ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, την ΕΤΑ (Καναδική "ESTA"). Βγαίνει εύκολα και γρήγορα online (ή τουλάχιστον έτσι ήταν το 2017, που είχα προσωπική εμπειρία). Να τη βγάλεις, γιατί οι καταρράκτες έχουν καλύτερη οπτική από κείνη την πλευρά.
Aν περάσεις χερσαία από τη μια μερά του Νιαγάρα στην άλλη δε χρειάζεσαι ΕΤΑ, αρκεί το διαβατήριο της ΕΕ. Συμφωνώ, αξίζει και με το παραπάνω να τους δεις κι από τον Καναδά.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Χερσαία θα περάσω πιθανόν με ενοικιαζομενο όχημα (αφότου έχω εξασφαλίσει ότι μπορώ να το πάρω). Τελικά χρειάζεται ή όχι ETA?
Μπερδεύτηκα...
Επίσης προφανώς στην επιστροφή δεν θα έχω κάποιο θέμα έτσι? Εννοώ έχω esta βέβαια δεν είχα δηλώσει ότι θα πάω Καναδά κάπου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Χερσαία θα περάσω πιθανόν με ενοικιαζομενο όχημα (αφότου έχω εξασφαλίσει ότι μπορώ να το πάρω). Τελικά χρειάζεται ή όχι ETA?
Μπερδεύτηκα...
Επίσης προφανώς στην επιστροφή δεν θα έχω κάποιο θέμα έτσι? Εννοώ έχω esta βέβαια δεν είχα δηλώσει ότι θα πάω Καναδά κάπου.
Εμείς είχαμε περάσει ποδαρατοι από μια γέφυρα στην καναδική πλευρά, και απλά μας έλεγξαν τα διαβατήρια. Δεν χρειαζόταν ΕΤΑ. Πάνε πολλά χρόνια βεβαια, ήταν το 2015. Όταν ξαναγυρισαμε στην αμερικανική πλευρά πήραμε λεωφορείο το οποίο σταμάτησε σε ειδικό σημείο ελέγχου και μας έκαναν ερωτήσεις, μας έλεγξαν τις βαλίτσες και ζήτησαν να δουν esta και εισιτήρια επιστροφής για Ελλάδα..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μεγάλη προσοχή στο αμερικάνικο τελωνείο. Αν μπορείτε μεν πάρετε τσάντες μαζί σας στον Καναδά, γιατί από τότε που στον Καναδά επιτράπηκαν τα μαλακά ναρκωτικά, στο τελωνείο στην είσοδο στην Αμερικάνικη πλευρά σκίζουν τους daytrippers (ή τουλάχιστο αυτό συνέβαινε όταν πήγα το 2019). Ότι κουβαλάτε θα περιμένετε να το ψάξουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χερσαία θα περάσω πιθανόν με ενοικιαζομενο όχημα (αφότου έχω εξασφαλίσει ότι μπορώ να το πάρω). Τελικά χρειάζεται ή όχι ETA?
Μπερδεύτηκα...
Επίσης προφανώς στην επιστροφή δεν θα έχω κάποιο θέμα έτσι? Εννοώ έχω esta βέβαια δεν είχα δηλώσει ότι θα πάω Καναδά κάπου.
δε χρειάζεται, δες την παράγραφο 1
Find out about Electronic Travel Authorization (eTA) - Canada.ca
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
66
Likes
13
καλησπέρα σας έχω κάνει τις 2 δόσεις του εμβολίου pfizer.
Μπορώ να ταξιδέψω στις ΗΠΑ ή χρειάζεται να κάνω και κάποια booster δόση?
ευχαριστώ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Ερώτηση κρίσεως.... Το διαβατήριο μου λήγει 22 Μαρτίου 2024. Το ταξίδι μου τελειώνει την 03 Σεπτεμβρίου 2023. Δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι? Από ότι διαβάζω το 6μηνο μου είναι μέχρι 6 Μαρτίου. Δεν λογίζεται μήνας έτσι δεν είναι? Δλδ Σεπτέμβριος - Μάρτιος άρα πρέπει να έχει ισχύ και όλο τον Μάρτη
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Ερώτηση κρίσεως.... Το διαβατήριο μου λήγει 22 Μαρτίου 2024. Το ταξίδι μου τελειώνει την 03 Σεπτεμβρίου 2023. Δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι? Από ότι διαβάζω το 6μηνο μου είναι μέχρι 6 Μαρτίου. Δεν λογίζεται μήνας έτσι δεν είναι? Δλδ Σεπτέμβριος - Μάρτιος άρα πρέπει να έχει ισχύ και όλο τον Μάρτη
Ταξιδευεις κανονικά.
Δεν υπάρχει πλέον αυτη η υποχρέωση για 6μηνη ισχύ μεταξύ ΗΠΑ και Ελλάδος.
Απλά η ESTA σου θα έχει ημερομηνία λήξης την 22 Μαρτίου 2024 αντί για 2 χρόνια που θα είχε κανονικά.
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
66
Likes
13
καλησπέρα σας , για Βοστώνη πια περιοχή προτείνετε ?
downtown κάπου αλλού? ευχαριστώ
είναι ασφαλής σας το manhattan?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom