ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σουπερ μου φαίνεται κι εμένα, ωραία κατανομή ημερών. Ε στο Μαϊάμι θα έδινα ένα ακόμη βράδυ τουλάχιστον αν γίνεται.
 

dabes1988

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
Καλα στην ουσια θελουμε να παρουμε μια γευση απο καθε μερος ηδη ειναι πολλες οι μερες και οπως και να εχει δεν προλαβαινουμε να δουμε τα παντα.. απλα επειδη εγω ειχα παει miami γιαυτο δεν εβαλα μερες εκει αν και οπως λετε και εσεις θα μπορουσε ενα βραδυ.. δλδ σκεφτομαι χωρις αγχος να δουμε οτι μπορουμε και χαλαρα συνεχιζουμε παρακατω😁

Δεν λέει κάτι οι 3 μέρες ανά πόλη, εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις σε κάθε μέρος. Αν θέλεις άποψη για το πρόγραμμα γράψε μας και τι θα κάνεις, για να δούμε αν παραλείπεις κάτι που πιθανόν να σε ενδιαφέρει.
Εγώ σίγουρα δεν θα πήγαινα ΝΥ σε αυτό το ταξίδι. Θα έβαζα παραπάνω μέρες στη δυτική ακτή, έχει πολλά πολλά να δεις. Ακόμη και το miami έχει πραγματάκια να δεις που απότι καταλαβαίνω , το έχεις μόνο για μετεπιβίβαση.
Ότι και να επιλέξετε πάντως θα περάσετε τέλεια
Ακριβως προγραμμα δεν εχω βγαλει ακομα.. ριχνω διαβασμα να δω πως θα το κανω🤔
 

dabes1988

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
Σε ενα θεμα χρειαζομαι βοηθεια ομως.. πειτε μου την γνωμη σας.. τι θα κανατε εσεις θα πηγαινατε San francisco-Yosemite-Las Vegas-La? ή θα προτιμουσατε να πατε απο san francisco παραλιακα L.A και μετα Las Vegas?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.115
Σε ενα θεμα χρειαζομαι βοηθεια ομως.. πειτε μου την γνωμη σας.. τι θα κανατε εσεις θα πηγαινατε San francisco-Yosemite-Las Vegas-La? ή θα προτιμουσατε να πατε απο san francisco παραλιακα L.A και μετα Las Vegas?
Παραλιακά. Ο highway 1 είναι αχαστο "αξιοθέατο"
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Σε ενα θεμα χρειαζομαι βοηθεια ομως.. πειτε μου την γνωμη σας.. τι θα κανατε εσεις θα πηγαινατε San francisco-Yosemite-Las Vegas-La? ή θα προτιμουσατε να πατε απο san francisco παραλιακα L.A και μετα Las Vegas?
Τόσο η παραλιακή διαδρομή όσο και το Yosemite είναι συγκλονιστικά. Απ' ότι βλέπω θα πάτε Φεβρουάριο/Μάρτιο; Τότε θα πρότεινα κι εγώ να πάτε παραλιακά κυρίως επειδή πιστεύω ότι τον Φεβρουάριο το Yosemite δεν θα το απολαύστε τόσο πολύ (δε θα υπάρχει ακόμα πολλή βλάστηση/πράσινο, ρισκάρετε κρύο κλπ). Σίγουρα θα έχει και τη γοητεία του το χειμώνα αλλά νομίζω η παραλιακή διαδρομή, ίσως με κάποιες στάσεις αν έχετε το χρόνο, θα είναι πιο ασφαλής επιλογή. Και το τοπίο είναι πανέμορφο
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Έχω πάει χειμώνα στο Yosemite και καρα-άξιζε. Μηδέν κόσμος, παγωμένοι καταρράκτες, εκπληκτικά τοπία σε απόλυτη ησυχία.
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Απλά εμείς είχαμε παέι σε κακή μέρα με αέρα και χιονόνερο και δεν το ευχαριστηθήκαμε καθόλου και δυσκολευτήκαμε και στην οδήγηση, οπότε απλά θεωρώ ότι είναι πιο ριψοκίνδυνο να μην το πετυχεις σε καλές συνθήκες
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καλημερα στην ομαδα, μετα απο αρκετο ψαξιμο εβγαλα προγραμμα για ταξιδι μελιτος στην Αμερικη.. Θα ηθελα να ριξετε μια ματια και να μου πειτε αν θα αλλαζατε κατι..
22/02/23 πτηση απο αθηνα με Turkish για San fransisco οπου θα μεινουμε 3 μερες
25/02 οδηκος για L.A
1/3 οδηκος για Las Vegas
4/3 πτηση για miami
5/3 cruise στην καραιβικη με Oasis για 7 μερες
Επιστροφη miami στις 12/3 και πτηση την ιδια μερα για N.Y.C και διαμονη εκει μεχρι 18..
Πως το βελεπετε?Ευχαριστω..
Κι εγώ μια χαρά το βρίσκω το πρόγραμμα αλλά χωρίς τη κρουαζιέρα. Εγώ θα πήγαινα (όπως κ πήγα) σε 1-2 κοντινά μεταξύ τους νησάκια στη Καραϊβική με τη καλή μου, μόνοι και ανεξάρτητοι.
 

dabes1988

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
Κι εγώ μια χαρά το βρίσκω το πρόγραμμα αλλά χωρίς τη κρουαζιέρα. Εγώ θα πήγαινα (όπως κ πήγα) σε 1-2 κοντινά μεταξύ τους νησάκια στη Καραϊβική με τη καλή μου, μόνοι και ανεξάρτητοι.
Απλα η κρουαζιερα ειναι με την λογικη οτι θα δουμε παραπανω νησακια αποφευγοντας τον προγραμματισμο..

Έχω πάει χειμώνα στο Yosemite και καρα-άξιζε. Μηδέν κόσμος, παγωμένοι καταρράκτες, εκπληκτικά τοπία σε απόλυτη ησυχία.
Απο οτι φαινεται θα παω Yosemite και μετα θα κατεβω highway🤔
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σε ενα θεμα χρειαζομαι βοηθεια ομως.. πειτε μου την γνωμη σας.. τι θα κανατε εσεις θα πηγαινατε San francisco-Yosemite-Las Vegas-La? ή θα προτιμουσατε να πατε απο san francisco παραλιακα L.A και μετα Las Vegas?
Yosemite χειμώνα εννοείται.. Yosemite view lodge διαμονή και το μέρος είναι όνειρο με χιόνια..

IMG_2756.jpg


IMG_2583 (1).jpg
 
Last edited by a moderator:

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Παιδιά για να επισκεφτώ τους καταρράκτες του Νιαγάρα από την πλευρά του Καναδά χρειάζομαι κάποια βίζα?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Παιδιά για να επισκεφτώ τους καταρράκτες του Νιαγάρα από την πλευρά του Καναδά χρειάζομαι κάποια βίζα?
Ναι, την ΕΤΑ (Καναδική "ESTA"). Βγαίνει εύκολα και γρήγορα online (ή τουλάχιστον έτσι ήταν το 2017, που είχα προσωπική εμπειρία). Να τη βγάλεις, γιατί οι καταρράκτες έχουν καλύτερη οπτική από κείνη την πλευρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom