Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

depo

Member
Μηνύματα
64
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησί του Πάσχα
Αξίζει η τουριστική κάρτα; Συμφέρει να εξοικονομήσεις στα (ούτως η άλλως με φθηνή είσοδο) μουσεία και αξιοθέατα της πόλης; Belgrade Card Attractions | Belgrade Card
Εξαρτάται από το πόσα αξιοθέατα θέλεις να επισκεφτείς. Αν πας σε όλα σίγουρα με την κάρτα θα είναι πιο οικονομικά.
 

maria30fyllou

Member
Μηνύματα
12
Likes
15
Καλημέρα σε όλους και όλες,
Σχεδιάζουμε με το σύζυγο και τον μικρό Ταρζάν να πάμε Βελιγράδι 13 με 18 Μαρτίου,μετά από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο - ούτε στις πανελλήνιες τόσο διάβασμα παιδιά 🤣🤣🤣 - έχω μαζέψει κάποιες πληροφορίες τις παραθέτω και θα ήθελα να με συμπληρώσετε αν κάτι λείπει.Και έχω και κάποιες απορίες
Παρεμπιπτόντως @giannismits τι ταξιδιωτικός οδηγός είναι αυτός που έφτιαξες? Έψαξα να βρω και αναρτήσεις από την ivana που από ότι είδα ήταν φουλ κατατοπιστική αλλά μετά κάπου την έχασα και δεν..... εννοείται ότι οι πληροφορίες όλων ήταν χρήσιμες μη παρεξηγηθω, προς θεού.
Λοιπόν αρχικά πετάμε με aegean (έκανα και μια ταξιδιωτική ασφάλιση για το μωρό να είμαστε οκ,αχρειαστη να είναι)
1) Ναός Αγίου Σάββα
2) μαυσωλείο Τίτο
3) φρούριο καλεμεγκταν
4)βομβαρδισμενα κτίρια
5) δρόμοςknez michailova
6) Ζωολογικός κήπος
7)κρουαζιέρα στο Δούναβη
8)μουσείο Νικόλα Τέσλα
9)δρόμος skardaijia
10)πύργος άβαλα
11)ναός αρχάγγελου Μιχαήλ
12) αρχοντικό ljubica
13)νησί ciganlija
14)μνημείο Victor
15) πλατεία Δημοκρατίας
16)zemun (συνοικία gardos)
17)γειτονιά dorcol
Οι ερωτήσεις είναι:
1)Είμαι οκ με τα παραπάνω για να πάρω "γεύση " από Βελιγράδι?

2)Σκεφτόμαστε να ενοικιάσουμε αμάξι για 2 μέρες ώστε να κάνουμε μονοήμερο στο Νόβισαντ και την άλλη μέρα να πάμε Φρουσκα Γκόρα (αν το λέω καλά)και να δούμε τα μοναστήρια,αξίζει πιστεύετε έχετε να δώσετε κάποια tips και αν ξέρετε που αξίζει να ενοικιασω αυτοκινήτο2?

3)πέρα από το μουσείο Νικόλα Τέσλα ποιο άλλο αξίζει σίγουρα να πάμε?

4)5 μέρες γεμάτες για όλα αυτά είναι οκ?

Για λεωφορείο και διαμονή ειμαι καλυμμένη από το site αν κάποιο βέβαια ταξίδεψαν πρόσφατα θα χαρώ να μου πουν για τυχόν καταλύματα που έμειναν ευχαριστημένοι

Για φαγητό ποτό καφέ σε : ξενοδοχείο Μόσχα, little bay restaurant,manufaktura, pizza pizza,balkan express, Lorenzo and kakalambra, ambar,kafana ? Και το καφέ στο υπόγειο (δε θυμάμαι πως λέγεται)είμαστε οκ???

Και τέλος έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο για κρουαζιέρα στο Δούναβη?και όσον αφορά τις υπόγειες ξεναγήσεις και την οινογνωσια από πού μπορώ να πάρω πληροφορίες???

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά ❤❤❤❤
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
το εχεις ψαξει αρκετα σωστα, αλλα για να τα δεις ολα αυτα σε 5 μερες ... δυσκολο, παντως αν χρησιμοποιησεις λεωφορειο υπαρχει ενα πρασινο με μπαταρια το ΕΚΟ2 που περναει απο ολα τα σημεια σχεδον και κανει τερμα στο waterfront, που ειναι το νεο σημειο με τα μαγαζια και το νεο εμπορικο κεντρο το Galery. Μπορειτε να βγαλετε ενα εισητηριο -καρτα για ολους και το φορτιζετε με δηναρια , που αφαιρουνται οταν το χρησιμοποιειτε στα Λεωφορεια η τραμ.για 90 λεπτα της ωρας. Υπαρχει ενα τραμ το 2 που κανει συνεχεια γυρω το βελιγραδι και ειναι πολυ εξυπηρετικο, καλη διασκεδαση
 

maria30fyllou

Member
Μηνύματα
12
Likes
15
το εχεις ψαξει αρκετα σωστα, αλλα για να τα δεις ολα αυτα σε 5 μερες ... δυσκολο, παντως αν χρησιμοποιησεις λεωφορειο υπαρχει ενα πρασινο με μπαταρια το ΕΚΟ2 που περναει απο ολα τα σημεια σχεδον και κανει τερμα στο waterfront, που ειναι το νεο σημειο με τα μαγαζια και το νεο εμπορικο κεντρο το Galery. Μπορειτε να βγαλετε ενα εισητηριο -καρτα για ολους και το φορτιζετε με δηναρια , που αφαιρουνται οταν το χρησιμοποιειτε στα Λεωφορεια η τραμ.για 90 λεπτα της ωρας. Υπαρχει ενα τραμ το 2 που κανει συνεχεια γυρω το βελιγραδι και ειναι πολυ εξυπηρετικο, καλη διασκεδαση
Αυτό το "δύσκολο"ήταν που δεν ήθελα να ακούσω 🤣🤣🤣🤣🤣πφφφφφ ούτε αν ξεκινάμε νωρίς από τις 9 το πρωί Ε????
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Samo Pivo στο κέντρο, με μπύρες μόνο και μουσικάρες.
Ναι, τη βρήκα χθες στην ιστορία σου, που για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι δεν είχα βάλει σελιδοδείκτη όταν τη διάβαζα. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 

Fili

New Member
Μηνύματα
4
Likes
12
Καλημέρα.
Την Παρασκευή νωρίς το πρωί σχεδιάζω να κάνω την διαδρομή Ε75 προς Βελιγράδι με το αμάξι.
Την είχα ξανα κάνει πριν από δεκαετία και δεν γνωρίζω τι ισχύει και τι έχει αλλάξει απο τότε.

• Η αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου φαντάζομαι εξακολουθεί να ισχύει για την διέλευση των συνόρων Β. Μακεδονία και Σερβία;
• Η πράσινη κάρτα για το αμάξι γίνεται δεκτή εαν είναι εκτυπωμένη σπίτι; Την έχω σε pdf απο την ασφαλιστική.
• Επίσης τόσο η ασφάλιση όσο και η πράσινη κάρτα του αμαξιού είναι σε όνομα συγγενικού προσώπου και θα είμαι εγώ ο οδηγός. Χρειάζεται κάποιο επιπλέον έγγραφο απο εμένα;
• Ισχύουν τα διόδια τους ή έχει αλλάξει το σύστημά τους;

Κι επίσης:
Για την περίοδο αυτή, τι θα μου προτείνατε να δω ή που αλλού να πάω;
Στην διαδρομή μου ίσως κάνω στάση στην Νισα, την τελευταία φορά που είχα πάει, ήταν πανέμορφα.
Βελιγράδι ποιές περιοχές θα προτείνατε να κοιτάξω για airbnb ή ξενοδοχείο;

Ευχαριστώ.
 

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
33
Καλημέρα.
Την Παρασκευή νωρίς το πρωί σχεδιάζω να κάνω την διαδρομή Ε75 προς Βελιγράδι με το αμάξι.
Την είχα ξανα κάνει πριν από δεκαετία και δεν γνωρίζω τι ισχύει και τι έχει αλλάξει απο τότε.

• Η αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου φαντάζομαι εξακολουθεί να ισχύει για την διέλευση των συνόρων Β. Μακεδονία και Σερβία;
• Η πράσινη κάρτα για το αμάξι γίνεται δεκτή εαν είναι εκτυπωμένη σπίτι; Την έχω σε pdf απο την ασφαλιστική.
• Επίσης τόσο η ασφάλιση όσο και η πράσινη κάρτα του αμαξιού είναι σε όνομα συγγενικού προσώπου και θα είμαι εγώ ο οδηγός. Χρειάζεται κάποιο επιπλέον έγγραφο απο εμένα;
• Ισχύουν τα διόδια τους ή έχει αλλάξει το σύστημά τους;

Κι επίσης:
Για την περίοδο αυτή, τι θα μου προτείνατε να δω ή που αλλού να πάω;
Στην διαδρομή μου ίσως κάνω στάση στην Νισα, την τελευταία φορά που είχα πάει, ήταν πανέμορφα.
Βελιγράδι ποιές περιοχές θα προτείνατε να κοιτάξω για airbnb ή ξενοδοχείο;

Ευχαριστώ.
Η ταυτότητα ισχύει κανονικά. Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

Την πράσινη κάρτα, την είχα και εγώ εκτυπωμένη στο σπίτι, αλλά εκτός από την λευκή κλασσική σελίδα, έκανα και εκτύπωση σε πράσινο χρώμα, ώστε να μην έχω θέμα με κανέναν....δυσκοίλιο.

Για το θέμα του αυτοκινήτου, θεωρώ ότι μια υπεύθυνη δήλωση θα είναι αρκετή, εφόσον προσθέσεις και το όνομα σου στην πράσινη κάρτα ( ως οδηγός).

Τα διόδια, ακολουθούν το σύστημα εισόδου - εξόδου ( κατά πολύ πιο βολικό από το σταμάτα-ξεκίνα των δικών μας).

Για διαμονή Βελιγράδι υπάρχουν πολλές επιλογές. Φρόντισε όμως να δεις και το θέμα του parking
 

Fili

New Member
Μηνύματα
4
Likes
12
Για το θέμα του αυτοκινήτου, θεωρώ ότι μια υπεύθυνη δήλωση θα είναι αρκετή, εφόσον προσθέσεις και το όνομα σου στην πράσινη κάρτα ( ως οδηγός).
Όπως τα θυμόμουν, οκ μια χαρά.
Αυτό με την Υ/Δ και το όνομα οδηγού στην πράσινη κάρτα μαλλον πρέπει να μιλήσω με την ασφαλιστική.
 

Fili

New Member
Μηνύματα
4
Likes
12
Λοιπόν, επέστρεψα απο το ολιγοήμερο (εξπρές) οδικό ταξίδι Βελιγράδι, και οι εντυπώσεις / παρατηρήσεις μου είναι:

Στο τμήμα του Ε75 που διασχίζει Β. Μακεδονία:
- Ο δρόμος εξακολουθεί να είναι τύπου ελληνικός επαρχιακός ταλαιπωρημένος κακοσυντηρημένος, σαν τον δικό μας άθλιο δρόμο που συναντάμε αφου περάσουμε τα διόδια μέχρι να φτάσουμε στα σύνορα Ελλάδα με Β. Μακεδονία. Στο μεγαλύτερο τμήμα του έχει μέγιστη τα 120 αλλά με τόσα μπαλώματα και λακούβες σίγουρα δοκιμάζονται οι αναρτήσεις του αμαξιού αλλά και η ευστάθεια της οδήγησης σε τόσο μεγάλη ταχύτητα. Το πήγαινα μέσο όρο 80. Εκεί που έλεγα πως έφτιαχνε κι έπιανα τα 100 ξανα εμφανίζονταν λακούβες και κυματισμοί οπότε επέστρεφα στα 80 και ζιγκ ζαγκ.
Aσχημο σημείο ήταν ο υπάλληλος σε ένα απο τα διόδια των 100dyn που μου έδωσε ρέστα απο 500dyn σε πολλά 10ρικα. Το θεώρησα ύποπτο και αφού έφυγα παρατήρησα πως όχι μόνο μου είχε φάει 10dyn (δηλαδή 390dyn ρέστα - μικρό το ποσό βέβαια) αλλά ένα απο τα 10dyn ήταν άκυρο, κι αυτό το κατάλαβα στην επιστροφή που μου το γύρισαν πίσω και μάλιστα μου είπαν να το σκίσω. Οπότε συμβουλή μου, στα σύνορα Ελλάδας - Β. Μακεδονίας υπάρχει ένα ΑΤΜ, βγάλτε απο εκεί ένα μικροποσό (για το πήγαινε και το έλα στα διόδια) και φροντίστε να δίνετε ακριβώς το ποσό στα διόδια ή εναλλακτικά 1€ ή 2€ στα αντιστοίχως. Στα σύνορα Β. Μακεδονίας - Σερβίας δεν υπάρχει ΑΤΜ.

Εαν θυμάμαι καλά 2μιση ώρες (χωρις την στάση) μου πήρε να διασχίσω την χώρα με χαμηλή κατανάλωση βενζίνης.
Αν θυμάμαι καλά όλα τα διόδια να πας ειναι 390dyn.
Αναμονή στα σύνορα: περίπου 30 λεπτά στο πήγαινε και 40 λεπτά στο έλα.

Στο τμήμα Ε75 που διασχίζει Σερβία:
** Η χαρά του οδηγού!
+ Η χώρα έχει αναβαθμιστεί τρομερά απο την τελευταία φορά που ξανα έκανα το ταξίδι οδικώς. Πλέον ο αυτοκινητόδρομος δεν σε πηγαίνει έξω απο χωριά αλλά με τις 2 σύραγγες η διαδρομή είναι ανετότατη, σαν να βρίσκεσαι σε προέκταση της Ελλάδας. Με αρκετά ΣΕΑ (οντμοριστε) παραπλήσια με αυτά που έχουμε κι εμείς.
Η πόλη μέσα πανέμορφη, πιο οργανωμένη, πολύ καλή κατάσταση των δρόμων και οι τουριστικές περιοχές καθαρές και γενικά ένα αίσθημα zen κ άνεσης. Γενικά ανταγωνίζεται / συναγωνίζεται κανονικά τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες.
- Το μόνο αρνητικό που βρήκα ήταν το θέμα με το parking. Απλά δεν βρίσκεις εύκολα και τα επι πληρωμής σε περιορίζουν στον χρόνο κ κοστίζουν. Υπάρχει κ επίσημο app στο κινητό με όλα τα parking σε χάρτη κ με τις ελεύθερες θέσεις κ πληρώνεις μεσα απο εκεί ή εαν έχεις σερβικο κινητό στέλνεις sms.
+ Για ταξί υπάρχει η ios / android εφαρμογή Pink Taxi και Car:Go. Προτίμησα το pink taxi που είχε περισσότερα ταξί. Και η συνολική εμπειρία ήταν θετική.

+ Απο θέμα ιντερνετ, με 8€ περίπου αγοράζεις μια κανονική κάρτα sim απο κάποια εταιρία (εγώ πήρα της yettel) χωρίς να απαιτείται ταυτοποίηση και είχα 50GB internet εντός Σερβίας και 6GB internet ως roaming στην ευρύτερη περιοχή των Βαλκανίων. Στην επιστροφή το χρησιμοποίησα διασχίζοντας Β. Μακεδονία τόσο για πλοηγό όσο κ για voip και βιντεοκλήσεις.

Σύνολο διόδια να πας , περίπου 15€ (1860dyn... έδινα 2000dyn για ρέστα).
Χρόνος αναμονής στα σύνορα: περίπου 40 λεπτά πήγαινε κ 40 λεπτά έλα.
Διαδρομή περίπου 4μιση ώρες (χωρις τις στάσεις στα ενδιάμεσα).

Κόστος βενζίνης απο Γευγέλια μέχρι Βελιγράδι 41€.

Χρησιμοποίησα την Revolut για καλύτερη ισοτιμία στις αγορές κ στις δυο χώρες και στο ΑΤΜ στην Β. Μακεδονία.

Αυτά.
 
Last edited:

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Λοιπόν, επέστρεψα απο το ολιγοήμερο (εξπρές) οδικό ταξίδι Βελιγράδι, και οι εντυπώσεις / παρατηρήσεις μου είναι:

Στο τμήμα του Ε75 που διασχίζει Β. Μακεδονία:
- Ο δρόμος εξακολουθεί να είναι τύπου ελληνικός επαρχιακός ταλαιπωρημένος κακοσυντηρημένος, σαν τον δικό μας άθλιο δρόμο που συναντάμε αφου περάσουμε τα διόδια μέχρι να φτάσουμε στα σύνορα Ελλάδα με Β. Μακεδονία. Στο μεγαλύτερο τμήμα του έχει μέγιστη τα 120 αλλά με τόσα μπαλώματα και λακούβες σίγουρα δοκιμάζονται οι αναρτήσεις του αμαξιού αλλά και η ευστάθεια της οδήγησης σε τόσο μεγάλη ταχύτητα. Το πήγαινα μέσο όρο 80. Εκεί που έλεγα πως έφτιαχνε κι έπιανα τα 100 ξανα εμφανίζονταν λακούβες και κυματισμοί οπότε επέστρεφα στα 80 και ζιγκ ζαγκ.
Aσχημο σημείο ήταν ο υπάλληλος σε ένα απο τα διόδια των 100dyn που μου έδωσε ρέστα απο 500dyn σε πολλά 10ρικα. Το θεώρησα ύποπτο και αφού έφυγα παρατήρησα πως όχι μόνο μου είχε φάει 10dyn (δηλαδή 390dyn ρέστα - μικρό το ποσό βέβαια) αλλά ένα απο τα 10dyn ήταν άκυρο, κι αυτό το κατάλαβα στην επιστροφή που μου το γύρισαν πίσω και μάλιστα μου είπαν να το σκίσω. Οπότε συμβουλή μου, στα σύνορα Ελλάδας - Β. Μακεδονίας υπάρχει ένα ΑΤΜ, βγάλτε απο εκεί ένα μικροποσό (για το πήγαινε και το έλα στα διόδια) και φροντίστε να δίνετε ακριβώς το ποσό στα διόδια ή εναλλακτικά 1€ ή 2€ στα αντιστοίχως. Στα σύνορα Β. Μακεδονίας - Σερβίας δεν υπάρχει ΑΤΜ.

Εαν θυμάμαι καλά 2μιση ώρες (χωρις την στάση) μου πήρε να διασχίσω την χώρα με χαμηλή κατανάλωση βενζίνης.
Αν θυμάμαι καλά όλα τα διόδια να πας ειναι 390dyn.
Αναμονή στα σύνορα: περίπου 30 λεπτά στο πήγαινε και 40 λεπτά στο έλα.

Στο τμήμα Ε75 που διασχίζει Σερβία:
** Η χαρά του οδηγού!
+ Η χώρα έχει αναβαθμιστεί τρομερά απο την τελευταία φορά που ξανα έκανα το ταξίδι οδικώς. Πλέον ο αυτοκινητόδρομος δεν σε πηγαίνει έξω απο χωριά αλλά με τις 2 σύραγγες η διαδρομή είναι ανετότατη, σαν να βρίσκεσαι σε προέκταση της Ελλάδας. Με αρκετά ΣΕΑ (οντμοριστε) παραπλήσια με αυτά που έχουμε κι εμείς.
Η πόλη μέσα πανέμορφη, πιο οργανωμένη, πολύ καλή κατάσταση των δρόμων και οι τουριστικές περιοχές καθαρές και γενικά ένα αίσθημα zen κ άνεσης. Γενικά ανταγωνίζεται / συναγωνίζεται κανονικά τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες.
- Το μόνο αρνητικό που βρήκα ήταν το θέμα με το parking. Απλά δεν βρίσκεις εύκολα και τα επι πληρωμής σε περιορίζουν στον χρόνο κ κοστίζουν. Υπάρχει κ επίσημο app στο κινητό με όλα τα parking σε χάρτη κ με τις ελεύθερες θέσεις κ πληρώνεις μεσα απο εκεί ή εαν έχεις σερβικο κινητό στέλνεις sms.
+ Για ταξί υπάρχει η ios / android εφαρμογή Pink Taxi και Car:Go. Προτίμησα το pink taxi που είχε περισσότερα ταξί. Και η συνολική εμπειρία ήταν θετική.

+ Απο θέμα ιντερνετ, με 8€ περίπου αγοράζεις μια κανονική κάρτα sim απο κάποια εταιρία (εγώ πήρα της yettel) χωρίς να απαιτείται ταυτοποίηση και είχα 50GB internet εντός Σερβίας και 6GB internet ως roaming στην ευρύτερη περιοχή των Βαλκανίων. Στην επιστροφή το χρησιμοποίησα διασχίζοντας Β. Μακεδονία τόσο για πλοηγό όσο κ για voip και βιντεοκλήσεις.

Σύνολο διόδια να πας , περίπου 15€ (1860dyn... έδινα 2000dyn για ρέστα).
Χρόνος αναμονής στα σύνορα: περίπου 40 λεπτά πήγαινε κ 40 λεπτά έλα.
Διαδρομή περίπου 4μιση ώρες (χωρις τις στάσεις στα ενδιάμεσα).

Κόστος βενζίνης απο Γευγέλια μέχρι Βελιγράδι 41€.

Χρησιμοποίησα την Revolut για καλύτερη ισοτιμία στις αγορές κ στις δυο χώρες και στο ΑΤΜ στην Β. Μακεδονία.

Αυτά.
για το θεμα του παρκινγ, υπαρχει λυση στο Βελιγραδι, που φυσικο την ξερουν οι Σερβοι..( απο αυτους την εμαθα...)
το waterfront , εχει ενα εμπορικο κεντρο το Galleria, εκει εχει υπογειο παρκινγκ εκατονταδων θεσεων ΔΩΡΕΑΝ, απο εξω ξεκινα το ηλεκτρικο λεωφορειο ΕΚΟ2 , με μισο ευρ για 90 λεπτα , σε παει στα καλυτερα μερη του Βελιγραδιου...
οποτε μπαινοντας Βελιγραδι πας εκει και καθαρισες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom