Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι και δίλημμα

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά το αποφάσισα θα πάω ... Για 2 εβδομάδες πόσα χρήματα να έχω για προσωπικά έξοδα φαγητό σουβενίρ κλπ ???
Μπράβο!
Για τα χρήματα θα σου πει καλύτερα κάποιος που έχει πάει, αλλά θεωρώ πως δεν συγκαταλέγεται στις ακριβές πόλεις το Βελιγράδι. Για ασφάλεια θα έλεγα γύρω στα 300-400€.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Μπράβο!
Για τα χρήματα θα σου πει καλύτερα κάποιος που έχει πάει, αλλά θεωρώ πως δεν συγκαταλέγεται στις ακριβές πόλεις το Βελιγράδι. Για ασφάλεια θα έλεγα γύρω στα 300-400€.
Σας ευχαριστώ πολύ!!! Ναι θα εκτιμούσα να απαντήσει κάποιος που την επισκεφθεί... Κι εμάς τόσα μας είπαν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Ας πουμε οτι με 30 τη μερα βγαζεις μεσημεριανο και βραδινο εξω. Αν μαγειρευεις η τρως street food , θελει λιγοτερα.
Υποψιν εχει πολυ φτηνα ψωνια. Πιθανον να μπεις σε πειρασμο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Παιδιά το αποφάσισα θα πάω ... Για 2 εβδομάδες πόσα χρήματα να έχω για προσωπικά έξοδα φαγητό σουβενίρ κλπ ???
Ωραία...Καλή δουλειά κάναμε...Το ξενοδοχείο μήπως έχει ένα φαγητό την ημέρα(ημιδιατροφή) ; Αν δεν έχει με 400-500 Ευρώ θα έλεγα ότι είσαι εντάξει χωρίς όμως μεγάλα περιθώρια για ψώνια.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Παιδιά το αποφάσισα θα πάω ... Για 2 εβδομάδες πόσα χρήματα να έχω για προσωπικά έξοδα φαγητό σουβενίρ κλπ ???
Tελευταία φορά που είχα πάει Βελιγράδι (3 χρόνια πριν) υπήρχαν πολλές φτηνές και καλές επιλογές σε φούρνους/street food κλπ αν θες να κάνεις οικονομία μπορούσες να φας με 3 - 5 ευρώ. Οι πιο φτηνές ταβέρνες ήταν λίγο πιο φτηνές από τιμές Ελλάδας (5 - 9 ευρώ το πιάτο). Φυσικά υπάρχουν και πιο ακριβές επιλογές και αφού πηγαίνεις με γκρουπ φαντάζομαι θα υπάρχουν και φορές που θα ακολουθήσεις τους άλλους και δε θα μπορείς να διαλέξεις εσύ πού θας φας. Τα ποτά ήταν πολύ φτηνά. Πιστεύω με 350 - 400 ευρώ περίπου θα είσαι κομπλέ αλλά μπορείς σίγουρα να τη βγάλεις και με λιγότερα αν χρειάζεσαι να κάνεις οικονομιία. Φυσικά εξαρτάται κι από το αν το ξενοδοχείο παρέχει ημιδιατροφή ή αν έχετε πρόσβαση σε κουζίνα
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γεια σας με την σχολή μου θα επισκεφθούμε το Βελιγράδι και είμαι στο δίλημμα να πάω ή όχι . Αξίζει ? 2 εβδομάδες θα πάμε όλα πληρωμένα εκτός από τα προσωπικά μας έξοδα . Δυστυχώς δεν έχω ταιριάξει κ πολύ με κάποιον από το τμήμα κ ξέρετε πόσο σημαντική είναι η παρέα σε ένα ταξίδι ... Θα είμαι λίγο μόνη ... Εκτός από 1-2 άτομα που απλά μιλάμε . Τι να κάνω ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
3ο έτος στη σχολή, εγώ πιο τουρίστας και από τους τουρίστες, ψευτοέκανα παρέα με 3 άτομα απο το τμήμα. Σαν πολυτεχνική σχολή, είχαμε οδικό ταξίδι στην Ευρώπη, με καράβι πρώτα από Πάτρα για Ιταλία, όπου επισκεπτόμασταν διάφορα πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα της Κεντρικής Ευρώπης. Δυο βδομάδες, το 50% των εξόδων καλυμμένα από την σχολή.

Σήμερα 12 χρόνια αργότερα, με τα 3 άτομα που προανέφερα δεν έχω καμία επικοινωνία, αλλά κέρδισα σε αυτή την εκδρομή 2 φίλους αδερφικούς που μέχρι τότε δεν είχαμε ανταλλάξει ούτε κουβέντα.

Οπότε, το συμπέρασμα είναι να πας :)

Και στη τελική όπως προαναφέρθηκε, άμα δε περνάς καλά η Αθήνα είναι 1 ώρα και 20 λεπτά με το αεροπλάνο. Ή μπορείς να μου στείλεις μήνυμα να σε γνωρίσω με φίλους και φίλες από Βελιγράδι και να κάνεις καινούριους φίλους από εκεί. Το Βελιγράδι είναι δεύτερο μου σπίτι :D


Παιδιά το αποφάσισα θα πάω ... Για 2 εβδομάδες πόσα χρήματα να έχω για προσωπικά έξοδα φαγητό σουβενίρ κλπ ???
Φαγητό μπορείς άνετα με 15 ευρώ την ημέρα, αλλά ας πούμε 20. Σουβενίρ πόσα να πάρεις από το Βελιγράδι; Με 400 ευρώ είσαι υπερκαλυμμένη. Ανταλλακτήρια χρημάτων τα καλύτερα είναι zeleni venac και στους κάθετους δρόμους της knez mikhailova.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom