Ουγγαρία Ταξίδι στη Βουδαπέστη

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Πολύ όμορφη η ιστορία σου!!Κρίμα που δεν την συνέχισες...Ξανασκέψου το!!
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
:(διαβασα ολα τα σχολια και πρεπει να σας πω οτι με προβληματισατε...ειδα αρκετα αρνητικα οπως για την καθαριοτητα,τους πολλους αστεγους,τους ντοποιους που δεν μιλουν αγγλικα,την καταθλιψη που σου προκαλει το μερος...ειναι οντως ετσι η μηπως τα βλεπουμε λιγο υπερβολικα??
εγω οσο ψαχνω για πληροφοριες βρισκω υπεροχα πραγματα να δει και να κανει κανεις στη βουδαπεστη..μου φαινοντα μαγικα τα τοπια απο τις φωτογραφιες..
δεν ξερω αν πρεπει να ακυρωσω το ταξιδι μου και να αλλαξω προορισμο..το θεμα ειναι οτι παμε μονοι μας και οχι με οργανωμενο γκρουπ..ειναι ισως παρακινδυνεμενο??
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Με ολο το θαρρος , αν και δεν ξερω τι μπορει να ψαχνεις εσυ στα ταξιδια σου, μην ακυρωσεις ΤΙΠΟΤΕ!
Επειδη καποιος ειδε την πολη με αλλο ματι ,δε σημαινει οτι και συ θα το δεις αναλογα!!
Θα μιλησω για μενα..
Δεν ειχα πολλες προσδοκιες απο την πολη οταν εκλεισα τα εισητηρια. Για πολλα χρονια δεν την ειχα ουτε καν στις προτεραιοτητες μου. Οταν εφτασα εκει ομως, την ενιωσα πολυ οικεια.
Ξετρελλαθηκα με τα λουτρα ,με τον Προμαχωνα των Ψαραδων , με τις γεφυρες , με τον Αγιο Στεφανο, το υπεροχο τοπικο κρασι και φαγητο και πολλα αλλα.
Πηγαινε λοιπον και οταν γυρισεις θα δεις οτι αδικα ανησυχουσες
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
δεν ξερω αν πρεπει να ακυρωσω το ταξιδι μου και να αλλαξω προορισμο..το θεμα ειναι οτι παμε μονοι μας και οχι με οργανωμενο γκρουπ..ειναι ισως παρακινδυνεμενο??
Θα αστιεύεσαι βέβαια...ούτε να διανοηθείς να το ακυρώσεις
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
τους ντοποιους που δεν μιλουν αγγλικα,

Ένα σχολιάκι:είναι απίστευτο το πόσο έχουν εξελιχθεί οι Ούγγροι σε αυτό το τομέα τα τελευταία χρόνια.Ακόμα και με τη "θεία" στα εκδοτήρια εισιτηρίων,συνεννοείσαι άψογα
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
:(διαβασα ολα τα σχολια και πρεπει να σας πω οτι με προβληματισατε...ειδα αρκετα αρνητικα οπως για την καθαριοτητα,τους πολλους αστεγους,τους ντοποιους που δεν μιλουν αγγλικα,την καταθλιψη που σου προκαλει το μερος...ειναι οντως ετσι η μηπως τα βλεπουμε λιγο υπερβολικα??
εγω οσο ψαχνω για πληροφοριες βρισκω υπεροχα πραγματα να δει και να κανει κανεις στη βουδαπεστη..μου φαινοντα μαγικα τα τοπια απο τις φωτογραφιες..
δεν ξερω αν πρεπει να ακυρωσω το ταξιδι μου και να αλλαξω προορισμο..το θεμα ειναι οτι παμε μονοι μας και οχι με οργανωμενο γκρουπ..ειναι ισως παρακινδυνεμενο??
πήγα το καλοκαίρι και θα ξαναπάω σε λίγους μήνες....και αν μπορέσω θα ξαναπάω και θα ξαναπάω.....περισσότερους άστεγους βλέπεις στην Αθήνα...και σίγουρα είναι πολύ πιο καθαρή,όμορφη,μαγική σωστότερα...
θα την ευχαριστηθείς είναι βέβαιο!!ούτε να σκεφτείς ν'ακυρώσεις!!!;):D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Συγγνώμη ρε παιδιά άστεγους έχει πλέον και η Ζυρίχη, τι σημαίνει αυτό θα λυπηθούμε και την Ελβετία τώρα?
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
To ιδιο ταξιδι θα κανω και εγω σε λιγες μερες μιας και η malev κανει παρτυ (100 ε μετέπιστροφης) και περιμενω πως και πως..σκεφτομαι να περαχτω και μια μερα στην βιεννη μιας και θα παω προς τα εκει..τι λετε αξιζει; 38 ευρω ειναι το τρενο..
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
:Dευχαριστω πολυ για τα σχολια σας!!!με ενθαρρυνατε,να στε ολοι καλα!!!
ναι το σκεφτηκα εχετε δικιο στο κατω κατω πρεπει να αποκτησω και προσωπικη αποψη..το οτι σε καποιους δεν αρεσε δε σημαινει κατι..αποψεις ειναι..απλα δεν εχω ταξιδεψει ξανα μονη μου σε χωρα με αλλο νομισμα και με τοσο ιδιαιτερη γλωσσα και αγχωθηκα για ναμαι ειλικρινης..
θα σας τη μεταφερω με την ιστορια μου που θα γραψω οταν επιστρεψω!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
:(διαβασα ολα τα σχολια και πρεπει να σας πω οτι με προβληματισατε...ειδα αρκετα αρνητικα οπως για την καθαριοτητα,τους πολλους αστεγους,τους ντοποιους που δεν μιλουν αγγλικα,την καταθλιψη που σου προκαλει το μερος...ειναι οντως ετσι η μηπως τα βλεπουμε λιγο υπερβολικα??
δεν ξερω αν πρεπει να ακυρωσω το ταξιδι μου και να αλλαξω προορισμο..το θεμα ειναι οτι παμε μονοι μας και οχι με οργανωμενο γκρουπ..ειναι ισως παρακινδυνεμενο??
Μα ποιος είπε ότι ένα μέρος που έχει πολλούς αστέγους ή δεν μπορείς να συνεννοηθείς στα αγγλικά, δεν πρέπει και να το επισκεφθείς; Φυσικά και να πας!!! Άλλωστε η ταξιδιωτική μου ιστορία περιγράφει τις εντυπώσεις που αποκόμισα την πρώτη μέρα που επισκέφθηκα την πόλη. Μόνοι μας είμασταν κι εμείς και περάσαμε πάρα πολύ καλά. Παρακινδυνευμένο γιατί να είναι; Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι η Βουδαπέστη δεν αξίζει σαν προορισμός.

Δεν ειχα πολλες προσδοκιες απο την πολη οταν εκλεισα τα εισητηρια. Για πολλα χρονια δεν την ειχα ουτε καν στις προτεραιοτητες μου. Οταν εφτασα εκει ομως, την ενιωσα πολυ οικεια.
Ξετρελλαθηκα με τα λουτρα ,με τον Προμαχωνα των Ψαραδων , με τις γεφυρες , με τον Αγιο Στεφανο, το υπεροχο τοπικο κρασι και φαγητο και πολλα αλλα
Ευαγγελία έχεις δίκιο... Εγώ όταν έκλεισα τα εισιτήρια είχα πολύ μεγάλες προσδοκίες από την πόλη. Και παρόλο που ξετρελάθηκα κι εγώ με τα λουτρά και μου άρεσαν όλα αυτά που αναφέρεις και πολλά ακόμα, επειδή κάποιοι μου την είχαν περιγράψει σαν καλύτερη από το Παρίσι (που είναι και η αγαπημένη μου πόλη) την περίμενα περισσότερο εντυπωσιακή. Γι' αυτό και η πρώτη εικόνα δεν με ενθουσίασε. Και φυσικά, όπως είναι αναμενόμενο, ο καθένας έχει την άποψη του και βλέπει τα πράγματα με το δικό του ξεχωριστό τρόπο.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Και έγω τα καλύτερα έχω ακούσει για την βουδαπέστη τώρα τα πέρι καθαριότητας και αστέγων που αναφέρθηκαν δεν πιστεύω να είναι ικανά να σε αποσπάσουν απο τις ομορφιές της πόλης και απο την στίγμη που δεν εχεις να αντιμετωπίσεις κάποιο κίνδυνο ποιος ο λόγος να μην πας..φαντάζομαι οτι δεν υπάρχει χειρότερο απο το κέντρο της αθήνας το οποιο σίγουρα είναι επικίνδυνο για αμέριμνους τουρίστες.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
περισσότερους άστεγους βλέπεις στην Αθήνα.
Πάντως για να πω την αλήθεια τόσους πολλούς άστεγους δεν έχω δει στην Αθήνα (κάτσε να δούμε τι θα γίνει στο μέλλον βέβαια:roll:). Από τις 4-4.30 που αρχίζει να νυχτώνει θα δεις πάρα πολύ κόσμο στη Βουδαπέστη να τριγυρνάει γύρω από τους σταθμούς του μετρό με ένα κομμάτι χαρτόνι ψάχνοντας ένα μέρος για να βγάλει τη νύχτα του και να προφυλαχθεί από το κρύο.

ναι το σκεφτηκα εχετε δικιο στο κατω κατω πρεπει να αποκτησω και προσωπικη αποψη..το οτι σε καποιους δεν αρεσε δε σημαινει κατι..
Φυσικά και πρέπει να αποκτήσεις προσωπική άποψη :lol: Απ' ότι θυμάμαι όμως κανείς δεν έχει αναφέρει σε κάποιο ποστ ότι η Βουδαπέστη δεν του άρεσε. Απλά ο καθένας μετέφερε κάποιες εικόνες και εντυπώσεις από το ταξίδι του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom