Αυστρία Ταξίδι στη Βιέννη και εκδρομές

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πάνο σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και όλες τις λεπτομέρειες! Να σου πω...το Hallstatt για μονοήμερο το αποκλείσαμε αλλά για ενοικίαση αυτοκινήτου το ψήνουμε πολύ και ο κύριος λόγος είναι οτι στις 9/12 πετάμε απο Βιέννη στις 4 το πρωί αρα στις 2 το πρωι πρέπει να είμαστε αεροδρόμιο. Οπότε σκεφτήκαμε οτι θα μας βολέψει πάρα πολύ εκεί. Επίσης με μια πρώτη ματιά που έριξα για εισιτήρια απο και προς αεροδρόμιο, για όλα τα μμμ και καμια εκδρομή σε Μπρατισλάβα η ενοικίαση του αυτοκινήτου μας έρχεται πιο φθηνή και δεν θα έχουμε πρόβλημα με τα ωράρια για οπουδήποτε και αν πάμε. Ναι θα έχουμε έξοδα βενζίνης..αν δεν ταξιδεύαμε τόσο πρωί μάλλον θα χρησιμοποιούσαμε τις συγκοινωνίες.
Να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να κινήστε μόνο μέσα στη Βιέννη, χωρίς να κάνετε καμία εκδρομή εκτός είναι τουλάχιστον ανεδαφικό :). Πάρτε υπόψιν σας
α) πάρκινγκ στο κέντρο και οπουδήποτε. Θα εξελιχθεί σε ένα μόνιμο και καθόλου ευκαταφρόνητο έξοδο. Επιπλέον, θα πρέπει να ψάχνετε εκ των προτέρων που θα παρκάρετε και μετά να περπατάτε ή να παίρνετε ΜΜΜ για να πάτε στα αξιοθέατα.
β) ξενοδοχείο. Θα πρέπει να ψάξετε για ένα με πάρκινγκ ή με πάρκινγκ κοντά. Άρα τα κεντρικά τα ξεχνάτε με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
γ) Αναχώρηση στις 4 το πρωί. Θα πρέπει να πάτε ακόμα πιο νωρίς στο αεροδρόμιο για να παραδώσετε το αυτοκίνητο και μάλιστα να σιγουρευτείτε ότι δεν θα έχει κλείσει το γραφείο.
Κουράστηκα και μόνο που τα διάβασα.
 

Panospap71

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Βιεννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αβάνα Κούβα
Πάνο σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και όλες τις λεπτομέρειες! Να σου πω...το Hallstatt για μονοήμερο το αποκλείσαμε αλλά για ενοικίαση αυτοκινήτου το ψήνουμε πολύ και ο κύριος λόγος είναι οτι στις 9/12 πετάμε απο Βιέννη στις 4 το πρωί αρα στις 2 το πρωι πρέπει να είμαστε αεροδρόμιο. Οπότε σκεφτήκαμε οτι θα μας βολέψει πάρα πολύ εκεί. Επίσης με μια πρώτη ματιά που έριξα για εισιτήρια απο και προς αεροδρόμιο, για όλα τα μμμ και καμια εκδρομή σε Μπρατισλάβα η ενοικίαση του αυτοκινήτου μας έρχεται πιο φθηνή και δεν θα έχουμε πρόβλημα με τα ωράρια για οπουδήποτε και αν πάμε. Ναι θα έχουμε έξοδα βενζίνης..αν δεν ταξιδεύαμε τόσο πρωί μάλλον θα χρησιμοποιούσαμε τις συγκοινωνίες.
Προσωπικά δεν θα νοίκιαζα αυτοκίνητο Εάν δεν είχα σκοπό για κάποια εκδρομή.
Εκτός της βενζίνης,αγοράζεις και κάρτα τελών τύπου διοδίων αλλάζοντας σύνορα..
Επίσης μεγάλο πρόβλημα είναι το πάρκινγκ αφού παντού θα πληρώνεις τσουχτερά, αλλά και η ταχύτητα που θα κινείσαι θα σου σπάσει τα νεύρα,αφού ειδικά οι Αυστριακοί έχουν κάμερες παντού με τα όρια να τηρούνται εκνευριστικα σχολαστικά.
Τα δε πρόστιμα? Άστο καλύτερα.
Ακόμη κι αν δεν σε πιάσουν οι κάμερες γιατί 9χ πάτησες λίγο το γκαζάκι από 50 που είναι το όριο σε 65 πχ, οι Αυστριακοί έχουν τέτοια τρέλλα με το νόμιμο που θα τηλεφωνήσουν 10 άλλοι οδηγοί στην αστυνομία να σε δώσουν στεγνά.
Καλύτερα τρενάκι και πούλμαν για τις μετακινήσεις. Οικονομικά και σίγουρα και με ασφάλεια.

Επίσης από το αεροδρόμιο μπορείτε να πάρετε οποιαδήποτε ώρα ή το τρένο CAT ΠΟΥ φτάνει Βιεννη σε 20 λεπτά άνευ στάσης,ή το απλο τρένο που φτάνει σε 40 λεπτά με στάσεις και έχει εισιτήριο γύρω στα 4€.

Εάν θέλεις σου στέλνω και το τηλέφωνο του Γιώργου του Ελληναρα βαζελου Αθηναίου ταξιτζή που με 30 ευρουλακια θα σας πάει Βιεννη από το αγεροδρόμιο.
 
Last edited by a moderator:

elenisty

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Προσωπικά δεν θα νοίκιαζα αυτοκίνητο Εάν δεν είχα σκοπό για κάποια εκδρομή.
Εκτός της βενζίνης,αγοράζεις και κάρτα τελών τύπου διοδίων αλλάζοντας σύνορα..
Επίσης μεγάλο πρόβλημα είναι το πάρκινγκ αφού παντού θα πληρώνεις τσουχτερά, αλλά και η ταχύτητα που θα κινείσαι θα σου σπάσει τα νεύρα,αφού ειδικά οι Αυστριακοί έχουν κάμερες παντού με τα όρια να τηρούνται εκνευριστικα σχολαστικά.
Τα δε πρόστιμα? Άστο καλύτερα.
Ακόμη κι αν δεν σε πιάσουν οι κάμερες γιατί 9χ πάτησες λίγο το γκαζάκι από 50 που είναι το όριο σε 65 πχ, οι Αυστριακοί έχουν τέτοια τρέλλα με το νόμιμο που θα τηλεφωνήσουν 10 άλλοι οδηγοί στην αστυνομία να σε δώσουν στεγνά.
Καλύτερα τρενάκι και πούλμαν για τις μετακινήσεις. Οικονομικά και σίγουρα και με ασφάλεια.

Επίσης από το αεροδρόμιο μπορείτε να πάρετε οποιαδήποτε ώρα ή το τρένο CAT ΠΟΥ φτάνει Βιεννη σε 20 λεπτά άνευ στάσης,ή το απλο τρένο που φτάνει σε 40 λεπτά με στάσεις και έχει εισιτήριο γύρω στα 4€.
Ωραία θα σε ακουσω και θα τα κάνω όπως είπες! Ευχαριστώ Πανο!
 
Μηνύματα
8
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Λοιπόν μόλις φτάσετε στην Βιεννη θα πάτε στο μετρό, στα αυτόματα μηχανήματα και θα βγάλετε εβδομαδιαίο εισιτήριο για την ζώνη 100 που είναι για όλες τις συγκοινωνίες εντός της πόλης.(τραμ,μέτρο,λεωφορεία).
Το εισιτήριο δεν το χτυπάτε αφού είναι εβδομαδιαίο και ισχύει από Δευτέρα πρωί έως Κυριακή βράδυ ,με κόστος περίπου 17 € το ένα,για απεριόριστες διαδρομές.
Από Βιεννη μπορείτε να πάρετε πούλμαν για μονοήμερη εκδρομή στην Μπρατισλάβα με τα πούλμαν της FlixBus και κόστος περίπου 12€ το άτομο (με επιστροφή η τιμή), και τσουπ....σε 1 ωριτσα φτάσατε.
global.flixbus.com
Τα πούλμαν της εταιρείας φεύγουν από τον σταθμό του μετρό Erdberg στην πορτοκαλί γραμμή.
Το μέτρο της Βιεννης είναι πανεύκολο να το χρησιμοποιήσετε αφού όλες οι γραμμές συνδέονται και όλες είναι χρωματιστές.
Απίθανο να χαθείς. Πρέπει να είσαι τελείως κουκουρουκου.
Πορτοκαλί,καφέ,πράσινη,μωβ και κόκκινη οι γραμμές.
Εάν πάτε στην μωβ γραμμή του μέτρο στο Schottentor, μέσα στον υπόγειο σταθμό είναι η αρχικές στάσεις αρκετών τραμ.
Το λεγόμενο δαχτυλίδι των τραμ γιατί είναι ένας υπόγειος κυκλικός σταθμός που περνούν διαφορά τραμ.
Θα πάρετε το τραμ No 38 για Grinzing (με το εβδομαδιαίο σας εισιτήριο,οχι αλλο),και θα πάτε στο χωριό του Grinzing που βρίσκεται στον τερματικό σταθμό του τραμ, ένα εικοσάλεπτακι μακριά από το μετρό που το πήρατε..
Κάντε βολτούλα στο χωριό που είναι γραφικότατο με τις κρασοταβέρνες του και μετά, πηγαίνετε απέναντι από τον τερματικό σταθμό του τραμ όπου έχει ένα καφέ και μια στάση λεωφορείου απ έξω.
Πάρτε το λεωφορείο 38Α προς τον λόφο του kahlenberg και κατεβείτε στο τέρμα. (Οχι στο πρώτο που κατεβαίνουν όλοι κατά λάθος αλλά στο δεύτερο τέρμα ,το καλό, με την τεράστια εκκλησία, και το σαλέ για καφεδάκι με θέα οοοοοοοοόλη την Βιεννη από τα ψηλά).
Η δαιαδρομη για kahlenberg μέσα από το δάσος της Βιεννης θα σας ενθουσιάσει.
Ουφφφφφφ αυτά τα ολιγα.
Για οτιδήποτε άλλο ενόχληςτε με.......
Hallstatt μην πάτε μονοήμερη.
Μακρυά από Βιεννη ......

Παρακάτω παραθέτω και τον χάρτη του μετρό.
Η μπλε γραμμή μην σαν μπερδέψει είναι ο προαστιακός.
Πανο καλησπέρα ,και εγω ταξιδεύω για Βιέννη στις 4/12
Πολύ χρησιμες οι πληροφορίες για τις κοντινές εκδρομές.
Ήθελα να ρωτήσω για την εβδομαδιαία κάρτα , αν μπορώ να την εκδώσω στο αεροδρόμιο.
Ευχαριστώ..
 

Panospap71

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Βιεννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αβάνα Κούβα
Πανο καλησπέρα ,και εγω ταξιδεύω για Βιέννη στις 4/12
Πολύ χρησιμες οι πληροφορίες για τις κοντινές εκδρομές.
Ήθελα να ρωτήσω για την εβδομαδιαία κάρτα , αν μπορώ να την εκδώσω στο αεροδρόμιο.
Ευχαριστώ..
Εγώ συνήθως την εκδίδω στα αυτόματα μηχανήματα σε οποιαδήποτε σταθμό του μετρο.
Εάν υπάρχει μέσα στον σταθμό του τρένου μηχάνημα με επιλογή για ζώνη 100(sorry δεν το θυμάμαι) το εκδίδεις επιτόπου.
 
Μηνύματα
8
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ συνήθως την εκδίδω στα αυτόματα μηχανήματα σε οποιαδήποτε σταθμό του μετρο.
Εάν υπάρχει μέσα στον σταθμό του τρένου μηχάνημα με επιλογή για ζώνη 100(sorry δεν το θυμάμαι) το εκδίδεις επιτόπου.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Martzi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Προσωπικά δεν θα νοίκιαζα αυτοκίνητο Εάν δεν είχα σκοπό για κάποια εκδρομή.
Εκτός της βενζίνης,αγοράζεις και κάρτα τελών τύπου διοδίων αλλάζοντας σύνορα..
Επίσης μεγάλο πρόβλημα είναι το πάρκινγκ αφού παντού θα πληρώνεις τσουχτερά, αλλά και η ταχύτητα που θα κινείσαι θα σου σπάσει τα νεύρα,αφού ειδικά οι Αυστριακοί έχουν κάμερες παντού με τα όρια να τηρούνται εκνευριστικα σχολαστικά.
Τα δε πρόστιμα? Άστο καλύτερα.
Ακόμη κι αν δεν σε πιάσουν οι κάμερες γιατί 9χ πάτησες λίγο το γκαζάκι από 50 που είναι το όριο σε 65 πχ, οι Αυστριακοί έχουν τέτοια τρέλλα με το νόμιμο που θα τηλεφωνήσουν 10 άλλοι οδηγοί στην αστυνομία να σε δώσουν στεγνά.
Καλύτερα τρενάκι και πούλμαν για τις μετακινήσεις. Οικονομικά και σίγουρα και με ασφάλεια.

Επίσης από το αεροδρόμιο μπορείτε να πάρετε οποιαδήποτε ώρα ή το τρένο CAT ΠΟΥ φτάνει Βιεννη σε 20 λεπτά άνευ στάσης,ή το απλο τρένο που φτάνει σε 40 λεπτά με στάσεις και έχει εισιτήριο γύρω στα 4€.

Εάν θέλεις σου στέλνω και το τηλέφωνο του Γιώργου του Ελληναρα βαζελου Αθηναίου ταξιτζή που με 30 ευρουλακια θα σας πάει Βιεννη από το αγεροδρόμιο.
Καλησπέρα!! Θα ταξιδέψω για Βιέννη και διάβασα πως ξέρεις αρκετά! Και είσαι οργανωμένος!! Θα μείνω 5 βραδιά. Αρχικά θα ήθελα αν έχεις ακόμα το τηλέφωνο του έλληνα ταξιτζή ☺☺
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Σκέφτομαι να κάνω και μια μονοημερη εκδρομή αλλά δεν βρίσκω της τιμές για τα εισιτήρια στα τραίνα, κάποιος μου είπε ότι το εισιτήριο για Μπρατισλάβα είναι 40 ευρώ μόνο να πας.... Ελπίζω να κάνει λάθος. Αν κάποιος ξέρει ας μου πει.... Θενκς.
 
Last edited by a moderator:

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Πολύ καλό το σαιτ που μου έστειλες με βοηθήσε ευχαριστώ. Σκέφτομαι να κάνω και μια μονοημερη εκδρομή αλλά δεν βρίσκω της τιμές για τα εισιτήρια στα τραίνα, κάποιος μου είπε ότι το εισιτήριο για Μπρατισλάβα είναι 40 ευρώ μόνο να πας.... Ελπίζω να κάνει λάθος. Αν κάποιος ξέρει ας μου πει.... Θενκς.
https://tickets.oebb.at/en/ticket
Εδώ είναι το λινκ για τα δρομολόγια και εισιτήρια τρένων για Αυστρία. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο,αν κλείσεις νωρίτερα βρίσκεις και με 19ευρώ τη διαδρομή. Επίσης υπάρχουν και flixbus με τιμές από 8 ευρώ. Παραθέτω το λινκ για τα flixbus.
https://global.flixbus.com/index
 
Μηνύματα
55
Likes
9
https://tickets.oebb.at/en/ticket
Εδώ είναι το λινκ για τα δρομολόγια και εισιτήρια τρένων για Αυστρία. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο,αν κλείσεις νωρίτερα βρίσκεις και με 19ευρώ τη διαδρομή. Επίσης υπάρχουν και flixbus με τιμές από 8 ευρώ. Παραθέτω το λινκ για τα flixbus.
https://global.flixbus.com/index
Καλημέρα μπήκα στο σαιτ για τα λεωφορεία αλλά είναι πάρα πολλές ώρες να πάει και να έρθει, ολόκληρη μέρα, εγώ θέλω μονοημερη....κρίμα και μου άρεσε σαν ιδέα θα έβλεπα πολλά όμορφα τοπία
.. και το σαιτ με τα τρένα δε μου ανοίγει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα μπήκα στο σαιτ για τα λεωφορεία αλλά είναι πάρα πολλές ώρες να πάει και να έρθει, ολόκληρη μέρα, εγώ θέλω μονοημερη....κρίμα και μου άρεσε σαν ιδέα θα έβλεπα πολλά όμορφα τοπία
.. και το σαιτ με τα τρένα δε μου ανοίγει.
Στη Μπρατισλάβα θέλεις να κάνεις μονοήμερη; Η διαδρομή είναι λίγο παραπάνω από ώρα. Και όντως βρίσκεις εισιτήρια με 8€. Δες το ξανά. Εδώ για τα τρενα https://www.oebb.at/en/
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Στη Μπρατισλάβα θέλεις να κάνεις μονοήμερη; Η διαδρομή είναι λίγο παραπάνω από ώρα. Και όντως βρίσκεις εισιτήρια με 8€. Δες το ξανά. Εδώ για τα τρενα https://www.oebb.at/en/
15 για σαλτσμπουρκ έλεγα να πάμε αλλά δεν ξέρω.... Πού μου προτείνετε; καμία ιδέα; η Μπρατισλάβα λέει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom