ΗΠΑ Ταξίδι στη Νέα Υόρκη

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Λοιπόν πρώτη φορά θα πετάξω με αεροπλάνο και θα είναι υπερατλαντικό ταξίδι για τη αναέα Υόρκη.

Αύριο ή μεθαυριο αγοραζω τα εισητηρια που είναι στα 718 ευρω με επιστροφή με την Ολυμπιακή. Τόσο δίνει και στο επίσημο site της εταιρίας για ημερομηνία 24/7 με 2/8.

Σκέφτομαι να πάρω τα εισητήρια από το γραφείο της Ολυμπιακής στη Λάρισα. Λέτε να τα δίνει πάνω από 718;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στο airtickets.gr δεν έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις θέση. Πως θα το κάνω αν τελικά αγορασω από εκει το εισητηριο και όχι από τα γραφεία της Ο.Α.

Αυτό το ρωτάω μιας και θα ήθελα να πάρω θεση στο παραθυρο ή μήπως λέτε επειδη είναι η πρώτη φορά με αεροπλάνο να πα΄ρω διαδρομο;

Και αν τελικά πάρω στο διαδρομο μπορώ να πάω σε θέση δίπλα στο παράθυρο κατα τη διάρκεια της πτήσης εαν βεβαια το αεροπλάνο δεν είναι γεματο;

Μέσα από αυτό το νεο θέμα θα ήθελα να μου λύσετε τυχόν απορίες μέχρι την αναχώρηση για Ν.Υ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα γραφεία της ολυμπιακής σε σχέση με το ίντερνετ, δε μπορώ να σου απαντήσω.

Θέση θα διαλέξεις όταν θάναι η ώρα για να κάνεις check-in, όχι όταν ψωνίζεις τα εισητήρια.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.744
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Την θέση που θέλεις θα την ζητήσεις την ώρα του check-in. Όσο πιο νωρίς πας, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις αυτό που θέλεις. Αν το αεροπλάνο δεν είναι γεμάτο, φυσικά και μπορείς να αλλάξεις θέση. Τώρα για παράθυρο ή διάδρομο: εγώ προσωπικά προτιμώ παράθυρο για να βλέπω κάτω αν και στις μακρινές πτήσεις που χρειάζεται να σηκώνεσαι για να ξεπιαστείς μπορεί ο διάδρομος να βολεύει περισσότερο. Καλό είναι να ζητήσεις θέση δίπλα στην έξοδο κινδύνου γιατί έχουν πιο πολύ χώρο για τα πόδια.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Κατεβαινοντας από το εροπλάνο στη Νεα Υόρκη τομπρώτο που κάνουμε είναι να παραλάβουμε τις αποσκευές και μετά να μας ελέγξουν τα διαβατήρια ή κάνω λάθος.

Η Ολυμπιακή πάει στο terminal 1 του JFK;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν ξέρω σε ποιο τέρμιναλ πάει η ολυμπιακή.

Με το που κατέβεις ΠΡΩΤΑ γίνεται ο έλεγχος στα customs και μετά παίρνεις αποσκευές.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1. Η Ο.Α όντως πετάει από το terminal 1 στο JFK...
2. Σοφά τα λέει ο Δευκ.... πρώτα τα διαβατήρια και μετά οι αποσκευές...
3. Η Ο.Α όπως καταλαβαίνεις είναι μπάχαλο ειδικά αυτή την εποχή... σε όλες τις σοβαρές εταιρίες έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις την θέση σου από το internet... στην Ο.Α ας ελπίσουμε οτι αυτό θα γίνει από Οκτώβρη μεριά... μέχρι τότε πάρε κανένα τηλ. μπας και γίνει κανένα θαύμα αλλιώς το check in...
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Μολις πριν 2 εβδομαδες επεστρεψα απο Ν. Υορκη με την Ολυμπιακη.Ηταν ενα ιδιαιτερως οδυνηρο ταξιδι επιστροφης,το αεροπλανο ηταν γεματο και πολυ φασαριοζικο.Ηταν βραδινη πτηση αλλα κανεις δεν κοιμοταν γιατι ολοι σουλατσαραν πανω κατω στους διαδρομους,καλουσαν τους αεροσυνοδους ,οι οποιοι ειχαν πιασει την παρλα στο πισω μερος(το λεω αυτο γιατι η θεση μου ηταν σχεδον διπλα στο δωματιο των αεροσυνοδων) και ψιλοαδιαφορουσαν για τις αναγκες των επιβατων.Ενας μαλιστα αντρας συνοδος ειπε χαρακτηριστικα σε πελατη "τωρα και παραπονα να κανεις ,ειμαστε υπο διαλυση και τι περιμενεις δηλαδη και μπλα μπλα μπλα ..."
Το αποκορυφωμα ηταν οταν ενα παιδι στην μπροστινη θεση εκανε εμετο και πετυχε ...τα παπουτσια μου!!!!!!!!!Εκει εγινε πανικος και οι συνοδοι αναγκαστηκαν να βγουν απο την ολυμπια-κη αταραξια τους.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δεν κοιτας για καμια αλλη αεοροπορικη ....λεω εγω τωρα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτό δεν το κατάλαβα... να μην ταξιδέψει με την ΟΑ επειδή το αεροπλάνο ήταν γεμάτο και επειδή η πτήση ήταν νυχτερινή? ή μήπως επειδή οι επιβάτες σουλατσάριζαν και έκανε εμετό ένα παιδί και πέτυχε το παπούτσι σου? Να υποθέσω ότι έχεις κάνει δεκάδες υπερατλαντικά και σε όλα ήσουν υπερευχαριστημένη και η ΟΑ σε χάλασε?

Η εταιρία στα υπερατλαντικά είναι μια χαρά... το αεροπλάνο είναι super και οι αεροσυνοδοί κάνουν μια χαρά την δουλειά τους... εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν βέβαια όπως και μυστήριοι που θα απαξιώνουν τα πάντα...
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ... Η απευθείας πτήση της Ο.Α προς Αμερική είναι μια από τις καλύτερες περιπτώσεις για να ταξιδέψεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό δεν το κατάλαβα... να μην ταξιδέψει με την ΟΑ επειδή το αεροπλάνο ήταν γεμάτο και επειδή η πτήση ήταν νυχτερινή? ή μήπως επειδή οι επιβάτες σουλατσάριζαν και έκανε εμετό ένα παιδί και πέτυχε το παπούτσι σου? Να υποθέσω ότι έχεις κάνει δεκάδες υπερατλαντικά και σε όλα ήσουν υπερευχαριστημένη και η ΟΑ σε χάλασε?

Η εταιρία στα υπερατλαντικά είναι μια χαρά... το αεροπλάνο είναι super και οι αεροσυνοδοί κάνουν μια χαρά την δουλειά τους... εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν βέβαια όπως και μυστήριοι που θα απαξιώνουν τα πάντα...
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ... Η απευθείας πτήση της Ο.Α προς Αμερική είναι μια από τις καλύτερες περιπτώσεις για να ταξιδέψεις...
να προσθέσω το εξαιρετικό φαγητό που (μετά απ' αυτό της ΑΖ φυσικά..) είναι ότι καλύτερο έχω φάει πάνω από τον Ατλαντικό.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ όσες πτήσεις έχω κάνει προς ΝΥ με ΟΑ ήταν μια χαρά.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Δεν γίνεται να αλλάξω μια ς και το ηλεκτρονικό εισιτήριο έχει εκδοθεί ήδη.

Πλήρωσα 740 ευρώ με επιστροφή. Πως σας φαίνεται η τιμή για την περίοδο αυτή;

Σε περίπτωση που πάρω ταξί για Μανχάταν ( κεντρικό Μανχάταν ) που παίζει η τιμή του;

Είναι εύκολο ε να βρω ταξί η θα έχω πρόβλημα;

Συνάλλαγμα σκέφτομαι να αγοράσω από την Εθνική Τράπεζα εδώ στη Λάρισα.

Λέω να πάρω κοντά στα 1000 δολάρια ( θα είμαι από 24-7 έως 2-8 ). Είναι πολλά ε;

Αυτά προς το παρόν. ότι άλλο χρειαστώ θα το γράψω εδώ.

Ευχαριστώ και πάλι !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom