Γενικά Ταξίδι στην κεντρική και νότια Αμερική

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
θα σας το πει ο Γιώργος αν είναι κάλα αυτό το μπατζετ η όχι.
Αλλά έχοντας 2 μήνες στη διάθεση σας θα μπορούσατε να επισκεφτείτε άνετα Περού Βολιβία Χιλή αργεντινή Βραζιλία. Άφιξη Μπογκοτά αναχώρηση από Ρίο η Σαο. Οι νοτιοαμερικανικές μετακινήσεις είναι φτηνές.
Ναι μεν θα έχω αρκετό καιρό αλλα προτίμω προσωπικά 2 χώρες και να τις δω καλά και χωρις βιασύνη, παρά αρκετές και να πρέπει να κάψω το μυαλό μου για βολικές μετακινήσεις,αεροπορικά κλπ!
Μικρός είμαι ακόμα,υγεία να υπάρχει και χρόνος για άλλες χώρες θα βρεθεί σε μεταγενέστερο καιρό!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Ναι μεν θα έχω αρκετό καιρό αλλα προτίμω προσωπικά 2 χώρες και να τις δω καλά και χωρις βιασύνη, παρά αρκετές και να πρέπει να κάψω το μυαλό μου για βολικές μετακινήσεις,αεροπορικά κλπ!
Μικρός είμαι ακόμα,υγεία να υπάρχει και χρόνος για άλλες χώρες θα βρεθεί σε μεταγενέστερο καιρό!
Περού Βολιβία. Με αυτό το μπατζετ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι μεν θα έχω αρκετό καιρό αλλα προτίμω προσωπικά 2 χώρες και να τις δω καλά και χωρις βιασύνη, παρά αρκετές και να πρέπει να κάψω το μυαλό μου για βολικές μετακινήσεις,αεροπορικά κλπ!
Μικρός είμαι ακόμα,υγεία να υπάρχει και χρόνος για άλλες χώρες θα βρεθεί σε μεταγενέστερο καιρό!
Ωραία προσέγγιση.

Με 2 μηνες κανετε παπαδες σε Περου-Βολιβια. Και Αμαζονιο αμα λαχει. Εγω θα εμπαινα στον πειρασμο παντως να βαλω και 5-6 μερες στο τελος σε Ριο και Ilha Grande να κανετε και τις παραλιες σας, ειδικα αν δεν εχει σοβαρη επιβαρυνση η επιστροφη απο Ριο/Σαο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μόλις είδα φώτο από trek στην Ηuaraz, τι πανέμορφα τοπία είναι αυτά!
Η Huaraz και τα γύρω γύρω για μένα μπήκαν πάνω απο το Machu Picchu σε αυτό το ταξίδι. Σε αυτό συμβάλλει και το οτι έχεις μια καλή εικόνα για το Machu Picchu απο πριν (άπειρες φωτογραφίες, αφιερώματα, εκπομπές κλπ κλπ) που δε σου αφήνει περιθώριο να εντυπωσιαστείς τόσο όσο στη Huaraz.
Αν πετύχεις καλή μέρα μπορείς να δεις κάτι τέτοιο (χωρίς photoshop ή επεξεργασία η φωτογραφία):

IMG_3734.jpeg
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Η Huaraz και τα γύρω γύρω για μένα μπήκαν πάνω απο το Machu Picchu σε αυτό το ταξίδι. Σε αυτό συμβάλλει και το οτι έχεις μια καλή εικόνα για το Machu Picchu απο πριν (άπειρες φωτογραφίες, αφιερώματα, εκπομπές κλπ κλπ) που δε σου αφήνει περιθώριο να εντυπωσιαστείς τόσο όσο στη Huaraz.
Αν πετύχεις καλή μέρα μπορείς να δεις κάτι τέτοιο (χωρίς photoshop ή επεξεργασία η φωτογραφία):

View attachment 458219
Να αυτά είναι που μ'αρέσουν!
Απίθανο τοπίο!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Η Huaraz και τα γύρω γύρω για μένα μπήκαν πάνω απο το Machu Picchu σε αυτό το ταξίδι. Σε αυτό συμβάλλει και το οτι έχεις μια καλή εικόνα για το Machu Picchu απο πριν (άπειρες φωτογραφίες, αφιερώματα, εκπομπές κλπ κλπ) που δε σου αφήνει περιθώριο να εντυπωσιαστείς τόσο όσο στη Huaraz.
Αν πετύχεις καλή μέρα μπορείς να δεις κάτι τέτοιο (χωρίς photoshop ή επεξεργασία η φωτογραφία):

View attachment 458219
Η λίμνη Paron είναι αυτή, σωστά; Για μένα το τοπίο ήταν απογοητευτικό. Δεν ξέρω αν έχεις πάει σε λίμνες στις Αλπεις. Για μένα είναι κλασεις ανώτερες οι λίμνες που έχω δει εκεί. Αν κάτι μετάνιωσα στο ταξίδι μου στο Περού είναι ότι πήγα στην Huaraz. Θα προτιμούσα να είχα πάει βορειότερα του Trujillo που έχει πολύ ψωμί. Προφανώς γούστα είναι αυτά.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Η λίμνη Paron είναι αυτή, σωστά; Για μένα το τοπίο ήταν απογοητευτικό. Δεν ξέρω αν έχεις πάει σε λίμνες στις Αλπεις. Για μένα είναι κλασεις ανώτερες οι λίμνες που έχω δει εκεί. Αν κάτι μετάνιωσα στο ταξίδι μου στο Περού είναι ότι πήγα στην Huaraz. Θα προτιμούσα να είχα πάει βορειότερα του Trujillo που έχει πολύ ψωμί. Προφανώς γούστα είναι αυτά.
Το θέμα είναι ότι δεν περίμενα να δω κάτι τέτοιο στο Περού. Δηλαδή δεν πήγα εκεί με το σκεπτικό να δω λίμνες, οπότε όταν πήγα εκεί και έχοντας δει ελάχιστες φωτογραφίες ηταν εντυπωσιακό. Επίσης, όταν πήγα στη συγκεκριμένη λίμνη αρχικά ήταν όντως απογοήτεσυη γιατί έβρεχε με αποτέλεσμα να είναι μια απλή λίμνη με αποχρώσεις του γκρι, μόλις έφυγαν τα σύννεφα και βγήκε ήλιος το τοπίο ήταν εντυπωσιακό. Γενικά, όλη η περιοχή για μένα ήταν εντυπωσιακή. Δηλαδή ακόμη και στο δρόμο προς τι λίμνη ή προς τον παγετώνα βλέπεις εντυπωσιακά τοπία. Αλλά όπως είπες γούστα είναι αυτά.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε Γιώργο, είμαστε ευρωπαίοι αυτά τα έχουμε και εδώ δεν χρειάζεται να πάει ο άλλος στην άλλη άκρη του κόσμου για να δει κάτι τέτοιο.
Autumn in the Dolomites
Δε θα δει μόνο αυτά, θα δει χωριά στο δρόμο που μιλάνε ακόμη Κέτσουα, στο ίδιο τρεκ θα περάσει από ζούγκλα/πάμπα/παγετώνα που δεν το βρίσκεις αλλού, θα δει αρχαία των Ίνκας. Γι αυτό είναι μοναδικό το Περού γιατί αντί να δεις ό,τι θα έβλεπες στην Ευρώπη (βασικά στα καλύτερα της Ευρώπης) από τοπία θα δεις τρεις κόσμους σε έναν και μάλιστα με ελάχιστο κόσμο. Ε στην Αργεντινή δε θα το δεις, αυτό λέω.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Δε θα δει μόνο αυτά, θα δει χωριά στο δρόμο που μιλάνε ακόμη Κέτσουα, στο ίδιο τρεκ θα περάσει από ζούγκλα/πάμπα/παγετώνα που δεν το βρίσκεις αλλού, θα δει αρχαία των Ίνκας. Γι αυτό είναι μοναδικό το Περού γιατί αντί να δεις ό,τι θα έβλεπες στην Ευρώπη από τοπία θα δεις τρεις κόσμους σε έναν και μάλιστα με ελάχιστο κόσμο. Ε στην Αργεντινή δε θα το δεις, αυτό λέω.
Τα είδαμε και τα αρχαία των Ίνκας συγκλονιστήκαμε.
Δυστυχώς ο πήχης για τον ευρωπαίο τουρίστα είναι υψηλός όσο όμορφες πέτρες και να υπάρχουν αλλού.
Όταν περιτριγυρίζεσαι από τον πολιτισμό και την ιστορία σε κάθε γωνιά στην Ευρώπης με τις τόσες διαφορετικές γλώσσες τι να σου κάνουν οι πέτρες στο Περού η ή κετσουα που μιλάνε οι ντόπιοι.
Νταξει όμορφα δεν λέω, άλλα πέτρες. 🥳
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.466
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom