Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.415
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βελιγράδι τελικά, τέταρτη φορά για μένα. Το Σαράγιεβο θα περιμένει λίγο ακόμη. Προσπαθώ να βρω εκείνο το μπαρ που ήταν καταφύγιο στους βομβαρδισμούς αλλά δε το βρίσκω. Ενα υπόγειο σπίτι ήταν στην ουσία και θαρρώ πως το έλεγαν globe trotteurs , or something. Ποιος θυμάται να βοηθήσει;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.272
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Έχω πάθει κενό μνήμης ,κανονικότατα!
Μην στενοχωριέσαι,κανείς δεν είναι τέλειος :) Δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις.Πάντως αν θυμάμαι καλά την ιστορία του το Club ξεκίνησε αρχικά το 1999 ως τόπος συνάντησης για συζητήσεις σχετικές με ταξίδια και τέχνη,κάτι σαν το travelstories δηλαδή ;)
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Μήπως εννοείς το The World Traveller’s Club (Club Svetskih Putnika) στην οδό Bulevar Despota Stefana 7 ?
Το Globtrotters πρέπει να είναι, έτσι το έλεγαν τουλάχιστο πριν δέκα χρόνια! Despota Stefana 7, μπαίνεις σε εξώπορτα πολυκατοικίας και κατεβαίνεις στο υπόγειο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.415
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το Globtrotters πρέπει να είναι, έτσι το έλεγαν τουλάχιστο πριν δέκα χρόνια! Despota Stefana 7, μπαίνεις σε εξώπορτα πολυκατοικίας και κατεβαίνεις στο υπόγειο.
Ναιιιι! Το βρήκατε. Ευχαριστώ ..
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.192
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
3ο έτος στη σχολή, εγώ πιο τουρίστας και από τους τουρίστες, ψευτοέκανα παρέα με 3 άτομα απο το τμήμα. Σαν πολυτεχνική σχολή, είχαμε οδικό ταξίδι στην Ευρώπη, με καράβι πρώτα από Πάτρα για Ιταλία, όπου επισκεπτόμασταν διάφορα πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα της Κεντρικής Ευρώπης. Δυο βδομάδες, το 50% των εξόδων καλυμμένα από την σχολή.

Σήμερα 12 χρόνια αργότερα, με τα 3 άτομα που προανέφερα δεν έχω καμία επικοινωνία, αλλά κέρδισα σε αυτή την εκδρομή 2 φίλους αδερφικούς που μέχρι τότε δεν είχαμε ανταλλάξει ούτε κουβέντα.

Οπότε, το συμπέρασμα είναι να πας :)

Και στη τελική όπως προαναφέρθηκε, άμα δε περνάς καλά η Αθήνα είναι 1 ώρα και 20 λεπτά με το αεροπλάνο. Ή μπορείς να μου στείλεις μήνυμα να σε γνωρίσω με φίλους και φίλες από Βελιγράδι και να κάνεις καινούριους φίλους από εκεί. Το Βελιγράδι είναι δεύτερο μου σπίτι :D




Φαγητό μπορείς άνετα με 15 ευρώ την ημέρα, αλλά ας πούμε 20. Σουβενίρ πόσα να πάρεις από το Βελιγράδι; Με 400 ευρώ είσαι υπερκαλυμμένη. Ανταλλακτήρια χρημάτων τα καλύτερα είναι zeleni venac και στους κάθετους δρόμους της knez mikhailova.

Εγώ που δεν έχω κανένα δίλημμα και που ετοιμάζομαι να πεταχτώ ως το Βελιγράδι για Πάσχα θα είμαι πολύ off topic άμα σε ρωτήσω που να πάω για φαγητό και ποτό (Πασχαλιάτικα);
Επειδή το Βελιγράδι είναι το δεύτερό σου σπίτι ... πήρα το θάρρος να ρωτήσω. :icon_redface: ;):rolleyes:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγώ που δεν έχω κανένα δίλημμα και που ετοιμάζομαι να πεταχτώ ως το Βελιγράδι για Πάσχα θα είμαι πολύ off topic άμα σε ρωτήσω που να πάω για φαγητό και ποτό (Πασχαλιάτικα);
Επειδή το Βελιγράδι είναι το δεύτερό σου σπίτι ... πήρα το θάρρος να ρωτήσω. :icon_redface: ;):rolleyes:
Βεβαίως :D

Manufaktura για φαγητό μέσα στη μέρα, kafana korcagin για παραδοσιακή καφάνα με φαϊ και ζωντανή μουσική.

Για ποτό el toro και γενικά όλα τα εστιατόρια/μπαρς δίπλα στο τορο είναι πολύ ωραία. Και για νυχτερινή έξοδο Mladost/Ludost/Gadost (είναι ένα μαγαζί αυτό) που πάει μέχρι το πρωί. Απέφυγε τα clubs στο ποτάμι.
 

nikkap

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Καλησπέρα σε όλους σας και καλά μας ταξίδια. Αύριο πηγαίνω Βελιγράδι για τον Μαραθώνιο. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε λίγες απορίες μου ;1.ποιά θεωρείται καλή τιμή για συνάλλαγμα;
2.πού θα βρω καλές ισοτιμίες;
3.πόση ώρα κάνει το λεωφορείο από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο;
Σας ευχαριστώ πολύ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σε όλους σας και καλά μας ταξίδια. Αύριο πηγαίνω Βελιγράδι για τον Μαραθώνιο. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε λίγες απορίες μου ;1.ποιά θεωρείται καλή τιμή για συνάλλαγμα;
2.πού θα βρω καλές ισοτιμίες;
3.πόση ώρα κάνει το λεωφορείο από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο;
Σας ευχαριστώ πολύ..
1. 117-118 dinars/1 ευρώ είναι μια καλή ισοτιμία
2. Γύρω από Zeleni Venac και Knez Mikhailova είναι γεμάτο με ανταλλακτήρια.
3. Αυτό που πάει Zeleni Venac περνάει από πολλες συνοικίες οπότε υπολόγιζε κανενα 50λεπτο-1ωρα αναλογως την κίνηση. Αυτό που πάει Slavija έχω χρόνια να το πάρω, αλλά νομίζω κάνει λίγο παραπάνω, αναλόγως σε ποια περιοχή θα μείνεις.
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Αξίζει η τουριστική κάρτα; Συμφέρει να εξοικονομήσεις στα (ούτως η άλλως με φθηνή είσοδο) μουσεία και αξιοθέατα της πόλης; Belgrade Card Attractions | Belgrade Card
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.175
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom