Ρουμανία Ταξίδι στη Ρουμανία τα Χριστούγεννα

AMELIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Γεια σας, είμαι νέο μέλος στο φορουμ και χρειάζομαι τη γνώμη των εμπειρότερων.

Τα Χριστούγεννα έχουμε αποφασίσει να πάμε οδικώς στη Ρουμανία από Αθήνα. Βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφοριές από άλλα μέλη.

Μήπως κάποιος ξέρει πόσες ώρες είναι περίπου από Αθήνα;

Υποθέτω τώρα δε χρειαζόμαστε visa για την είσοδο στη χώρα ή κάνω λάθος;

Είχατε πρόβλημα στα σύνορα στη Βουλγαρία;

Και γενικά θα εκτιμούσα όσες άλλες πληροφορίες μπορεί να μου δώσει κάποιος που πήγε τον τελευταίο καιρό. Τέλος :D ψάχνω να βρω και ένα καλο και ενημερωμένο οδικό χάρτη αν έχετε καμιά καλή ιδέα...


Ευχαριστω πολύυυυυυυυυυυυυυ :clap:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Γεια σας, είμαι νέο μέλος στο φορουμ και χρειάζομαι τη γνώμη των εμπειρότερων.

Τα Χριστούγεννα έχουμε αποφασίσει να πάμε οδικώς στη Ρουμανία από Αθήνα. Βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφοριές από άλλα μέλη.

Μήπως κάποιος ξέρει πόσες ώρες είναι περίπου από Αθήνα;

Υποθέτω τώρα δε χρειαζόμαστε visa για την είσοδο στη χώρα ή κάνω λάθος;

Είχατε πρόβλημα στα σύνορα στη Βουλγαρία;

Και γενικά θα εκτιμούσα όσες άλλες πληροφορίες μπορεί να μου δώσει κάποιος που πήγε τον τελευταίο καιρό. Τέλος :D ψάχνω να βρω και ένα καλο και ενημερωμένο οδικό χάρτη αν έχετε καμιά καλή ιδέα...


Ευχαριστω πολύυυυυυυυυυυυυυ :clap:
πήγα στη βουλγαρία πρόσφατα.πριν 20 μέρες.δεν υπαρχει προβλημα στα σύνορα..περνας η με διαβατήριο η με καινουργιου τύπου ταυτότητα.
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικός στο Θιβέτ
Γεια σας, είμαι νέο μέλος στο φορουμ και χρειάζομαι τη γνώμη των εμπειρότερων.

Τα Χριστούγεννα έχουμε αποφασίσει να πάμε οδικώς στη Ρουμανία από Αθήνα. Βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφοριές από άλλα μέλη.

Μήπως κάποιος ξέρει πόσες ώρες είναι περίπου από Αθήνα;

Υποθέτω τώρα δε χρειαζόμαστε visa για την είσοδο στη χώρα ή κάνω λάθος;

Είχατε πρόβλημα στα σύνορα στη Βουλγαρία;

Και γενικά θα εκτιμούσα όσες άλλες πληροφορίες μπορεί να μου δώσει κάποιος που πήγε τον τελευταίο καιρό. Τέλος :D ψάχνω να βρω και ένα καλο και ενημερωμένο οδικό χάρτη αν έχετε καμιά καλή ιδέα...


Ευχαριστω πολύυυυυυυυυυυυυυ :clap:
Αθήνα – Βουκουρέστι περίπου 1200 χιλιόμετρα και χρειάζεσαι περίπου 15 με 16 ώρες οδήγημα ( ανάλογα την ταχύτητα που θα κινείσαι εντός Ελλάδος ) εκτός της στάσεις που είναι αναγκαίες για βενζίνη , φαγητό …………..
Δεν ξέρω που ακριβός σκοπεύεις να πας αλλά προσπάθησε να περάσεις από Sinaia Brasov και Sibiu είναι απίστευτα ωραία μέρη και θα περάσετε καταπληκτικά .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αθήνα – Βουκουρέστι περίπου 1200 χιλιόμετρα και χρειάζεσαι περίπου 15 με 16 ώρες οδήγημα ( ανάλογα την ταχύτητα που θα κινείσαι εντός Ελλάδος ) εκτός της στάσεις που είναι αναγκαίες για βενζίνη , φαγητό …………..
Δεν ξέρω που ακριβός σκοπεύεις να πας αλλά προσπάθησε να περάσεις από Sinaia Brasov και Sibiu είναι απίστευτα ωραία μέρη και θα περάσετε καταπληκτικά .
μήπως έχεις εμπειρία από τους δρόμους το χειμώνα?δηλαδή το οδικό δίκτυο μένει ελεύθερο από χιόνια?ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για Βrasov λόγω χιονοδρομικού.Ευχαριστώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γεια σας, είμαι νέο μέλος στο φορουμ και χρειάζομαι τη γνώμη των εμπειρότερων.

Τα Χριστούγεννα έχουμε αποφασίσει να πάμε οδικώς στη Ρουμανία από Αθήνα. Βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφοριές από άλλα μέλη.

Μήπως κάποιος ξέρει πόσες ώρες είναι περίπου από Αθήνα;

Υποθέτω τώρα δε χρειαζόμαστε visa για την είσοδο στη χώρα ή κάνω λάθος;

Είχατε πρόβλημα στα σύνορα στη Βουλγαρία;

Και γενικά θα εκτιμούσα όσες άλλες πληροφορίες μπορεί να μου δώσει κάποιος που πήγε τον τελευταίο καιρό. Τέλος :D ψάχνω να βρω και ένα καλο και ενημερωμένο οδικό χάρτη αν έχετε καμιά καλή ιδέα...

Ευχαριστω πολύυυυυυυυυυυυυυ :clap:
Πήγα τον Απρίλιο/Μάιο. Θα πάτε μόνο Βουκουρέστι η θέλετε να γυρίσετε και λίγο? Γενικά η επαρχία της Ρουμανίας είναι πιο ελκυστική από την πρωτεύουσα (χωρίς κι αυτή να υστερεί). Tips:
- Να πάτε οπωσδήποτε στο Sibiu. Πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης πέρισυ, η πόλη είναι απλά υπέροχη, και αναβαθμίστηκε κιόλας με το χρήμα που έρευσε (για την πολιτιστική πρωτεύουσα). Όπως όλη η Τρανσυλβανία, είναι μίξη Βαλκανικού και Γερμανικού στοιχείου, αλλά ειδικά το Sibiu είναι και ιδιαίτερα γραφικό, με 3 πολύ όμορφες μεγάλες πλατείες, τοίχη, γεφυράκια, κλπ. Το κάστρο του Δράκουλα (υποτίθεται) στο Bran είναι επίσης μια όμορφη στάση, όπως και το διπλανό Brasov (δείτε τουλάχιστον την κεντρική πλατεία και τον καθεδρικό), και η Sighishoara. Αν έχετε χρόνο, πηγαίνετε και στην Timisoara (αν και λίγο μακρυά).
- Μεγάλη προσοχή στους δρόμους. Η κατάσταση των Ρουμάνικων δρόμων είναι οικτρή. Παντού λακούβες, έργα χωρίς σήμανση, στενοί δρόμοι, ζώα/κάρα, και ενίοτε ο δρόμος μετατρέπεται σε ρημαγμένο χωματόδρομο. Υπολογίστε χρόνο βάση χιλιομέτρων, και πολλαπλασιάστε επί 3.
- Διαδρομή Θεσσαλονίκη - Σόφια 5 ώρες, Σόφια - Σύνορα 4 ώρες περίπου (Ρύσε) (Αν θέλετε να διανυκτερεύσετε κάπου, μπορείτε να μείνετε στο Veliko Tarnovo στη Βουλγαρία, και να αφιερώσετε λίγες ώρες να δείτε την πραγματικά όμορφη πόλη). Μετά τα Σύνορα, το Βουκουρέστι απέχει λιγότερο από 1 ώρα. Δες και στο ww.viamichelin.com
- Στα Ρουμανο-Βουλγάρικα σύνορα (αλλά σε άλλο σημείο), ο αστυνομικός στον έλεγχο ήθελε λάδωμα (10 ευρώ)για να μην αρχίσει να μας ψάχνει το αυτοκίνητο.
- Προσοχή στη Βουλγαρία, υπάρχουν συνεχώς τροχονόμοι, που δείχνουν μάλιστα ιδιέταιρο μάλιστα ζήλο για τα αυτοκίνητα με Ελληνικές πινακίδες. Αν σας σταματήσουν, θα σας απειλείσουν για πολλά και διάφορα. Δυο φορές μου έτυχε, τη μία τη βγάλαμε κάνοντας τους κινέζους, την άλλη με 50 ευρώ. Αλλά εκτός από τους κανονικούς τροχονόμους, θα δείτε και ζωγραφιστούς.... Γενικά τηρείτε ευλαβικά τα όρια ταχύτητας, ακόμη και εκεί που είναι παραλόγως χαμηλά.
- Βίζα δε χρειάζεστε (ούτε καν διαβατήριο) για καμμία από τις 2 χώρες. Απο κει και πέρα, εφόσον έχετε το χρόνο, καλό είναι να βγάλετε διαβατήρια και να τα έχετε μαζί σας. Ακόμη και ο τροχονόμος παραπάνω δεν είναι σίγουρο ότι θα ξέρει τι είναι η Ελληνική ταυτότητα....
- Διόδια δεν υπάρχουν ούτε στη Βουλγαρία ούτε στη Ρουμανία, αλλά αγοράζετε από τα σύνορα ένα αυτοκόλλητο (σαν τα ελληνικά τέλη κυκλοφορίας) που το κολλάτε στο τζάμι.
- Η παράκαμψη της Σόφιας είναι προβληματική, ακόμη και με GPS. Έχει άπειρη κίνηση, και ο εξωτερικός περιφερειακός τους λογικά πρέπει να είναι ακόμα υπό κατασκευή. Οπλιστείτε με χρόνο και υπομονή...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να προσθέσω επίσης ότι στα σύνορα Βουλγαρίας - Ρουμανίας, η γέφυρα έχει διόδια 6 ευρώ (σε ευρώ) τα οποία είναι επιπλέον των σημάτων που αγοράζεις στα σύνορα.
 

AMELIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Πήγα τον Απρίλιο/Μάιο. Θα πάτε μόνο Βουκουρέστι η θέλετε να γυρίσετε και λίγο? Γενικά η επαρχία της Ρουμανίας είναι πιο ελκυστική από την πρωτεύουσα (χωρίς κι αυτή να υστερεί).

Η μητέρα μου είναι από τη Ρουμανία ;)- και έτσι για τα μέρη είμαι ενημερωμένη. Κοιτάξαμε να πάμε με πρακτορείο αλλά νομίζω πως τα λεφτά που ζητάνε είναι πολλά και επίσης μου αρέσει πάρα πολύ να οδηγάω.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 

AMELIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό τουριστικό οδηγό για Ρουμανία;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό τουριστικό οδηγό για Ρουμανία;
Lonely Planet, "Romania and Moldova" (Αγγλικά). Ένα από τα καλύτερα country guides του LP που έχουν περάσει από τα χέρια μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
vriskw polles ekdoseis sto amazon mipws boreis na mou peis poias xronias xrisimopoiises?
Ε, την τελευταία, 2007. Αυτή που στο εξόφυλλο έχει ένα παιδάκι που κάθεται σε ένα πεζοδρόμιο και παίζει με ένα έγχορδο.
Γενικά στους οδηγούς, η αξία τους πέφτει σημαντικά όσο περνάει ο χρόνος!
 

AMELIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ε, την τελευταία, 2007. Αυτή που στο εξόφυλλο έχει ένα παιδάκι που κάθεται σε ένα πεζοδρόμιο και παίζει με ένα έγχορδο.
Γενικά στους οδηγούς, η αξία τους πέφτει σημαντικά όσο περνάει ο χρόνος!

AA! τέλεια!!!:clap: μια ακόμη ερώτηση... μήπως τυχόν ξέρεις να μου προτείνεις κανένα καλό χάρτη γιατί θα πάμε οδικώς;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom