Ουγγαρία Ταξίδι στη Βουδαπέστη

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για κάποιο λόγο το μήνυμα που έγραψα δεν εμφανίστηκε. Τέλως πάντων...ξανά!

Bahari, να σε ευχαριστήσω και δημόσια για τις πληροφορίες που μου έστειλες για τη Βουδαπέστη.

Πήγα 24/12 με 29/12. Μπορώ να πω ότι γυρίσαμε αρκετά την πόλη, τα αξιοθέατα,τα μέσα μεταφοράς, τα εστιατόρια και τα μπαράκια το βράδυ. Ομορφες εικόνες, εντυπωσιακή αρχιτεκτονική των κτιρίων, άπαιχτο gullash, φοβερά κρασιά, μέτρια μπαράκια, πολύ καλή συγκοινωνία κτλ κτλ.
Γενικά αυτό που μου αποτυπώθηκε είναι, εξερευνώντας την πόλη θα παρατηρήσει κανείς το στίγμα των διαφορετικών λαών, θρησκειών και πολιτικής στους τόπους θρησκευτικής λατρείας, στα κτίρια, στις γειτονιές, στα λουτρά...

Επειδή η εικόνα των αστέγων και ότι δεν είναι καθαρή πόλη η Βουδαπέστη σχολιάστηκε και από τη γυναίκα μου, θα πω και την δικιά μου άποψη. Οντως ισχύει, όμως για εμένα προσωπικά δεν ήταν σοκαριστικό. Ισως γιατί σε μικρή ηλικία έζησα στο Λονδίνο, όπου το φαινόμενο των αστέγων είχε τεράστιες διαστάσεις.
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Εγω φευγω για Βουδαπεστη στις 14 Φεβρουαριου για 3 διανυκτερευσεις....Μου αρεσε το ποστ σου κριμα που δεν το συνεχισες να παρω περισσοτερες πληροφοριες
Βρηκα προσφορα απο την Μαλεβ (την οποια προσφορα απ΄ο,τι διαβασα δεν ανακαλυψα μονο εγω) με 170 ευρω για τα εισιτηρια και τη διαμονη σε 3 αστερων ξενοδοχειων (το οποιο επελεξα εγω και μοιαζει πολυ καλο) Θα μεινουμε στο Star City Hotel (μοιαζει λιγοτερο κιτς απο τα υπολοιπα) και εχω ηδη αρχισει να εκτυπωνω φρασεις στα μαγυαρικα για να μπορω να συννεοηθω :D :D

υ.γ. εξυπακουεται οτι θα αγορασω εντος των ημερων ταξιδιωτικο οδηγο οπως παντα
 

Ace

Member
Μηνύματα
41
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y.
Τελικά η Malev μόνο σε εμάς δεν μπορούσε να δώσει τη δυνατότητα να διαλέξουμε ξενοδοχείο:mad::mad::mad:
Ναι η περιγραφή της Bahari ήταν πολύ κατατοπιστική και για μένα...Αν θες κάτι να ρωτήσεις μπορώ να σου απαντήσω...θα έγραφα κι εγώ κάποια πράγματα,αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο να ανοίξω τέτοιο θεμα(ειδικά αυτή την περίοδο που γράφω μαθήματα)
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Τελικά η Malev μόνο σε εμάς δεν μπορούσε να δώσει τη δυνατότητα να διαλέξουμε ξενοδοχείο:mad::mad::mad:
Ναι η περιγραφή της Bahari ήταν πολύ κατατοπιστική και για μένα...Αν θες κάτι να ρωτήσεις μπορώ να σου απαντήσω...θα έγραφα κι εγώ κάποια πράγματα,αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνο να ανοίξω τέτοιο θεμα(ειδικά αυτή την περίοδο που γράφω μαθήματα)

Και γω μη νομιζεις....τυχαια εγινε...απλα επεδιωξα τηλεφωνικη συνομιλια με την υπευθυνη της malev στην ουγγαρια για ασχετο θεμα και ετυχε να μιλαει ελληνικα και με ρωτησε αν βρηκα καποιο ξενοδοχειο που να μου αρεσει...:shock:
ε της ειπα ποιο μου αρεσε και μου εκλεισε εκει....χεχε:clap:
δε νομιζω ομως οτι συμβαινει με ολους αυτο....

ηθελα να ρωτησω αν χρησιμοποιησε κανει Budapest Card γιατι σκεφτομαι να την παρω....ειχα κι αλλη απορια αλλα τωρα μου διαφευγει θα επανελθω ομως
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πώς μου ξέφυγε αυτή η ιστορία ? :oops::oops::oops:

Φιλενάδα, με γύρισες 10 χρόνια πίσω, σε μια πόλη που με γοήτευσε και πάντα τη νοσταλγώ !...

Έτσι όπως αναφέρεσαι, στους άστεγους...και το δικό μου στομάχι σφίγγεται...άλλαξαν πολλά στο μεταξύ...

Πες μας και παρακάτω, για τα όμορφα που ζήσατε...(εκτός από τα λουτρά ;))
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ηθελα να ρωτησω αν χρησιμοποιησε κανει Budapest Card γιατι σκεφτομαι να την παρω....ειχα κι αλλη απορια αλλα τωρα μου διαφευγει θα επανελθω ομως
Εγω πήγα Νοέμβριο 2008 και χρησιμοοιησα Budapest card ειναι βολική για τις μεταφορες κανεις οτι θελεις αλλα προσοχή τοτε ειχε πολυ ελεγχο ειχε παντου ελεγκτες και την εδειχνες, ειχα κανει λαθος που δεν την αγορασα online οταν ειχε καλή ισοστιμια(αυτο το θεμα να το προσεξεις γιατι τοτε επαιζε πολυ) και την αγορασα στο αεροδρομιο μωλις εφτασα ήθελε μονο μετρητα και αναγκαστικα να αλλαξω στην διπλανή τραπεζα και πληρωσα φυσικά την χειρότερη ισοτιμια. Γενικά νομιζω πως συμφερει γιατι ειχαμε και αλλες εκπτωσεις για παραδειγμα σε μια παρασταση και σε κρουαζιερα στο Δουναβη και σε sightseeing tour όπου και εκει μου ζητουσαν μετρητα και εγω επεμενα να πληρωσω με καρτα αφου εβλεπα οτι ειχαν μηχανακι(την ειχα πατησει στο αεροδρόμιο και μετα εμαθα)
το παρακάτω site ειναι κατατοπιστικό
Budapest Tourism Office - Budapest Card
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Εγω πήγα Νοέμβριο 2008 και χρησιμοοιησα Budapest card ειναι βολική για τις μεταφορες κανεις οτι θελεις αλλα προσοχή τοτε ειχε πολυ ελεγχο ειχε παντου ελεγκτες και την εδειχνες, ειχα κανει λαθος που δεν την αγορασα online οταν ειχε καλή ισοστιμια(αυτο το θεμα να το προσεξεις γιατι τοτε επαιζε πολυ) και την αγορασα στο αεροδρομιο μωλις εφτασα ήθελε μονο μετρητα και αναγκαστικα να αλλαξω στην διπλανή τραπεζα και πληρωσα φυσικά την χειρότερη ισοτιμια. Γενικά νομιζω πως συμφερει γιατι ειχαμε και αλλες εκπτωσεις για παραδειγμα σε μια παρασταση και σε κρουαζιερα στο Δουναβη και σε sightseeing tour όπου και εκει μου ζητουσαν μετρητα και εγω επεμενα να πληρωσω με καρτα αφου εβλεπα οτι ειχαν μηχανακι(την ειχα πατησει στο αεροδρόμιο και μετα εμαθα)
το παρακάτω site ειναι κατατοπιστικό
Budapest Tourism Office - Budapest Card
εαν την πληρωσω μεσω νετ μπορω να την παραλαβω δηλαδη απο το αεροδρομιο? εχω δει τις παροχες που προσφερει και επειδη γενικα θελω να κανω αρκετα πραγματα νομιζω με συμφερει....καρτες δε χρησιμοποιω περαν απο τις δοσοληψιες μου με το νετ οποτε θα αλλαξω απο δω μαλλον χρηματα
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
εαν την πληρωσω μεσω νετ μπορω να την παραλαβω δηλαδη απο το αεροδρομιο? εχω δει τις παροχες που προσφερει και επειδη γενικα θελω να κανω αρκετα πραγματα νομιζω με συμφερει....καρτες δε χρησιμοποιω περαν απο τις δοσοληψιες μου με το νετ οποτε θα αλλαξω απο δω μαλλον χρηματα
Πάντως αν θέλεις να κάνεις από δω φιορίνια, μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή, ψάξτο αρκετές μέρες πριν γιατί όταν πήγα εγώ, ήθελα να κάνω ένα μικρό ποσό για τα πρώτα έξοδα και με δυσκολία βρήκα λίγα φιορίνια. Απ' ότι μου είπαν είναι πώς θα τύχει, αν τους φέρουν δλδ τουρίστες πίσω συνάλλαγμα να τους το ξανακάνουν ευρώ ή όχι. Οπότε πιθανόν κάποιες ημέρες να έχουν και άλλες όχι.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
...θα αλλαξω απο δω μαλλον χρηματα
Δεν χρειάζεται να μπεις σε τέτοια διαδικασία!Είχα ρωτήσει και γω το 2007 στην Τράπεζα της Ελλάδος με αρνητική βέβαια απάντηση!Προσωπικά,έβγαλα χρήματα στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης και συγκεκριμένα από το ΑΤΜ που βρίσκεται στον χώρο παραλαβής αποσκευών.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ως ενα μικρό συμπλήρωμα
για οσους βρεθούν μελλοντικά στην ωραία Βουδαπέστη και βρεθούν στο κάστρο ας μην παραλείψουν μία βόλτα στον λαβύρινθο του Κάστρου της Βούδας.

Εξαιρετική εμπειρία, ιδίως για παδιά, αλλά οχι μόνο.
Σου δίνουν μία λάμπα πετρελαίου και κινείσαι σε μέρη σκοτεινά, υγρά με αγάλματα, πηγάδια αλλα και με συντριβάνια κρασιού!!!

Εμείς βρεθήκαμε εκει παίρνοντας το λεωφορείο 16 από την στάση moszkva ter την προτελευταία στάση του μετρό M2. Στην ίδια στάση είναι και το τέρμα της γραμμής tram 4 και 6 που περνάει από το κέντρο της πόλης. Με το λεωφορείο 16 κατεβήκαμε στο τέρμα και στον δρόμο που κανει τέρμα πηγαμε 200 μέτρα περίπου πίσω και στα δεξιά του δρόμου ειναι η 1 από τις 2 εισόδους του λαβύρινθου!

πληροφορίες για τιμές και ωρες επισκεψης εδώ:
Budav?ri Labirintus | Nyit?oldal angol
Budav?ri Labirintus | Location and Contacts
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
φτου, σήμερα ήμουν εκεί, κι δε είχα καθολού δύναμη να πάω να το δω
next time, τι σκατά, 6 ώρες με το αμάξι μου είναι η Βουδαπέστη :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom