Ουγγαρία Ταξίδι στη Βουδαπέστη

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
bahari,πολύ ωραία η ιστορία σου,ρέει...και οι πληροφορίες καταχωρήθηκαν ήδη για την καλοκαιρινή επίσκεψη στη πόλη!!:xmas_wink:
λοιπόν γράφε για μας και γράφε τους άλλους!!:xmas_cool::xmas_cheesygrin:
 

Ace

Member
Μηνύματα
41
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y.
Bahari ένα μεγάλο ευχαριστώ,διότι διαβάζοντας την ιστορία σου εδώ,κατατοπίστηκα πλήρως στο να χρησιμοποιώ τα μέσα μαζικής μεταφοράς της Βουδαπέστης στο πρόσφατο χριστουγεννιάτικο ταξίδι μου στην πόλη.Και ήταν σημαντικό για μένα γιατί δεν πήγα με πρακτορείο...έτσι διαβάζοντας λίγο από εδώ,λίγο από το internet και πολύ από έναν οδηγό της πόλης που είχα μπόρεσα και είδα την Βουδαπέστη μέσα σε τρεις μέρες,μπορώ να πω καλύτερα από το να πήγαινα με πρακτορείο.
Τα συν της Βουδαπέστης :
-Ο Δούναβης και η ομορφιά που δίνει στην πόλη
-Οι Γέφυρες
-Ο πύργος των ψαράδων(καταπληκτική θέα,ειδικά το βράδυ)
-Ο λόφος του Γκέλερτ
-Το κοινοβούλιο εσωτερικά είναι ένα αριστούργημα(παραλίγο να το χάσω γιατί η είσοδος είναι μέχρι τις 2μμ και πρέπει να πας από νωρίς να κλείσεις εισιτήριο,αλλιώς δεν βρίσκεις τίποτα...κλαφτήκαμε λιγάκι μέσα στο ταμείο και μας άφησαν να μπούμε...αν το έχανα θα ξαναπήγαινα Βουδαπέστη μόνο γιαυτό...αν και για τους τουρίστες δεν αφήνουν να δεις και πολλά μέσα)
-Το καφέ New York είναι λες και πίνεις καφέ το 1870...
-Τα λουτρά...δεν είχα χρόνο και κουράγιο,αν ξαναπήγαινα σίγουρα θα έκανα

Τα μείον της Βουδαπέστης:
-Μου φάνηκε λίγο βρώμικη η πόλη...μπορεί να ήταν ιδέα μου...αλλά τόσους άστεγους δεν έχω ξαναδεί...παντού,στο μετρό,κάτω από τις γέφυρες,έξω απο το κοινοβούλιο!!!
-25 και 26 Δεκεμβρίου ήταν όλα κλειστά...και δυσκολευτήκαμε λίγο σε μερικά πράγματα,η περίοδος που διαλέξαμε να πάμε ήταν λίγο περίεργη
-Δεν "μπήκα" και τόσο στο Χριστουγεννιάτικο κλίμα...περίμενα περισσότερο εξωτερικό στολισμό και γιορτές στις πλατείες...
-Το κλασσικό πρόβλημα με την συνεννόηση,δύσκολα να βρεις κάποιον να μιλάει αγγλικά...κάποιοι ήταν αρκετά αγενείς,αλλά ευτυχώς όχι όλοι.Ο χάρτης ήταν συνεχώς κολλημένος στο χέρι μου.


Γενικές εντυπώσεις πολύ καλές,αλλά δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα :xmas_wink:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Χαίρομαι που πέρασες καλά! Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα γραφόμενά σου. Ο πύργος των ψαράδων έχει καταπληκτική θέα και το κοινοβούλιο είναι ένα υπέροχο κτίριο. Ευτυχώς αγενείς εμείς δε συναντήσαμε παρόλο που τις περισσότερες φορές η συνεννόηση ήταν δύσκολη μια και δεν μιλάνε αγγλικά. Τώρα όσον αφορά τους άστεγους, κι εγώ πουθενά αλλού δεν έχω ξαναδεί τόσους πολλούς. Δεν ξέρω αλλά το πρώτο απόγευμα, εκεί γύρω στις τέσσερις, όταν είδα όλους αυτούς τους ανθρώπους με ένα κομμάτι χαρτόνι στο χέρι να ψάχνουν ένα μέρος για να κοιμηθούν, ένιωσα έναν κόμπο στο στομάχι μου. Εγώ θα σου πρότεινα να ξαναπάς μόνο και μόνο για τα λουτρά :xmas_lol: Έχασες ΤΗΝ εμπειρία :xmas_sad:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πωπω! Εχω να παω δεκα χρονια και τοτε δεν ειχαμε συναντησει ουτε εναν αστεγο! Αγριευουν τα πραγματα μου φαινεται!
 

Ace

Member
Μηνύματα
41
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y.
Ειλικρινά...το έλεγα σε άτομα όταν γύρισα και μου έλεγαν "εεε εντάξει όλες οι πόλεις έχουν τους άστεγους τους,πως κάνεις έτσι"...και εγώ επέμενα ότι δεν έχω ξαναδεί τόσους πολλούς.
Με το που έφτασα στην Βουδαπέστη και πήρα το μετρό από Kobanya και φτάσαμε στη δική μας στάση...μου έκανε τρομερή εντύπωση που σε κάθε γωνιά είζε από 3-4 άστεγους που έψαχναν τις γωνίες τους.Η βρωμιά ήταν ανυπόφορη αφού είχαν κάνει τις γωνιές..δημόσιες τουαλέτες.Νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου...αλλά συνεχίζοντας την περιπλάνηση,μόλις σουρούπωνε το απόγευμα ξαφνικά κάτω από τις γέφυρες μαζεύονταν σιγά σιγά όλοι τους.Επίσης σκέφτηκα ότι επειδή δεν ήμουν με γκρουπ πιθανών να έβλεπα και όλα τα παράδοξα που ένα πρακτορείο δεν θα σε πάει να δεις...όμως ακόμα και έξω από το κοινοβούλιο,σε ώρα αιχμής με πολλούς τουρίστες να περιμένουν να μπουν μέσα στο κοινοβούλιο,λίγο πιο πέρα έβλεπες στη γωνία τους άστεγους να ψάχνουν τη γωνιά τους....Απίστευτο μου φαινόταν..Ένα μεσημέρι,βγαίναμε από το βαγόνι του μετρό στην Deak Ference Korut και στην αποβάθρα ήταν 4 αστυνομικοί και ένα πτώμα σε μια σακούλα,δεν ήταν δολοφονία,αίματα δεν υπήρχαν,κάποιος άστεγος προφανώς δεν άντεξε άλλο...Ειλικρινά σφίχτηκε η ψυχή μου...κάτι πρέπει να κάνει η πολιτεία τους γιαυτό!
Ήταν μια πόλη αντιθέσεων,από την μια να μπαίνουμε σε ένα μεγάλο εμπορικό,όλα μέσα γυαλίζαν...και με το που βγαίναμε στην πόρτα της εξόδου 10 άστεγοι μιλούσαν όρθιοι μεταξύ τους!
Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω πως ένιωσα φόβο,δεν ήταν επικίνδυνοι οι άνθρωποι...απλώς έψαχναν να βρουν που θα βγάλουν το βράδυ τους...:xmas_sad:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μα πώς να αντέξουν αυτοί οι άνθρωποι τέτοιο κρύο χωρίς φαί και στέγη;;; Έχεις δίκιο, ούτε κι εμείς νιώσαμε φόβο, εκείνο μάλιστα που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι ούτε καν ζητιάνευαν. Πέντε μέρες στη Βουδαπέστη συναντήσαμε μόνο έναν άστεγο να ζητάει χρήματα σε ένα σταθμό του μετρό. Η μόνη τους έννοια ήταν να βρουν την καλύτερη θέση για να καταφέρουν να επιβιώσουν άλλο ένα βράδυ. Το βράδυ που γυρνάγαμε στο ξενοδοχείο, στο σταθμό του μετρό οι εικόνες ήταν συγκλονιστικές, οι "τυχεροί" κοιμούνταν στους τηλεφωνικούς θαλάμους (κλειστοί από τις τρεις πλευρές) και οι υπόλοιποι σε οποιοδήποτε σημείο ήταν κάπως πιο προφυλαγμένο. Ειλικρινά ντρεπόμουνα να περάσω από μπροστά τους χορτασμένη, ντυμένη ζεστά και πηγαίνοντας να κοιμηθώ σε ένα ζεστό δωμάτιο για να σηκωθώ το πρωί και αφού φάω του σκασμού να συνεχίσω να βλέπω τα αξιοθέατα. :xmas_sad: Γι' αυτό και μίλησα για μια πόλη που σου βγάζει μια κατάθλιψη. Πολύ όμορφα κτίρια που όμως είναι εγκαταλειμμένα, κλειστά, παραμελημένα, πολλοί άστεγοι...
 

Ace

Member
Μηνύματα
41
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y.
Γι' αυτό και μίλησα για μια πόλη που σου βγάζει μια κατάθλιψη. Πολύ όμορφα κτίρια που όμως είναι εγκαταλειμμένα, κλειστά, παραμελημένα, πολλοί άστεγοι...
Συμφωνώ απολύτως...προφανώς αυτός είναι ο λόγος που δεν επέστρεψα ενθουσιασμένη...Ωραία πόλη αλλά υπήρχε πάντα ένα "αλλά" στο μυαλό μου.
Ούτως η άλλως όμως μου αρέσει να βλέπω και την διαφορετική πλευρά της ζωής,γιαυτό και το θεωρώ μια πολύ ωραία εμπειρία όλο το ταξίδι.
Τώρα που το λες,όντως δεν ζητιάνευε κανείς,και μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι μόνο μια κοπέλα σε μια φάση μας πλησίασε για να μας ζητήσει λεφτά...και όταν της γνέψαμε ότι δεν καταλαβαίνουμε τι λέει στα ούγγρικα,μας ρώτησε αν μιλάμε Αγγλικά,Γερμανικά ή Ιταλικά,όταν της είπαμε για Αγγλικά,άρχισε να ζητιανεύει στα Αγγλικά...ζητιάνα με γνώση ξένων γλωσσών...την ώρα που οι υπόλοιποι Ούγγροι δεν μπορούσαν να αρθρώσουν αγγλική λέξη για να μας εξυπηρετήσουν...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Συμφωνώ απολύτως...προφανώς αυτός είναι ο λόγος που δεν επέστρεψα ενθουσιασμένη...Ωραία πόλη αλλά υπήρχε πάντα ένα "αλλά" στο μυαλό μου.
Ούτως η άλλως όμως μου αρέσει να βλέπω και την διαφορετική πλευρά της ζωής,γιαυτό και το θεωρώ μια πολύ ωραία εμπειρία όλο το ταξίδι.
Τώρα που το λες,όντως δεν ζητιάνευε κανείς,και μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι μόνο μια κοπέλα σε μια φάση μας πλησίασε για να μας ζητήσει λεφτά...και όταν της γνέψαμε ότι δεν καταλαβαίνουμε τι λέει στα ούγγρικα,μας ρώτησε αν μιλάμε Αγγλικά,Γερμανικά ή Ιταλικά,όταν της είπαμε για Αγγλικά,άρχισε να ζητιανεύει στα Αγγλικά...ζητιάνα με γνώση ξένων γλωσσών...την ώρα που οι υπόλοιποι Ούγγροι δεν μπορούσαν να αρθρώσουν αγγλική λέξη για να μας εξυπηρετήσουν...
Εννοείται ότι κι εμένα με ενδιαφέρει να βλέπω, όσο αυτό είναι δυνατό βέβαια, τον τρόπο ζωής των ανθρώπων στις χώρες που επισκέπτομαι. Και φυσικά γράφοντας τα αυτά δε σημαίνει ότι προτιμώ να επισκέπτομαι μόνο πόλεις λαμπερές, καθαρές και "κυριλάτες". Όμως από την άλλη το όλο "σκηνικό" εμένα μου προκαλούσε θλίψη. Στο γυρισμό συναντήσαμε μια Ελληνίδα που είχε το γιο της και σπούδαζε σε κάποια πόλη κοντά στη Βουδαπέστη και μας έλεγε ότι ο μέσος μισθός ήταν γύρω στα 400 ευρώ και ότι πολύς κόσμος είχε σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης.
 

Ace

Member
Μηνύματα
41
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y.
Συμφωνώ απολύτως ξανά σε ότι γράφεις...είναι ωραία να βλέπεις και άλλες πλευρές της ζωής και γιαυτό μου αρέσουν τα ταξίδια σε οποιαδήποτε τόπο!
Απλώς δεν ήξερα ότι είναι σε τέτοια κατάσταση η χώρα αυτή,νόμιζα ότι αυτοί έχουν ξεφύγει λιγάκι παραπάνω σε επίπεδο...μακάρι ειλικρινά να κάνει κάτι η πολιτεία για τους χιλιάδες αυτούς άστεγους!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, καλογραμμένη και με πολλές χρηστικές πληροφορίες! Ελπίζω σε συνέχεια...:xmas_wink:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom