Γενικά Ταξίδι στην κεντρική και νότια Αμερική

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Βγαίνει συνδυαστικό ταξί στη Ν.Αμερική σε 8-9 ημέρες. Τι χώρες προορισμό μου προτείνετε; Σκέφτομαι Περού-Βολιβία αλλά ίσως ειναι too much. Μετά Γουατεμάλα-Μπελίζε αλλά φοβάμαι λίγο...

Γενικά μου αρέσουν τα συνδυαστικά ταξίδια και να έχει καλό φαγητό και αρχετοκτονική και κάποια "εθνικ στοιχεία.

Απο εξωτικά ..Πρόπερσυ πήγα Μπανγκόκ-Καμπότζη και πέρσυ Χρυσό Τρίγωνο.. Έχω πάει και Ιορδανία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε 8-9 μέρες τι να προλάβεις να συνδυάσεις; άντε πες Ρίο-καταρρακτες-μπουενος .

Στο Περού θες 5 μέρες μόνο κουσκο και δεν έχει ακόμη εύκολη διεθνή πρόσβαση, σχεδόν υποχρεωτικά θα κάνεις στάση Λίμα, άρα δε συνδυάζεται.

Στην κεντρική Αμερική γίνεται, αλλά δεν είναι πολύ ασφαλείς χώρες και η πρόσβαση πάλι είναι δύσκολη.

Ε γίνεται ένα Αβάνα-κανκουν ή με Μέξικο Σίτυ.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σε 8-9 μέρες τι να προλάβεις να συνδυάσεις; άντε πες Ρίο-καταρρακτες-μπουενος .
Στο Περού θες 5 μέρες μόνο κουσκο και δεν έχει ακόμη εύκολη διεθνή πρόσβαση, σχεδόν υποχρεωτικά θα κάνεις στάση Λίμα, άρα δε συνδυάζεται.
Στην κεντρική Αμερική γίνεται, αλλά δεν είναι πολύ ασφαλείς χώρες και η πρόσβαση πάλι είναι δύσκολη.
Ε γίνεται ένα Αβάνα-κανκουν ή με Μέξικο Σίτυ.
Το Μέξικο Σίτυ προς Κανκούν το έχω υπόψιν και εξετάζεται. Σε ευχαριστώ πάντως γιατί μου έθεσες υπόψιν το Ρίο-καταρρακτες-μπουενος που με ενδιαφέρει και είναι του στυλ ταξιδιών που μου αρέσει (συνδυαστικό με γνωστά αξιοθέατα, εναλλαγές απο αστικό σε μη αστικό κλπ).

Αβάνα έχω έρθει,όταν ακόμη δε ταξίδευα ατομικά εκτός Ευρώπης και σε έχω γνωρίσει προσωπικά. ;)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ποια θεωρειτε καλυτερη περιοδο για να κανει καποιος ενα πολυμηνο ταξιδι σε εκεινο το κομματι της Λ.Αμερικης (Περου απο Λιμα και κατω, Βολιβια, Χιλη μεχρι Παταγονια) βαζοντας μεσα και καποιο 4-5ημερο τρεκ Ινκας ; Ιουνιο με Αυγουστο-Σεπτεμβριο σκεφτομαστε αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη λογω των μεγαλων αλλαγων απο τοπο σε τοπο.
 

Fenia val

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Ποια θεωρειτε καλυτερη περιοδο για να κανει καποιος ενα πολυμηνο ταξιδι σε εκεινο το κομματι της Λ.Αμερικης (Περου απο Λιμα και κατω, Βολιβια, Χιλη μεχρι Παταγονια) βαζοντας μεσα και καποιο 4-5ημερο τρεκ Ινκας ; Ιουνιο με Αυγουστο-Σεπτεμβριο σκεφτομαστε αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη λογω των μεγαλων αλλαγων απο τοπο σε τοπο.
Η παταγονια απ' ότι προεκυψε από την ερευνα μου αξίζει μετα τον οκτωβρη. Αν και ο καιρος της γενικα είναι απρόβλεπτος.
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις το ταξίδι καλοκαίρι τύπου ιουλιο-σεπτεμβρη που ειναι ιδανικά για περου(θεωρείται η ξηρή περίοδος) και προοδευτικα να έφτανες Παταγονία.
Να έχεις στο μυαλό σου ότι επειδή μιλάμε για μεγαλη εκταση θα συναντήσεις πολλά διαφορετικά μικροκλιματα ετσι κι αλλιώς.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το ξερω οτι θα συναντησω διαφορετικες καιρικες συνθηκες. Προσπαθω να βρω το βελτιστο για να τα συνδυασω ολα αλλα μαλλον θα το αφησω στην τυχη απο ενα σημειο και μετα
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ποια θεωρειτε καλυτερη περιοδο για να κανει καποιος ενα πολυμηνο ταξιδι σε εκεινο το κομματι της Λ.Αμερικης (Περου απο Λιμα και κατω, Βολιβια, Χιλη μεχρι Παταγονια) βαζοντας μεσα και καποιο 4-5ημερο τρεκ Ινκας ; Ιουνιο με Αυγουστο-Σεπτεμβριο σκεφτομαστε αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη λογω των μεγαλων αλλαγων απο τοπο σε τοπο.
Απο Ιούνιο έως και Σεπτέμβριο δεν είναι ιδανικά για Παταγονία. Να είστε εφοδιασμένοι με καλά χειμερινά ρούχα. Για Περού, Βολιβία και βόρεια Χιλή & Αργεντινή είναι καλά. Για τρέκ στο Περού είναι ιδανικά απο Μάιο μέχρι και αρχές Οκτώβρη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ, στο ΠΕρού θα απέφευγα Δεκέμβριο-Φεβρουάριο. Ο Αύγουστος έχει πολύ κόσμο και θα τονα πέφευγα επίσης για το Περού. Αν μπορούσες Φλεβάρη να είσαι στο νησί του Πάσχα για το tapati, τέλεια. Την άποψή μου για την Παταγονία την έχω ξαναγράψει, δε μου αρέσει, το Νησί του Πάσχα από την άλλη είναι εκπληκτικό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Την άποψή μου για την Παταγονία την έχω ξαναγράψει, δε μου αρέσει
Νομίζω οτι οι εντυπώσεις που αποκομίζουμε για ένα τόπο, έχουν άμεση συνάρτηση με την ψυχοσύνθεση του καθενός μας, με τις συγκυρίες της ζωής μας και με τις εμπειρίες που αποκομίζουμε απο το εκάστοτε ταξίδι. Το έχεις γράψει πάρα πολλές φορές αυτό (και είναι σεβαστό απο τη μεριά μου, γιατί γούστα είναι αυτά) και έχεις γράψει και τους λόγους, αλλά ο καθένας έχει τα δικά του κίνητρα για να κάνει κάποια ταξίδια! Εμένα πάντως δεν με έχεις πείσει... :)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Συμφωνώ, στο ΠΕρού θα απέφευγα Δεκέμβριο-Φεβρουάριο. Ο Αύγουστος έχει πολύ κόσμο και θα τονα πέφευγα επίσης για το Περού. Αν μπορούσες Φλεβάρη να είσαι στο νησί του Πάσχα για το tapati, τέλεια. Την άποψή μου για την Παταγονία την έχω ξαναγράψει, δε μου αρέσει, το Νησί του Πάσχα από την άλλη είναι εκπληκτικό.
Μέσα προς τέλος Ιουνίου σκεφτόμουν για Περού (για περίπου 20-25 μέρες) μετά Βολιβία για άλλες τόσες (περίπου μέσα Ιουλίου με μέσα Αυγούστου) και απο εκεί σκέφτομαι για Χιλή (λίγες ημέρες Σαντιάγκο, Παταγονία 7 ημέρες και Ν. Πάσχα 4-5 ημέρες). Αυτά πάνω κάτω μου βγαίνουν 60 ημέρες (αλλά τις μετράω σαν καθαρές ημέρες χωρίς μετακινήσεις). Αν βάλεις και αεροπορικά μετακινήσεις και ότι θα προσθέσω και 1 έως 2 ημέρες σε κάποιες περιοχές για ξεκούραση κτλ. δεν ξέρω αν έχω άλλα περιθώρια για κάτι περισσότερο. Για Παταγονία θέλω να την δώ μόνο και μόνο για τους παγετώνες.
Για Ν. Πάσχα Φεβρουάριο δεν μου βγαίνει λόγω καιρού στις υπόλοιπες περιοχές (αν και πολύ θα το ήθελα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom