Ουγγαρία Ταξίδι στη Βουδαπέστη

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλημέρα,πολύ χρήσιμες όντως οι πληροφορίες.Ετοιμάζομαι για Βουδαπέστη το Μάρτιο.Καμία πρόταση για φαγητό,καφέ κ διασκέδαση?Γενικά δεν μας αρέσουν τα πολύ γνωστά και κοσμοπολίτικα...Θα προτιμούσα κάτι ποιο αυθεντικό και όχι τα πολύ γνωστά και τουριστικά.Ξέρει κάποιος εάν αξίζει τον κόπο η Budapest Card?
Ευχαριστώ
Paolina, η Budapest Card, κατά τη γνώμη μου, δε βγάζει τα λεφτά της. Εξαρτάται βέβαια και από το πόσες μέρες θα μείνεις. Εμένα για 5 μέρες δε με σύμφερε. Το καλύτερο θα ήταν να δεις τι θέλεις να επισκεφθείς, πόσο κοστίζουν τα εισιτήρια, πόσες περίπου διαδρομές θα κάνεις με το μετρό και μετά να αποφασίσεις αν σε βολεύει η Budapest Card ή όχι.

Για καφέ εμένα μου άρεσε πολύ στο Gerbeaud και στο Central. Για φαγητό εκτός από το εστιατόριο για το οποίο έγραψα στην αρχή της ιστορίας, δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο, μια και δεν μείναμε ικανοποιημένες από τα άλλα που επισκεφθήκαμε. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρεις κάποιες προτάσεις για φαγητό και διασκέδαση.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
γιατι μου ξεφυγανε πολλα εμενα στις 6 μερες που εμεινα εκει..?

παντως το παρκο πισω απο την πλατεια ηρωων νομιζω ηταν ολα τα λεφτα.. ειναι απο τα πραγματα που λειπουν πολυ απο την αθηνα..
 

newyorker

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
....!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά!!!)
Αααααχ!!!! Μου φαίνεται δε διάβασες πολύ πριν πας!
Εμείς επιστρέψαμε μετά από μία πολύ ωραία Πρωτοχρονιά στην όμορφη Βουδαπέστη και μείναμε κατενθουσιασμένοι από όσα είδαμε.
:bleh:
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
αγαπητη bahari για πες μας που εκανες τα σκονακια σου?
ταξιδιωτικος οδηγος ή κατι αλλο?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
αγαπητη bahari για πες μας που εκανες τα σκονακια σου? ταξιδιωτικος οδηγος ή κατι αλλο?
Είχα "μελετήσει" τον οδηγό DK: Οδηγοί του Κόσμου για τη Βουδαπέστη και τον οδηγό των εκδόσεων Ταξιδευτής: Βουδαπέστη-Χαρτοπόλεις.
Και επίσης είχα πάνω από 20 (πυκνογραμμένες) σελίδες με πληροφορίες που είχα βρει στο ίντερνετ.
 

newyorker

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
....!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά!!!)
Αρχικό μήνυμα απο paolina
Καλημέρα,πολύ χρήσιμες όντως οι πληροφορίες.Ετοιμάζομαι για Βουδαπέστη το Μάρτιο.Καμία πρόταση για φαγητό,καφέ κ διασκέδαση?Γενικά δεν μας αρέσουν τα πολύ γνωστά και κοσμοπολίτικα...Θα προτιμούσα κάτι ποιο αυθεντικό και όχι τα πολύ γνωστά και τουριστικά.Ξέρει κάποιος εάν αξίζει τον κόπο η Budapest Card?
Ευχαριστώ

Νομίζω κι εγώ ότι αξίζει η Budapest card αν επισκεφτείς και μουσεία και την πινακοθήκη. Στο εθνικό μουσείο είχε έκπτωση περί το 30% ενώ στην πινακοθήκη και στο μουσείο καλών τεχνών είχε 50%. Επίσης 50% είχε στο λαβύρινθο στην περιοχή του προμαχώνα των αλιέων και στο ναό Ματθίας, αν το λέω καλά. Επίσης στο εστιατόριο Βugolyvar έχει δωρεάν επιδόρπιο. Γενικά έχει πάρα πολλές παροχές και σου δίνουν και βιβλιαράκι με όσα περιέχει. Μπορείς να το δεις και στη σελίδα τους.
Για φαγητό πήγαινε σε αυτό που είπα παραπάνω, είναι κοντά στο μουσείο καλών τεχνών (από πίσω ακριβώς) αλλά και στο Kaltenberg στο στενό του μουσείου εφαρμοσμένων τεχνών (εκπληκτικό κτήριο). Ωραίο είναι και το Fatal στην κεντρική οδό Vaci utca στο στενό Pinter αν δεν κάνω λάθος. Σε όλα που σου γράφω μπες και στη σελίδα τους να δεις και μόνη σου αν σε ικανοποιούν. Το φαγητό ήταν εξαιρετικό, με ουγγρικά πιάτα. Πήραμε πάπια, γκούλας, κότσι, ό,τι τέλος πάντων είναι χαρακτηριστικό.
Για καφέ, ωραίο είναι το Gerbaud, αλλά έχει πάρα πολύ κόσμο. Εμένα μου άρεσε το καφέ Callas δίπλα στην όπερα όπως και το Luckaks ή κάπως έτσι στην οδό Adrassy, κατηφορίζοντας από το μνημείο της χιλιετίας.
Για ποτό τέλεια είναι η περιοχή Oktogon, έχει στάση του μετρό εκεί με πολύ καλές μπυραρίες και η μπυραρία Zsimpla φυσικά!!!! Ελπίζω να σε κατατόπισα!!!!!
 

xafper

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
καλημερα επειδη και εμεις ετοιμαζομαστε για βουδαπεστη τις επομενες ημερες τελικα αξιζει να βγαλουμε budapest card .εχουμε νοικιασει και αυτοκινητο γιατι ειμαστε 4 ατομα

ευχαριστω
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ωραια φαινεται η βουδαπεστη :)
και οι προσφορες της Malev πολυ καλες...

;)
"Budapest from Athens with Malev, from 99 ?, roundtrip, book until Feb 28"
Book between today — Feb 28
Fly between today — May 31
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.598
Κατατοπιστικό "ρεπορτάζ" για τη Βουδαπέστη! Μου αρέσει πολύ η αφήγησή σου, εύχομαι να πας πολλά ακόμη ταξίδια (στον χάρτη σου βλέπω ότι έχεις ήδη κάνει αρκετά) και να τα μοιραστείς μαζί μας.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Πολύ αναλυτική η ιστορία σου Bahari και πολύ ωραίες οι εικόνες που έβαλες! Είναι μέσα στα σχέδια μου να επισκεφτώ τη Βουδαπέστη και βρήκα πολύ χρήσιμες τις πληροφορίες σου :xmas_wink:
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
σ αρεσε γενικα η βουδαπεστη? εω ειχα παει περσι κ δεν ξετρελαθηκα κιολας. προτιμω να παω στην λαπωνια :)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom