Γενικά Ταξίδι στη Ν/Α Ασία

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Ερώτηση..έχω κλείσει ταξίδι Σιγκαπούρη-Μαλαισία και Μπαλί τον Ιούνιο..
1)στην Σιγκαπούρη ποια καρτα για αξι
οθέατα συμφέρει?
2)να βγάλουμε εβδομαδιαιο εισιτήριο για μετρό αξίζει?
3)κάρτα σιμ που να καλύπτει κ τις τρεις χώρες υπάρχει η στην καθεμια άλλη?
4)στην Μαλαισια θα μένω Κουάλα λουμπουρ,θέλω να επισκεφτω τα γκεντινγκ Χάιλαντς,μπατου σπηλιές ,δάσος μαιμουδων κ μαγκροβιο δάσος με πυγολαμπίδες...ποια είναι η καλύτερη λύση?ταξί,εκδρομικό γραφείο,έχεις κάνεις εμπειρία ανάλογη??
5)4 τελευταίες μέρες έχω στο Μπαλί..οδηγό εκεί?θα μένω στην Ubud..μέρη must που πρέπει να δούμε?

Και συναλλαγμα από εδώ??
 
Last edited by a moderator:

Akiskab

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Γεια σας πάω Κουάλα Λουμπούρ και μετά Μπαλί ημερομηνίες 11 Δεκεμβρίου με 23 Δεκεμβρίου ξέρετε αν έχει πολλές βροχές ;
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Γεια σας πάω Κουάλα Λουμπούρ και μετά Μπαλί ημερομηνίες 11 Δεκεμβρίου με 23 Δεκεμβρίου ξέρετε αν έχει πολλές βροχές ;
Καλημέρα! Μπορεί να είσαι τυχερός και να μην έχει!Ακόμα και αν έχει όμως, συνήθως βρέχει έντονα για λίγο και μετά σταματάει για ώρες. Εμάς η βροχή δεν μας ενόχλησε καθόλου. Κάναμε το πρόγραμμα μας εύκολα και άνετα. Καλά να περάσεις!
 

lame

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ
Γεια σε ολους.Ειμαι σχεδον 49 ετων, ζω μονη και μετα απο αρκετα χρονια για καποιους λογους ειμαι χωρις δουλεια.
Πεθαινω για ταξιδια και εχω βαλει σε λιστα καποιους προορισμους εκ των οποιων ορισμενοι εχουν πραγματοποιηθει.
Σκεφτηκα οτι ισως τωρα ειναι μια ευκαιρια (που ισως να μην ξαναδωθει) να κανω ενα μεγαλο ταξιδι μονη χωρις να εχω το αγχος με ημερομηνιες επιστροφης.
Μια βαλιτσουλα με λιγα ρουχα για να εχω και περιθωριο για καποια ψωνια.το budget μου ειναι στα 2000euro oποτε σκεφτηκα πως οι ποιο φτηνοι προορισμοι ειναι στην Ασια.Τα ποιο φτηνα εισητηρια κ χωρις πολυωρες στασεις που ειδα ειναι για Ταυλανδη στην οποια εχω παει στο παρελθον.Σκεφτομαι να φτασω μεχρι Μπανκονγκ και μετα να παρω πτηση που ειναι στα 40-50 e η καποιο αλλο μεσον για Καμποτζη και αν γινεται να συνδιασω και Βιετναμ.Δεν ξερω ποσες μερες στην Καμποτζη.Θελω να δω τον Ανγκορ βατ πρωτα απο ολα.Δεν θελω να βαλω προγραμματα.Θελω να ειμαι τελειως free. Εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα αν δεν πας εκει,αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να ξερεις πως θα εξελιχθει.Aπο Καμποτζη λεω να παω Βιετναμ και μετα παλι Μπανκονγκ για πτηση προς Ελλαδα.Αν καποιος γνωριζει για αυτες τις χωρες θα μπορουσε να μου πει αν αρκουν τα χρηματα που διαθετω (ειναι για ολα συνολικα),αν μπορει μια γυναικα να το τολμησει και πιθανον προβληματα που προκειται να συναντησω;Επισης αν χρειαζεται να κανω καποιες κινησεις πριν ξεκινησω απο Ελλαδα.Βεβαιως αν εχετε να προτεινετε και κατι αλλο σε προορισμους ευπροσδεκτο.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Όλα εξαρτώνται από το πόσο βρίσκεις τα αεροπορικά. Κάτι επίσης σημαντικό είναι το πότε γιατί υπάρχουν και οι μουσώνες...
 

lame

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ
Σκεφτομαι για Οκτωμβρη με Νοεμβρη.Παντως τα εισητηρια για Ταυλανδη θα κοστισουν γυρω στα 600-700 Ε
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Γεια σε ολους.Ειμαι σχεδον 49 ετων, ζω μονη και μετα απο αρκετα χρονια για καποιους λογους ειμαι χωρις δουλεια.
Πεθαινω για ταξιδια και εχω βαλει σε λιστα καποιους προορισμους εκ των οποιων ορισμενοι εχουν πραγματοποιηθει.
Σκεφτηκα οτι ισως τωρα ειναι μια ευκαιρια (που ισως να μην ξαναδωθει) να κανω ενα μεγαλο ταξιδι μονη χωρις να εχω το αγχος με ημερομηνιες επιστροφης.
Μια βαλιτσουλα με λιγα ρουχα για να εχω και περιθωριο για καποια ψωνια.το budget μου ειναι στα 2000euro oποτε σκεφτηκα πως οι ποιο φτηνοι προορισμοι ειναι στην Ασια.Τα ποιο φτηνα εισητηρια κ χωρις πολυωρες στασεις που ειδα ειναι για Ταυλανδη στην οποια εχω παει στο παρελθον.Σκεφτομαι να φτασω μεχρι Μπανκονγκ και μετα να παρω πτηση που ειναι στα 40-50 e η καποιο αλλο μεσον για Καμποτζη και αν γινεται να συνδιασω και Βιετναμ.Δεν ξερω ποσες μερες στην Καμποτζη.Θελω να δω τον Ανγκορ βατ πρωτα απο ολα.Δεν θελω να βαλω προγραμματα.Θελω να ειμαι τελειως free. Εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα αν δεν πας εκει,αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να ξερεις πως θα εξελιχθει.Aπο Καμποτζη λεω να παω Βιετναμ και μετα παλι Μπανκονγκ για πτηση προς Ελλαδα.Αν καποιος γνωριζει για αυτες τις χωρες θα μπορουσε να μου πει αν αρκουν τα χρηματα που διαθετω (ειναι για ολα συνολικα),αν μπορει μια γυναικα να το τολμησει και πιθανον προβληματα που προκειται να συναντησω;Επισης αν χρειαζεται να κανω καποιες κινησεις πριν ξεκινησω απο Ελλαδα.Βεβαιως αν εχετε να προτεινετε και κατι αλλο σε προορισμους ευπροσδεκτο.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Βιετνάμ - Καμπότζη - Μαλαισία - Ταξίδι βγαλμένο από ονειρεμένο bucketlist!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σκεφτομαι για Οκτωμβρη με Νοεμβρη.Παντως τα εισητηρια για Ταυλανδη θα κοστισουν γυρω στα 600-700 Ε
Τα αεροπορικά μπορείτε να τα βρείτε από 260 ως 350 ευρώ, όταν βγάζει προσφορές η Scoot. Τα λεφτά που λέτε είναι πολλά, εμείς πάντως έτσι έχουμε πάει Μπαλί και Βιετνάμ, και σκοπεύουμε να πάμε ξανά σύντομα.
Flyscoot, χειραποσκευή και τάπερ αλουμινίου με φαγητό για τη διαδρομή 😊
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Γεια σε ολους.Ειμαι σχεδον 49 ετων, ζω μονη και μετα απο αρκετα χρονια για καποιους λογους ειμαι χωρις δουλεια.
Πεθαινω για ταξιδια και εχω βαλει σε λιστα καποιους προορισμους εκ των οποιων ορισμενοι εχουν πραγματοποιηθει.
Σκεφτηκα οτι ισως τωρα ειναι μια ευκαιρια (που ισως να μην ξαναδωθει) να κανω ενα μεγαλο ταξιδι μονη χωρις να εχω το αγχος με ημερομηνιες επιστροφης.
Μια βαλιτσουλα με λιγα ρουχα για να εχω και περιθωριο για καποια ψωνια.το budget μου ειναι στα 2000euro oποτε σκεφτηκα πως οι ποιο φτηνοι προορισμοι ειναι στην Ασια.Τα ποιο φτηνα εισητηρια κ χωρις πολυωρες στασεις που ειδα ειναι για Ταυλανδη στην οποια εχω παει στο παρελθον.Σκεφτομαι να φτασω μεχρι Μπανκονγκ και μετα να παρω πτηση που ειναι στα 40-50 e η καποιο αλλο μεσον για Καμποτζη και αν γινεται να συνδιασω και Βιετναμ.Δεν ξερω ποσες μερες στην Καμποτζη.Θελω να δω τον Ανγκορ βατ πρωτα απο ολα.Δεν θελω να βαλω προγραμματα.Θελω να ειμαι τελειως free. Εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα αν δεν πας εκει,αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να ξερεις πως θα εξελιχθει.Aπο Καμποτζη λεω να παω Βιετναμ και μετα παλι Μπανκονγκ για πτηση προς Ελλαδα.Αν καποιος γνωριζει για αυτες τις χωρες θα μπορουσε να μου πει αν αρκουν τα χρηματα που διαθετω (ειναι για ολα συνολικα),αν μπορει μια γυναικα να το τολμησει και πιθανον προβληματα που προκειται να συναντησω;Επισης αν χρειαζεται να κανω καποιες κινησεις πριν ξεκινησω απο Ελλαδα.Βεβαιως αν εχετε να προτεινετε και κατι αλλο σε προορισμους ευπροσδεκτο.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Έκανα ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα το 2018. 3 ημέρες Μπανγκόκ κοντά στο ποτάμι για τα βαριά αξιοθέατα, 5 ημέρες Καμπότζη για το ανεπανάληπτο αρχαιολογικό πάρκο του Ανγκορ (τονίζω το πάρκο) και μετά Βιετνάμ (3 ημέρες Χόι Αν και 3 Χουέ). Επιστροφή Μπανγκόκ και διαμονή σε άλλο σημείο για 2 ημέρες πριν την επιστροφή.

Μια και μοναδική συμβουλή: αν έχεις "ψώνιο" (με την καλή έννοια) με τα αρχαία μη τσιγκουνευτεις τις ημέρες στην Καμπότζη. Το Ανγκορ είναι μοναδικό και δε μιλάμε για ένα ναό - το Ανγκορ Βατ είναι το κορυφαίο από πολλές πλευρές σίγουρα αλλά το πάρκο έχει πολλούς ακόμη φανταστικούς ναούς. Είδαμε 6 ή 7 συνολικά και πάλι δε μου έφτασε, αν μπορούσα θα ξαναπήγαινα αύριο για τουλάχιστον μια εβδομάδα.

Επισης να κάνεις το sunrise του Βατ - είναι τουριστικό αλλά αξίζει, είναι μια εμπειρία από αυτές που μένουν...
Sunrise @ Angkor Wat v2_remastered.jpg


700ευρω είναι κάπως πολλά, με 1300 μιλάμε για πολύ σφιχτό μπάτζετ ανά ημέρα, με δεδομένο ότι θα γεμίσεις τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες. Θα έψαχνα σίγουρα scoot όπως σου πρότεινε ο Κωνσταντίνος πιο πάνω, αλλά πρέπει να είσαι ευέλικτη στις ημερομηνίες.

Χρήσιμο το παρακάτω site για τον καιρό στη νοτιοανατολική Ασία ανά μήνα:

Weather in October - temperature, climate | Selective Asia
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα και Λάος και Καμπότζη. Φοβεροί προορισμοί, πάμφθηνοι με διαφορετικών ειδών αξιοθέατα, ασφαλεστατοι κι εύκολοι, δεν απαιτείται καμία προετοιμασία ουσιαστικά. Πάρε έναν οδηγό και ξεκίνα το διάβασμα, δες τι σου αρέσει. Ειδικά οι αρχαιολογικοι χώροι εκτός Angkor Wat είναι φανταστικοί, χαμένοι σε ζούγκλες, χωρίς τουρισμό, όνειρο είναι, ενώ το Λάος είναι η χαρά του ταξιδιώτη. Scoot κι έφυγες, τα λεφτά σου μπορούν να σε πάνε πολύ μακριά, ριναι παραπάνω από επαρκές το μπατζετ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Από την άλλη, όσο περισσότερα μέρη και χώρες αλλάζεις, τόσο ανεβαίνει το μπατζετ και μειώνονται τα διαθεσιμα χρήματα. Οι μετακινήσεις έχουν πάντοτε κόστος, ιδίως από χώρα σε χώρα. Στην Ινδοκίνα προσωπικά δε θα άφηνα εκτός το Βιετνάμ, ίσως τη πιο φτηνή χώρα και με φοβερό φαγητό. Αν σου αρέσουν τα αρχαία το Ανγκορ είναι εννοείται άχαστο. Θα απέφευγα την άχαρη Μαλαισια, αυτή η χώρα δε μου έκανε ποτε κλικ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom