Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Καλημέρα.
Την Παρασκευή νωρίς το πρωί σχεδιάζω να κάνω την διαδρομή Ε75 προς Βελιγράδι με το αμάξι.
Την είχα ξανα κάνει πριν από δεκαετία και δεν γνωρίζω τι ισχύει και τι έχει αλλάξει απο τότε.

• Η αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου φαντάζομαι εξακολουθεί να ισχύει για την διέλευση των συνόρων Β. Μακεδονία και Σερβία;
• Η πράσινη κάρτα για το αμάξι γίνεται δεκτή εαν είναι εκτυπωμένη σπίτι; Την έχω σε pdf απο την ασφαλιστική.
• Επίσης τόσο η ασφάλιση όσο και η πράσινη κάρτα του αμαξιού είναι σε όνομα συγγενικού προσώπου και θα είμαι εγώ ο οδηγός. Χρειάζεται κάποιο επιπλέον έγγραφο απο εμένα;
• Ισχύουν τα διόδια τους ή έχει αλλάξει το σύστημά τους;

Κι επίσης:
Για την περίοδο αυτή, τι θα μου προτείνατε να δω ή που αλλού να πάω;
Στην διαδρομή μου ίσως κάνω στάση στην Νισα, την τελευταία φορά που είχα πάει, ήταν πανέμορφα.
Βελιγράδι ποιές περιοχές θα προτείνατε να κοιτάξω για airbnb ή ξενοδοχείο;

Ευχαριστώ.
στο Βελιγραδι, συνηθωςκλεινω μεσω μπουκινγκ παντα διαμερισμα στη περιοχη της Βουλης, parliament view appartment kai Apartment Parliament park, Belgrade, Serbia
εχω μεινει τελευταια και ειναι κοντα ολα...
απο ξενοδοχεια προτεινω hotel Rex, εχω μεινει αρκετες φορες και ειναι στο 1 χλμ απο κεντρο, αλλα τα λεωφορεια σταματουν στην εισοδο και σεδυπ λεπτα εισαι κεντρο
ενα λεωφορειο πο εξυπηρετει σε ολα ειναι το ηλεκτρικο ΕΚΟ2 και σε παει και στο waterfront διπλα στο ποταμι και εκει ειναι ολη η κινηση το βραδυ
επειδη παω 2-3 φορες το χρονο Βελιγραδι , ρωτα οτι θελεις να σου πω...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οπότε συμβουλή μου, στα σύνορα Ελλάδας - Β. Μακεδονίας υπάρχει ένα ΑΤΜ, βγάλτε απο εκεί ένα μικροποσό (για το πήγαινε και το έλα στα διόδια) και φροντίστε να δίνετε ακριβώς το ποσό στα διόδια ή εναλλακτικά 1€ ή 2€ στα αντιστοίχως. Στα σύνορα Β. Μακεδονίας - Σερβίας δεν υπάρχει ΑΤΜ.
Δεν μπορείς να πληρώσεις διόδια με κάρτα; Στο Tolls.eu αναφέρει οτι μπορείς να πληρώσεις με κάρτα
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Δεν μπορείς να πληρώσεις διόδια με κάρτα; Στο Tolls.eu αναφέρει οτι μπορείς να πληρώσεις με κάρτα
εγω 2 Ιουλιου που περασα, πληρωσα με πιστωτικη της Αλφα, χωρις προβλημα , σε ολη την διαδρομη...
 

Fili

New Member
Μηνύματα
4
Likes
12
Δεν μπορείς να πληρώσεις διόδια με κάρτα; Στο Tolls.eu αναφέρει οτι μπορείς να πληρώσεις με κάρτα
Σ' εμένα, Β. Μακεδονία, οι πρώτοι έλεγαν cash only. Ίσως έλπιζαν να αφήσω ευρώ για να τα τσεπώσουν; δεν γνωρίζω. Μετά δεν ξανα ασχολήθηκα κι άφηνα μετρητά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σ' εμένα, Β. Μακεδονία, οι πρώτοι έλεγαν cash only. Ίσως έλπιζαν να αφήσω ευρώ για να τα τσεπώσουν; δεν γνωρίζω. Μετά δεν ξανα ασχολήθηκα κι άφηνα μετρητά.
Έχω συναντήσει και χειρότερους απατεώνες.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Σ' εμένα, Β. Μακεδονία, οι πρώτοι έλεγαν cash only. Ίσως έλπιζαν να αφήσω ευρώ για να τα τσεπώσουν; δεν γνωρίζω. Μετά δεν ξανα ασχολήθηκα κι άφηνα μετρητά.
Σε όλα τα διόδια στη Βόρεια Μακεδονία από Θεσσαλονίκη μέχρι Σκόπια που πήγα το 2022 πλήρωσα με revolut χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε όλα τα διόδια στη Βόρεια Μακεδονία από Θεσσαλονίκη μέχρι Σκόπια που πήγα το 2022 πλήρωσα με revolut χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μια απο τα ίδια πριν λίγες μέρες
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Καλησπέρα σε όλους, μιας και ετοιμάζω τριήμερο οδικό στο Βελιγράδι, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μέρος να προμηθευτώ SIM αμέσως μετά την είσοδο στη Σερβία ερχόμενος από Βόρεια Μακεδονία; Με ένα γρήγορο ψαχτήρι στο google βρήκα μόνο μέσα στις πρώτες κωμοπόλεις μαγαζιά τηλεφωνίας, αλλά λέω να ρωτήσω μήπως μπορεί να βρεθεί κάτι πάνω στο δρόμο.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Καλησπέρα σε όλους, μιας και ετοιμάζω τριήμερο οδικό στο Βελιγράδι, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μέρος να προμηθευτώ SIM αμέσως μετά την είσοδο στη Σερβία ερχόμενος από Βόρεια Μακεδονία; Με ένα γρήγορο ψαχτήρι στο google βρήκα μόνο μέσα στις πρώτες κωμοπόλεις μαγαζιά τηλεφωνίας, αλλά λέω να ρωτήσω μήπως μπορεί να βρεθεί κάτι πάνω στο δρόμο.
εγω δεν εχω βρει, παρ'ολο που παω συχνα Σερβια, οποτε αν βρεις, ενημερωσε και εμας ... παντως υπαρχει μια καρτα της YETTEL, που καλυπτει με ιντερνετ τα δυτικα Βαλκανια. Υπαρχει ενα μεγαλο βενζιναδικο πριν τα συνορα της Σερβιας , που εχει πολλα πραγματα στο μινι μαρκετ, ρωτα μηπως εχουν εκει, η καρτα ειναι αυτη Prepaid Mobile Internet
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Έβλεπα τώρα κάποιες πληροφορίες για SIM από Βόρεια Μακεδονία (έλεγα να πάρω από εκεί και να χρησιμοποιήσω στη Σερβία, μιας και υπάρχει συμφωνία Roaming σε όλα τα δυτικά Βαλκάνια) αλλά από ότι κατάλαβα υπάρχουν περιορισμοί, πχ πακέτο 25 GB από την LYCA Βόρειας Μακεδονίας δίνει μόνο 3GB χρήση στις άλλες χώρες των δυτικών Βαλκανίων.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Έβλεπα τώρα κάποιες πληροφορίες για SIM από Βόρεια Μακεδονία (έλεγα να πάρω από εκεί και να χρησιμοποιήσω στη Σερβία, μιας και υπάρχει συμφωνία Roaming σε όλα τα δυτικά Βαλκάνια) αλλά από ότι κατάλαβα υπάρχουν περιορισμοί, πχ πακέτο 25 GB από την LYCA Βόρειας Μακεδονίας δίνει μόνο 3GB χρήση στις άλλες χώρες των δυτικών Βαλκανίων.
εγω χρησιμοποιω κοσμοκαρτα (οχι συνδεση)και οταν παω Σερβια με 8 ευρ στελνω μηνυμα στο 1330 ,ΤΤΑ100 και εχω για μια εβδομαδα 100 λεπτα χρονο ομιλια για παντου και 100 μηνυματα , αλλα οχι ιντερνετ, βολευομαι με ιντερνετ σε καφε και εμπορικα κεντρα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους, μιας και ετοιμάζω τριήμερο οδικό στο Βελιγράδι, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μέρος να προμηθευτώ SIM αμέσως μετά την είσοδο στη Σερβία ερχόμενος από Βόρεια Μακεδονία; Με ένα γρήγορο ψαχτήρι στο google βρήκα μόνο μέσα στις πρώτες κωμοπόλεις μαγαζιά τηλεφωνίας, αλλά λέω να ρωτήσω μήπως μπορεί να βρεθεί κάτι πάνω στο δρόμο.
Καλησπέρα,
Μόλις περάσαμε τα σύνορα απο Presevo στο 1ο βενζινάδικο δεν σταματήσαμε, οπότε δεν ξέρω τι παίζει σε αυτό. Στο 2ο βενζινάδικο είχε κάρτες μιας εταιρείας που δεν θυμάμαι το όνομα της, αλλά είχαν 10€ για 10GB. Δεν μας άρεσε γιατί είχαμε βρει στο ιντερνετ καλύτερο πακέτο της Yettel με 5€ (600 RSD) για 15GB και αυτό ψάχναμε και επίσης είχα διαβάσει οτι η Yettel έχει το καλύτερο σήμα στη χώρα γενικά και καθώς είχαμε σκοπό να λοξοδρομήσουμε στην επαρχία της Σερβίας το θεωρήσαμε καλύτερο να βρούμε τέτοια κάρτα! Στο 3ο βενζινάδικο (OMV gas station) βρήκαμε κάρτες τις Yettel και πήραμε αυτή που είχαμε βρει στο ιντερνετ.

Όμως! Το συγκεκριμένο πακέτο Yettel είχε μόνο GB και τίποτα άλλο. Αυτό σημαίνει οτι αν θέλεις να παρκάρεις στο Βελιγράδι πρέπει να έχεις τοπικό νούμερο με μηνύματα, οπότε και στέλνεις μήνυμα σε ένα νούμερο που αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι (το έχω γραμμένο στα τεφτέρια μου, αν το θέλεις πες μου), αλλά ήταν ασύμφορο εκτός οτι δεν είχαμε μηνύματα εμείς. Επίσης αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ πάλι πρέπει να έχεις τοπική κάρτα και στέλνεις μήνυμα σε ένα νούμερο που πάλι δεν θυμάμαι αλλά το έχω, για να βγάλεις εισιτήριο, κάτι που είναι τρομερά βολικό, αλλά εμείς δεν είχαμε μηνύματα! Για τα ΜΜΜ υπάρχουν συγκεκριμένα σημεία πώλησης στη πόλη (λίγα), αλλιώς μόνο με κινητό! Ευτυχώς το ένα σημείο πώλησης ήταν πολύ κοντά στο κατάλυμα μας.

Υπάρχουν και άλλες κάρτες της Yettel που έχουν ομιλία και μηνύματα. Το βενζινάδικο είχε άλλη μία που δεν θυμάμαι ακριβώς τα χαρακτηριστικά της, αλλά ήταν prepaid. Αυτή που πήραμε εμείς δεν μπορούσαμε να την χρησιμοποιήσουμε στο γυρισμό στη Βόρεια Μακεδονία παρόλο που έλεγε οτι έχει κάποια GB (λίγα) για τις άλλες χώρες των δυτικών Βαλκανίων. Δεν ξέρω γιατί και αν έπρεπε να κάνουμε κάτι εμείς (άνοιξα περιαγωγή στη συγκεκριμένη κάρτα, άλλαξα τις ρυθμίσεις ωστε να γίνονται όλες οι ενέργειες απο αυτή τη κάρτα, αλλά τζίφος...).

Στη Βόρεια Μακεδονία τελικά τη βγάλαμε χωρίς ιντερνετ. Για δύο μέρες χρησιμοποιούσαμε ίντερνετ όπου βρίσκαμε και όταν δεν είχαμε με κατεβασμένους χάρτες και το GPS χωρίς σύνδεση, μόνο με το στίγμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom