Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Απ' ότι βλέπω στο site της yettel Prepaid Tariff Packages η καλύτερη λύση είναι αυτό το πακέτο:

Buy Yettel Prepaid Plus add-on at the price of 600 RSD (VAT included), call *111*1*1# and activate 15 times more credit. This gives you 9.000 RSD and 15 GB of internet, which you can use for 15 days in national traffic. In addition, for the next three months, you can use 10 GB every 30 days at no extra charge for 2 applications of your choice.


15 gb για 15 μέρες και έχει μέσα και credit 9000RSD για τηλέφωνα και SMS και σου δίνουν και άλλα 10 gb για να χρησιμοποιήσεις σε 2 apps (10gb στο καθένα) όπου θέλεις (FB, Whatsapp κλπ) το γράφει και στο wikisim (Serbia) αυτό:

Using their "Moj Yettel" app (Google Store, App store) you can choose two apps out of Facebook, WhatsApp, Viber, Twitter or Instagram that are not debited from your data allowance, but for maximum of 10 GB for each one.
Αν και νομίζω 15 gb για 3 μέρες που θα πάμε ούτως ή άλλως είναι υπεραρκετό.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
μπορεις να παρκαρεις δωρεαν στο εμπορικο κεντρο Galerry που ειναι στο waterfront, που ειναι ολη η καλη κινηση του Βελιγραδιου , μετα την Μιχαηλοβα, επισης τα ΜΜΜ εχουν αλλαξει συστημα πριν μηνες, αγοραζεις καρτα 24ωρη με 120 δηναρ το ατομο(1 ευρ) , ενα περιπτερο στο κεντρο , μεταξυ Μιχαηλοβα και πανεπιστημιου εχει καρτες Google Maps
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
ενα πολυ χρησιμο λεωφορειο ειναι το ηλκτρικο πρασινο ΕΚΟ2, αυτο κινειται απο το κεντρο , περναει απο ολα τα σημεια και κανει τερμα στο waterfront, που μπορεις να παρκαρεις δωρεαν και απο εκει να παρεις το ΕΚΟ2 και να πας στο κεντρο , εγω ετσι κανω...
επισης μια ωραια βολτα στο κεντρο κανει το τραμ 2 , που κυκλωνει το κεντρο και ξαναπερνα απο το ιδιο σημειο
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Απ' ότι βλέπω στο site της yettel Prepaid Tariff Packages η καλύτερη λύση είναι αυτό το πακέτο:



15 gb για 15 μέρες και έχει μέσα και credit 9000RSD για τηλέφωνα και SMS και σου δίνουν και άλλα 10 gb για να χρησιμοποιήσεις σε 2 apps (10gb στο καθένα) όπου θέλεις (FB, Whatsapp κλπ) το γράφει και στο wikisim (Serbia) αυτό:
Ναι, αυτό το πακέτο έλεγα και αυτό βρήκαμε στο 3ο βενζινάδικο (OMV) μετά τα σύνορα. Είχα κατεβάσει και την εφαρμογή της Yettel όταν το ενεργοποίησα. Τα δεδομένα λειτούργησαν κατευθείαν αλλά τα μηνύματα δεν λειτουργούσαν.... Έψαξα λίγο την εφαρμογή αλλά δεν βρήκα κάτι. Μπορεί εγώ να μη το βρήκα, δεν ξέρω... Απο τη στιγμή που είχαμε πάρκινγκ στο κατάλυμα και βρήκαμε εύκολη λύση για τα ΜΜΜ αγοράζοντας daily ticket κάθε πρωί με 120 RSD/άτομο, δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Και επίσης όταν περάσαμε τα σύνορα των Σκοπίων κόπηκαν και τα δεδομένα... Αν το πάρεις το πακέτο πες μου αν βρεις ακρη με τα μηνύματα, για να δω τι δεν έκανα σωστά.

Αν και νομίζω 15 gb για 3 μέρες που θα πάμε ούτως ή άλλως είναι υπεραρκετό.
Ξοδέψαμε τα 5GB μόνο για 5 μέρες που μείναμε στη χώρα με hot spot, κλήσεις απο viber, βίντεο κτλ

Edit: Λάβε υπ΄ όψιν οτι το google gps δεν λειτουργεί και πολύ καλά στη Σερβία. Πχ δεν βγάζει οδηγίες για τα ΜΜΜ. Πολύ σημαντικό για να βρείς ποια γραμμή να πάρεις όταν δεν υπάρχουν οδηγίες και χάρτες στις στάσεις... Επίσης αν βάλεις μία διαδρομή και έχει πιο μικρούς δρόμους χάνεται, σε πάει αλλού για αλλού. Μπορεί να δέιχνει κίνηση εκεί που δεν υπάρχει καθόλου ή το αντίθετο και άλλα τέτοια ωραία...
Τα ΜΜΜ και η εφαρμογή γι αυτά είναι προηγούμενου αιώνα...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
μπορεις να παρκαρεις δωρεαν στο εμπορικο κεντρο Galerry που ειναι στο waterfront,
Το έχεις ξαναγράψει και το έχω σημειώσει! Ίσως σε κάποια άλλη επίσκεψη να το χρησιμοποιήσω αν βρω πιο κοντινό ξενοδοχείο. Είναι βολικό για όποιον δεν έχει αποσκευές μαζί του, γιατί το πάρκινγκ για λίγη ώρα ώστε να αφήσεις αποσκευές (στο κέντρο πάντα μιλώ) είναι κομματάκι δύσκολο. Να πούμε οτι το Βελιγράδι δεν είναι και η πιο επίπεδη πόλη! Έχει μπόλικες ανηφόρες και λόφους....ζωή να έχουν!!!
επισης τα ΜΜΜ εχουν αλλαξει συστημα πριν μηνες, αγοραζεις καρτα 24ωρη με 120 δηναρ το ατομο(1 ευρ) , ενα περιπτερο στο κεντρο , μεταξυ Μιχαηλοβα και πανεπιστημιου εχει καρτες Google Maps
Σε αυτό το link λέει οτι απο τον Μάιο του 2023 μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο για τα ΜΜΜ μόνο με SMS ή σε φυσικό εισιτήριο (χαρτάκι) απο 6 συγκεκριμένα σημεία! Εγώ περπατούσα 600 μέτρα το πρωί για να βρώ το πιο κοντινό και πάλι ήμουν πολύ τυχερή! Επίσης η εφαρμογή που έχουν για τα ΜΜΜ είναι μόνο στα Σέρβικα!
Αυτό που έχουν φτιάξει είναι βολικό για τους ντόπιους αλλά όχι για κάποιον ξένο που επισκέπτεται πρώτη φορά τη πόλη. Την επόμενη φορά, θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί πλέον έχω εικόνα της πόλης. Οι 2,5 μέρες δεν μου έφτασαν ούτε για ζήτω... Έχει πολύ ωραία vibes η πόλη και τα σημεία ενδιαφέροντος πολλά και διάσπαρτα σε μία αρκετά μεγάλη πόλη χωρίς καλές συγκοινωνίες και όχι επίπεδη!
ενα πολυ χρησιμο λεωφορειο ειναι το ηλκτρικο πρασινο ΕΚΟ2, αυτο κινειται απο το κεντρο , περναει απο ολα τα σημεια και κανει τερμα στο waterfront, που μπορεις να παρκαρεις δωρεαν και απο εκει να παρεις το ΕΚΟ2 και να πας στο κεντρο , εγω ετσι κανω...
επισης μια ωραια βολτα στο κεντρο κανει το τραμ 2 , που κυκλωνει το κεντρο και ξαναπερνα απο το ιδιο σημειο
Αυτό το Εκο2 το είδα, αλλά σε έναν χάρτη με τις γραμμές που βρήκα (τραγικός και αυτός) δεν υπάρχει καν. Χωρίς χάρτες στις στάσεις, χωρίς έναν σωστό χάρτη στην εφαρμογή και χωρίς να δουλεύει το google τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα και σπαταλάς πολύ χρόνο.... Για το τραμ 2, αφού το πήραμε μπόλικες φορές καταλάβαμε σχεδόν ποια είναι η διαδρομή του. Χρήσιμη γραμμή!

Χαλάλι όμως, γιατί το Βελιγράδι είναι πολύ ενδιαφέρουσα πόλη!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σταθήκατε καθόλου εκεί; πώς σου φάνηκε;
Όχι δεν μπήκαμε στη πόλη, αλλά αυτό που είδα απο μακριά είχε ενδιαφέρον! Στο πολύ νότιο κομμάτι της Σερβίας υπάρχει ευδιάκριτο το μουσουλμανικό στοιχείο. Κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να το επιλέξω για διαμονή, όπως έκανα και στο Κρούσεβατς.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.917
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να το επιλέξω για διαμονή, όπως έκανα και στο Κρούσεβατς.
Πολύ καιρό έχεις να γράψεις ιστορία.
Μήπως είναι η ώρα; :) :) :) :) :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έφαγαν μεγάλη ήττα που δεν περιεληφθησαν στο κοσοβο.
Ναι ισχύει. Έχουν γίνει όμως κάποιες συζητήσεις να γίνει ανταλλαγή εδαφών μεταξύ Πρεσόβου και Μιτρόβιτσας. Αν και δεν ξέρω πόσο το θέλουν αυτό οι Σέρβοι, παρόλο που η Μιτρόβιτσα έχει πολλούς Σέρβους, γιατί δεν θα υπάρχει πέρασμα οδικό στα Σκόπια!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πολύ καιρό έχεις να γράψεις ιστορία.
Μήπως είναι η ώρα; :) :) :) :) :)
Ναι, έχω να γράψω απο το καιρό της πανδημίας, όταν είχα ανάγκη να γράψω για τα ταξίδια μου. Τις τρείς τελευταίες ιστορίες μου τις έγραψα καθαρά για μένα και το χάρηκα πολύ! Πλέον δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο και αυτόν τον λίγο που έχω οργανώνω τα μελλοντικά μου ταξίδια. Πέρα απο την προσωπική μου ευχαρίστηση δεν έχω κανέναν άλλο λόγο να γράψω ιστορίες. Άλλωστε οι ιστορίες μου δεν έχουν καμία χρησιμότητα.

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! :)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Νόμιζα ότι ως αντάλλαγμα για την μητροβιτσα θα ήταν η πλήρης αναγνώριση του Κοσσυφοπεδίου και το πρεσεβο να παρέμενε ως έχει, με ισχυρή αυτονομία δηλαδή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.451
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom