Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι και δίλημμα

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
941
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ε φυσικά θα περάσουν καλά αφού θα έχουν τους φίλους τους
Προσωπικα μου φαίνεται οτι έχεις ήδη αποφασίσει τι θα κάνεις και απλα ηθελες επιβεβαίωση αλλα κι εμενα η αποψη μου ειναι να πας!
Σε 5 χρονια από τωρα θα το βλέπεις και θα λες "τι βλακια έκανα που δεν ταξίδεψα οταν ημουν φοιτητρια με απλετο χρόνο"..πόσο μάλλον αν ειναι τζάμπα!!!
Να πας!! Και ακόμα κι αν δεν κολλήσεις, θα είναι μια καλή ευκαιρία να γίνεις φίλη με τον εαυτό σου και να περνάς καλα μ αυτόν χωρίς να εξαρτάσαι από άλλους!
Ελπίζω να πας και καλα να περάσεις!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Εν τω μεταξυ νιωθω περιεργα που εχουμε περασει μετακομισεις απο πολη σε πολη ολομοναχοι, συνεργαζομενοι με τοξικους ανθρωπους που θελαμε να βγαλουμε την πετσα μας οποτε τους μιλουσαμε και δεν υπηρχε ενα αεροπλανο με 100 ευρω για να παρουμε το καπελακι μας και να φυγουμε και συζηταμε τωρα για 15 μερες με σχετικα γνωστους και μη τοξικους.
Αντε φυγε, παιδακι μου, που δεν ξερεις τι σου επιφυλασσει το μελλον, να μαθεις να επιβιωνεις.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Προσωπικα μου φαίνεται οτι έχεις ήδη αποφασίσει τι θα κάνεις και απλα ηθελες επιβεβαίωση αλλα κι εμενα η αποψη μου ειναι να πας!
Σε 5 χρονια από τωρα θα το βλέπεις και θα λες "τι βλακια έκανα που δεν ταξίδεψα οταν ημουν φοιτητρια με απλετο χρόνο"..πόσο μάλλον αν ειναι τζάμπα!!!
Να πας!! Και ακόμα κι αν δεν κολλήσεις, θα είναι μια καλή ευκαιρία να γίνεις φίλη με τον εαυτό σου και να περνάς καλα μ αυτόν χωρίς να εξαρτάσαι από άλλους!
Ελπίζω να πας και καλα να περάσεις!
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω και άπλετο χρόνο αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς .


Μάλλον θα πάω ...
 
Μηνύματα
170
Likes
804
Γεια σας με την σχολή μου θα επισκεφθούμε το Βελιγράδι και είμαι στο δίλημμα να πάω ή όχι . Αξίζει ? 2 εβδομάδες θα πάμε όλα πληρωμένα εκτός από τα προσωπικά μας έξοδα . Δυστυχώς δεν έχω ταιριάξει κ πολύ με κάποιον από το τμήμα κ ξέρετε πόσο σημαντική είναι η παρέα σε ένα ταξίδι ... Θα είμαι λίγο μόνη ... Εκτός από 1-2 άτομα που απλά μιλάμε . Τι να κάνω ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Eννοείται να πας! Στη χειρότερη περίπτωση, αν νιώθεις άβολα, μένεις με το γκρουπ στα οργανωμένα κομμάτια που η παρέα δεν είναι απαραίτητη (πχ ξενάγηση στην πόλη, μουσεία) και τις υπόλοιπες ώρες κάνεις δικό σου πρόγραμμα και το γυρνάς σε σόλο ταξίδι. Επίσης είναι καλή ευκαιρία να έρθετε πιο κοντά.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω και άπλετο χρόνο αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς .


Μάλλον θα πάω ...
Να πας, αυτή είναι και η δική μου γνώμη. Ελπίζω να κλίνεις πλέον προς τα εκεί, γιατί συμφωνώ με @DimiBiri , δεν ήθελες και μπήκες να σου επιβεβαιώσουμε την ορθότητα της αρνητικής απόφασης. Πραγματικά, περίμενες σε αυτό το φόρουμ να σου πούμε να μην πας ταξίδι δύο εβδομάδων με όλα πληρωμένα;
Από την άλλη, κατανοητές απόλυτα οι ανησυχίες σου. Θεωρώ πως θα ενταχθείς σε παρέες, θα έρθει φυσικά, δε σου λέω πως θα γίνετε οι φίλοι που δε γίνατε στη σχολή, αλλά μία κοινωνικοποίηση θα υπάρξει. Καταλαβαίνω πως οι σχέσεις είναι τυπικές και πολιτισμένες, στην τελική λες πως αν σε βλέπουν μόνη συνέχεια δε θα σου προτείνουν κάτι; Αλλά και πάλι, όπως σου είπαν όλοι, μια χαρά ταξιδεύεις και μόνος. Είμαι πολύ μεγαλύτερή σου, έκανα χρόνια να ξεπεράσω τη φοβία του "μόνη", όταν το έκανα, το καταδιασκέδασα. Και ταξίδια, και θέατρα και φαγητό και όλα. Αν δηλαδή και από τις παρέες σου κάποιος δε μπορεί να ακολουθήσει, γιατί να χάνεις εμπειρίες; δε σου λέω να γίνεις κοσμοκαλόγρια, εννοείται πως έχει άλλη χάρη η παρέα και το να μοιράζεσαι εμπειρίες αλλά, πραγματικά, γίνεται και χωρίς αυτό κάποιες φορές και σίγουρα δεν είναι να νιώθουμε άσχημα.
Πήγαινε κι έλα μετά να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Εύχομαι να περάσεις όμορφα!
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Να πας, αυτή είναι και η δική μου γνώμη. Ελπίζω να κλίνεις πλέον προς τα εκεί, γιατί συμφωνώ με @DimiBiri , δεν ήθελες και μπήκες να σου επιβεβαιώσουμε την ορθότητα της αρνητικής απόφασης. Πραγματικά, περίμενες σε αυτό το φόρουμ να σου πούμε να μην πας ταξίδι δύο εβδομάδων με όλα πληρωμένα;
Από την άλλη, κατανοητές απόλυτα οι ανησυχίες σου. Θεωρώ πως θα ενταχθείς σε παρέες, θα έρθει φυσικά, δε σου λέω πως θα γίνετε οι φίλοι που δε γίνατε στη σχολή, αλλά μία κοινωνικοποίηση θα υπάρξει. Καταλαβαίνω πως οι σχέσεις είναι τυπικές και πολιτισμένες, στην τελική λες πως αν σε βλέπουν μόνη συνέχεια δε θα σου προτείνουν κάτι; Αλλά και πάλι, όπως σου είπαν όλοι, μια χαρά ταξιδεύεις και μόνος. Είμαι πολύ μεγαλύτερή σου, έκανα χρόνια να ξεπεράσω τη φοβία του "μόνη", όταν το έκανα, το καταδιασκέδασα. Και ταξίδια, και θέατρα και φαγητό και όλα. Αν δηλαδή και από τις παρέες σου κάποιος δε μπορεί να ακολουθήσει, γιατί να χάνεις εμπειρίες; δε σου λέω να γίνεις κοσμοκαλόγρια, εννοείται πως έχει άλλη χάρη η παρέα και το να μοιράζεσαι εμπειρίες αλλά, πραγματικά, γίνεται και χωρίς αυτό κάποιες φορές και σίγουρα δεν είναι να νιώθουμε άσχημα.
Πήγαινε κι έλα μετά να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Εύχομαι να περάσεις όμορφα!
Ευχαριστώ πολύ!! Ναι αν τελικά πάω θα σας γράφω εδώ τι συμβαίνει κ θα ανεβάζω φωτογραφίες!!!
Είστε πολύ υποστηρικτικοί εδώ σε αντίθεση με άλλα φόρουμ κ θετικοί ευχαριστώ...
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Ποια σχολή είναι αυτή που προσφέρει δωρεάν διακοπές 15 μέρες σε άλλη χώρα? σκέφτομαι να ξεκινήσω σπουδές..
Χαχα είναι με πρόγραμμα Erasmus!!! Σε συνεργασία με ένα πανεπιστήμιο
Παρόλαυτα θα μείνουμε σε ξενοδοχείο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Ευχαριστώ πολύ!! Ναι αν τελικά πάω θα σας γράφω εδώ τι συμβαίνει κ θα ανεβάζω φωτογραφίες!!!
Είστε πολύ υποστηρικτικοί εδώ σε αντίθεση με άλλα φόρουμ κ θετικοί ευχαριστώ...
Καλό ταξίδι και να μας γράφεις/ποστάρεις απο εκεί....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.464
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom