ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παιδιά έχω ένα δίλημμα και θα ήθελα μια άποψη επί του θέματος. Είναι να κάνω ένα ταξίδι Αμερική και συγκεκριμένα σκέφτομαι 3 διανυκτερεύσεις Ουάσιγκτον και 6 Νέα Υόρκη. Αλλά πλέον έπεσε και στο τραπέζι η ιδέα να νοικιάσουμε αυτ-το για 2 μέρες και να κάνουμε την διαδρομή από Ουάσινγκτον Νέα Υόρκη οδικώς αλλά με παραλλαγή δλδ 3 διανυκτερεύσεις Ουάσιγκτον μετά Νιαγάρα μια διανυκτέρευση ή Νιαγάρα ή Μπάφαλο ή κάπου αλλού εκεί γύρω και πέντε διανυκτερεύσεις Νέα Υόρκη με ημερήσιο ταξίδι στο Woodbury και ίσως Φιλαδέλφεια ή Βοστόνη. Τι γνώμη έχετε?

ΥΓ : Επίσης επειδή βρίσκω διάφορες στην τιμή HOTELS. COM με booking έχετε κάποια εμπειρία από hotels.com?
Με κάνα μήνα στη διάθεσή σας να τα κάνετε αυτά. 3 μέρες Ουάσιγκτον είναι λίγες και 6 μέρες Νέα Υόρκη είναι οριακά ήδη.
(Οι αποστάσεις ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Τέτοια οδηγήματα είναι σκότωμα. Δεν υπάρχει περίπτωση σε μια μέρα να ξεκινήσετε από Ουάσιγκτον, να φτάσετε Νιαγάρα και να δείτε και κάτι την ίδια μέρα. Μόνο το οδήγημα είναι 8 ώρες χωρίς στάσεις).
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Με κάνα μήνα στη διάθεσή σας να τα κάνετε αυτά. 3 μέρες Ουάσιγκτον είναι λίγες και 6 μέρες Νέα Υόρκη είναι οριακά ήδη.
(Οι αποστάσεις ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Τέτοια οδηγήματα είναι σκότωμα. Δεν υπάρχει περίπτωση σε μια μέρα να ξεκινήσετε από Ουάσιγκτον, να φτάσετε Νιαγάρα και να δείτε και κάτι την ίδια μέρα. Μόνο το οδήγημα είναι 8 ώρες χωρίς στάσεις).
Μήνα δυστυχώς δεν έχουμε... Επειδή είδα ότι κάνουν ημερήσιες και από Νέα Υόρκη και από Ουάσιγκτον ρώτησα. Και επειδή γενικώς μου αρέσει η οδήγηση και κάνω τέτοιες αποστάσεις ημερήσιες (δλδ γενικώς για να σου δώσω ένα παράδειγμα 650 χλμ που είναι Ουάσινγκτον Νιαγάρα δεν μου φαίνονται και πολλά με αυτά που έχω οδηγήσει. Μέχρι 1200 την ημέρα είμαι καλά)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
3 Washington και 6 ΝΥ εμένα μου φαίνονται καλά. Φιλαδέλφεια και Βοστόνη δε βλέπω πώς προλαβαίνετε. Για την οδήγηση δεν έχω άποψη.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Παιδιά έχω ένα δίλημμα και θα ήθελα μια άποψη επί του θέματος. Είναι να κάνω ένα ταξίδι Αμερική και συγκεκριμένα σκέφτομαι 3 διανυκτερεύσεις Ουάσιγκτον και 6 Νέα Υόρκη. Αλλά πλέον έπεσε και στο τραπέζι η ιδέα να νοικιάσουμε αυτ-το για 2 μέρες και να κάνουμε την διαδρομή από Ουάσινγκτον Νέα Υόρκη οδικώς αλλά με παραλλαγή δλδ 3 διανυκτερεύσεις Ουάσιγκτον μετά Νιαγάρα μια διανυκτέρευση ή Νιαγάρα ή Μπάφαλο ή κάπου αλλού εκεί γύρω και πέντε διανυκτερεύσεις Νέα Υόρκη με ημερήσιο ταξίδι στο Woodbury και ίσως Φιλαδέλφεια ή Βοστόνη. Τι γνώμη έχετε?

ΥΓ : Επίσης επειδή βρίσκω διάφορες στην τιμή HOTELS. COM με booking έχετε κάποια εμπειρία από hotels.com?
Αν θελετε οπωσδηποτε να πάτε Νιαγάρα θα έλεγα με μονοημερη απο Νεα Υορκη, δεν υπάρχει λογος να μπλέξετε με αμαξι μόνο για τη διαδρομή αυτή. Μη βλέπεις μόνο την απόσταση και την οδήγηση , δες είσοδο έξοδο σε πόλεις, τη διαδικασία για την παραλαβη και την παραδοση του αυτοκινήτου. ''Μαζεύεται" η ωρα και έχετε ελάχιστες μέρες στη διαθεση σας. Πρακτικα 9 μέρες θελει η Νεα Υορκη μονη της τουλαχιστον..
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
H ημερήσια απο Νέα Υόρκη για Νιαγάρα διαρκεί 22 ώρες. Φεύγει αργά το βράδυ, κοιμάσαι στο πούλμαν και επιστρέφεις.

Ισως είναι πιο απλό να βρείς πτήση ΝΥ-Buffalo και εκει να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Η Jetblue εχει προσφορά μέχρι και σήμερα. Εχω βρει εισιτήριο $111 aller/retour

JetBlue
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Ρε παιδιά τι προτείνετε για ταξιδιωτικη ασφάλεια;; μπήκα στην insubuy αλλά δε βγάζω άκρη έχει πολλές επιλογές με διάφορες καλύψεις και με διαφορά όρια και πραγματικά δε μπορώ επιλέξω.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ρε παιδιά τι προτείνετε για ταξιδιωτικη ασφάλεια;; μπήκα στην insubuy αλλά δε βγάζω άκρη έχει πολλές επιλογές με διάφορες καλύψεις και με διαφορά όρια και πραγματικά δε μπορώ επιλέξω.
Yπάρχει συγκριτικός πίνακας που μπορείς να τσεκάρεις. Το comprehensive είναι καλύτερο απο το fixed, που πληρώνει μέχρι κάποιο ποσό
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ρε παιδιά τι προτείνετε για ταξιδιωτικη ασφάλεια;; μπήκα στην insubuy αλλά δε βγάζω άκρη έχει πολλές επιλογές με διάφορες καλύψεις και με διαφορά όρια και πραγματικά δε μπορώ επιλέξω.
Εκανα το προγραμμα Atlas America. Ειχε και αλλες παρομοιες πχ την πατριοτ. Ειχα σκοπο να διαλεξω μια απο αυτες γιατι εχουν το πλεονεκτημα οτι αν χρειαστεις την ασφαλεια λες απλα τον αριθμο συμβολαίου και πληρωνεις ενα μικρο ποσο ή και καθολου. Το deductible αν καταλαβα καλα ειναι το ποσο που πρεπει να πληρωσεις για να σου παρεχουν την βοηθεια που θελεις. Το ειχα βαλει 0 και ανεβηκε λιγο η τιμη. Ειχα ασφαλιστει για 2 εκ δολλαρια. Δεν μου χρειαστηκε αρα δεν μπορω να πω κατι παραπανω.
 

dabes1988

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
Καλημερα στην ομαδα, μετα απο αρκετο ψαξιμο εβγαλα προγραμμα για ταξιδι μελιτος στην Αμερικη.. Θα ηθελα να ριξετε μια ματια και να μου πειτε αν θα αλλαζατε κατι..
22/02/23 πτηση απο αθηνα με Turkish για San fransisco οπου θα μεινουμε 3 μερες
25/02 οδηκος για L.A
1/3 οδηκος για Las Vegas
4/3 πτηση για miami
5/3 cruise στην καραιβικη με Oasis για 7 μερες
Επιστροφη miami στις 12/3 και πτηση την ιδια μερα για N.Y.C και διαμονη εκει μεχρι 18..
Πως το βελεπετε?Ευχαριστω..
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημερα στην ομαδα, μετα απο αρκετο ψαξιμο εβγαλα προγραμμα για ταξιδι μελιτος στην Αμερικη.. Θα ηθελα να ριξετε μια ματια και να μου πειτε αν θα αλλαζατε κατι..
22/02/23 πτηση απο αθηνα με Turkish για San fransisco οπου θα μεινουμε 3 μερες
25/02 οδηκος για L.A
1/3 οδηκος για Las Vegas
4/3 πτηση για miami
5/3 cruise στην καραιβικη με Oasis για 7 μερες
Επιστροφη miami στις 12/3 και πτηση την ιδια μερα για N.Y.C και διαμονη εκει μεχρι 18..
Πως το βελεπετε?Ευχαριστω..
σας ζηλεύουμε με την καλή έννοια και να περάσετε όμορφα.
μια χαρά είναι το πρόγραμμα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλημερα στην ομαδα, μετα απο αρκετο ψαξιμο εβγαλα προγραμμα για ταξιδι μελιτος στην Αμερικη.. Θα ηθελα να ριξετε μια ματια και να μου πειτε αν θα αλλαζατε κατι..
22/02/23 πτηση απο αθηνα με Turkish για San fransisco οπου θα μεινουμε 3 μερες
25/02 οδηκος για L.A
1/3 οδηκος για Las Vegas
4/3 πτηση για miami
5/3 cruise στην καραιβικη με Oasis για 7 μερες
Επιστροφη miami στις 12/3 και πτηση την ιδια μερα για N.Y.C και διαμονη εκει μεχρι 18..
Πως το βελεπετε?Ευχαριστω..
Μια χαρά τα χωρίσατε ανα 3 μέρες+κρουαζιέρα στο τέλος.Καλά να περάσετε.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.114
Δεν λέει κάτι οι 3 μέρες ανά πόλη, εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις σε κάθε μέρος. Αν θέλεις άποψη για το πρόγραμμα γράψε μας και τι θα κάνεις, για να δούμε αν παραλείπεις κάτι που πιθανόν να σε ενδιαφέρει.
Εγώ σίγουρα δεν θα πήγαινα ΝΥ σε αυτό το ταξίδι. Θα έβαζα παραπάνω μέρες στη δυτική ακτή, έχει πολλά πολλά να δεις. Ακόμη και το miami έχει πραγματάκια να δεις που απότι καταλαβαίνω , το έχεις μόνο για μετεπιβίβαση.
Ότι και να επιλέξετε πάντως θα περάσετε τέλεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom