω πάει Κολομβία (πλην Μπογοτά) αλλά προσωπικά μπροστά στις χώρες που προανέφερα δε μου λέει κάτι ιδιαίτερο προσωπικά.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα ταξιδιωτες θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει για μεσα γεναρη για δυο βδομαδες αποδραση για κοριτσοπαρεα που θελει και να χαλαρωση σε παραλιες να χορεψει και να κανει εξευρενηση σε φυσικα τοπια .αν εχει επισκευτη καποιος μεξικο η χωρες λατινικης αμερικης ποια ειναι η αγαπημενη του προταση.ειναι τοσο υπεροχο μεροι και μια βοηθεια θα εκτιμηθει αν καποιος εχει ταξιδεψει σε εκεινα τα μεροι για δυο βδομαδες.ευχαριστω πολυ
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Ολα αυτα μαζι θα τα κανεις στην πλευρα του καριμπε στο μεξικο.Μιας κ ο χρονος δεν ειναι πολυς και οι αποστασεις ειναι μικρες σε αυτο το κομματι.Και παραλιες και αρχαια και φυση.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Ποιες παραλιες αναφερεις; Σε καθημερινη βαση τα δεδομενα αλλαζουν! Αλλο το 2007 και αλλο το 2017 και μετεπειτα, δεν το εχω ξαναδει αυτο. Απο τις πολυ τουριστικες περιοχες που ειναι ψιλο καθαρα μετα απο τοσες εργατοωρες για να'ναι χαρουμενοι οι Αμερικανοι και οι Βορειο Ευρωπαιοι, οχι οτι θα κολυμπησουνε, αυτοι θα αραξουνε στις πισινες στο'να χερι θα'χουνε στο κινητο και το αλλο το κοκτειλ.
Βλεπε και εδω: Sargazo en Quintana Roo

Σαν τις ντοπιες παραλιες, απο Γλυκα Νερα μεχρι τη Μπελεγρινα και βαλε... ειναι ανωτερες ολου του Μεξικου! Χωρις να ξεχναμε τοσες και τοσες παραλιες της Ελλαδας!

Στο κατω κατω το Κουμ Καπι και η Κουλούρα στη Χαλεπα, αν και δεν προσφερουν τα ιδια, ειναι καθαροτερες απο τα φυκια!

WhatsApp Image 2023-10-07 at 13.41.00_d710bd06.jpg

Καλαθάς 07/10 χωρις ξαπλωστρες!

IMG_20230323_210518.jpg
23/03/2023 Λιγο παραπανω απο τις παραλιες της Q. Roo. Progreso, Yucatan (21.286008, -89.671347).

Ας μη μιλαμε για παραλιες σ'αυτη τη μερια του Μεξικου...

 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Ποιες παραλιες αναφερεις; Σε καθημερινη βαση τα δεδομενα αλλαζουν! Αλλο το 2007 και αλλο το 2017 και μετεπειτα, δεν το εχω ξαναδει αυτο. Απο τις πολυ τουριστικες περιοχες που ειναι ψιλο καθαρα μετα απο τοσες εργατοωρες για να'ναι χαρουμενοι οι Αμερικανοι και οι Βορειο Ευρωπαιοι, οχι οτι θα κολυμπησουνε, αυτοι θα αραξουνε στις πισινες στο'να χερι θα'χουνε στο κινητο και το αλλο το κοκτειλ.
Βλεπε και εδω: Sargazo en Quintana Roo

Σαν τις ντοπιες παραλιες, απο Γλυκα Νερα μεχρι τη Μπελεγρινα και βαλε... ειναι ανωτερες ολου του Μεξικου! Χωρις να ξεχναμε τοσες και τοσες παραλιες της Ελλαδας!

Στο κατω κατω το Κουμ Καπι και η Κουλούρα στη Χαλεπα, αν και δεν προσφερουν τα ιδια, ειναι καθαροτερες απο τα φυκια!

View attachment 443478
Καλαθάς 07/10 χωρις ξαπλωστρες!

23/03/2023 Λιγο παραπανω απο τις παραλιες της Q. Roo. Progreso, Yucatan (21.286008, -89.671347).

Ας μη μιλαμε για παραλιες σ'αυτη τη μερια του Μεξικου...

Για 15 μερες νομιζω θα δει πολλα μικρες αποστασεις και τα εχει ολλα.Ακομα κ μετα φυκια θα παρει μια γευση απο παραλιες στο μεξικο .Οπου αλλου και αν πας στην λατινικη αμερικη θα φανε μερες στα λεοφωρεια εκτος και αν παρουν εσωτερικες πτησεις και πανε μεχρι puerto escondido .
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom