Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

gordito

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Bελιγραδι
Cost of Living Comparison Between Athens, Greece And Belgrade, Serbia
δεν το βλέπω και πολύ αξιόπιστο πολλές ανακρίβειες -φαγητο βενζινη και πολλα αλλα
Εχω κανει μια αναζητηση, οι τιμες που εχω δει συμφωνουν με αυτο που βλεπω.
Η βενζινη τωρα πχ εκει εχει 1.4, στο site αναγραφει 1.35
 
Last edited by a moderator:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εχω κανει μια αναζητηση, οι τιμες που εχω δει συμφωνουν με αυτο που βλεπω.
Η βενζινη τωρα πχ εκει εχει 1.4, στο site αναγραφει 1.35
Μα παιζουν πολλα πραγματα ρολο ..! Με πρωτο και κυριοτερο το συναλλαγμα ..

Δεκεμβρης 2011 1 Ευρω=100 dinars και η απλη αμολυβδη εκανε 130 dinars.
Αυγουστος 2012 1 Ευρω=120 dinars και η απλη αμολυβδη εκανε 150 dinars=1,25 ευρω/lt,αλλα για τον Σερβο με τον ιδιο μισθο ειναι 20 dinars παραπανω.
Τωρα που ειναι η ισοτιμια στο 113 επικρατουν αλλες τιμες. Συνεπως μην παιρνετε βαση το cost of living σε χωρες που δεν εχουν ενιαιο νομισμα (βλ. euro) και απο sites που δεν ενημερωνονται συνεχως.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για να είμαι ειλικρινής βενζίνη δε θυμάμαι αλλά στα υπόλοιπα το cost of living χωρίς να είναι και ευαγγέλιο είναι πολύ κοντά στις τιμές που θυμάμαι σε σχέση με το Φεβρουάριο του 2012 ειδικά στο αλκοόλ (αυτό το θυμάμαι 100%) αλλά και στο φαγητό και στους καφέδες, επίσης όντως πάμφθηνα τσιγάρα. Τώρα όσον αφορά τα ταξί δε νομίζω να διαφέρουν από οποιαδήποτε χώρα που μπορείς να πέσεις σε απατεώνα ταρίφα...εγώ είχα καλέσει ραδιοταξί για την Kafana Daco και πληρώσαμε 4,5-5 ευρώ μάξιμουμ. Το Βελιγράδι δεν είναι απλά λίγο φθηνότερο για τον Έλληνα τουρίστα αλλά αισθητά φθηνότερο από την Αθήνα για παράδειγμα χωρίς όμως αυτό να σημαίνει οτι οι ντόπιοι ζουν καλύτερα. Για τους Σέρβους-Σέρβες ναι θα ομολογήσω οτι οι Σέρβες είναι εντυπωσιακές αλλά και καλοντυμένες δε τις λες...εγώ πάντως σα γυναίκα (λογικό νομίζω) θα συμφωνήσω με την ευαγγελία οτι οι Σέρβοι είναι σαφώς ανώτεροι...:xmas_cheesygrin:
 

gordito

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Bελιγραδι
Μα παιζουν πολλα πραγματα ρολο ..! Με πρωτο και κυριοτερο το συναλλαγμα ..

Δεκεμβρης 2011 1 Ευρω=100 dinars και η απλη αμολυβδη εκανε 130 dinars.
Αυγουστος 2012 1 Ευρω=120 dinars και η απλη αμολυβδη εκανε 150 dinars=1,25 ευρω/lt,αλλα για τον Σερβο με τον ιδιο μισθο ειναι 20 dinars παραπανω.
Τωρα που ειναι η ισοτιμια στο 113 επικρατουν αλλες τιμες. Συνεπως μην παιρνετε βαση το cost of living σε χωρες που δεν εχουν ενιαιο νομισμα (βλ. euro) και απο sites που δεν ενημερωνονται συνεχως.
Το site που περεθεσα, ενημερωνεται συνεχως απο χρηστες.
Πχ τελευταια ενημερωση εχει December 2012 (το αναφερει κατω)

Δεν αποτελει πανακεια, προφανως δεν ειναι 100% accurate, αλλα παιρνεις μια ιδεα.

Για τους Σέρβους-Σέρβες ναι θα ομολογήσω οτι οι Σέρβες είναι εντυπωσιακές αλλά και καλοντυμένες δε τις λες...εγώ πάντως σα γυναίκα (λογικό νομίζω) θα συμφωνήσω με την ευαγγελία οτι οι Σέρβοι είναι σαφώς ανώτεροι...:xmas_cheesygrin:
Και αντρες και γυναικες ειναι απο αλλο πλανητη, τους ειδα στη Θασσο το καλοκαιρι.
Οτι 1.83 ανθρωπο θα με αποκαλουνε κοντο, δεν το περιμενα :xmas_razz:
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Οι Σέρβοι μπορεί να έχουν ωραίο σωματότυπο αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας άρεσαν ιδιαίτερα και ήμασταν 3 κοπέλες..
Επιμένω ότι οι Σέρβες ήταν καλοντυμένες και σικάτες, τουλάχιστον για το δικό μου γούστο.

Τα τσιγάρα όντως φθηνότερα ήταν αλλά οι καπνιστες μου είπαν ότι είναι αρκετά πιο ελαφριά. Εγώ δεν εκφέρω άποψη, δεν καπνίζω.
Στο παραπάνω site, αναφέρει ότι τα παπούτσια nike πχ είναι πιο φθηνά στο Βελιγράδι. Και επειδή έλεγξα τυχαία ένα ζευγάρι συγκεκριμένο ήταν γύρω στα 15 ευρώ παραπάνω. Όπως επίσης και τα Ζara είναι γύρω στα 4-5 ευρώ παραπάνω, μπήκαμε ακριβώς για να ελέγξουμε.
Σε συζητήσεις που κάναμε αντιληφθήκαμε ότι είμαστε κοντά και εμείς στην οικονομική κατάσταση των Σέρβων αλλά ακόμη δεν έχουμε φτάσει...Ο νέος πάντως ήταν εμφανώς απογοητευμένος και ήταν ένα πολύ ευχάριστο και χαρούμενο παιδί. Δεν μου φάνηκε να γκρίνιαζε.
Να σημειώσω ότι δεν υπήρχαν πολλοί άστεγοι στο κέντρο τουλάχιστον. Εντύπωση αισθητή ότι υπήρχαν πολλοί με κατοικίδια.


O πζοδρομημένος δρόμος είναι η skadarska, η συνοικία λέγεται Skadarlija. Ετσι όπως τα είχα διαβάσει, περίμενα κάτι ομορφότερο για να είμαι ειλικρινής.

Οσο για τα taxi εννοείται και μπορεί να την πάθεις όντας τουρίστας, όπως σε κάθε χώρα. Από την kafana χτυπούσαν το κεφάλι τους, μας ρώτησαν αν κρατήσαμε πινακίδες. Στην επιστροφή όντως μας πήρε 5 ευρώ. Απλά σας το λέω για να προσέχετε παραπάνω.
 

giorgos bik

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
NIS-SOKOBANJA-BOLJEVAC

paidia thelw na paw servia ena 4imero kserete pws mporw na paw apo alexpoli...lgka paw salonica k apo ekei treno...exei dromologia to ose gia servia??? kserw oti mono me tautotita pas isxyei?? aaa k eksigiste mou an mporeite poia einai i tautotita ''neou'' typou...euxaristw!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ο ΟΣΕ έχει καταργήσει το τρένο για Σερβία εδώ και κάτι χρόνια

Ευχαριστώ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
paidia thelw na paw servia ena 4imero kserete pws mporw na paw apo alexpoli...lgka paw salonica k apo ekei treno...exei dromologia to ose gia servia??? kserw oti mono me tautotita pas isxyei?? aaa k eksigiste mou an mporeite poia einai i tautotita ''neou'' typou...euxaristw!!
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης του forum:
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.
http://www.travelstories.gr/rules.php

Επίσης, το παρακάτω link θα σε βοηθήσει στην καλύτερη πλοήγησή σου στο forum:
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - TravelStories Tour
 

giorgos bik

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ξέρετε τότε πως μπορώ να ανέβω πάνω στο νις ?? τα ταξιδιωτικά ξέρω ότι σου βγάζουν κ πρόγραμμα που πρέπει να ακολουθήσεις....εγώ βασικά θέλω να πάω εκεί μετά έχω για να μείνω...έχετε καμιά ιδέα?? :p
 

gordito

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Bελιγραδι
Κτελ, αν ψαξεις θα βρεις πολλα που πανε Θεσσαλονικη-Νις, με κοστος περι τα 70€ μετ'επιστροφης, και γυρω στις 6.30 ωρες ταξιδι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom