Ουγγαρία Ταξίδι στη Βουδαπέστη

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ψάρι ίσως? Κρέας δεν βάζεις στο στόμα σου αλλά τα σαλάμια τα τσάκισες κανονικά...
Οkay Italia!!! Αυτό είναι το μυστικό... το ακούς ακατανόμαστε κι εμείς τρέχαμε και τρώγαμε αηδίες...
Δίκιο έχεις σιγά την πόλη... ένα χάλι είναι... ούτε να φας έχει , ούτε να δεις τίποτε έχει , ούτε να κάνεις κάτι πρωτότυπο έχει...
Τα ακούς kalspyros και ακατανόμαστε? Κι εσεις νομίζετε ότι περάσατε ωραία... στον ύπνο σας το είδατε... ξυπνήστε πια!!
εγω φταιω ή εσύ που μας ετρεχες σε ρεστωραν που δήθεν έτρωγε η Queen και χασαμε το καλό το ιταλικό? πάω να σκάσω....
χάλια η πόλη βέβαια.. ούτε καν ζεστο νερό δεν έχει να κάνεις ένα μπάνιο..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ψάρι ίσως? Κρέας δεν βάζεις στο στόμα σου αλλά τα σαλάμια τα τσάκισες κανονικά...
Δεν είπα ότι είμαι αποκλειστικά χορτοφάγος!!! Είπα ότι δεν τρώω κρέας γιατί απλούστατα δε μου αρέσει η γεύση του. Άρα τα σαλάμια φυσικά και τα τσάκισα!


Οkay Italia!!! Αυτό είναι το μυστικό... το ακούς ακατανόμαστε κι εμείς τρέχαμε και τρώγαμε αηδίες...
Εγώ έφαγα καλά σε αυτό το εστιατόριο. Πού είναι το πρόβλημα;;; Εσύ μπορείς να φας ό,τι και όπου θέλεις!!!


Δίκιο έχεις σιγά την πόλη... ένα χάλι είναι... ούτε να φας έχει , ούτε να δεις τίποτε έχει , ούτε να κάνεις κάτι πρωτότυπο έχει...

Τα ακούς kalspyros και ακατανόμαστε? Κι εσεις νομίζετε ότι περάσατε ωραία... στον ύπνο σας το είδατε... ξυπνήστε πια!!
Καταρχάς δεν έχω τελειώσει την περιγραφή του ταξιδιού, έκανα μια περιγραφή της πρώτης μέρας και της εντύπωσης που μου έδωσε: την εντύπωση μιας παραμελημένης πόλης. Επίσης δεν είπα ότι δεν έχει που να φας. Αντίθετα μάλιστα, είπα ότι εγώ έχω πρόβλημα με το φαγητό. Και ότι προσπάθησα να βρω να φάω κάτι που να μπορώ να το φάω!

Είπα εγώ ότι δεν έχει τίποτα να δεις;;; Έγραψα τι έκανα την πρώτη μέρα και συνήθως σε όλα μου τα ταξίδια την πρώτη μέρα μου αρέσει να τριγυρνάω χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα. Αν περίμενες λιγάκι θα έβλεπες ότι από την επόμενη μέρα προσπάθησα να δω όσα περισσότερα πράγματα μπορούσα. Και είδα αρκετά αν και κάποια, δυστυχώς, δεν τα πρόλαβα.
Έχεις την εντύπωση ότι εγώ δεν πέρασα καλά;;; Κάνεις λάθος: Πέρασα τέλεια!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Bahari συνέχισε μπας και το σώσεις! Συνέχισε γιατί αν σου πω ότι η Βουδαπέστη μου άρεσε 3 φορές περισσότερο από την Πράγα, θα το πυρπολήσουμε το story σου!:haha: (ουπς! Το είπα κιόλας.:D Το χρωστούσα όμως κάπου!!)

Καλά υπάρχουν εικόνες, Traveller, που είμαι πεπεισμένος ότι τις είδα σε όνειρο!!

Ας τα ιταλικά Samion!! Ρώμη!! (με πόσα είπαμε:roll:).....

(τα σοκολατάκια grand marnier τα στέλνουν με delivery? Δεν ήταν δηλαδή αρκετός αυτός ο λόγος για να ξανά επισκεφτώ το εστιατόριο της queen στην Βουδαπέστη? (και φανταστείτε ότι σας μιλάει ένας γευσιγνώστης μπάζο))


Ά και ας μην καταστρέψουμε την ιστορία της Bahari για να κυλιστούμε στο ring της Πράγας? Όοοπως πάααντα όλα είναι υποκειμενικά (ουφ!!!)

Σε ποια λουτρά πήγες?.. (έέέ???)
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αχ και εμενα μου θυμησες το ταξιδι μου στην Βουδαπεστη ακριβως τετοια εποχη περσι 20-23/11 εκανε αρκετο κρυο και μετα πο το χιονι που μας ειχε ριξει ειχε μια παγωνια κατσε καλα...ειχαμε παει σε μια παρασταση(Hungaria conserts) και μετα ειχε και βραδινη cruise στο Δουναβη ετσι οπως ειμασταν παγωμενοι μας σερβιρανε ενα γκουλασ ακομη το θυμάμαι βαλσαμο...στα λουτρα δεν μπορεσα να παω μαλλον το φοβηθηκα γιατι ακουσα για χωριστα ανδρων γυναικων και δεν ηθελα να το ρισκαρω για πρωτη φορα τη επομένη όμως θα το κανω. Ημουν ετοιμος να παω και φετος(αφου απο την βορεια ελλάδα δεν εχεις και πολλες επιλογες, το μονιμο παραπονο μου) ειχε και εχει ακομη νομιζω μια καλή προσφορα η Malev(άψογη θα ελεγα κανενα προβλημα) αλλα δεν συμφωνούσε η γυναίκα μου.Για να δουμε και το υπόλοιπο της ιστορίας....
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Bahari συνέχισε μπας και το σώσεις! Συνέχισε γιατί αν σου πω ότι η Βουδαπέστη μου άρεσε 3 φορές περισσότερο από την Πράγα, θα το πυρπολήσουμε το story σου!:haha: (ουπς! Το είπα κιόλας.:D Το χρωστούσα όμως κάπου!!)

Καλά το spa του ξενοδοχείου σου Traveller είμαι πεπεισμένος ότι το είδα σε όνειρο!!

Ας τα ιταλικά Samion!! Ρώμη!! (με πόσα είπαμε:roll:).....

(τα σοκολατάκια grand marnier τα στέλνουν με delivery? Δεν ήταν δηλαδή αρκετός αυτός ο λόγος για να ξανά επισκεφτώ το εστιατόριο της queen στην Βουδαπέστη? (και φανταστείτε ότι σας μιλάει ένας γευσιγνώστης μπάζο))

Ά και ας μην καταστρέψουμε την ιστορία της Bahari για να κυλιστούμε στο ring της Πράγας? Όοοπως πάααντα όλα είναι υποκειμενικά (ουφ!!!)

Σε ποια λουτρά πήγες?.. (έέέ???)
Αγαπητέ Kalspiros δεν προσπαθώ να σώσω τίποτα, ούτε και σκοπεύω να απολογηθώ για τα γραφόμενά μου. Πράγα δεν έχω πάει, οπότε δε μπορώ να πω αν μου αρέσει περισσότερο ή λιγότερο από τη Βουδαπέστη. Απ' την άλλη, έχω γνωστούς που γύρισαν από το Παρίσι, το οποίο εγώ βρίσκω ονειρεμένο, και δεν ενθουσιάστηκαν, οπότε όπως κι εσύ λες όλα είναι υποκειμενικά.

Πάντως αν κάποιος είχε προτάσεις για φαγητό, μουσεία, βόλτες, οτιδήποτε τέλος πάντων για τη Βουδαπέστη θα μπορούσε να το είχε γράψει. Εγώ όσο κι αν έψαξα πριν το ταξίδι μου βρήκα ελάχιστες πληροφορίες στο φόρουμ.

Επίσης, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να φτιάξει μια λίστα με όλα αυτά που πρέπει να συμπεριλάβω στην ιστορία μου κι εγώ θα γράψω μια ιστορία ακριβώς όπως τη θέλει... γιατί απ' ότι φαίνεται είχα καταλάβει λάθος. Είχα τη λανθασμένη εντύπωση ότι στις ταξιδιωτικές ιστορίες γράφουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες…

Όσο για τα λουτρά απ' ότι βλέπω πήγαμε στα ίδια, στα Szechenyi. Μοναδική εμπειρία!!! Σκέτη απόλαυση!!! Φυσικά δοκίμασα όλες τις πισίνες εκτός από τις «παγωμένες» με τους 18 και τους 20 βαθμούς, αλλά οι καλύτερες ήταν οι εξωτερικές!!! Θα μπορούσα να κάτσω καμιά βδομάδα (και λίγο σου λέω) στους 38…
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αχ και εμενα μου θυμησες το ταξιδι μου στην Βουδαπεστη ακριβως τετοια εποχη περσι 20-23/11 εκανε αρκετο κρυο και μετα πο το χιονι που μας ειχε ριξει ειχε μια παγωνια κατσε καλα...ειχαμε παει σε μια παρασταση(Hungaria conserts) και μετα ειχε και βραδινη cruise στο Δουναβη ετσι οπως ειμασταν παγωμενοι μας σερβιρανε ενα γκουλασ ακομη το θυμάμαι βαλσαμο...στα λουτρα δεν μπορεσα να παω μαλλον το φοβηθηκα γιατι ακουσα για χωριστα ανδρων γυναικων και δεν ηθελα να το ρισκαρω για πρωτη φορα τη επομένη όμως θα το κανω. Ημουν ετοιμος να παω και φετος(αφου απο την βορεια ελλάδα δεν εχεις και πολλες επιλογες, το μονιμο παραπονο μου) ειχε και εχει ακομη νομιζω μια καλή προσφορα η Malev(άψογη θα ελεγα κανενα προβλημα) αλλα δεν συμφωνούσε η γυναίκα μου.Για να δουμε και το υπόλοιπο της ιστορίας....
Νίκο, δεν ξέρω τι ισχύει για τα άλλα λουτρά, αλλά για τα Szechenyi που εγώ επισκέφθηκα μπορώ να σου πω ότι δεν υπάρχουν χωριστές πισίνες για άνδρες και γυναίκες. Μην παραλείψεις να τα επισκεφθείς την επόμενη φορά που θα βρεθείς στη Βουδαπέστη!!! Μιλάμε για υπέροχη εμπειρία!!!

Α, και κάτι τελευταίο, δεν υπάρχει "υπόλοιπο ιστορίας"...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Νίκο, δεν ξέρω τι ισχύει για τα άλλα λουτρά, αλλά για τα Szechenyi που εγώ επισκέφθηκα μπορώ να σου πω ότι δεν υπάρχουν χωριστές πισίνες για άνδρες και γυναίκες. Μην παραλείψεις να τα επισκεφθείς την επόμενη φορά που θα βρεθείς στη Βουδαπέστη!!! Μιλάμε για υπέροχη εμπειρία!!!

Α, και κάτι τελευταίο, δεν υπάρχει "υπόλοιπο ιστορίας"...
Βahari,όπως σου είπα και στην παράγ.#21#,μου ξύπνησες αναμνήσεις και καθώς υποψιάζομαι ότι έχεις την ηλικία πάνω-κάτω που είχα κι εγώ τότε,διαβάζοντας σε τριγυρνάω ξανά ανέμελα στην Βουδαπέστη...και περιμένω όπως και άλλα μέλη να ακούσω τη συνέχεια:),αφού μας άφησες στην πρώτη μέρα ακόμη...
Ο καθένας στην ιστορία του δίνει το προσωπικό του ύφος και στύλ,δε γράφει με"συνταγή",έτσι κι εσύ δίνεις το δικό σου στίγμα και καλά κάνεις.
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Συνέχισε παιδί μου, μη στραβώνεις! Είμαι ένας αποσβολωμένος άρτι αφιχθείς ταξιδιώτης δεν γίνεται να μη δικαιολογείς! I have temper!! Άσε που με την αφήγησή σου δεν έχω τίποτα (που σου ρθε πάλι τούτο? άκου κει "να απολογηθείς??" γράψε μας εκεί ότι έζησες...)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Α, και κάτι τελευταίο, δεν υπάρχει "υπόλοιπο ιστορίας"...
Bahari, ο Τraveller και οι υπόλοιποι σε δοκιμάζουν για να δουν αν αντέχεις στην κριτική του φόρουμ. Μέχρι τώρα τα κατάφερες άψογα απέναντί τους γι' αυτό μην πτοείσαι και συνέχισε να γράφεις την ιστορία σου έτσι όπως ακριβώς την θέλεις εσύ.

Να θυμάσαι ότι ο πλουραλισμός είναι η βάση του forum και μακάρι όσοι επισκέπτονταν τη Βουδαπέστη να έμπαιναν στον κόπο να μας έγραφαν από λίγα πράγματα για το που πήγαν, τι είδαν, τι τους άρεσε και πως ένιωσαν στην πόλη.

Ελπίζω σε συνέχεια της ιστορίας σου.
 
Last edited by a moderator:

nioa

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολύνησία
Βουδαπέστη

Καλημέρα στους ταξιδιώτες του κόσμου...


Μικρές πληροφορίες που μπορεί να σας φανούν χρήσιμες.

Πριν από λίγες ημέρες επισκέφτηκα κι εγώ -ξανά- τη Βουδαπέστη. Το ταξίδι έγινε προκειμένου να συναντήσω κάποιους φίλους από τη Σερβία που ζουν εκεί. Δεν έκανα τουρισμό, αλλά ΔΙΑΚΟΠΕΣ.
Δύο πραγματάκια είδα και τα μοιράζομαι μαζί σας. Το πρώτο είναι το Memento Park Statue Park | Memento Park Budapest - a kommunista diktat

και αξίζει πραγματικά αν κάποιος θέλει να δει πως διαχειρίζονται τη νεότερη ιστορία τους οι Ουγγροι σε σχέση με τους άλλους λαούς της Ανατολικής Ευρώπης. Το δεύτερο είναι το αποστακτήριο του Unicum, ένα λικέρ που φτιάχνεται στην πόλη. Το εργοστάσιο και το μουσείο δεν θα σας κοστίσουν πολύ σε χρόνο, μπορεί να κοστίσουν όμως σε χρήμα. Τα προϊοντα του πωλητηρίου είναι πραγματικά επιλεγμένα.

Αν κάποιος σχεδιάζει να επισκεφθεί σύντομα τη Βουδαπέστη, καλό είναι να γνωρίζει ότι η Maleev έχει μια προσφορά με 309 Ευρώ ( τελική τιμή) που περιλαμβάνει αεροπορικά και τρεις νύχτες σε ξενοδοχείο 5 *. Δεν διαλέγεις ξενοδοχείο, αλλά σου κλέινουν αυτοί ανάλογα με τη διαθεσιμότητα. Εμείς μείναμε στο Corinthia Royal , το οποίο είναι πρώτο σε προτίμηση στο tripadvisor. Αν ψάχνετε για μια δόση πολυτέλειας με μικρό κόστος στο ταξίδι κοιτάξτε το. Οτι και να πω για το ξενοδοχείο είναι λίγο.

Καλά ταξίδια!
Νίκος
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Bahari κάνε ένα κόπο και συνέχισε την ιστορία, και δώσε καμιά επιπλέον πληροφορία για τα λουτρά. Έκλεισα για Βουδαπέστη στις 24/12, όπως καταλαβαίνεις ενδιαφέρομαι άμεσα...
Περιμένω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom